Daj cynk
Reklama

Testy

SCG.VIPER HOOD PRO & HYBRID SERIES

Ekwipunek, 11.05.2018, h. 16:12, dodał: egzul
5

Firma Sprinter Custom Ghillie (SCG) to Polski producent, zajmujący się krawiectwem i projektowaniem spersonalizowanych systemów maskujących. Pomimo tego, że w ich ofercie znajdziemy gotowe już produkty, to, podczas zamówienia, mamy całkowity wpływ na to jakie materiały i dodatki zostaną użyte przy realizacji naszego egzemplarza. SCG posiada ugruntowaną pozycję na rynku jako producent oporządzenia maskującego najwyższej jakości, a na swoim koncie mają duże realizacje dla Wojska Polskiego. W nasze ręce trafiły tym razem dwa maskowania Viper Hood w ich wykonaniu: jeden w wersji PRO, drugi – Hybrid Series. Sprawdźcie, jak wypadły w naszych testach!Dane repliki

Producent: Sprinter Custom Ghillie
Model:
(numer katalogowy)
SCG.VIPER HOOD PRO
Waga: 1158g
Zalety: + bardzo dobre maskowanie
+ wysoka jakość materiałów
+ modularna,  nie krępująca ruchów, ażurowa konstrukcja
+ dożywotnia gwarancja
+ wytrzymałość
Wady: - wysoka cena
- niewygodne noszenie z nienałożonym na głowę kapturem

SCG.VIPER HOOD PRO

Viper Hood to rodzaj odchudzonego ghillie w formie narzutki z kapturem. Całość skonstruowana jest tak, aby umożliwić swobodne korzystanie z kamizelki taktycznej i plecaka. Producentowi zależało na tym, aby stworzyć lekką narzutę, która zajmowałaby jak najmniej miejsca, nie tracąc przy tym  właściwości maskujących. Dzięki tym rozwiązaniom Viper Hood SCG znalazł zastosowanie w jednostkach lekkiej piechoty i jednostek zwiadowczych.

 

SCG.VIPER HOOD PRO

SCG.VIPER HOOD PRO

Viper Hood PRO został zaprojektowany w oparciu o siatkę kaletniczą i jest pokryty okratowaniem, wykonanym z paracordu typu coreless. Kaptur został połączony z narzutą za pomocą taśmy firmy Pasamon, która nie krępuje ruchów. Rękawy bolerka sięgają do łokci, a zapina się je za pomocą klamry zatrzaskowej firmy NATIONAL MOLDING, znajdującej się na wysokości klatki piersiowej.  Produkt posiada rozmiar uniwersalny, ale jest regulowany za pomocą systemu ściągaczy, opartym na linkach typu shockcord, który pozwala w łatwy sposób idealnie dopasować Viper Hood do sylwetki użytkownika.

 SCG.VIPER HOOD PROSCG.VIPER HOOD PROSCG.VIPER HOOD PROSCG.VIPER HOOD PROSCG.VIPER HOOD PROSCG.VIPER HOOD PROSCG.VIPER HOOD PROSCG.VIPER HOOD PROSCG.VIPER HOOD PRO

 

SCG.VIPER HOOD HYBRID SERIES (LONG SLEEVES)

Viper Hood Hybrid Series (Long Sleeves) różni się od wersji PRO tylko materiałem użytym w konstrukcji bazy. Tu, zamiast siatki, zastosowano tkaninę mundurową NyCo, choć na bocznych częściach kaptura, dla poprawienia wentylacji, pozostała siatka. Jak pisze producent, pomysł na stworzenie hybrydowej wersji Viper hood wziął się z braku kaletniczej siatki konstrukcyjnej w maskowaniu Pencott. Dzięki temu powstał całkiem ciekawy projekt, który pozwala używać zwykłej koszulki termoaktywnej, bez jednoczesnej utraty właściwości maskujących.

 SCG.VIPER HOOD PROSCG.VIPER HOOD PROSCG.VIPER HOOD PROSCG.VIPER HOOD PRO

Farsz

Maskałaty, które dostaliśmy, zostały ubrane przez producenta w farsz. Farsz wykonany został ze specjalnie przygotowanych przez SCG materiałów, takich jak juta i rafia, które w kostiumach Ghillie stosowane były niemal od początku ich historii. Z tym, że tu materiały zostały poddane obróbce, która pozwoliła utrzymać ich kolor i trwałość na bardzo wysokim poziomie.

 
SCG.VIPER HOOD PROSCG.VIPER HOOD PROSCG.VIPER HOOD PRO

Oprócz tego, wśród farszu znajdziemy także kawałki poszarpanego, siateczkowego materiału, przypominającego moskitierę w różnych kamuflażach. Daje to całkiem ciekawy efekt i wspomaga działanie maskujące, szczególnie, kiedy nie zdążymy domaskować ghillie. Całość została specjalnie postarzona, co daje bardziej stonowany kolor, który nie odbija promieni słonecznych w nienaturalny sposób.

 
SCG.VIPER HOOD PROSCG.VIPER HOOD PRO

Ale nawet najlepszy farsz potrzebuje dodatkowego maskowania, na szczęście w przypadku tych modeli nie ma z tym problemu. W łatwy sposób można przyczepić świeży farsz o paracordowe okratowanie lub, opcjonalnie, dla ułatwienia, użyć gumek snajperskich czy pociętej dętki rowerowej. Je także możemy przymocować do kratownicy, a dzięki temu dużo sprawniej przyczepimy świeży farsz do naszego maskałatu.

 

SCG.VIPER HOOD PRO

SCG.VIPER HOOD PROSCG.VIPER HOOD PROSCG.VIPER HOOD PROSCG.VIPER HOOD PRO

Użytkowanie

Każda osoba, która bawi się w airsoft, wie, że ograniczone zasięgi replik wymuszają na graczach dobranie odpowiedniego maskowania oraz działania z zaskoczenia, a jednocześnie pozostania mobilnym. Tu z pomocą przychodzi właśnie system maskujący typu Ghillie, a w naszym przypadku jego minimalistyczna, mobilna forma, czyli Viper Hood. Jego największą zaletą jest brak skrępowania ruchów oraz możliwość użytkowana praktycznie każdego typu oporządzenia.

 
SCG.VIPER HOOD PROSCG.VIPER HOOD PRO

Viper hood, dzięki swojej niewielkiej wadze i względnej przewiewności, sprawdzi się podczas niedzielnych rozgrywek, jak i kilkudniowych manewrów. Nie jest zbyt ciężki, ani problematyczny, a właściwości maskujące, jakie nam daje, są zadowalające. Wbrew przekonaniom wielu, po założeniu ghillie, nie stajemy się od razu niewidzialni. Swój kamuflaż należy znać i trzeba wiedzieć, gdzie będzie się sprawdzał, a gdzie nie spełni swojego zadania. To nie dotyczy tylko systemów maskujących, ale także zwykłych mundurów. Przewaga systemu maskującego nad samym mundurem jest taka, że system przede wszystkim rozmyje sylwetę, a w niektórych przypadkach pozwoli nam zostać niezauważonym nawet w pełnym słońcu, czego nie uzyskamy stosują sam mundur. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie dla snajperów, ponieważ często pozwala na oddanie drugiego strzału, zanim przeciwnik odkryje jego pozycję.

 SCG.VIPER HOOD PROSCG.VIPER HOOD PROSCG.VIPER HOOD PROSCG.VIPER HOOD PRO

Świetnym rozwiązaniem na airsoftowe pole bitwy jest wykorzystanie hybrydowej wersji Viper Hood w charakterze bluzy mundurowej, pod którą można założyć koszulkę termoaktywną, nawet z krótkim rękawem. Podniesie to bardzo mocno wentylację i stworzy coś w rodzaju combat shirt. W ofercie SCG znajdziemy również doczepiane narzuty maskujące na plecy, czyli Viper Cape V2. Będą one przydatne w przypadku użytkowania bez oporządzenia, a dzięki swojej dużej powierzchni, narzuta sprawdzi się bez problemu jako maskowanie plecaka patrolowego. 

 

SCG.VIPER HOOD PROSCG.VIPER HOOD PRO

Oczywiście ciężko jest użytkować Viper Hood bez nakrycia głowy, ponieważ materiał i farsz cały czas opadają na oczy, zasłaniając pole widzenia. Mnie używało się go najwygodniej w czapce z daszkiem, ale najefektywniej rozmyjemy swoją sylwetkę przy użyciu kapelusza typu boonie hat, które również dostaniemy w ofercie SCG.

 SCG.VIPER HOOD PROSCG.VIPER HOOD PRO

Niesymetryczna konstrukcja Viper Hood wiąże się z kilkoma minusami. Brak zabudowania pleców i minimalna osłona klatki piersiowej powoduje, że kaptur narzuty jest stosunkowo za ciężki, aby nosić go niezałożonego na głowę, bo pasek narzuty uciska szyję.

 
SCG.VIPER HOOD PROSCG.VIPER HOOD PRO

Kwestia rozmycia sylwetki ma także swoje minusy. Tego typu kamuflaż powiększa naszą figurę, co często wywołuje konflikt na polu walki, kiedy w trakcie rozgrywki zostaniemy trafieni w odstające części naszego maskałatu, czego często ani nie czujemy, ani nie słyszymy. W takich sytuacjach trzeba czasami uwierzyć przeciwnikowi na słowo.

 SCG.VIPER HOOD PRO

Podsumowanie

Obie, testowane przez nas wersje Viper Hood (PRO i Hybrid Series) to produkty wysokojakościowe. Zarówno użyte materiały, jak i sposób wykonania nie pozostawiają wiele do życzenia. Przekłada się to niestety na dosyć wysoką cenę produktu końcowego, ale cóż, jakość kosztuje. Zastosowane tu modularne systemy maskujące to jedno z najbardziej optymalnych rozwiązań maskujących na rynku, które, dzięki konstrukcji, jesteśmy w stanie użytkować wraz z oporządzeniem, takim jak kamizelka taktyczna i plecak. Ze względu na stosunkowo niewielkie gabaryty i wagę produktu, po umiejętnym złożeniu, możemy nosić go zawsze przy sobie. Oczywiście Viper Hood od SCG ma także swoje minusy, np. wspomniane wcześniej niewygodne noszenie narzuty przy ściągniętym kapturze z głowy czy niewielki problem z wentylacją, pomimo ażurowej konstrukcji. Jednak przyznać trzeba, że to jeden z najlepszych produktów na rynku, nie tylko Polskim, ale i światowym, pozwalający użytkownikowi (i to nie tylko w celach militarnych) pozostać niezauważonym w lesie.

 
SCG.VIPER HOOD PROSCG.VIPER HOOD PROSCG.VIPER HOOD PRO

Ocena wszystkich (4.50, głosów: 10)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
LYSSY88 15.05.2018, h. 22:12 LYSSY88
"a na swoim koncie mają duże realizacje dla Wojska Polskiego"
SCG dostarczył ghilli do MONu czy pojedynczym żołnierzom jako zakup prywatny ?
-
"Producentowi zależało na tym, aby stworzyć lekką narzutę, która zajmowałaby jak najmniej miejsca, nie tracąc przy tym właściwości maskujących. Dzięki tym rozwiązaniom Viper Hood SCG znalazł zastosowanie w jednostkach lekkiej piechoty i jednostek zwiadowczych."
Ani lekka ani zajmująca mało miejsca ;)
To ile JW używa tych viperów?
Jak sprawdzałem w zeszłym roku na jesień to żaden WOG nie kupił nic od SCG... w tym roku nie sprawdzałem się przyznaję ;)
No chyba że w inny sposób JW zakupiły ;)

p.s. Miło widzieć że SCG czyta różne poradniki i skrócił jutę :D
Gdzieś tam widziałem na zdjęciach, że jakiś tam oddział zmechanizowanych(sic!) używa sprinterowych viperów, gdzie w większości biegali w pustych bazach.
Mizaku 16.05.2018, h. 12:28 Mizaku
LYSSY88 20.05.2018, h. 11:35 LYSSY88
Taaak, też widziałem jedno zdjęcie z Anakondy chyba...i wszystkie vipery były takie ładne, takie nowe, takie nie używane i takie gołe :D

Szkoda że ani autor recki ani sam on ..SCG nie odpowie mi na pytania ;)
Witam jako że wywołałeś mnie do tablicy mogę tylko odpowiedzieć na oba pytania w następujący sposób: "nie posiadam takich szczegółowych informacji, w celu ich wyjaśnienia proszę zwróć się do producenta". Moja opinia na temat produktu wyrażona jest w recenzji, uważam tak jak napisałem. Viper Hood jest mniejszy i lżejszy od pełnego Ghillie, wiec nie rozumiem w czym problem. Mam swojego prywatnego DIY vipera który jest lżejszy ale jakościowo jest dużo mniej wytrzymały niż SCG. Też nie jestem zwolennikiem całkowitego wypełnienia sztucznym farszem(co jak wiadomo wpływa na wagę całości), ale to jest tak naprawdę kwestia szkoły i opinii, tak jak dyskusje czy twarz malować po całości czy tylko w niektórych miejscach.

pozdrawiam
s
egzul 22.05.2018, h. 12:28 egzul
LYSSY88 22.05.2018, h. 20:54 LYSSY88
egzul- spoooko luuuuz.
W recce napisałeś to co napisałeś....mhhh tylko czemu to napisałeś jak cytuję Ciebie z postu""nie posiadam takich szczegółowych informacji, w celu ich wyjaśnienia proszę zwróć się do producenta".
To odpowiedz mniej szczegółowo ;)
A SCG mi niestety nie odpowie na takie banalne pytania...
Tak teoretycznie...dam Ci do testów moje ghilli, powiem Ci że dostarczyłem już Foką, Gromowładnym, Gwiezdnej Flocie, że sam kapitan Bomba w nim chodzi i też to napiszesz w recenzji?
Pytam tylko tak teoretycznie ;)
Ghillie to mój "konik" więc z chęcią czytam każde opracowania i recki ;)

p.s. Co do malowania twarzy....to nie jest kwestia podlegająca dyskusji...twarz maluje się całą i to najlepiej jeszcze prawidłowo :D
No chyba że mowa o SW wspierającym tylko swój pododdział ...ale to temat rzeka na pracę doktorancką ;)

p.s.p.s propsy za brak fot na środku jeziora :D
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 1932

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane