Daj cynk
Reklama

Artykuły

Wpływ błędów wykonania kulek na strzał

Amunicja, 05.07.2005, h. 17:40, dodał: Regdorn , autor: Medium
22
Pęcherze powietrza wewnątrz kulek, niedokładności powierzchni, niedokładności kształtu wszystko to może poważnie zaszkodzić replice. Przedstawiamy zagrożenia płynące z jakości wykonania kulek.


 • Pęcherze powietrza wewnątrz
  Ta wada spotykana jest zazwyczaj wśród tańszych kulek, producentów, którzy nie zawsze chętnie przyznają się do swoich wyrobów (w języku angielskim takie wyroby określa się mianem „no name”). Dlaczego ta wada jest na pierwszym miejscu w moim rankingu? Otóż nie można jej stwierdzić organoleptycznie. Wada może powstać z kilku powodów. Kilka z nich dla przykładu – brak odpowietrzeń w formie wtryskowej. Jeśli forma wykonana jest „za dobrze” i powietrze z przestrzeni która ma być wypełniona tworzywem nie ma dokąd uciec zamykane jest ono wewnątrz kulki. Może to być też wina źle dobranych parametrów wtrysku. Tworzywo przegrzane podczas obróbki może powodować wydzielanie się gazów, których pęcherze będą zamykane wewnątrz kulki. Tworzywo po wtrysku chłodzone zbyt gwałtownie (skrócony czas utwardzania – taka „sztuczka” pozwalająca na większą wydajność kosztem „szoku” tworzywa) może powodować rozerwanie tworzywa wewnątrz. Na zewnątrz tworzywo jest już chłodne i dostaje skurczu, gdy wewnątrz jest jeszcze zbyt rozgrzane co powoduje przerwanie jego ciągłości wewnątrz podczas chłodzenia wnętrza kulki.
  Wszystko byłoby dobrze, gdyby taki pęcherzyk znajdował się dokładnie w środku ciężkości kulki, jednak zazwyczaj przemieszcza on środek ciężkości który nie znajduje się już w centrum kulki, lecz nieznacznie bliżej krawędzi. Pamiętajmy, że większość replik podkręca kulkę za pomocą Hop-Up’a. Nasza kulka zatem lecąc rotuje wokół swego środka ciężkości. Jeśli ten środek ciężkości jest przesunięty o np. 0,2 mm kulka będzie miała nierówny opór powietrza z różnych stron i to w sposób zmienny, zależny od prędkości rotacji i jej lot będzie odbywał się po trudnej do przewidzenia krzywej. Jeśli przy dodatkowym bocznym podmuchu wiatru kulka dokona obrotu względem osi strzału o nawet niewielki kąt rotacja Hop-Up’a będzie zwiększała rozrzut zamiast zwiększać celność i zasięg lotu kulki. Im dalej od wylotu lufy ta krzywa będzie bardziej nieprzewidywalna. Myślę, że nie trzeba więcej tłumaczyć jaki istotny ma to wpływ na celność strzału.

  Stwierdzenie, czy wewnątrz kulki są pęcherze jest możliwe. Wystarczy ze stosunkowo silnej repliki z niewielkiej odległości wystrzelić w kierunku twardego celu. Jeśli kulka pęknie odbędzie się to zazwyczaj wzdłuż płaszczyzny o największym osłabieniu – zawierającej zatem poszukiwane przez nas pęcherze. Oczywiście tak jak pisałem wada ta dotyczy zazwyczaj kulek z tańszej strefy cenowej. Używając markowych produktów nie powinniśmy natknąć się na tę wadę.

 • Niedokładności powierzchni
  Te wady widać, powstają zazwyczaj w przypadku źle przeprowadzonej operacji polerowania lub jej braku lub gdy w ogóle brakuje szlifowania powierzchni kulki. Oczywiście kulkom trzeba się dobrze przyjrzeć. Do wad powierzchni należy zaliczyć na przykład opisane wcześniej wady kulek – grat dookoła kulki czy ślad od „przewężki gałązki wtryskowej”. Wady te występują głównie wśród słabszych jakościowo i tańszych kulek. Jaki to będzie miało wpływ na nasz strzał? Otóż pamiętamy w dalszym ciągu, że nasza kulka jest podkręcana przez Hop-Up. Samo podkręcenie jest wywołane mechanicznym naciskiem gumowej (czasami silikonowej) części elastycznej Hop-Up na kulkę. Co za tym idzie siła z jaką jest podkręcona kulka będzie zależna od powierzchni, inaczej bowiem jest przekazywane takie podkręcenie powierzchni gładkiej, a inaczej chropowatej. Wynika z tego iż wszystkie kulki powinny mieć jednakową powierzchnię.

  Powierzchnia chropowata pozwoliłaby na skuteczniejsze (mocniejsze) podkręcenie kulki, ale odbiłoby się to drastycznie na spadku żywotności naszej części roboczej Hop-Up’a. Czym innym jest bowiem „głaskać” czułą na uszkodzenia powierzchnię gumy gładką powierzchnią z tworzywa, a czym innym pracować na gumie czymś co przypomina pilnik. Na sam lot kulki po strzale ma to zatem niewielki wpływ jedynie różnica w oporze powietrza – a zatem pomijalny. Większy skutek mają te wady na celność, ponieważ z ich winy kulka będzie podkręcana to mocniej to słabiej; zasięg i tor lotu kulki będzie mało powtarzalny.

 • Niedokładności kształtu
  Te wady również widać chociaż niewielkie – bardzo słabo. Im większe tym widać je więcej. W przypadkach skrajnych mogą doprowadzić do zaklinowania kulek w lufie, podajniku kulek, lub też w magazynku. Spotkałem kiedyś kulkę która po zmierzeniu w największym miejscu miała 6,20 mm (wyglądała jak jajko). Przy standardowej średnicy wewnętrznej naszych luf rzędu 6,08-6,12 mm a średnicy luf precyzyjnych 6,04 lub nawet ostatnio 6,03 mm taka kulka powoduje zacięcie się całego mechanizmu. Na szczęście spotkanie takiej kulki to wielka rzadkość, ale oczywiście jest to możliwe. Główne wady kształtu to jajkowatość, niedokładne szlifowanie (czasami po polerowaniu widać pozostałości gratu) uszkodzenia mechaniczne kulek do jakich doszło jeszcze u producenta przed szlifowaniem. Te wady będą się objawiały obydwoma wcześniej wymienionymi wadami lutu i podkręcania kulki. Ponieważ środek ciężkości nie przypada w środku geometrycznego przekroju kulki pojawią się wady toru lotu związane z nierównomiernością oporów powietrza względem środka ciężkości. Czemu zaistnieją natomiast wady związane z różnym podkręcaniem kulki? Otóż podkręcenie kulki jest zależne od nacisku Hop-Up’a. Jeśli nawet podczas serii strzałów będzie on zablokowany to kulka może raz mieć średnicę jaką naciska na Hop-Up np. 5,80 a innym razem nawet 5,93 co odbije się znacząco na rotacji kulki. Różnica będzie tym bardziej widoczna im wyższą energię będzie nasza replika nadawać kulce. Stąd wniosek – im wyższa energia naszej repliki (ewentualny tuning) tym wyższej jakości kulki powinniśmy używać. Jest to szczególnie odczuwalne w przypadku snajperów ASG strzelających ogniem pojedynczym na granicy zasięgu swoich replik. Celny strzał może paść tylko wtedy gdy kulka będzie wysokiej jakości. Może dojść do np. takiej sytuacji, że bardzo dokładnie wykonana aluminiowa kulka 0,3 grama będzie celniejsza i będzie miała większy zasięg niż słabej jakości kulka 0,33 grama.

Ocena wszystkich (6.00, głosów: 6)

 • Dodaj do:
 • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
tank 30.10.2005, h. 19:40 tank
Bardzo pouczający tekst. Nigdy nie myślałem (a miałem dużo do czynienia z nimi) w taki sposób o kulkach :|
Gratuluje :D
rwiezel 13.02.2006, h. 10:42 rwiezel
Temat rozwinięty profesionalnie

BRAVO
cropp 24.02.2006, h. 17:00 cropp
No to teraz wiadomo co i jak xD
NemesisTheory 03.11.2006, h. 17:55 NemesisTheory
Dobry artykuł. Kupiłem zielono-przezroczyste kulki 0,12, i dla mnie wcześniej pęcherzyki w środku to był bajer, nie patrzyłem na to jako zaburzenie :)
TESTAMENT 30.12.2006, h. 22:33 TESTAMENT
super widać że koleś się postarał!!!

DZIĘKUJEMY!!!
kalwisz 23.10.2007, h. 23:08 kalwisz
"Teraz dokładnie obejrzę wszystkie swoje kulki:D "

jak chcesz to mozesz odrazu i moje ;D

bardzo dobry artykuł....
czy P&J i BLASTER zaliczamy do tych słabszych kulek ??
ICAC 21.12.2007, h. 14:27 ICAC
Blastery to świetne kulki, Mój kolega, założyciel naszego teamu porównał swoje kulki "goldfire" z moimi blasterami. Od razu przerzucił się na blastery xD. W naszym teamie większość ludzi używa blasterów i są bardzo dobre i każdy je zachwala
Jarmo 26.12.2007, h. 15:17 Jarmo
Ja używałem blasterów... Rozpryskiwały się nawet strzelając o poduszkę (ok 50, na 500 kulek), a kiedy sam sobie pare specjalnie "rozłożyłem" to ilość pęcherzyków i ich rozmieszczenie były szokujące, może to wadliwa seria, ale wszystkie 6000 kulek się tak zachowywało. Strzełałem z g36c JG z odłegłości ok. 5m, czyli kulki raczej nie powinny się rozwalać w kontakcie z poduszką... A jednak.
kudlaty_1989 15.01.2008, h. 22:01 kudlaty_1989
Tekst wyczerpujący, nie ma co. I tak używam KSC perfect:P
Bercik391 18.02.2008, h. 19:22 Bercik391
ja dopiero zaczynam i kupuje sobie famasa i chcial bym wiedziec jakie kulki byly by najbardziej odpowiednie... z gory dzieki...
Fryzjer 18.08.2008, h. 22:02 Fryzjer
FAMAS FAMASowi nierówny kolego zależy, jaką będzie miał lufę wewnętrzną.
Gandzialf 19.11.2008, h. 19:34 Gandzialf
Ja najczęściej używam kulek CyberGuna 0,20. Na razie nie miałem porównania, ale uważam że są dobre.
olo12390 25.12.2008, h. 16:30 olo12390
Teraz również dokładnie obejrzę wszystkie swoje kulki:D nie wiedziałem o tym i kupowałem zwykłe kulki z kiosku i teraz wiem dlaczego zepsuł się mój najfajniejszy model skorpion kal.5 mm
olo12390 25.12.2008, h. 16:32 olo12390
teraz będę kupował kulki z firmy umarex
klusior 21.01.2009, h. 01:51 klusior
Proponuje kulki P&J .Mimo że tanie to jeszcze nigdy mnie nie zawiodly, mimo uzywania lufy 6.04 .Pełno ich u krakmana
olo12390 31.01.2009, h. 12:37 olo12390
mieszkam w Ostrołęce to małe miasto jest tam tylko jeden sklep z art. asg a przez internet nie lubię zamawiać ale kulki umarexa albo koltera są u mnie dostępne i bardzo dobrze się sprawdzają szczególnie 0,20 grama
chromiq 12.11.2009, h. 09:10 chromiq
Uzywam kulek P&J i póki co nie zawiodly mnie:) tanie i wydaje mi sie ze dobrze wykonane. Polecam
miczop666 20.03.2010, h. 20:06 miczop666
Chromiq ja również używam tych kulek uważąm ze jak na tak dobre wykonanie są za tanie.
Ale taka niska cena jest na naszą korzyśc
drozdek96 25.10.2010, h. 17:53 drozdek96
bardzo przydatne :D dzięki za napisanie
Basior1994 14.08.2011, h. 18:32 Basior1994
Świetny artykuł ja też ostatnio miałem P&J jak dla mnie są dobre teraz zamówiłem guarder'a zobaczymy jak się spiszą:D
Quaki 08.05.2014, h. 00:45 Quaki
Razi to "Im większe tym widać je więcej." pod koniec.
A sam artykuł ciekawy i dostaje wszystkie gwiazdki :)
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 39058

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane