Daj cynk
Reklama

Testy

Test latarek taktycznych firmy MacTronic

Ekwipunek, 13.01.2011, h. 21:37, dodał: Cappuccio , autor: Foka
25

Sklep Coyote ASG przekazał nam do przetestowania trzy latarki będące w jego ofercie, których producentem jest polska firma MacTronic. Zapraszamy do lektury naszych wrażeń z użytkowania.Wstęp


Latarki tzw. taktyczne są stosowane przez użytkowników broni oraz airsoftowców od lat. Kiedyś jedynym dostępnym źródłem światła były żarniki, które dawały mocne światło, lecz bardzo szybko wyczerpywały baterie. Od kilku lat rynek szturmem zdobywają latarki z diodami LED, a producenci prześcigają się w prezentowaniu coraz silniejszych i coraz bardziej oszczędnych diod.


1204201963436.jpg


Latarki "taktyczne" charakteryzują się wyjątkowo silnym światłem (którego moc zwykle uniemożliwia użycie ich jak oświetlenia np. mapy, czy innych bliskich obiektów z powodu oślepienia światłem odbitym), równomiernie oświetlonym obszarem, a także tak ukształtowanym promieniem światła, aby uzyskać centralny, wąski i silny snop światła oraz dużo szerszy i słabszy snop oświetlający okolice wskazywanego celu. Zastosowanie tego typu latarek właściwie ogranicza się do walki w pomieszczeniach czy oświetlaniu ciemnych uliczek i zaułków. W lesie osoba używająca latarki jest dobrze widoczna z dużo większej odległości niż zasięg światła latarki, a także z innych kierunków niż ten, w którym świeci. W takich warunkach sens ma jedynie użycie latarki z filtrem IR (podczerwieni) do wspomożenia pracy noktowizora, z tym, że trzeba pamiętać, że przeciwnik również wyposażony w noktowizor zauważy takie oświetlenie z bardzo dużej odległości.


IMG_3528.JPG


Sklep Coyote przekazał nam do recenzji trzy latarki polskiego producenta MacTronic. Firma ta obecna jest na polskim rynku od ponad 20 lat, początkowo firma ograniczała się do importu latarek firm zagranicznych, następnie sama zaczęła prowadzić produkcję. Latarki MacTronic wygrywały przetargi dla Komendy Głównej Policji oraz Komendy Głównej Straży Granicznej. Do testów otrzymaliśmy modele Sniper, Black Eye oraz Defender.


Pierwsze wrażenie


IMG_3634.JPG


Pierwszy kontakt z produktem, czyli opakowanie. Tutaj latarki MacTronic pozytywnie wyróżniają się od innych produktów na rynku. Wszystkie dostarczone latarki były zapakowane w estetyczne czarne pudełka z kartonu z wytłoczonym napisem i/lub logiem. Wewnątrz pudełek znajduje się wypełnienie ze sztywnej gąbki z wycięciami na zawartość. Poszczególne modele różnią się ukompletowaniem.


IMG_3635.JPG


Po wyjęciu z pudełek wszystkie latarki sprawiają solidne wrażenie. Są wykonane z pomalowanego na czarno aluminium, wykonanie jest precyzyjne i jakością przypomina produkty takich firm jak Surefire czy Streamlight.
Latarki zapewniają podstawowy poziom wodoodporności, nie ma obaw, że przestaną funkcjonować w przypadku wpadnięcia do kałuży czy przy niezbyt głębokim zanurzeniu w jeziorze, choć do nurkowania raczej się nie nadają.

IMG_3631.JPG

Coyote ASG oferuje latarki w dwóch wersjach ukompletowania - same latarki oraz latarki z akumulatorem i ładowarką. Latarki dużo lepiej sprawowały się we współpracy z akumulatorem niż zwykłymi bateriami CR123. W podstawowych wersjach źródłem światła dla latarek są diody Cree Q5 oraz R2 Turbo, choć istnieje możliwość zakupu klasycznego żarnika. Ciekawostką wartą zauważenia jest to, że programowanie trybów świecenia (stroboskop, poziom snopu światła itp) odbywa się w głowicy diody, więc teoretycznie istnieje możliwość zmiany trybów świecenia latarki wymieniając jedynie żarnik na inaczej zaprogramowany.

IMG_3633.JPGSniper


IMG_3523.JPG


Źródłem światła w tej latarce jest dioda Q5 dająca strumień światła 260 lumenów. Jest to latarka dedykowana do mocowania na broni długiej. Latarka wyposażona jest w tylne zamknięcie z przewodem do zdalnego włączania zamocowanym na stałe. Przycisk do włączania znajdujący się na obudowie jest umieszczony nietypowo, bo na bocznej ściance. Wbrew pierwszemu wrażeniu jest on łatwo dostępny i wygodny w użyciu, ale należy pamiętać, że spełnia jedynie zadanie pomocnicze. Latarka ma zaprogramowany jedynie jeden tryb świecenia - 100% snopu światła.


IMG_3524.JPG

IMG_3534.JPGBlack Eye

 

Źródłem światła w latarce Black Eye jest dioda Cree Q5, która emituje strumień światła 260 lumenów. Zasilana jest akumulatorem 3,7 V.


IMG_3521.JPG


W pudełku znajduje się latarka, akumulator LiIo wielkości 2x CR123 wraz z ładowarką.


IMG_3533.JPG


Latarka ma możliwość pracy w jednym z pięciu trybów:- świecenie w 100% mocy- świecenie w 50% mocy- świecenie w 10% mocy- tryb stroboskopowy- tryb SOS (latarka automatycznie nadaje alfabetem Morse'a sygnał SOS)

Defender


IMG_3522.JPG


Silny snop światła 350 lumenów zapewnia tej latarce dioda R2 Turbo. Do testów otrzymaliśmy zestaw składający się z latarki oraz z dodatkowego tylnego zamknięcia umożliwiającego montaż przewodu do zdalnego włączania latarki. Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że jednocześnie z przewodem znajduje się na nim standardowy włącznik. Demontując przewód otrzmujemy ponownie "zwykłą" latarkę bez konieczności wymiany "kapsla".


IMG_3632.JPG


IMG_3525.JPG


IMG_3526.JPG


IMG_3527.JPG


Latarka ma możliwość pracy w jednym z pięciu trybów:- świecenie w 100% mocy- świecenie w 50% mocy- świecenie w 10% mocy- tryb stroboskopowy


IMG_3532.JPG


Korona reflektora Defendera została zaopatrzona w półkoliste wycięcia, które mają być pomocne w przypadku zastosowania jej w walce wręcz czy przy konieczności wybicia szyby. Na obwodzie reflektora znajdują się płaskie ścięcia (przypominające śrubę) zapobiegające toczeniu się latarki po płaskiej powierzchni (czego pozbawione są pozostałe latarki).


Latarka Defender została opracowana z myślą o zastosowaniu wojskowym i jest używana przez polskich żołnierzy w Afganistanie. Producent dopiero niedawno zdecydował się na zaprezentowanie jej na rynku cywilnym.


Snop światła


Latarki oferują silny, dobrze uformowany snop światła. Centralny okrąg o bardzo dużym natężeniu oraz szeroki, dużo słabszy, do oświetlania okolicy celu.


IMG_3598.JPGDefender z diodą R2 Turbo


IMG_3596.JPGDefender z żarnikiem xenonowym. Niestety to zdjęcie nie prezentuje najlepiej jego możliwości (złe nastawienia aparatu), wizualnie światło xenonowe, poza kolorem, nie odbiega mocą od światła diodowego.


IMG_3600.JPG

Black Eye


IMG_3602.JPG

Sniper


IMG_3594.JPGDla porównania snop światła z latarki Surefire Centurion z głowicą diodową


Akcesoria


IMG_3520.JPG

IMG_3515.JPG

W zestawie z latarką Defender otrzymaliśmy również komplet filtrów "flip-up": czerwony, zielony, UV (ultrafiolet) i IR (podczerwień). Przede wszystkim określenie tych filtrów mianem "flip up" (odchylane) jest nadużyciem, bardziej odpowiednim określeniem byłoby filtr obrotowy. W klasycznym filtrze flip-up filtr otwierany jest na zawiasie, którego oś jest prostopadła do osi latarki, tutaj odchylenie następuje w osi równoległej. Pokrywa filtru zamocowana jest na sztywno. Aby ją obrócić należy ją lekko odciągnąć a następnie obrócić, pokrywa blokuje się w położeniu otwartym. Podstawową wadą takiego rozwiązania jest narażenie filtra na uszkodzenie. W klasycznym filtrze flip-up otwarta pokrywa przylega do korpusu latarki i niewiele od niej odstaje, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia. Tutaj pokrywa aż prosi się o ułamanie. Używanie repliki z otwartym filtrem praktycznie odpada i jedyną opcją jest pozostawienie go zawsze zamkniętego.


SureFireHellFighter4.jpg

IMG_3529.JPG

IMG_3530.JPG


Filtry mocowane są do obudowy reflektora za pomocą śruby dociskowej. To też nie jest najszczęśliwsze rozwiązanie. Łeb śruby dosyć znacząco odstaje od filtra i może haczyć o elementy oporządzenia. Sama śruba jest plastikowa i może szybko ulec uszkodzeniu. Lepszym rozwiązaniem byłoby mocowanie na zacisk, jak np. w filtrach Surefire.


IMG_3516.JPG

IMG_3518.JPG

IMG_3531.JPG

Czerwony kolor światła jest szeroko stosowany w działaniach nocnych, kiedy nie musimy oświetlać lub oślepiać celu, a chcemy jedynie sobie przyświecić lub oświetlić bliski obiekt. Kolor czerwony nie powoduje utraty nocnego widzenia oka przyzwyczajonego do ciemności, światło to jest mniej zauważalne z większej odległości niż światło białe. Na polu walki czerwone światło ma bardzo poważną wadę - nie widać w nim krwi (ponieważ ona sama też jest czerwona). Medycy bardzo często z tego powodu stosują światło w kolorze niebieskim, które również jest w nocy lepiej akceptowalne przez oko niż kolor biały, a krew jest w nim dobrze widoczna. Można założyć, że filtr zielony ma tutaj podobne zastosowanie, ponieważ latarka taktyczna z raczej trudno wymiennymi filtrami nie jest najlepszym rozwiązaniem do sygnalizacji (a to jest ewentualne drugie wytłumaczenie tego koloru).


Filtr podczerwony używany jest do współpracy z noktowizorami I i II generacji, które wymagają zewnętrznego doświetlania. Zastosowanie filtra z diodą LED jest oczywiście pozbawione sensu, gdyż dioda nie emituje promieniowania podczerwonego. Filtr ten ma jedynie zastosowanie po wymianie żarnika z LEDowego na xenonowy, wtedy sprawuje się on dobrze, podobnie jak wiele innych filtrów. Światło gołym okiem jest niemal niewidoczne, jedynie patrząc na latarkę na wprost z odległości max. 2-3 m lekko widać ciemnoczerwone światło. W noktowizorze snop światła jest wyraźnie widoczny i pomaga on w obserwacji terenu.


IMG_3588.JPGNoktowizor gen I bez podświetlenia


Do testów otrzymaliśmy filtr IR 850nm dedykowany do noktowizji gen I i II. Wyprodukowano króką serię testową filtrów 950nm z przeznaczeniem do wyższych generacji, ale po przeprowadzonych testach okazało się, że filtry 850nm sprawują się wystarczająco dobrze również na nowszych urządzeniach i ich produkcję zarzucono.

IMG_3591.JPGNoktowizor gen I z podświetleniem latarką Defender z filtrem IR


Filtr UV wzbudził we mnie najbardziej mieszane uczucia. Ani diody IR, ani żarniki xenonowe nie emitują tej długości fali, więc trudno się spodziewać żeby filtr działał "poprawnie". Po testach na banknotach okazało się, że miejsca, które powinny świecić w UV nie reagują na światło z filtra. Filtr ma służyć w ułatwieniu wykrywaniu krwi, w czym fakycznie się sprawdza. Należy zatem traktować go jako filtr niebieski (jak opisany powyżej), ale o jaśniejszym i bardziej "delikatnym" świetle niż klasyczne, mocno granatowe, filtry. Aby poprawnie działał należy go używać z żarnikiem xenonowym.


Otrzymaliśmy również "wysoki" montaż do latarki. Jest to solidny kawał metalu stabilnie mocujący latarkę na szynie RIS. W ofercie sklepu dostępne są też niskie montaże dla zwolenników niskiego profilu.


IMG_3627.JPG


IMG_3628.JPG

IMG_3629.JPG

Wyraźnie widać jak otwarty filtr odstaje od broni


Podsumowanie


Latarki prezentują dobry poziom jakości wykonania i niezawodności. Moim zdaniem jeszcze im brakuje do produktów tak znanych marek jak Surefire czy Streamlight, ale zdecydowanie o głowę biją popularną "chińszczyznę". Cenowo również latarki MacTronica plasują się pomiędzy tymi produktami. Biorąc pod uwagę, że ceną bliżej im do produktów z dalekiego wschodu, a jakością bliżej do latarek renomowanych firm, będą idealnym kompromisem dla osób poszukujących przyzwoitej jakości za przyzwoitą cenę.


Dziękujemy sklepowi Coyote ASG za dostarczenie latarek do testów.

Ocena wszystkich (5.62, głosów: 8)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
piasek43 14.01.2011, h. 21:20 piasek43
Latarki bardzo fajne, recenzja zachęcająca do kupna tylko niestety nie wiem czy stać mnie na wydatek rzędu ponad 200 zł na latarkę do repliki. Wiem, wiem za jakość trzeba płacić ale ceny są skutecznie odstraszające. :]
Bo to nie są produkty dla Ciebie. Kiedyś może w końcu zrozumiesz, że nie każdego stać np. na Ferrari. Jak to zrozumiesz to przestaniesz pisać takie posty.
Pik 14.01.2011, h. 22:07 Pik
Zdaję sobie sprawę z faktu że nie każdego może być stać na Ferrari, podzieliłem się tylko moją opinią związaną z ceną tych latarek, komentarze są od tego żeby komentować to co przeczyta się powyżej mając też na uwadze swoje potrzeby na daną rzecz. Nie musisz wytykać co jest dla mnie a co nie bo chyba sam nie rozumiesz kontekstu mojej wypowiedzi i nie znasz mnie żeby oceniać moje potrzeby. Może właśnie Ty skończysz pisać takie posty, takie które nic nie wnoszą.
piasek43 14.01.2011, h. 23:09 piasek43
Chcialbym zauwazyc ze nie kazdemu potrzebne jest Ferrari i nie kazdy chce je miec. Ja osobiscie uzywam latarki Ultrafire C2 z dioda Cree XR-E Q5 (ok. 220lm przy 1000mA) zasilana akumulatorem 18650 2400mAh 3.7v - zestaw taki z zapasowym aku i ladowarka nawet przy dzisiejsym kursie dolara kosztuje sporo mniej niz 100zl. A co do jakosci nie mam zadnych zastrzerzen, pomimo ze napewno znakdzie soiee ktos kto zarzuci m ze  to chinska kopia Surefire, poniewaz uzywam tego zestawy bez zadnych problemow na jednym komplecie akumlatorków od ponad 2 lat
Tomcat_76 20.01.2011, h. 10:34 Tomcat_76
Martini3g 14.01.2011, h. 21:31 Martini3g
Ja mam takie pytanie (może nie miejscu, może nie da się ich porównać), a mianowicie jak mają się te latarki do R500 G&P?
Nie mam pojęcia, nie miałem jej w ręku.
Foka 14.01.2011, h. 21:35 Foka
MatriX482 14.01.2011, h. 21:32 MatriX482
Wiesz- te 200zł kosztuje Sure Fire G2 Led, a o 50zł mniej masz zwykłego G2...

Z cenami nie jest tak źle, a same latarki wydają się prezentować lepiej niż Fenixy.

Dobra recenzja, fajnie opisana i zilustrowana.
Zgadza się, ale seria G2 jest robiona z "plastiku", więc trudno je porównywać.
Foka 14.01.2011, h. 21:39 Foka
Pik 14.01.2011, h. 22:11 Pik
Szkoda, że nie ma dla porównania chińskiej latarki Police 10W za 50PLN.
Tak tylko ciekawy jestem choć wiem, że to pierwszy stopień do piekła :D.
Blizbor 15.01.2011, h. 19:45 Blizbor
Jestem od niedawna szczęśliwym posiadaczem latarki MacTronic Black Eye i jestem bardzo zadowolony (takim dodatkowym plusem - przynajmniej dla mnie - jest fakt, że jest to rodzimy produkt), ponieważ jakością faktycznie nie odbiega za bardzo od takich marek jak SureFire, Dereelight, OLight itd. lecz cena MacTronic'a w porównaniu do tych latarek jest zdecydowanie bardziej przystępna. Snop światła jest bardzo silny, o neutralnym białym kolorze, dobrze skupiony (spot) i z przyzwoitym promieniem wtórnym (spill). Podsumowując, zgadzam się w zupełności z recenzentem: świetna latarka za rozsądne pieniądze. Mam jednak opory aby zastosować ją jako latarkę podczepioną do repliki - wkurzyłbym się, gdyby jakaś kulka uszkodziła latarkę za 176zł. Moim zdaniem w zupełności wystarczy na potrzeby ASG jakaś tania chińszczyzna której nie byłoby żal w razie uszkodzenia, dlatego MacTronic'a używam jako EDC.

P.S. W rzeczywistości jej światło jest jaśniejsze niż na zamieszczonym w recenzji zdjęciu.
Grey 16.01.2011, h. 21:01 Grey
Ja mam tylko uwagę do fragmentu o użyciu latarek w CQB, a nie w lesie. Na mazwszu sporo teamów używa Z SUKCESEM latarek do walki w nocy w terenie leśnym, w tym do zwalczania operatorów noktowizorów III gen. Oczywiście lepiej mieć dobre nokto niz najlepszą latarkę, ale team zgranych latarek jest w stanie bardzo skutecznie działać.

Po kilku sparringach nocnych z takim teamem i mój zainwestował w dobre latarki (ok. 200 zł za każdą) i po kilku miesiącach treningów i ostrzelania wyraźnie czujemy wzrost skuteczności działania w nocy.

Dodatkowa informacja. Noktowizory dobrej jakości wyłączają się pod wpływem mocnego światła. Przy czym światło LEDowe jest o wiele mniej skuteczne w tym przypadku niż światło o barwie ciepłej (np. xenonowe).

Pozdrawiam i gratuluję ciekawego artykułu!
Horblower 17.01.2011, h. 10:18 Horblower
Ja również jestem szczęśliwym posiadaczem latarki Mactronic

Black Eye. Jakość wykonania oraz moc i rozkład strumienia światła jest bardzo zadowalający.

Dodatkowo zastosowanie akumulatora zamiast bateri CR123 znacznie ekonomizuje koszt korzystania z tego produktu. Mam tylko jedno zastrzeżenie, które postrzegam jako znaczny minus tej latarki - brak obecnie na rynku żelowego włącznika na kablu do tej latarki co znacznie utrudnia wykorzystanie jej jako oświetlenia taktycznego do broni długiej.
Trudno mi zgodzić się z nazwaniem tego wadą. Raczej kupiłeś produkt nie przystający do Twoich potrzeb. Są latarki z włącznikiem żelowym w zestawie, są z opcjonalnym, a są takie bez - jako EDC czy do innych zastosowań. Ty, mniej lub bardziej świadomie, wybrałeś latarkę bez takiej możliwości, więc trudno mieć o to pretensje do latarki/sprzedawcy/producenta.
Foka 17.01.2011, h. 13:59 Foka
Nie koniecznie - skoro Black Eye jest latarką taktyczną - a jako taka jest zaprezentowana w komentowanym artykule, to jako tak powinna posiadać włącznik żelowy. Jesli nie już w zestawie to przynajmniej powinna być możliwośc dokupienia takowego. Bo bez włącznika żelowego jej "taktyczność" co rozumiem jako możliwość wykozystania jako oświtlenie montowane do broni, jest dyskusyjna. Latarkę dostałem w prezencie wiec nie był to mój świadomny wybór ;)
Horblower 17.01.2011, h. 15:10 Horblower
BlackEye jest przedstawicielem linii Outdoor Pro.

Sniper, Defender oraz na przykład Explorer, Thunder, Rattlesnake etc. to przedstawiciele linii Tactical Pro.

Z tego też powodu ciężko zestawić latarkę ręczną do codziennego użytku z produktami dedykowanymi stricte do montażu na broń.
Vintersky 17.01.2011, h. 16:48 Vintersky
Ok, macie racje ale w takim razie nieporozumieniem jest
przedstawianie w artykule latarki Black Eye jako latarki taktycznej skoro jest to de facto latarka turystyczna - linia Outdoor Pro. Poza tym swoim komentarzem chciałem wskazać na pewien brak na rynku, który być może dostrzeże również
producent. Przecież wyłącznie na potrzeby ASG bez sensu jest kupowanie znacznie droższej profesjonalnej latarki z linii Tactical Pro. Gdyby producent zaoferował włącznik żelowy do latarek linii Eagle Eye to z pewnością latarka znalazłaby w gronie maniaków ASG więcej nabywców niż ma to miejsce w chwili obecnej, kiedy nie możemy jej doposażyć w to użyteczne akcesorium.
Horblower 17.01.2011, h. 18:47 Horblower
A może włączniki żelowe dedykowane do Snipera albo Defendera będą również pasowału do Black Eye? Foka czy mógłbyś, jeśli latarki nadal są w twoim posiadaniu, sprawdzić czy końcówki w włącznikami żelowymi od Snipera albo Defendera pasują do Black Eye? Będę, i pewnie nie tylko ja, wdzieczny za odpowiedz no to pyatnie bo bardzo mnie ten temat frapuje
Horblower 17.01.2011, h. 18:58 Horblower
Nie będą pasowały.

Przede wszystkim, moim zdaniem, zbyt wąsko rozumiesz "taktyczność" (sama ta nazwa jest pewnym kuriozum, ale to szczegół). Również "taktyczną" latarką będzie Maglite na 4 R20 (aka ogniwa D) czy właśnie mała latarka noszona w ładownicy. Trzymając się modnego, niewiele mówiącego słówka "taktyczny", taktycznym będzie wszystko co możesz wykorzystać w "walce" - rękawice są "taktyczne" mimo, że Mechanixy to rękawice dla mechaników i nie przyczepisz ich do RISa. Także nawet jeśli Black Eye jest latarką Outdorową (to już podział producenta) dla mnie nadal w 100% spełnia warunki bycia "taktyczną" (ale już nie strategiczną, bo za słabo świeci ;) ), mimo braku włącznika żelowego.

Poza tym nie raz korzystałem  z latarek bez włącznika żelowego, zainstalowanych na RIS. Trzeba je odpowiednio umocować i przy broni z przednim chwytem można z je całkiem wygodnie używać.
Foka 18.01.2011, h. 09:36 Foka
Grey 18.01.2011, h. 14:55 Grey
Jak powiedział Foka, latarka taktyczna (w sensie montowana do broni) nie musi mieć włącznika żelowego. Powiem nawet, że włącznik żelowy ma ten sam problem co każda konstrukcja bardziej skomplikowana niż absolutne minimum. Potrafi się w najmniej odpowiednim momencie zepsuć i staje się ciężarem.
Latarka do broni z włącznikiem tradycyjnym (przyciśnięcie chwilowe lub wciśnięcie na stałe) spełnia wszelkie funkcje niezbędne latarce taktycznej, a żelówki to bardziej lans, niż wymóg 'taktyczny'.
qnek 26.01.2011, h. 22:42 qnek
Szukam usilnie ostatnio latarki taktycznej do m4, do tej pory cenowo i jakosciowo moja uwage zwrocily ultrafire, ale opisane pozycje sa rowniez interesujace, no i polskie. Mysle ze cena to rzecz umowna, lepiej dac wiecej i miec te satysfakcje z posiadania solidnego sprzetu. Szczerze mowiac niewiem na co sie w koncu zdecyduje, wybor jest duzy a ja mam juz chaos w glowie od ogladania testow i porownan...poszukuje juz z dwa miesiace.
Gallain 16.03.2011, h. 13:29 Gallain
Czy do tych latarek pasują akumulatory Li-Ion 18650 dostępne na allegro? Z tego co wiem, używa się ich jako zamienników dla 2x CR123, więc skoro w tych latarkach można używac 2xCR123, to na chłopski rozum 18650 też podejdzie, ale warto spytac. A gra jest warta świeczki, bo przy podobnych (a nawet większych) pojemnościach, cena jest kilkukrotnie niższa od ceny akumulatorów dedykowanych (podobnie z ładowarkami).
Chyba sam znalazłem odpowiedź: http://en.wikipedia.org/wiki/18650#Lithium-ion_cylindrical_rechargeableMost common name: 18650

Other common names: 168A

Dimensions / Diameter x Length (mm): 18 x 65Akumulator "firmowy" nazywa się LRB168A, więc to chyba to samo.Do tego dochodzi jeszcze możliwośc ładowania akumulatorów Li-Ion ładowarką do aega, jeśli ktoś posiada kombajn. Fajnie.
Gallain 16.03.2011, h. 13:34 Gallain
Spokojnie możesz używać akumulatorów 18650, a w niektórych latarkach nawet poniwieneś aby nie usmażyć diody. W niektórych latarkach zastosowanie 2x CR123 daje zbyt duże napięcie w diodę i można się szybko pożegnać z diodą albo ze sterownikiem (albo i z jednym i z drugim). Generalnie rzecz biorąc to zawsze powinna znajdować się czy to na pudełku czy w instrukcji informacja o tym, jakimi akumulatorami można bezpiecznie zasilać latarkę (ewentualnie zawsze możesz zapytać na forach "latarkowych" np. www.torch.pl) :)
Blizbor 04.04.2011, h. 02:23 Blizbor
wojteksct 24.04.2011, h. 16:15 wojteksct
Witam,większość latarek w cenie > 100 zł powinna posiadać przetwornicę, która optymalizuje wykorzystanie baterii/akumulatora. Brak przetwornicy to jakieś nieporozumienie - diody LED steruje się prądowo,
jeśli producent nie zastosuje przetwornicy to w jakis
sposób musi ograniczyć prąd płynący przez diode
LED - w prostych konstrukcjach były to zwykle rezystory.
Nie sądzę, żeby latarki LED w cenie ok 200 zl czy więcej
nie posiadały przetwornic - wtedy nie trzeba martwić
się o to, że napięcie będzie miało wartość o 10%
większą czy mniejszą.

Pozdrawiam
l_isek 03.09.2011, h. 17:55 l_isek
Witam
Co myślicie o tym?
http://allegro.pl/latarka-cree-q5-zoom-taktyczna-edc-aku-promocja-i1793721904.html


czy wersja z soczewką jest lepsza od tej ze zwykłym szkiełkiem?
tego typu latarki mozna kupić już za 20 PLN może by test takich latarek zrobic dla porównania?
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 78942

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane