Daj cynk
Reklama

Testy

Umarex/VFC HK VP9 Tactical (DX Version)

Pistolet, 23.12.2017, h. 20:59, dodał: egzul
4

Volkspistole, w skrócie VP9, to pistolet od cenionego producenta Heckler & Koch, znany na europejskim rynku pod nazwą SFP9. Jego replika, przygotowana przez firmę Umarex, posiada pełne oznaczenia wersji palnej. Jesteście ciekawi, jak pracuje i jak wypada w porównaniu do swojego palnego pierwowzoru? Wszystkiego dowiecie się, czytając poniższą recenzję.Dane repliki

Producent: Umarex
Model:
(numer katalogowy)
2.6367
Długość: 205 mm
Waga: 751 g
Prędkość wylotowa: 290fps
Hop-up: jest, regulowany
Blowback: jest
Zalety: + wysoka ergonomia
+ licencjonowane oznaczenia pochodzące z broni palnej
+ bardzo dobry system blow-back
+ wymienne okładziny chwytu pistoletowego w zestawie
Wady: - wstępne problemy z działaniem hop up, poprawione prze producenta

 IMG_6652.jpgIMG_6653.jpg

Replikę dostajemy w niewielkim, czarnym pudełku z logiem firmy Heckler & Koch z dopiskiem No compromise. W pudełku znajduje się replika, magazynek i zestaw wymiennych okładzin.

 IMG_2529.jpg

Kiedy bierzemy pistolet do ręki, mamy wrażenie, że replika jest starannie wykonana i ma zwartą konstrukcję; bardzo dobrze trzyma się ją w dłoni. Po załadowaniu magazynka gazem i wystrzeleniu z repliki po raz pierwszy na sucho – zadowolenie z produktu wzrasta. Mocne i szybkie kopnięcie robi wrażenie, to z pewnością solidny sprzęt.

 IMG_6675.jpgIMG_6699.jpg

Korpus wykonany jest z polimeru. Czuć, że to porządny odlew: nie posiada żadnych nadlewek czy niedoróbek. Trzyma się go w ręce świetnie: nie wydaje nam się, że mamy do czynienia z zabawką. We frontowej części znajduje się szyna Picatinny, dzięki której mamy możliwość 4 różnych nastaw, co pozwoli zapomnieć o problemach z ustawieniem odległości latarki od spustu czy kompatybilnością dostępnych na rynku akcesoriów. W dolnej części chwytu pistoletowego widnieje grawer VP, a na wysokości dźwigni zatrzasku zamka (przedniej blokady) Cal 6 mm BB Heckler & Koch GmbH.

 IMG_2539.jpgIMG_2558.jpgIMG_2572.jpgIMG_2577.jpgSam zamek w całości wykonany jest z metalu, i prezentuje się bardzo dobrze. Dzięki licencji udzielonej przez Heckler & Koch firmie Umarex, na replice widnieją oryginalne oznaczenia: HK VP9 na bocznej części zamka i HK 9mmx19 na imitacji okna wyrzutowego łusek. W części frontowej i tylnej znajdują się antypoślizgowe żebrowania, ułatwiające przeładowanie zamka. Dodatkowo w tylnej części znajdziemy także powiększone wypustki HK Charging Supports, czyli „skrzydełka” zapobiegające wyślizgnięciu się zamka z ręki.

 IMG_2547.jpgIMG_2580.jpg
IMG_2553.jpg

Przyrządy celownicze w naszym egzemplarzu wykonane są ze stali. Są w pełni demontowalne, co umożliwia zamontowanie innych, dostępnych na rynku np. światłowodowych itp.

 

IMG_2548.jpg

IMG_2568.jpg

Mówiąc o częściach zewnętrznych, należy wspomnieć, że ze stali wykonano nie tylko przyrządy celownicze, ale także lewoskrętna osłona gwintu lufy zewnętrznej, oba zaczepy zamka, zatrzask zamka oraz imitacja pazura wyciągu.

 IMG_6933 (1).jpgIMG_6935 kopia.jpgIMG_5875.jpg

Jeśli chodzi o ergonomię, to tu VP9 ma się czym pochwalić. Innowacyjny system wymiany okładzin bocznych oraz tyłu chwytu pozwala dostosować pistolet do praktycznie każdej ręki, wedle własnych preferencji. Wystarczy wybić jeden pin, znajdujący się w dolnej części chwytu pistoletowego, i możemy śmiało testować różnego rodzaju okładziny, które dostajemy w zestawie wraz z repliką, dokładnie tak samo, jak w wersji palnej. Konstruktorzy zadbali także o obustronny zwalniacz zaczepu zamka oraz wcześniej wspomniane żebrowania i „skrzydełka” na zamku.

 

IMG_2535.jpgIMG_5878.jpgIMG_2552.jpgIMG_2564.jpg

Replika zasilana jest za pomocą green gas, którego zbiornik znajduje się w magazynku. Magazynek jest bardzo szczelny i nie odnotowaliśmy w nim żadnych zacięć, nieprawidłowości w działaniu czy ewentualnych bezpodstawnych wycieków gazu, np. tzw. syfonów itp. Siedzi w gnieździ bardzo stabilnie, bez większych luzów, a po wciśnięciu zwalniacza zatrzasku magazynka, wypada z gniazda samoczynnie, tak jak powinien. Zatrzask ma uchwyt frontalny, dzięki czemu replika posiada obustronny zwalniacz magazynka. Ten gabarytami przypomina „greengasowe” magazynki od glocka, a jego zawór górny jest kompatybilny z zaworem magazynka firmy Army, czyli popularnego standardowego glocka gazowego. Prawdziwych „airsoftowych januszy” może ucieszyć fakt, że po małej modyfikacji przy pomocy pilnika, będziemy w stanie przerobić wspomniany wyżej magazynek od glocka na działający w VP9. Oczywiście, nie polecamy tego eksperymentu, choć sam przyznam, że w ramach testu podjąłem się tego. Niestety, po modyfikacji zauważyłem problem z dostarczaniem gazu.

 

IMG_2586.jpgIMG_2591.jpg

IMG_5879.jpgIMG_5927.jpgIMG_2543.jpg

 

Rozkładanie repliki

Aby dostać się do komory hop-up należy zsunąć zamek z korpusu. Żeby to zrobić, musimy wysunąć magazynek z repliki i przestawić dźwignię zatrzasku zamka do pozycji otwartej. Następnie zaciągamy zamek do tyłu, po czym jednym ruchem trzymając zamek, wysuwamy go do przodu. Kiedy go zakładamy z powrotem, nasuwamy zamek na te same szyny, z których go zsunęliśmy. Aby przekręcić dźwignię zatrzasku zamka, odchylamy go nieco do tyłu, palcem dociskając też lufę aż zatrzask zaskoczy. U spodu zamka znajduje się pokrętło regulacji hop-up.

 IMG_5856.jpg

Komora hop-up wykonana została z metalu. Aby się do niej dostać należy ściągnąć sprężynę wraz z prowadnicą mechanizmu powrotnego. Następnie trzeba odkręcić osłonę gwintu i wyciągnąć komorę razem z lufą zewnętrzną. Po odczepieniu sprężynki w dolnej części lufy, wysuwamy komorę wraz z lufą wewnętrzną. Po odkręceniu dwóch śrub, komora rozkłada się na dwie części. W środku znajdziemy dźwignię docisku gumki, podobną do tej, która wstępuje w airsoftowym glocku oraz średniej twardości, czarną gumkę hop-up, przeznaczaną do replik gazowych. Początkowo gumka, którą dostaliśmy w zestawie przypominała PDI W-hold, co najlepiej działało z dwudzielną dźwignią. Dzięki naszym konsultacjom z producentem na temat problemów z hop-up, gumka dostarczana obecnie w zestawie jest inna i posiada płaski element podkręcający. Lufa wewnętrzna o długości 110 mm jest mosiężna i posiada sfazowanie od strony wylotowej.

 

IMG_5857.jpgIMG_5859.jpgIMG_5861.jpg

Dysza wraz z prowadnicą i systemem blow-back zostały wykonane w większości z plastiku. Aby się do nich dostać należy odkręcić dwie śruby, znajdujące się u spodu zamka.

 

IMG_5863.jpgIMG_5873.jpgCały system spustowy został wykonany z elementów metalowych. Aby zdemontować spust wyciągamy dźwignię zatrzasku zamka, przekręcając ją jak najdalej w kierunku pozycji otwartej i wysuwamy dźwignię w bok. Następnie demontujemy dźwignię zaczepu zamka, chwytając za otwór jego blokady, znajdujący się z boku prowadnic zamka. Potem wybijamy pin, mieszczący się w okolicy spustu. Po wykonaniu tych czynności możemy wysunąć cały system spustowy.

 IMG_5881.jpgIMG_5887.jpgIMG_5888.jpgIMG_5891.jpgIMG_5894.jpg

Aby w pełni zdemontować system spustowy, należy także zdemontować system kurka, w którym zblokowana jest stalowa szyna spustowa. Możemy to zrobić wybijając pin tylny i wypychając cały zespół lekko do przodu. Większość elementów została wykonana ze stali. Wszystko wygląda bardzo solidnie, więc nie należy obawiać się awaryjności. W przypadku zacięć można podejrzewać zabrudzenie któregoś z układów, co nie stanowi żadnego problemu. Wszystko da się rozłożyć na części pierwsze, wyczyścić, przesmarować i złożyć z powrotem. Ostrzegam jednak, że przed zaplanowaniem demontażu i powtórnego montażu pistoletu, należy uzbroić się w cierpliwość.

 

IMG_5922 kopia.jpgIMG_5913.jpgIMG_5915.jpgIMG_5917.jpgIMG_5918.jpg
IMG_5907.jpgIMG_5905.jpgIMG_5910.jpgIMG_5911.jpgIMG_5924.jpg

 

Porównanie

Dzięki uprzejmości firmy Cenrex mieliśmy okazję porównać replikę VP9 z palną wersją jej europejskiego odpowiednika, czyli SFP9. Jak widać na zdjęciach, replika nie odbiega daleko od swojego pierwowzoru. Z zauważalnych różnic na uwagę zasługuje brak numerów seryjnych na zamku i oknie wyrzutowym łusek w replice oraz różnica oznaczeń na wysokości dźwigni zatrzasku zamka.

 1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg

Podobnie jak w swoim palnym odpowiedniku, w tylnej części zamka repliki znajduje się aktywne okienko wskaźnika napięcia iglicy (uściślając: w przypadku repliki jest to działająca imitacja).

 13.jpg

Bezpieczny spust, czyli rozwiązanie, znane z pistoletów typu glock, także znajdziemy w replice.

 

6.jpg7.jpg

Okładziny w obu przypadkach są demontowalne. Różnią się nico wymiarami, ale po małych szlifach nie powinno być problemu z zamontowaniem okładzin z wersji palnej do repliki.

 8.jpg

Opatentowany przez HK Charging Supports, czyli wcześniej wspominane „skrzydełka”, ułatwiające przeładowanie i zapobiegające wyślizgnięciu się zamka z ręki, mają trochę inny kształt i są mniej masywne niż te w palnym odpowiedniku.

 9.jpg10.jpg11.jpg12.jpgMagazynek w wersji ASG, z powodu swojej konstrukcji, nie posiada od strony frontowej oznaczenia Made in Germany.

 16.jpg15.jpg14.jpg

Jeśli chodzi o wymiary repliki, to niewiele odbiega ona od wersji palnej, co widać na poniższych zdjęciach.

 17.jpg18.jpg19.jpg20.jpg21.jpg22.jpg23.jpg24.jpg25.jpg

 

Strzelanie

Na początku mieliśmy dosyć duży problem z regulacją hop-up, a właściwie z jej brakiem. Po wymianie przez producenta gumki na nową, wszystko zaczęło działać poprawnie, choć zauważyliśmy że kulki przy odpowiednio ustawionym hop-up lecą nieco niżej niż wskazują przyrządy celownicze. Nie jest to bardzo problematyczne, ale nie możemy liczyć na to, że zobaczymy szybującą nad poziomem muszki kulkę. Z replik strzela się bardzo przyjemnie: gazowy blow-back działa znakomicie i daje nam bardzo przyjemny odrzut, który najprawdopodobniej jest największą zaletą tej repliki.

 IMG_6703.jpgIMG_6692.jpgIMG_6696.jpg

 

Podsumowanie

Firma Umarex przy współpracy z Vega Force Company przygotowała solidną i wierną kopię pistoletu HK VP9. Replikę, podobnie jak jej palny odpowiednik, trzyma się w ręce bardzo wygodnie. Dbałość o szczegóły, oryginalne oznaczenia, świetny system blow-back stanowią niezaprzeczalne plusy tej repliki. Jedyne, co staje na drodze do pełnego zadowolenia z pistoletu, to nasze początkowe problemy z gumką hop-up, które, na szczęście, zostały poprawione przez producenta. Śmiało można stwierdzić, że w tym roku na rynek trafiła jedna z najciekawszych replik pistoletu, która zrobi wrażenie nawet na najbardziej wymagających graczach.

 

IMG_6663.jpgIMG_6689.jpg

IMG_6674.jpg

 

Replikę testowaliśmy dzięki uprzejmości firmy Umarex

Umarex

 Replika wykonana na licencji

Heckler und Koch licenced 

Replikę mieliśmy możliwość porównać do palnego odpowiednika dzięki uprzejmości przedstawiciela Heckler & Koch w Polsce, firmy:

Cenrex

vp9

Ocena wszystkich (6.00, głosów: 7)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
krz1911 28.12.2017, h. 18:50 krz1911
Fachowa robota! Drobny błąd:
"Nie jest to duże nieudogodnienie"
uniedogodnienie
I jak już przy tym jesteśmy to pewnie trzeba też się zastanowić jak to przeredagować, żeby oksymoronu nie popełnić ze względu na znaczenie:
https://sjp.pwn.pl/sjp/uniedogodnienie;3284830
Dziękuje..
egzul 03.01.2018, h. 09:04 egzul
white_pl 31.12.2017, h. 23:01 white_pl
Czyli replika ma ten sam problem co poprzednia wersja , że przy dalszych odległościach trzeba brać mocną poprawkę przez opadającą lufą ?
Link do recki z wytłumaczeniem "problemu": https://www.youtube.com/watch?v=q_vALc21t5Y&t=935s
Problem jakby pozostał, ale lufa wewnętrzna siedzi w zamku prosto wiec nie uważam ze to będzie bezpośrednia przyczyna, ciężko jest tak naprawdę powiedzieć co nią jest, a nie ma też co pisać że producent chciał podnieść realistkę celowania..
egzul 02.01.2018, h. 13:20 egzul
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 123277

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane