Daj cynk
Reklama

Testy

PERUN v2 drop-in MOSFET

Części i akcesoria , 24.02.2018, h. 09:46, dodał: Trzmiel , autor: Trzmiel
5

Producenci od kilku lat skupiają się na rozwijaniu koncepcji mosfetów typu drop-in, które nie tylko zwiększają funkcjonalność repliki i eliminują problemy związane z mechanicznymi stykami, ale również nie zajmują dodatkowego miejsca w replice. Zapraszamy do lektury artykułu poświęconego testowi nowego produktu polskiej firmy PERUN.  

Perun to polska firma z Goleniowa, która została założona w 2016 w celu projektowania i wprowadzania na rynek układów MOSFET typu dorp-in. Pierwszym produktem jest układ Perun v2, który zastępuje kostkę stykową w replikach z gearboxem v2 i v2 long.

 

Produkt dostarczany jest w estetycznym, aczkolwiek prostym pudełku z logiem producenta, zapakowany dodatkowo w folię antystatyczną.

 

W zestawie otrzymujemy:

 • Układ spustowy Perun
 • Wtyk T-connect
 • Bezpiecznik wraz z gniazdami
 • Wsuwki silnikowe
 • Koszuki tremokurczliwe 

Zgodnie z deklaracją producenta mosfet jest kompatybilny z szeroką gamą gearboxów w standardzie V2 Tokyo Marui takich producentów jak:

 • G&P
 • G&G
 • Classic Army
 • KWA
 • Ultimate
 • A&K / PJ
 • JG
 • Specna Arms
 • Cyma

Dodatkowo mogę potwierdzić, że układ pasuje do systemu WE KATANA. Co prawda dolny szkielet przeszedł drobne modyfikacje w związku z wcześniejszym montażem układu TITAN, niemniej były one raczej kosmetyczne.

PERUN jest dostępny w dwóch wersjach – do replik z wyprowadzeniem kabli na przód i na tył. Jak chwali się producent, użyto okablowania niskooporowego o przekroju 1,3mm2 w izolacji z poliolefinu i polimeru fluorowego, spełniającego wymogi wojskowego standardu MIL-STD-681. Dzięki temu izolacja jest dużo mniej podatna na uszkodzenia mechaniczne, niż w przypadku zastosowania sylikonu. Zastosowane kable są dostatecznie elastyczne, a niewielka zewnętrza średnica sprawia, że można je bez problemu ułożyć w szkielecie i replice.

 

Pewną wadą dla mnie jest zewnętrzny bezpiecznik i jego wymiary. Produkowana obecnie wersja zamiast czarnej obudowy bezpieczniaka rurkowego ma miejsce na bezpiecznik samochodowy. Uważam, że to krok w dobrą stronę, niemniej nadal nie ma możliwości zamontowania niektórych akumulatorów typu stick w prowadnicy kolby, zwyczajnie nie zmieszczą się one wraz  z bezpiecznikiem.

 

Montaż układu jest zbliżony do innych układów zastępujących kostkę stykową. Perun pasuje bardzo dobrze i umieszczenie go w szkielecie nie nastręcza problemów. Zgodnie z instrukcją, do poprawnego działania układ wymaga jednej płytki selektora. Udało mi się znaleźć płytkę koloru niebieskiego, jednak aby być pewnym poprawnej pracy układu optycznego zdecydowałem się nakleić na nią białą naklejkę która została mi po testach GATE TITAN.

 

Instalacja układu przebiegła bez większych trudności. Po tym kroku, przyszedł czas na programowanie i testowanie mosfetu.

 

Funkcje dostępne w układzie PERUN:

 • Mosftet
 • Programowalne długość serii (2-5 strzałów)
 • Podwójny strzał (replika oddaje strzał przy wciśnięciu i puszczeniu cyngla)
 • Aktywny hamulec (AB)
 • Ostrzeżenie o rozładowaniu baterii

Proces programowania jest dosyć prosty i odbywa się wyłącznie przy pomocy języka spustowego i selektora. 

 

 

Przeprowadzone testy polowe pokazują, że mosfet bez problemu radzi sobie ze sprężynami m130 i m150 (gearbox Katana) również w trybie full auto. Dodatkowo, układ po wymianie bezpiecznika na 40A, przeszedł pozytywnie stress test w gearboxie CNC ze sprężyną SP170 Guardera, w trybie ognia ciągłego.

 

Podsumowanie

Perun v2 to kompaktowy układ montowany zamiast kostki stykowej, który pozwala na programowanie trybów pracy repliki oraz chroni akumulatory typu Li-Po. Zastosowany układ AB pozwala na rezygnację z tradycyjnej blokady przeciwpowrotnej (o ile zastosujemy wystarczająco mocny silnik neodymowy), a jego kształt pozwala na zachowanie mechanicznej blokady spustu. Generalnie, mosfet działa bezproblemowo, jest starannie wykonany, a jego montaż nie przysparza większych problemów. Dostarczone w zestawie kable są dobrej jakości, choć osobiście wolałbym, aby były one koloru czarnego. Co prawda, bezpiecznik zajmuje trochę miejsca w prowadnicy kolby, niemniej nowe rozwiązanie z umiejscowieniem go przy T-Connectorze pozwala zaoszczędzić nieco więcej przestrzeni. Niestety dopiero długookresowe użytkowanie pokaże czy mechaniczne mikroprzełączniki zdadzą egzamin i wytrzymają eksploatację. Z jednej strony są potencjalnie bardziej narażone na uszkodzenie mechaniczne czy awarię od sensorów optycznych stosowanych np. w układzie GATE TITAN, z drugiej jednak nie powinien występować problem związany z ich zabrudzeniem smarem, co niestety przytrafia się czujnikom optycznym. W tym miejscu należy podkreślić, że mosfet został atrakcyjnie wyceniony i stanowi ciekawą alternatywę dla droższych układów takich jak TITAN, ASCU, BlueFET czy miewających pewne problemy z niezawodnością układów JeffTron.

 

Dziękuję serdecznie firmie PERUN za udostępnienie układu do testów.

 

 

PERUN V2

Producenci od kilku lat skupiają się na rozwijaniu koncepcji mosfetów typu drop-in, które nie tylko zwiększają funkcjonalność repliki i eliminują problemy związane z mechanicznymi stykami, ale również nie zajmują dodatkowego miejsca w replice.

Ocena wszystkich (5.60, głosów: 5)

 • Dodaj do:
 • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
Mendi 24.02.2018, h. 20:50 Mendi
Jak dla mnie to bardzo ciekawa opcja, eliminująca nagminne "zanikanie" singla w szkieletach v2. Po wyrobieniu czy przepaleniu klasycznych styków, czasem bardzo ciężko jest przywrócić tryb singla. Programowanie proste, a możliwości spore. Gdyby tak jeszcze aktualną cenę przez pół podzielić, to by było słodko...
lukebuka 24.02.2018, h. 22:26 lukebuka
Aktualnie pracuję nad czymś podobnym, choć bardzo zubożonym. Główne założenie jest takie, że ma być tanie oraz nieskomplikowane, ma działać i ma zapewniać tylko najbardziej niezbędne funkcje potrzebne do strzelania na singlu i full auto. Tym, co mnie popchnęło do pracy, były właśnie wysokie ceny TITAN-a, ASCU i podobnych. Mam tylko nadzieję, że nikt mnie nie pozwie o to, że psuję rynek, gdy już uda mi się zminimalizować układ do akceptowalnych rozmiarów. ;)
MariuszKrak 25.02.2018, h. 13:23 MariuszKrak
Jak dla mnie bezużyteczne .... Za każdym razem trzeba programować.
Zaprogramowane ustawienia pozostają zapamiętane po ponownym podpięciu baterii. Na początku trzeba jedynie dwa razy wcisnąć i przytrzymać spust.
Stopa 25.02.2018, h. 14:52 Stopa
AnR 25.02.2018, h. 18:05 AnR
Brak pre-cocking dla mnie eliminuje jednostkę z użycia. :(
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 4420

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane