Daj cynk
Reklama

Artykuły

Replika AEG HK416 GFC Guns z układem ASCU

Karabin, 23.07.2011, h. 23:59, dodał: Regdorn , autor: Borax, Promant
25

Replika full metal AEG HK416 GFC Guns, produkcji chińskiej, z zainstalowanym układem ASCU - Airsoft Smart Control Unit (inteligentna jednostka sterująca).

 Dane repliki

Producent: GFC Guns
Model:
(numer katalogowy)
HK416 ASCU
Długość: 725/804 mm
Waga: 3250 g
Prędkość wylotowa: 432 fps
Bateria: NiMh 9.6 V 1500 mAh
Hop-up: regulowany
Zalety:  
- płynna i delikatna praca spustu
- bardo dobra powtarzalność strzałów
- możliwość programowania długości serii
- zabezpieczenie repliki przed dalszym uszkodzeniem w efekcie np. awarii
- zablokowanie repliki w momencie rozładowania baterii
- sygnalizacja biperem
- dobre spasowanie i wyważenie repliki
- wzorowa szczelność zespołu tłok/cylinder
Wady:  
- krzywo zamontowany na lufie blok gazowy, a tym samym podstawa muszki
- łatwo ścierająca się farba
- brak oryginalnych oznaczeń
- podatność na zarysowania
- niezbyt estetycznie wykonane barwienie piktogramów i oznaczeń przeziernika
 
W zestawie: Magazynek hi-cap 300 BB, akumulator, prosta ładowarka, paczka kulek, wycior, kluczyk do podkręcania hi-capa, papierowa tarczka oraz instrukcja.

 

 

 

Replika full metal AEG HK416 GFC Guns, produkcji chińskiej, z zainstalowanym układem ASCU - Airsoft Smart Control Unit (inteligentna jednostka sterująca). 

 TROCHĘ HISTORII

 


Karabin automatyczny HK416 (assault rifle) jest efektem realizacji przez firmę Heckler & Koch projektu, którego założeniem było pójście dalej niż granica osiągnięta przez konkurentów - w zakresie produkcji karabinów szturmowych. Jako bazę wybrano rodzinę AR15/M16, ze względu na popularność tej broni.

 

 

416a.jpg

 

416b.jpg
Firma H&K zmodernizowała system znany z M4/M16, a główną rożnicą jest zastosowanie układu gazowego opracowanego w efekcie doświadczeń z karabinami rodziny G36. Zmiana układu gazowego wpłynęła na polepszenie niezawodności broni, którą, w porównaniu z M4, można uznać wręcz za bezawaryjną.

 

 

416c.jpg
HK416 strzela amunicją 5,56 mm NATO i zasilany jest z 20 oraz 30 nabojowych magazynków. Broń dostarczana jest w wersjach z różną długością lufy. Wersja krótka często, potocznie, określana jest mianem karabinka. 

 

416d.jpgTYTUŁEM WSTĘPU

 

W niniejszym teście wykorzystano dwie repliki HK416 GFC Guns, wariant podstawowy oraz wersję upgrade'owaną poprzez zainstalowanie modułu ASCU. Dzięki temu możliwe było porównanie różnic wynikających z zastosowania jednostki sterującej.

 

 

wyglad3.jpg

 

OPAKOWANIEOpakowanie repliki jest proste graficznie, ale estetyczne. Pudełko kartonowe posiada na wieku nalepkę "GFC Guns".*

 

 

DSC00224.jpg

 

DSC00225.jpg
Funkcja zabezpieczenia repliki i akcesoriów zrealizowana jest wzorowo. Replikę otrzymujemy w solidnym pełnym pudle kartonowym, o grubych podwójnie złożonych ściankach, z piankową wstawką w środku. Wierzch przykrywa prostokąt z pianki, grubości ponad 10 mm. Zarówno replika jak, znajdujące się w komplecie z nią, akcesoria są bardzo dobrze unieruchomione. Nic nie rusza się i nie przemieszcza wewnątrz pudła.

 

CO W OPAKOWANIU


Oprócz repliki otrzymujemy magazynek typu hi-cap, umieszczony w wycięciu piankowej wytłoczki. Magazynek zabezpieczono 
dodatkowo woreczkiem z cieniutkiej pianki. Pod magazynkiem znajduje się piankowa zaślepka, której wyjęcie pozwala na przenoszenie w pudle jeszcze jednego magazynka.

 

 

mag2wpiance.jpg

Poza magazynkiem, w wycięciach piankowej wkładki, znajdziemy akumulator, prostą ładowarkę, paczkę kulek, wycior, kluczyk do podkręcania hi-capa, papierową tarczkę oraz instrukcję.

 

pudlo2.jpg

 

akupudlo.jpg

 

ladowarka.jpg

Do repliki dołączona jest 22 stronicowa instrukcja, zapakowana w folię. Instrukcja jest dokładnie ilustrowana rysunkami, podpisanymi w języku angielskim i chińskim. Wersja z modułem ASCU, którą otrzymaliśmy do testu, posiada także dodatkową instrukcję dotyczącą korzystania z jednostki sterującej - jest to instrukcja zastępcza GFC Guns, gdyż, jak nas poinformowano - instrukcje, które otrzymają klienci są obecnie drukowane.

 

 

instrukcja1.jpg

 

instrukcja2.jpg

 

 

REPLIKA HK416 GFC Guns

PIERWSZE WRAŻENIE

Pierwsze wrażenie jest pozytywne. Zarówno waga repliki, mimo stosunkowo niewielkich gabarytów, jak pierwsze wrażenie wyglądu zewnętrznego można zaliczyć na plus. Elementy metalowe pomalowano na matową czerń. Tworzywo zastosowane w replice jest dobrej jakości. Farba na elementach metalowych niestety ulega dość szybko ścieraniu i zarysowaniom. 

 

 

wyglad2.jpg

 

wyglad1.jpg

Replika jest dobrze wyważona i spasowana. Nie ma niepotrzebnych luzów głównych elementów, czy też trzeszczenia tworzywa - przy potrząsaniu repliką nic nie wydaje niepotrzebnych dźwięków. Dopiero silniejsze wstrząsy wywołują lekkie klekotanie przycisku bolt catch. Jest to w zasadzie jedyna część repliki, którą można uznać za dość luźno zamontowaną. HK416 to solidny kompaktowy karabin. 

 

 

wyglad4.jpg
Kolba składa się i rozkłada dość płynnie przesuwając się na prowadnicy. Zatrzask trafia w nastawy kolejnych pozycji z lekkim metalicznym dźwiękiem sprężyny. Po ustaleniu w określonej pozycji, na prowadnicy, kolba ma lekki luz (co jest częste w rozkładanych kolbach systemu M4), ale nie klekocze. Replikę trzyma się pewnie, typowy dla HK416 chwyt pistoletowy jest wygodny nawet dla osoby o małych dłoniach.

 

 

chwytpistol.jpg

 

stopkachwytu.jpg

 


Podstawowe parametry repliki:

Długość: 725/804 mm. Waga: 3250 g.


WYGLĄD ZEWNĘTRZNY

Pod względem wyglądu replika sprawia dobre wrażenie. Powierzchnia tworzywa chwytu pistoletowego repliki jest delikatnie porowata co poprawia uchwyt. Powierzchnia tworzywa kolby jest gładka, ale w dotyku materiał nie jest idealnie śliski, wyczuwa się pod palcami jakby szorstkość plastiku.

Tłumik płomienia jest stalowy.

 

 

podstawamuszki1a.jpg

W kolbie jest dość dużo miejsca, ale należy zwracać uwagę na ułożenie kabli (np. przy ponownym składaniu repliki, zakładaniu kolby), aby ich nie przyciąć/zgnieść.

 

 

kolba1.jpg

 

kolbasrodek.jpg

 

kolba4akubis.jpg

 

Kolba repliki posiada stopkę wykonaną z twardej, antypoślizgowej gumy, o żebrowanej powierzchni. Taka forma stopki zdecydowanie poprawia unieruchomienie kolby przy ramieniu, po złożeniu się z repliki. Stopka zdejmowana jest poprzez wciśnięcie dwóch zatrzasków. 

 

 

kolba1a.jpg

 

kolbaakuASCU.jpg

Front RIS wykonany jest estetycznie. Widać, że jest to element wykonany na maszynach CNC. Szyny frontu nie mają odwzorowanych żadnych oznaczeń numerycznych. Ma je szyna grzbietowa korpusu, ale nie są barwione na biało.

 

 

RISfront.jpg

 

RIS2.jpg

 

RIS1.jpg

Urządzenie wylotowe ustalone jest, od spodu, imbusem. Pod tłumikiem płomienia znajduje się klasyczny gwint 14 mm, lewoskrętny. Wykręcenie imbusa umożliwia odkręcenie tłumika płomienia i montaż alternatywnego urządzenia wylotowego lub tłumika dźwięku.

 

 

tlumikdzwieku.jpg

Mechaniczne przyrządy celownicze wykonano estetycznie. Podstawa muszki otwiera i składa się z lekkim oporem oraz wyraźnym 
przeskokiem i "kliknięciem".

 

 

 

podstawamuszki1.jpg

 

podstawamuszki2.jpg

Niestety blok gazowy z podstawą muszki zamocowany był krzywo. Najwyraźniej rowki do kołkowania wykonano na lufie pod nieodpowiednim kątem. Taki błąd konstrukcyjny, który, mimo regulacji ustawienia przeziernika, utrudniał prawidłowe celowanie z mechanicznych przyrządów celowniczych - miały obie repliki. Naszym zdaniem jest to błąd fabryczny. Aby prawidłowo celować należy zastąpić stockową podstawę muszki podstawą montowaną na RIS lub optyką.

 

 

muszkakrzywa.jpg

 

blokkrzywy.jpg

Przeziernik jest regulowany. Posiada odwzorowane na bębnie nastawy, choć ich barwienie na biało wykonano mało estetycznie. Otwory bębna przeziernika wykonano prawidlowo - różnią się średnicą. Sam bęben przestawia się z wyraźnym skokiem i słyszalnym "kliknięciem".

 

 

przeziernikbok.jpg

 

przeziernikgora.jpg

Lewostronna dźwignia selektora ognia przesuwa się z wyraźnym skokiem i wyraźnym dźwiękiem ("cyknięciem"). Piktogramy nastaw 
selektora są wklęsłe i wykonano je dokładnie, choć barwienie czerwonych oznaczeń semi i auto - podobnie jak w przypadku przeziernika - nie jest najlepsze. Barwienie nastawy zabezpieczony, w kolorze białym, wykonano lepiej.

 

 

piktogramyselektora2.jpg

 

piktogramyselektora.jpg


MAGAZYNEK

 

Będący na wyposażeniu repliki magazynek typu hi-cap , o pojemności 300 BB, ma kolor czarny matowy. Jest dobrze spasowany. Pokrętło obraca się dość luźno. Magazynek zatrzaskuje się w gnieździe z wyraźnym metalicznym dźwiękiem.

 

magbok.jpg

Po włożeniu do gniazda magazynek nie ma luzów na boki i "siedzi" pewnie. Po naciśnięciu dźwigni zwalniacza magazynek gładko 
wypada z gniazda. Magazynek prawidłowo podaje kulki zarówno na singlu jak i na auto, ale musi być dobrze podkręcony.

 

 

stopkamaga.jpgOZNACZENIAReplika nie posiada na korpusie żadnych oznaczeń, poza nastawami selektora ognia i niebarwionymi cyfrowymi oznaczeniami na 
grzbietowej szynie RIS korpusu. 


ZASILANIE

 

Replika zasilana jest akumulatorem dzielonym (dzielony stick), na ogniwach typu mini. W komplecie z karabinkiem nabywca otrzymuje akumulator NiMh 9.6 V 1500 mAh. Akumulator posiada wtyk typu tamiya mini.

 

 

aku.jpg


REGULACJA HU

 

Dostęp do pokrętła regulującego hop up, widocznego w oknie wyrzutnika łusek, uzyskujemy po odsunięciu dźwigni przeładowania. Niestety nie da się jej zablokować w tylnym położeniu. Hop up regulujemy obracając pierścień do tyłu (luzowanie), lub do przodu (dociskanie). Regulacja jest płynna.

 

 

dustcover.jpg

 

hopregulacja.jpg
Według dołączonej do repliki instrukcji w j.angielskim:

"Dźwignia przeładowania może być odciągnięta i zamek będzie unieruchomiony. Aby zwolnić zamek wciśnij bolt catch", co jednoznacznie sugeruje funkcjonujący przycisk zwalniacza zamka. Jednakże żadna z replik, które otrzymaliśmy do testu, nie posiada blaszki atrapy zamka, dźwignie przeładowania nie blokują niczego w tylnym położeniu, a bolt catch jet tym samym luźny i niefunkcjonalny. 

brakzamka.jpgWYGLĄD REPLIKI HK416 ASCU CZĘŚCIOWO ROZŁOŻONEJreplikarozlozona.jpg


BUDOWA WEWNĘTRZNA HK416 ASCU


1. Gearbox.

Gearbox to typowy model V2. Ścianki szkieletu są dość grube, przez co sprawia on wrażenie solidnego. Posiada 7 mm łożyska kulkowe.

 

 

GBlewa.jpg

 

szkieletGB.jpg

 

Gearbox z zamontowanym modułem ASCU nie posiada antireversala, gdyż przy sterowaniu elektronicznym nie jest on konieczny.

 

 

GBotwarty.jpg

 

Zębatki stalowe, z oznaczeniem HY. Zębatka silnikowa posiada dodatkowe łożysko.

 

 

zebatki.jpg

 

zebatki2.jpg

 

zebatka3 lozysko.jpg

 

Sprężyna o jednakowym skoku.

 

 

sprezyna.jpg

 

Metalowa, stalowa, prowadnica sprężyny.

 

 

prowadnica.jpg

 

Wzmocniony tłok z wszystkimi zębami metalowymi.

 

 

tlok.jpg

 

tlok1.jpg

 

Plastikowa, wentylowana głowica tłoka z łożyskowaniem.

 

 

gtloka.jpg

Dysza jest nieuszczelniona, ale wykazuje bardzo dobrą szczelność. Zespół tłok/cylinder również wykazuje wzorową szczelność. Naszym zdaniem gearbox repliki sprawia bardzo dobre wrażenie.

 


2. Lufa wewnętrzna i komora HU.

Lufa stockowa długości 280 mm. Komora HU metalowa, standardowa. Zastosowano silikonowy dystanser oraz ciemnoniebieską gumkę hop up, która charakteryzuje się dość dużą twardością.

 

 

komora1.jpg

 

komora2.jpg

 

 

 

Działanie systemu Airsoft Smart Control Unit (inteligentna jednostka sterująca)

 

MODUŁ ASCU

 

Część modułu ASCU zastępuje kostkę stykową w gearbox'ie. Reszta mieści się w kolbie. Cały moduł wraz z okablowaniem zastępuje standardowe okablowanie repliki.

 

 

ASCUkostka2.jpg

 

ASCUkostka.jpg

 

ASCUtuba.jpg

 

Konstrukcja gearbox'a z zastosowanym ASCU eliminuje zacięcia tłoka. Układ zastępuje styki oraz antireversal.

Najważniejszym atutem jest kontrola pracy gearbox'a poprzez monitorowanie zębatki tłokowej, dzięki czemu mechanizm zawsze wykonuje pełen cykl.

Jednostka, obok programowania długości serii, daje użytkownikowi także inne możliwości. Dodatkowym atutem modułu ASCU jest zabezpieczenie repliki przed dalszym uszkodzeniem w efekcie np. awarii mechanicznej (zębatki) lub zwarcia (okablowanie/silnik) - następuje przerwanie ognia.

Dodatkowo system kontroluje poziom naładowania akumulatora i nie dopuszcza do jego nadmiernego rozładowania - co powinno szczególnie ucieszyć użytkowników akumulatorów typu LiPo.

 

W replikach z funkcjonującym bolt catch'em moduł ASCU ma jeszcze jedną zaletę. W przypadku zastosowania dedykowanej komory HU, można wyeliminować puste strzały. Niestety replika, którą otrzymaliśmy do testów takiej komory nie posiadała, więc tej funkcji nie mogliśmy sprawdzić.

 

 

PROGRAMOWANIE

 

W pozycji zabezpieczony, po podlączeniu akumulatora system ASCU oznajmia krótkim sygnałem dźwiękowym (bip) gotowość do pracy.

Jednostka ASCU umożliwia użytkownikowi repliki programowanie nastaw, czyli wybór długości serii. Można również ustawić tryb strzału jako wyłącznie semi.

Chcąc zaprogramować jeden z czterech dostępnych trybów należy po podłączeniu akumulatora - zanim rozlegnie się sygnał dźwiękowy - przełączyć nastawę selektora na auto i nacisnąć spust. Gotowość do programowania oznajmia długi sygnał dźwiękowy (biiiip). W tym momencie moduł znajduje się już w trybie programowania.

Cztery możliwe do wyboru tryby oznajmiane są kolejno sygnałami dżwiękowymi. 1 sygnał dla trybu pierwszego, 2 sygnały dla trybu drugiego, 3 sygnały dla trybu trzeciego oraz 4 sygnały dla trybu czwartego. Wybrany tryb programujemy naciskając spust po usłyszeniu odpowiedniej dla niego ilości sygnałów. Tryb zostaje wybrany i zapamiętany, co moduł oznajmia krótkim sygnałem dźwiękowym. Odłączenie akumulatora nie zmienia wybranego trybu programowania.

Programowanie modułu funkcjonuje bez zarzutu.

Tryb 1 daje na auto serię 3 strzałów lub ogień ciągły (przy długim naciśnięciu spustu).

Tryb 2 daje na auto ogień ciągły.

Tryb 3 daje na auto serię 3 strzałów.

Tryb 4 daje na auto ogień pojedynczy. W tym ustawieniu replika strzela wyłącznie ogniem pojedynczym, zarówno w nastawie semi jak i w nastawie auto.

 

Zdecydowanie najbardziej przypadł nam do gustu tryb serii 3 strzałowej. Jest to najlepiej kontrolowana i najbardziej ekonomiczna forma prowadzenia ognia w nastawie auto.

 

 

STRZELANIE

 


Strzelanie przeprowadzono na wolnym powietrzu, przy temperaturze 18 stopni Celsjusza.

Wrażenia ze strzelania mamy bardzo pozytywne: kulturalna praca gearbox'a, prawidłowy dźwięk działającego mechanizmu. Dźwięk 
strzału nie budzi zastrzeżeń, a praca spustu jest delikatna i płynna.

Spust w replice bez ASCU jest twardy, co prowadzi czasem do zrywania strzałów. W replice z modułem strzelec w ogóle nie ma takich problemów.

Ogólne wrażenia ze strzelania zdecydowanie faworyzują replikę z modułem ASCU, w porównaniu z repliką bazową. Użytkowanie repliki HK416 ASCU jest po prostu przyjemne i bezstresowe.

Kontrola modułu ASCU powoduje, że tłok zawsze wykonuje tą samą pracę i wraca do pierwotnego położenia - sprężyna zawsze jest rozprężona przed strzałem. Dzięki temu mniejsze jest obciążenie silnika i akumulatora oraz sprężyny, która nigdy nie pozostanie w GB ściśnięta.

Dzięki modułowi ASCU w komorze HU nigdy nie pozostaje kulka, jedynie z gniazda wypadają BB, które pozostały w dosyłaczu.

Plusem była tu również bardzo dobra powtarzalność strzałów. Wyrównanie cykli pracy mechanizmu ma i tutaj swój pozytywny wpływ.

Zasięg maksymalny i skuteczny był bardzo dobry. Różnił się dla obu replik, choć wyniki były bardzo zbliżone.

System HU działał prawidłowo.

 

 


TESTY


1. Pomiar fps i energii.

Replika HK416 ASCU wykazywała zdecydowanie lepszą powtarzalność strzałów, co miało także swoje przełożenie na uzyskiwanie wyrównanych wartości fps.

Pomiar prędkości początkowej i energii wykonano na wagomiarze 0.2 g BB. Użyto kulek marki Blaster.

 

HK416 ASCU

Średnia prędkość początkowa generowana przez replikę ASCU na 0.2 g BB wynosi 432 fps, a energia 1.7 J.

Różnica między skrajnymi pomiarami wyniosła 8 fps.

Wagomiar        fps         m/s         energia

0.2 g               432        133           1.7 J

 

HK416

Średnia prędkość początkowa generowana przez replikę bazową na 0.2 g BB wynosi 428 fps, a energia 1.68 J.

Różnica między skrajnymi pomiarami wyniosła 31 fps.

Wagomiar        fps         m/s         energia

0.2 g               428        130          1.68 J

 2. Szybkostrzelność.

Pomiar ROF na akumulatorze 9.6V 1500 mAh NiMh, który nabywca otrzymuje wraz z repliką,  trochę nas zaskoczył, gdyż spodziewaliśmy się wyższej wartości w replice ASCU. Pomiar wykazał jednak dla repliki HK416 ASCU wartości: 13,9 BB - 14,7 BB na sekundę oraz dla repliki bazowej HK416: 15,7 BB na sekundę. Oczywiście nie jest to jakaś znacząca rożnica.

 

3. Test celności i skupienia na dystansie 40 m.

Test przeprowadzono z użyciem kulek o wagomiarze 0.25 g marki Blaster. Strzały oddano do tarczy sylwetkowej z umieszczonym 
centralnie celem formatu A4.

HK416 ASCU

10/10 oddanych strzałów plasowało się w sylwetce, z tego 9/10 w celu formatu A4.

 

 

yASCU40m.jpg


HK416

9/10 oddanych strzałów plasowało się w sylwetce, z tego 6/10 w celu formatu A4.

 

 

yHK41640m.jpg

 

Na efekty strzelania zdecydowanie ma wpływ różnica w twardości spustu i płynności jego działania.


4. Pomiar zasięgu skutecznego i maksymalnego.

Zasięg maksymalny repliki HK416 ASCU wyniósł 59 m. Zasięg skuteczny, przy którym większość strzałów nadal trafia w sylwetkę wynosi 53 m.

Replika bazowa HK416 miała identyczny zasięg maksymalny i zasięg skuteczny 50 m, przy czym ta replika miała problemy z pracą systemu HU i konieczne było dłuższe regulowanie oraz przystrzeliwanie karabinka.PODSUMOWANIE

 


Naszym zdaniem replika AEG HK416 GFC Guns z zainstalowanym układem ASCU jest ciekawą propozycją. Wprawdzie bazowy HK416 to typowa replika chińskiej produkcji, która nie może konkurować jakością wykonania czy kulturą pracy z replikami markowymi, jednak wykorzystanie inteligentnej jednostki sterującej zdecydowanie podnosi wartość tej repliki.

Kultura pracy mechanizmu robi wrażenie, jest wyraźnie lepsza w porównaniu z repliką bazową (bez ASCU). Delikatna i płynna praca spustu sprawia, że strzelanie z repliki jest bardzo przyjemne.

Kontrola pracy mechanizmu wpływa również pozytywnie na powtarzalność strzałów, a tym samym na wyrównanie osiąganych wartości fps. Wpływa to także pozytywnie na większą żywotność sprężyny, silnika i akumulatora. Osiągi repliki, zwłaszcza jak na tak krótką lufę, są bardzo dobre.

Możliwość programowania długości serii stanowi dodatkową korzyść. Umożliwia użytkownikowi wybór preferowanej formy prowadzenia ognia ciągłego i lepszą kontrolę na auto. Dodatkowo tryb burst (serii 3 strzałowej) pozwala na ekonomiczne zużycie amunicji.

Z punktu widzenia użytkownika bardzo ważna jest także możliwość kontrolowania stopnia rozładowania akumulatora.

(Gdyby nie zły montaż bloku gazowego z podstawą muszki, co zdecydowanie utrudniało celowanie - bylibyśmy z tej repliki bardzo zadowoleni. Ten problem można jednak ominąć - zastępując stockową podstawę muszki - montowaną na RIS lub stosując optykę. Mamy nadzieję, że GFC Guns zlikwiduje ten błąd w kolejnych seriach produktu.)

 

Układ ASCU - Airsoft Smart Control Unit jest zatem produktem godnym polecenia, a oferowana przez GFC Guns replika HK416 ASCU zdecydowanie przewyższa kulturą pracy analogiczne repliki chińskie, nie posiadające takiego modułu.

 

 Plusy:

- płynna i delikatna praca spustu

- bardo dobra powtarzalność strzałów

- możliwość programowania długości serii

- zabezpieczenie repliki przed dalszym uszkodzeniem w efekcie np. awarii mechanicznej lub zwarcia

- zablokowanie repliki w momencie rozładowania baterii

- sygnalizacja biperem

- dobre spasowanie i wyważenie repliki

- wzorowa szczelność zespołu tłok/cylinder


Minusy:

- krzywo zamontowany na lufie blok gazowy, a tym samym podstawa muszki

- łatwo ścierająca się farba

- podatność na zarysowania

- brak oryginalnych oznaczeń

- niezbyt estetycznie wykonane barwienie piktogramów i oznaczeń przeziernika

 Replikę testowaliśmy dzięki uprzejmości firmy Gunfire.pl:

xGFC.jpg

Źródła zdjęć wersji palnej:

www.heckler-koch.de

 

* Po opublikowaniu recenzji nastąpiła konieczność zmiany zdjęć zewnętrznego wyglądu opakowania, ponieważ ostateczne opakowanie detaliczne różni się od tego, w którym otrzymaliśmy replikę do testów - rodzajem nalepki na pokrywie.

 

 

 

Replika AEG HK416 ASCU GFC Guns

Autor: Borax

Replika full metal AEG HK416 GFC Guns, produkcji chińskiej, z zainstalowanym układem ASCUAirsoft Smart Control Unit.

Ocena wszystkich (4.50, głosów: 10)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
SoH Jasio 25.07.2011, h. 11:28 SoH Jasio
Bardzo ładna recenzja, przydałby się dodatkowy filmik z samego działania systemu ASCU :) Bardzo ładne skupienie na 40 metrach jak na stocka ;)
Filmiki są na Youtube, jest też na stronie sklepu.
Promant 25.07.2011, h. 12:19 Promant
Wiem, ze sa na www i na youtube ale tego mi zabrakło w recenzji ;)
SoH Jasio 25.07.2011, h. 12:30 SoH Jasio
Żeby nakręcić pracę mechanizmu trzeba mieć specjalny przekrojowy gearbox. 
Natomiast filmowanie jak replika strzela 3 strzałową serią czy pojedynczym - nie ma większego sensu. Programowanie jest banalnie proste.
Promant 25.07.2011, h. 21:14 Promant
Warlord Shadow 25.07.2011, h. 11:30 Warlord Shadow
Jedyną specjalną rzeczą w tej replice jest ASCU. Poza tym rewelacji nie ma.
Bo to nie jest żadna nowość ani rewelacja, chodzi o replikę z ASCU. A nie o sam HK. Natomiast recenzja dotyczy całości, gdyż w tym przypadku oferowana jest replika z modułem, a nie sam moduł.
Promant 25.07.2011, h. 12:18 Promant
Gray 25.07.2011, h. 14:45 Gray
Czyli ASCU już niedługo będzie na każdej liście tuningowej =]
Berdzo dobry artykuł.
GrimPilgrim 25.07.2011, h. 15:11 GrimPilgrim
Jezu! Ten blok gazowy wygląda fatalnie! Jak ja bym zakupił taką replikę to odrazu by poszła by na wymianę gwarancyjną.
I po to trzeba było aż Jezusa wzywać ? Krzyknij po Świętą Trójcę, to wymienią ten blok na miejscu. -.-
senkuPH 10.08.2011, h. 10:38 senkuPH
PiotrKa 25.07.2011, h. 15:12 PiotrKa
Replika słabo wykonana, nawet BOYI (wersja z oznaczniami zbliżonymi do oryginału) go przebija. Największy mankament to brak charakterystycznego połączenia frontu RIS z górnym korpusem za pomocą wpustu stabilizującego 416 zazwyczaj tu łapie szybko luzy. Ogólnie poziom replik chińskich z przed 2 lat... Co do S-Unit - to jest niezła ciekawostka, byłoby to rewolucyjne urządzenie gdyby w dowolnym trybie (semi, burst czy auto) - ZATRZYMYWAŁO PRACĘ REPLIKI po wystrzeleniu kul z magazynka. Panowie z Gunfire - popracujcie nad takim rozwiazaniem a będziecie wielcy (i przy okazji zarobicie...).
Kolego - poczekaj jeszcze kilka miesięcy. Taki moduł jest w konstrukcji :)
Rann 25.07.2011, h. 15:41 Rann
Jak pisze Rann - wkrótce pojawi się upgrade, dodający właśnie funkcję detekcji pustego magazynka.
Upgrade będzie kompatybilny z wersją drugą ASCU, wobec tego nie będzie konieczności kupowania całego unitu.
Gunfire_pl 25.07.2011, h. 17:21 Gunfire_pl
Gunfire_pl 25.07.2011, h. 17:19 Gunfire_pl
Chcieli byśmy poruszyć kwestię krzywej muszki - rzeczywiście część replik w tej partii posiada skrzywioną muszkę, o której pisze autor artykułu, jednak nie jest to błąd fabryczny polegający na złym kołkowaniu o czym oczywiście autor artykułu nie mógł wiedzieć.
Jest to po prostu problem nieodpowiedniego fabrycznego wycentrowania muszki.
Muszkę można wycentrować samodzielnie za pomocą śruby montażowej znajdującej się w dolnej części elementu, który jest na poniższym zdjęciu:

http://gunfire.pl/data/include/cms/hk.jpg
Autorzy recenzji dokładnie wiedzą do czego służy wymieniona śruba i w pierwszym rzędzie sprawdzili czy możliwe jest wycentrowanie muszki. Niestety, żadne "centrowanie za pomocą śruby" nie powiodło się. Śruba jest, ale swojej funkcji nie spełnia, nawet jeśli zmiana jej położenia w jakiś sposób zmienia położenie podstawy muszki to dla nas jest on niedostrzegalny.Skrzywienie całego bloku gazowego, doskonale widoczne na zdjeciach, jest zbyt duże aby poprawnie skorygować ustawienie podstawy muszki. A "na siłę" niczego nie korygujemy.
Stąd nasze przypuszczenie o niewłaściwym kącie kołkowania, tylko przypuszczenie, gdyż ingerowanie w repliki i naprawa tego stanu nie były naszym zadaniem.
Oczywiście trudno nam oceniać partię produktu, jeśli jednak dwie losowe repliki mają ten sam błąd montażowy - jest to już wina producenta.  
Jeżeli inne repliki z tej serii nie mają tego problemu lub regulacja ustawienia podstawy jest w nich możliwa - to bardzo dobra i pocieszająca informacja dla potencjalnych nabywców tej repliki. 
Promant 25.07.2011, h. 22:02 Promant
Telkontar 25.07.2011, h. 20:46 Telkontar
Myślałem, żeby coś takiego na Atmega8 zrobić, pewnie dałoby się, tylko układ byłby większy.
Przecież jest wersja SMD. Rzecz w tym, że wszyscy "myślą, żeby zrobić" a mało kto robi ;)
hindus 25.07.2011, h. 22:54 hindus
Pavulon87 28.07.2011, h. 18:28 Pavulon87
Kumpel wczoraj odebrał tą replikę i jakie było jego zdziwienie gdy okazało się, że replika strzela po przełączeniu na SAFE. Nie zawsze ale bardzo często. Na dodatek zdaża się, że za pociągnięciem spustu strzeli raz a po jego puszczeniu wystrzeli drugi raz.
Dodatkowo klapka od wyrzutnika łusek otwiera się sama w czasie strzelania.
Poza tym silnik dzięki ASCU raczej nie ma łatwiej a jest jeszcze bardziej obciążony, gdyż jakby na to nie patrzeć musi on zająć się dodatkowo hamowaniem.
Bardzo proszę przekazać koledze, aby złożył zgłoszenie
reklamacyjne na naszej stronie i odesłał replikę na serwis w celu zbadania zaistniałej sytuacji.
ASCU jest montowane tylko przez przeszkolony w AirsoftSystems personel. Każda replika po zamontowaniu ASCU jest sprawdzana wyjątkowo skrupulatnie, nie tylko pod kontem poprawności instalacji unitu ale także ogólnego funkcjonowania podzespołu oraz repliki jako całości i żaden z opisanych problemów nie występował nigdy wcześniej w żadnej replice.
Będziemy mogli przyjrzeć się zaistniałemu przypadkowi i jeśli się potwierdzi to co Piszesz, przypadek Twojego kolegi pozwoli wyeliminować podobne problemy w przyszłości.
Gunfire_pl 29.07.2011, h. 13:16 Gunfire_pl
Jak tylko weekend się skończy to replika leci na gwarancję.
Dziś nagrałem krótki film w którym powinno być widać wadliwe działanie.
Pavulon87 30.07.2011, h. 17:51 Pavulon87
Promant 29.07.2011, h. 00:15 Promant
Żadnego z tych problemów nie było w naszym egzemplarzu. Bardzo dokładnie sprawdziliśmy działanie i programowanie układu - na safe replika była zabezpieczona, nie strzelała po odpuszczeniu spustu. Najwyraźniej trafił na felerny model i powinien od razu reklamować.  

Co do klapki - u nas nie otwierała się, ale replika bazowa to typowy produkt chiński, co zresztą podkreśliliśmy, a wiadomo, że repliki chińskie często różnią się jakością wykonania w poszczególnych egzemplarzach.

Natomiast układ chętnie bym zamontował w jakiejś replice (choć na pewno nie chińskiej), jak tylko będzie miał funkcję eliminacji pustych strzałów.
Mati366 22.08.2011, h. 00:24 Mati366
a czy to tylko tak replika z ASCU ma ten błąd z muszką czy wszystkie HK z GFC ?
Miałem kiedyś wersje bez ASCU i muszka też była krzywo więc chyba wszystkie tak mają.
alan12 27.09.2011, h. 21:08 alan12
marcin p 19.09.2011, h. 16:41 marcin p
O matko!!!
o takim moge sobie pomarzyć ;D
Spartan74 06.12.2011, h. 20:35 Spartan74
Replika jest świetna już ją posiadam :-)
Ivanko 21.08.2013, h. 15:56 Ivanko
Gdzie można nabyć tą "zabawkę" ??Bo jestem chętny, a oglądałem po różnych stronach i nie miały go w ofercie.
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 309925

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane