Daj cynk
Reklama

Testy

G&G ARP 9

Pistolet Maszynowy, 28.11.2017, h. 15:20, dodał: egzul
8

ARP9 to najnowsza propozycja od G&G Armament. Jest to wariacja na temat SMG oraz AR15 i zapowiada się niezwykle interesująco, szczególnie ze względu na fakt, że rynek replik pistoletów maszynowych jest dosyć wąski. Stworzenie krótkiej i mobilnej repliki to ostatnio coraz częściej podejmowany temat przez producentów airsoftowych replik. Zobaczcie, jak w naszych testach wypadła nowość od G&G.Dane repliki

Producent: G&G
Model:
(numer katalogowy)
ARP9
Długość: 550mm- 590mm
Waga: 1880g
Prędkość wylotowa: 375fps
Bateria: brak w zestawie
Hop-up: jest, regulowany
Blowback: brak
Zalety: + Kompaktowe rozmiary
+ Programowalny Elektryczny system spustowy
+ licencjonowanym front w systemie M-lok
+ oryginalny design
Wady: - wysoka cena magazynków
- tylko 2 pozycje nastawy kolby

G&G ARP 9G&G ARP 9

Replika trafiła do nas w czarno-brązowym pudle z oznaczeniami G&G oraz naklejką repliki na białym tle. Na odwrocie pudełka przedstawiono krótką historię firmy, uzupełnioną obszernym opisem jej logotypu, związaną z nim symboliką, a także mapa świata prezentująca obszar dystrybucji marki G&G.

 

G&G ARP 9G&G ARP 9

Po wyciągnięciu repliki z opakowania, mamy wrażenie, że pistolet jest rzeczywiście kompaktowy, a jego wygląd niezwykle oryginalny i agresywny. Ponadto, jest bardzo lekki, a to zapewne za sprawą swoich rozmiarów i polimerowego body. Replika jest bardzo dobrze spasowana, nie ma żadnych odczuwalnych luzów. 

 

G&G ARP 9G&G ARP 9

Tutejszy korpus to zmodyfikowany standard AR15 z gniazdem, przystosowanym do obsługi magazynków 9 mm. Nie ma tu obłych kształtów, znanych z klasycznej konstrukcji, zastąpiły je bardziej ostre, charakterne wykończenia. Na korpusie znajdujemy grawerowane oznaczenia G&G na wysokości gniazda magazynka oraz numer seryjny nad językiem spustowym.


G&G ARP 9G&G ARP 9G&G ARP 9G&G ARP 9

5-calowy front w licencjonowanym systemie M-lok wykonany jest z metalu. Posiada matową, przyjemną w dotyku fakturę i grawerowane logo M- lock po obu stronach.

 

G&G ARP 9G&G ARP 9G&G ARP 9G&G ARP 9

Rozsuwana kolba to jeden z ciekawszych elementów tej repliki. Jest wygodna i funkcjonalna, ale niestety tylko dwupozycyjna. Za pomocą przycisku na prowadnicy, możemy ją całkowicie złożyć lub rozłożyć. Czasami jednak brakuje blokady w pozycji pomiędzy tymi opcjami, szczególnie gdy zależy nam na mobilności w warunkach CQB. Konstruktorzy wygospodarowali miejsce na baterię w prowadnicy kolby, gdzie, niestety, oprócz niej, zmieścić musimy układ MOSFET i bezpiecznik. Na szczęście na tę niedogodność wkrótce znajdzie się lekarstwo: na rynek wchodzi BATTERY EXTENSION UNIT (BEU), czyli przedłużka prowadnicy kolby od Airtech Studios, dająca możliwość zmieszczenia większej baterii do kolby. 

 

G&G ARP 9G&G ARP 9

G&G ARP 9Replika posiada jednostronny selektor ognia, znany z konstrukcji AR15, z opcją 3 nastaw (safe, semi, auto) oraz przeprogramowaniem trybu auto na tryb burst. Replika wyposażona jest w dwustronną, ergonomiczną dźwignię przeładowania oraz inspirowany MP5 zwalniacz magazynka.

 

G&G ARP 9G&G ARP 9G&G ARP 9

G&G ARP 9

Magazynek dostarczony w zestawie to G&G 9 mm style carbine magazine w wersji hi-cap o pojemności 300 kulek. Wykonany jest z przyjemnego w dotyku plastiku. W stopce znajdziemy szerokie, wygodne pokrętło do nakręcania kulek. Niestety, cały mechanizm jest mało stabilny, co nie ma bezpośredniego wpływu na jego działanie, ale potrafi irytować podczas użytkowania. Na szczęście producent w ofercie posiada krótkie, trzydziestokulkowe i długie, sześćdziesięciokulkowe magazynki typu low-cap, a dla lubujących zasiewać pole kompozytem znajdzie się też magazynek bębnowy typu hi-cap o pojemności 1500 kulek.

 

G&G ARP 9G&G ARP 9

Mamy tu do czynienia z mechanicznymi przyrządami celowniczymi typu flip-up. Wykonane są z metalu, posiadają oznaczenia seryjne i są w pełni regulowane. Blokady pozycji są wystarczająco mocne, dzięki czemu rzadko same się składają.

 

G&G ARP 9G&G ARP 9G&G ARP 9

Lufa zewnętrzna mocowana jest za pomocą pierścienia. Po jego odkręceniu możemy ją łatwo wymienić na inną. Urządzenie wylotowe to lewoskrętny, plastikowy flash amplifier.

 

G&G ARP 9G&G ARP 9

G&G ARP 9

Wnętrze repliki

Replika została zbudowana w oparciu o znany system TM. Po wybiciu przedniego pinu, zsuwamy upper receiver, dzięki czemu pin pozostaje zablokowany i nie trzeba obawiać się przypadkowego zgubienia. Po rozsunięciu repliki mamy dostęp do komory hop-up i lufy. Aby zdemontować kolbę, należy odkręcić śrubę, znajdującą się w prowadnicy kolby.

 

G&G ARP 9G&G ARP 9

W środku znajdziemy polimerową komorę hop-up typu obrotowego z oznaczeniami G&G, taką samą, jak w G&G TR16 MBR 556WH. Pokrętło komory działa skokowo, co ułatwia nastawienie docisku dystansera na gumkę. W komorze kryje się niebieska, miękka, odporna na niskie temperatury gumka o charakterystycznym, podzielonym na dwie części, elemencie podkręcającym, przypominającym konstrukcją gumkę PDI W-hold. Rozwiązanie to sprzyja wypłaszczeniu toru lotu kulki oraz powtarzalności strzałów. Do kompletu zastosowano tradycyjny, gumowy dystanser w kształcie walca. Lufa o długości 128 mm wykonana jest z aluminium i posiada fazowanie od strony wylotowej. 

 

G&G ARP 9G&G ARP 9G&G ARP 9

Aby wyciągnąć gearbox z lower recivera musimy odkręcić chwyt pistoletowy, następnie kolbę, wybić pin tylni i trigger pin. Sercem repliki jest bardzo ciekawie skonstruowany, wzmocniony gearbox G&G. Posiada wzmocnienia u spodu frontowej części oraz nawierty/szlifowania na wysokości głowicy cylindra, czyli w miejscach, w których gearbox najczęściej pęka. Skręcany jest śrubami krzyżakowymi. Co ciekawe, odkręcamy je od drugiej strony, nie tak, jak w tradycyjnym gearboxie V2.

 

G&G ARP 9G&G ARP 9

W środku gearboxa mamy do czynienia z bardzo szczelnym układem pneumatycznym. W cylindrze typu 2 porusza się standardowy, polimerowy tłok z polimerową głowicą cylindra, na której znajduje się dobrze znany z konstrukcji G&G zielony o-ring, odporny na niskie temperatury. Uszczelniona głowica cylindra wykonana jest także z polimeru, tak jak i dysza o długości 21,38 mm. Listwa dosyłacza jest czarna, a wykonano ją ze stosunkowo twardego plastiku.

 

G&G ARP 9G&G ARP 9G&G ARP 9G&G ARP 9

Elektryczny system spustowy (G&G Electric Trigger Unit), w formie elektronicznej płytki w obudowie z czerwonego plastiku, stanowi część MOSFET-u, który został dzięki temu pomniejszony i zajmuje teraz mniej miejsca w kolbie. Nie potrzebujemy żadnego dodatkowego urządzenia, aby przeprogramować spust. Wystarczy, że w trybie semi po strzale przytrzymamy spust przez 10 sekund, aby zmienić tryb full auto na tryb burst. Aby powrócić do trybu full auto, powtarzamy czynność lub wypinamy i wpinamy baterię z powrotem.

 

G&G ARP 9G&G ARP 9G&G ARP 9G&G ARP 9G&G ARP 9

W replice zastosowano stalowe zębatki G&G o standardowym przełożeniu, osadzone na ośmiomilimetrowych łożyskach ślizgowych.


G&G ARP 9G&G ARP 9

Napędem dla naszej repliki jest w tym przypadku silnik typu długiego IFRIT 25K o mocnych magnesach, który bez problemu nada się do tuningowych modyfikacji. Posiada srebrną obudowę i pomarańczowy tył.


G&G ARP 9G&G ARP 9

Strzelanie

ARP9 można nazwać airsoftowym „krzykaczem”. Jest bardzo głośny i szybkostrzelny: 1160 rpm na baterii li-po 11.1V to całkiem niezły wynik. Nie posiada zadziwiającej mocy, bo oscyluje ona w okolicach 375 fps, ale lubi „przygwoździć” przeciwnika. Producent wprowadził na rynek magazynek typu bębnowego, co zapewne spotęguje przewagę psychiczną na polu walki. Jeśli chodzi o celność to nie spodziewajmy się cudów: stockowa, aluminiowa, zaledwie trzynastocentymetrowa lufa nie jest najwyższej jakości, ale kulka na bliskim dystansie leci w miarę powtarzalnie i prosto, bez większych odchyłów. Natomiast w trybie full auto na większy dystans zasypujemy przeciwnika gradem kulek, co zwiększa szanse na trafienie, więc jak to mawiają Spray and Pray.


G&G ARP 9G&G ARP 9

Podsumowanie

ARP9 od G&G to oryginalny projekt, łączący w sobie ciekawy design i kompaktową budowę, idealną do zabawy w CQB. Replika jest bardzo poręczna i wygodna, szkoda jednak, że producent zdecydował się na kolbę, posiadającą tylko dwie nastawy: bywa to czasami irytujące. Możliwość prostego programowania spustu, bez konieczności użycia zewnętrznego programatora, to zdecydowany plus. Replika jest głośna i szybkostrzelna, co często doprowadza do „przygwożdżenia” przeciwnika, który nie jest w stanie wychylić się zza zasłony. Minusem mogą być nietypowe magazynki, ich wielkość i dostępność na rynku, ale konstruktorzy przygotowali też alternatywę dla ARP9 czyli ARP556, opartą na standardowych, emkowych magazynkach. ARP9 to replika dla mobilnych, ceniących sobie wygodę i oryginalność graczy. Użytkowanie jej daje dużo frajdy, a jednocześnie wprowadza trochę świeżości na airsoftowym rynku.

 

G&G ARP 9

 

 

Dziękujemy firmie G&G Armament za udostępnienie nam repliki do testów

 

G&G Armament

Ocena wszystkich (6.00, głosów: 4)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
koho 29.11.2017, h. 20:53 koho
Ehh, gdzie te czasy, kiedy repliki były replikami, czyli COŚ jednak w miarę dokładnie imitowały ;).
hasan 29.11.2017, h. 23:53 hasan
@Hasan,
Ale że co? ;)
koho 29.11.2017, h. 23:56 koho
hasan 29.11.2017, h. 23:52 hasan
ramaz 01.12.2017, h. 12:30 ramaz
Długi, nieporęczny magazynek hi-cap za 130 zł + 1500 zł za karabin z polimeru to chyba bez sensu? Do cqb to raczej jakiś mid lub low. Ciekawe ilu chętnych to kupi i po co?
Buniek92 04.12.2017, h. 07:51 Buniek92
Szkielet GB bez szybkiej wymiany sprężyny w 2017 roku to trochę "lipton", tym bardziej, że giwera jest zbyt mocna do CQB.
Spirol 07.12.2017, h. 12:14 Spirol
Na kanale TanieMilitaria na YT jest recka tej repliki. Producent pisze o 400fps, pomiar wykazał poniżej 350 i był całkiem stabilny. Powtarzalna nieszczelność?..
MDDudkowski 06.05.2018, h. 17:40 MDDudkowski
Kupiłem i jestem zadowolony. 60 metrów skutecznego zasięgu i przyjemny ROF.
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 106104

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane