Daj cynk
Reklama

Testy

Ochrona oczu dla okularników

Bezpieczeństwo, 17.10.2016, h. 15:30, dodał: wiciok , autor: wiciok
42

Artykuł ma na celu zaprezentowanie różnych możliwych metod połączenia balistycznej ochrony oczu z korekcją wady wzroku. Jeśli jesteś okularnikiem i jednocześnie airsoftowcem - koniecznie przeczytaj!Poradnik: Ochrona oczu dla okularników

 

 

Z tego tekstu dowiesz się:

- Jakie są najpopularniejsze środki ochrony oczu umożliwiające korektę wady wzroku oraz czym się charakteryzują
- Jakich środków ochrony oczu nie stosować
- Jakie są mniej znane, chociaż niekoniecznie gorsze sposoby na połączenie korekty wady wzroku i jego ochrony

 

 

Wstęp

 

Podobno około 10 milionów Polaków na co dzień nosi okulary, a kolejny milion soczewki kontaktowe. Najpopularniejsza wada wzroku - krótkowzroczność  dotyczy aż 47% osób w wieku 25-29 lat (źródło). Oczywistym jest więc, iż w bezpośredni sposób przenosi się to na środowisko airsoftowe. Wybór odpowiedniej ochrony oczu w stosownym dziale na Forum WMASG wydaje się być najczęstszym tematem pytań w tym miejscu. 

Celem niniejszego artykułu jest usystematyzowanie wiedzy na ten temat.

 

Po co ochrona oczu?

 

W zasadzie powinno to być pytanie retoryczne – ale niestety, wciąż istnieje niewielka część ersoftowców, do której nie dociera fakt, iż:

OKULARY KOREKCYJNE NIE ZAPEWNIAJĄ OCHRONY OCZU!

Nie, nie wystarczą Ci twoje codzienne okulary. Kulka wystrzelona nawet ze słabej repliki rozbije je i nawet jeśli nie trafi bezpośrednio w oko, to zamiast niej mogą to zrobić odłamki szkieł. Ponadto kształt i rozmiar soczewek oraz konstrukcja oprawki zapewnia minimalną osłonę, przez co wystrzelona w twoim kierunku kulka bez większych problemów może je ominąć.

 

Poradnik: Ochrona oczu dla okularników

Okulary ochronne założone na okulary korekcyjne. Niby wszystko wydaje się być w porządku, ale...

 

Nie, założenie okularów balistycznych na korekcyjne również nie jest wystarczającą formą ochrony. Szpara pomiędzy wizjerem a twarzą jest zbyt duża, by można było ich używać bezpiecznie. Nie mówiąc już o komforcie…

 Poradnik: Ochrona oczu dla okularników

Na rzucie z góry widać od razu, jak bardzo niebezpieczne jest to rozwiązanie.

 

Po co okulary/soczewki korekcyjne?

 

Również dość oczywista kwestia. Obecność większości wad wzroku drastycznie zmniejsza naszą skuteczność w boju, jak również może stanowić poważne niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia, czy nawet życia.

 

Poradnik: Ochrona oczu dla okularnikówMniej więcej tak widzi airsoftowe pole walki osoba z krótkowzrocznością.

 

Posiadając jednak niewielką wadę warto zastanowić się, czy rzeczywista potrzeba jej korekcji przewyższa niedogodności i wydatki z tym związane. Na przykład, krótkowzroczność na poziomie -0,5 dioptrii spokojnie można zignorować, gdyż nie wpłynie w znaczącym stopniu na nasze możliwości.

 

Przegląd metod ochrony oczu

 

Po przydługim wstępie dochodzimy wreszcie do clou sprawy. Przedstawię więc kilka najpopularniejszych metod na połączenie ochrony oczu z korekcją wad wzroku.

 

Soczewki kontaktowe + dowolne atestowane balistyczne okulary/gogle

 

Czy tego chcemy, czy nie – jest to optymalne rozwiązanie. Zapewnia korekcję wady w 100% naszego pola widzenia i nie powoduje dodatkowego dyskomfortu, czy problemów z parowaniem.

Nie musimy również od razu pozbywać się okularów na rzecz codziennego noszenia soczewek. Wystarczy kupno szkieł jednodniowych i zakładanie ich w dniu strzelanki.

Poradnik: Ochrona oczu dla okularników

Użytkowanie okularów ochronnych bez wady wzroku, a z wadą i założonymi soczewkami w zasadzie niczym się od siebie nie różni.

 

Oczywiście, sporo osób twierdzi, że nie mogą nosić szkieł kontaktowych. Nie mogą, a może nie chcą? Z własnego doświadczenia wiem, iż do dotykania gałki ocznej z początku trudno się przekonać. Jeśli nie chcemy na stałe przenieść się na soczewki i myślimy o zastosowaniu szkieł jednodniowych, to nauczenie się zakładania i przyzwyczajenie do ich obecności może nam zająć tyle, iż zniechęcimy się do tematu. Wytłumaczenia w stylu "moje oko tego nie akceptuje" warto dokładnie zweryfikować. Problem może być wyłącznie psychiczny, a nie fizyczny…

 

Mogę jednak obiecać, iż po pierwszym, prawidłowym założeniu dobrze dobranych soczewek większość z was nie będzie już mogła patrzeć na swoje stare okulary.

 

Poradnik: Ochrona oczu dla okularników

Przykładowe soczewki kontaktowe - miesięczne i dwutygodniowe.

 

Jak kupić soczewki? Pytamy o opinię naszego okulistę, po czym udajemy się do optyka na badanie i kupujemy szkła o odpowiednich parametrach. Polecam zakupy zbiorczych paczek przez Internet. Znacznie redukuje to koszty w porównaniu do kupna na sztuki. Koniecznie zaopatrujemy się również w płyn do pielęgnacji szkieł. Bardzo ułatwia on ich zakładanie, a także jest potrzebny do przechowywania soczewek (z wyjątkiem jednodniowych, które po użyciu wyrzucamy).

Koszty nie są zbyt duże – soczewki jednodniowe to około 50-60 zł za 30 sztuk, plus kilkanaście złotych za płyn, który przy okazjonalnym użyciu wystarczy na naprawdę długo.

Zasadniczą wadą tego rozwiązania jest brak możliwości jego zastosowania we wszystkich przypadkach. Niektóre wady, a także inne czynniki fizjologiczne mogą wykluczyć możliwość stosowania szkieł kontaktowych u części osób.

Jeśli jesteś skazany na okulary, to niestety musisz skierować swoją uwagę w kierunku alternatywnych rozwiązań.

 

Zalety:

 • pełne pole widzenia
 • brak dodatkowych problemów z parowaniem

 

Minusy:

 • brak możliwości zastosowania w niektórych przypadkach
 • konieczność przywyknięcia do "grzebania" sobie w oku

 

 

Okulary korekcyjne + gogle balistyczne

 

Rozwiązanie najprostsze, najtańsze i niestety, również najgorsze spośród tych akceptowalnych – ot, kupujemy gogle, pod które zmieszczą się nasze okulary i zwyczajnie zakładamy jedne i drugie. Możemy się w efekcie spodziewać dyskomfortu wynikającego z ucisku ramki gogli na nasze uszy, z których drugiej strony znajdują się zauszniki okularów.

Niestety, już samo stosowanie gogli balistycznych najczęściej wiąże się z problemami z przepływem powietrza i w związku z tym – "zaparowywaniem" wizjera. A obecność dodatkowej przeszkody w środku jeszcze sprawę pogarsza. 

Rozwiązaniem jest zakup modelu z wymuszonym przepływem powietrza osiągniętym poprzez wbudowane wentylatory – co może się jednak okazać zakupem droższym od naszej repliki… Alternatywą jest szeroko pojęte "kombinowanie", czy jak ktoś woli DYI -  które jednak nie jest tematem niniejszego tekstu.

 

Poradnik: Ochrona oczu dla okularników

Tak prezentuje się opisywane połączenie okularów korekcyjnych z goglami balistycznymi (tutaj: Uvex Ultrasonic). Pięknie ani wygodnie nie jest, za to w miarę tanio. Uważny obserwator zanotuje na zdjęciu obecność wentylatorów mających zapobiegać parowaniu.

 

Jeśli zdecydujemy się pójść tą drogą, musimy oczywiście wybrać odpowiednie gogle, pod które zmieścimy nasze okulary. Oczywiście wszystko zależy od kształtu oprawek, jednak nie powinniśmy mieć problemów z takimi modelami, jak: Bolle Defender, Uvex Ultrasonic, Bolle x500, czy innymi goglami o wysokim profilu. Możemy również kupić gogle dedykowane noszeniu pod nimi okularów korekcyjnych, jak na przykład Bolle x1000 RX charakteryzujące się specjalnie ukształtowanym wizjerem. Gogle niskoprofilowe, jak Bolle x800, czy ESS NVG najpewniej nie zapewnią wystarczającej przestrzeni w środku, lub też ich używanie nie będzie komfortowe, gdyż ramki będą opierać się o wizjer.

 

Zalety

 • cena

 

Minusy

 • ograniczony przepływ powietrza (zwiększone parowanie)
 • możliwy dyskomfort w okolicach uszu

 

 

Okulary balistyczne + wkładka korekcyjna

 

Najbardziej zaawansowane rozwiązanie, lecz jak to zwykle bywa – niestety i najdroższe. Wymaga zakupu odpowiedniego modelu okularów balistycznych, dedykowanej wkładki korekcyjnej, oraz zamówienia u optyka pasujących do wkładki szkieł. Łatwo zauważyć, iż koszt tego nie będzie należał do niskich – odpowiednie okulary to najczęściej co najmniej okolice 150 zł za wersję z jednym wizjerem, do tego wkładka za 50-150 zł plus indywidualnie wyceniony koszt soczewek i ich osadzenia we wkładce przez optyka.

 

Poradnik: Ochrona oczu dla okularników

Okulary SwissEye Stingray z wkładką korekcyjną. Tutaj znajdziesz ich test.

 

Zaletą tego rozwiązania jest natomiast to, iż wkładka nie wpływa znacząco na cechy naszego środka ochrony, tak więc komfort użytkowania okularów, czy ich podatność na parowanie pozostają na podobnym poziomie. Wciąż jednak pole widzenia przypomina nam, iż mamy do czynienia ze specyficznymi, ale jednak okularami korekcyjnymi i nie możemy liczyć, że zobaczymy tyle, ile w soczewkach.

 

Zalety:

 • wygoda
 • niewielki wpływ na parowanie

 

Minusy:

 • cena

 

 

Pozostałe metody

 

Omówiliśmy właśnie najczęściej spotykane rozwiązania, ale warto wspomnieć również o tych mniej popularnych - choć nie zawsze gorszych.

 

Gogle balistyczne + wkładka


Bardzo rzadko spotykane połączenie. Działa w zasadzie tak samo jak poprzednio omawiana metoda, z tą różnicą, iż zamiast do okularów, wkładkę korekcyjną mocujemy do gogli balistycznych – oczywiście muszą być one dostosowane do takiej możliwości. Zaletą jest wysoki poziom ochrony (brak szpar pomiędzy goglami, a twarzą), wadą natomiast cena i typowe dla gogli, zwiększone w stosunku do okularów parowanie. Tak samo jak poprzednio, kwestie parowania dotyczą standardowych modeli bez wymuszonego obiegu powietrza.

 

Zalety:

 •  duża powierzchnia ochrony

 

Wady:

 • cena

 

  

Gogle siatkowe + okulary – niepolecane

 

Opcja tania i wygodna, chociaż dość ryzykowna - w związku z czym nie mogę jej z czystym sumieniem polecić, lecz wypada o niej wspomnieć w ramach kronikarskiego obowiązku.

Gogle wykonane ze stalowej siatki (wytrzymującej oczywiście uderzenia kulek - niestety, nie wszystkie produkty tego typu spełniają to kryterium!) nie parują, kosztem jedynie niewielkiego przyciemnienia widoku. Pod spód możemy więc bez problemu założyć okulary korekcyjne. Niestety, niektóre kulki uderzając o siatkę mają tendencję do "fragmentowania" i część odłamków może bez problemu przeniknąć do wnętrza gogli. Teoretycznie mogą nas przed tym zabezpieczyć szkła korekcyjne, ale jak już wspominałem wcześniej – mają one najczęściej zbyt małą powierzchnię, by można było na nich polegać. Każdy zainteresowany tym rozwiązaniem, powinien więc poważnie zastanowić się, czy jego okulary korekcyjne zabezpieczą go w wystarczającym stopniu przed fragmentami kulek.

 

Zalety:

 • brak problemów z parowaniem
 • cena

 

Wady:

 • istotne ryzyko zaprószenia oka odłamkami kulek

 

 

Uniwersalna wkładka + okulary balistyczne – wymaga kombinowania

 

Czy chęć zastosowania wkładki korekcyjnej musi od razu oznaczać konieczność inwestowania w dedykowane (i jednocześnie drogie) markowe produkty? Otóż okazuje się, że niekoniecznie.

 

Poradnik: Ochrona oczu dla okularnikówMożna dobrze i tanio? Oczywiście! 


Zdjęcie powyżej przedstawia zestaw użytkowany przez mojego znajomego. Zakupił on w sklepie BHP okulary ochronne z silikonową wkładką korekcyjną, którą udało mu się bez większych problemów przełożyć do innego, bardziej pewnego modelu okularów. Opcja bardzo wygodna i tym razem – także tania (oczywiście abstrahuję w tej chwili od indywidualnie wycenianego kosztu szkieł). Wymaga jednak pewnej dawki eksperymentów i odnalezienia odpowiednich, pasujących do siebie produktów.

 

Zalety:

 • niewielki wpływ na parowanie

 

Wady:

 • konieczność indywidualnych poszukiwań dających się do siebie dopasować elementów

 

 

Okulary korekcyjno-balistyczne

 

Nie jest to popularne rozwiązanie, ale istnieje również możliwość zakupu okularów, których szkła pełnią zarówno rolę osłony balistycznej, jak i zapewniają funkcje korekcyjne. Niestety, na obecną chwilę nie są mi znane dokładniejsze cechy tego typu produktów.

 

Podsumowanie

 

Jeśli tylko mamy taką możliwość, optymalnym wyborem jest stosowanie soczewek kontaktowych, które umożliwiają stosowanie dowolnych środków ochronnych użytkowanych przez osoby nie korygujące wad wzroku. Nie oznacza to również konieczności wyrzucenia okularów – możemy zastosować soczewki jednodniowe, zakładane tylko na potrzeby imprez airsoftowych.

Nie mogąc stosować soczewek, zmuszeni jesteśmy do zastosowania innych środków ochronnych, które jednakże będą musiały być kompromisowe pod względem ceny, wygody i podatności na parowanie. Jeśli posiadamy w sobie coś z Adama Słodowego, możemy spróbować jednak dopasować do siebie teoretycznie niedostosowane do siebie rozwiązania, co pozwoli nam nieco zaoszczędzić.

 

 

Przydatne linki:

Ochrona oczu i twarzy - Dział na forum WMASG.pl poświęcony środkom ochrony oczu i twarzy

TEST: Okulary Clear Lens Edge Dragon Fire

TEST: Okulary taktyczne Swiss Eye Stingray

 

Ocena wszystkich (5.75, głosów: 4)

 • Dodaj do:
 • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
radwan88 17.10.2016, h. 15:41 radwan88
Zapomnieliście o możliwości użycia dedykowanej ochrony wzorku na okulary korekcyjne. Coś podobnego jak tu:
https://jarmix-militaria.pl/gogle-i-okulary/bolle-safetly-okulary-ochronne-overlight?campaign-id=14

Wyglądają strasznie, ale działają.
Nie zapomniałem - po prostu w ogóle o tym nie wiedziałem ;-P
Ciekawe rozwiązanie swoją drogą - na pewno niezła alternatywa dla zwykłych gogli i okularów pod spodem.
wiciok 17.10.2016, h. 16:24 wiciok
Aż sobie zamówiłem jedne na testy:)
vim 17.10.2016, h. 20:06 vim
Foley11 17.10.2016, h. 15:44 Foley11
Od kilku lat używam do Airsoftu soczewek kontaktowych (na co dzień normalnie okularów) i jest to według mnie zdecydowanie najlepsze, najwygodniejsze rozwiązanie - polecam!
Niektórzy nie mogą korzystać z takiego rozwiązania ;)
OFF 17.10.2016, h. 17:31 OFF
Nie, dziękuję.
Raz założyłem soczewki - nigdy więcej...
Yahalom 17.10.2016, h. 18:00 Yahalom
No właśnie :-P
Sporo osób nie umie założyć i zraża się na samym początku...
wiciok 17.10.2016, h. 18:34 wiciok
Miszcz120 17.10.2016, h. 16:19 Miszcz120
A gdzie jest czynnik lansu ? :D
Lans to podstawa !

Są imprezy wielogodzinne, gdzie odczuwa się fakt, że soczewki wysychają i oczy bolą. Co do wkładek do ESS'ów np. jest spoko, ale pole jest bardziej ograniczone wzrokowo, oczy się bardziej męczą, bo szkła są pod kątem względem oka (miałem problem z określeniem odległości, np. przy otwieraniu drzwi, myślałem, że sięgnę klamkę, a tu nie).
Jest tu sporo rzeczy do poprawy (mam wrażenie, że pisała to osoba nie mająca za bardzo problemu z krótkowzrocznością).
To złe wrażenie odniosłeś, aczkolwiek nie pomyliłeś się wiele, gdyż istotnie okularów z wkładkami nie używam. Tylko soczewki + zwykłe okulary balistyczne!
wiciok 17.10.2016, h. 16:26 wiciok
Musiales miec zle dobrane szkla do wkladek wina optyka
Gracol 17.10.2016, h. 16:31 Gracol
PS. Mi też soczewki nie wysychają i ogólnie nie mam z nimi najmniejszych problemów. Miałem je tylko wtedy, kiedy jeszcze się nie nauczyłem zakładać ich poprawnie.
wiciok 17.10.2016, h. 16:35 wiciok
Używam WileyX Saber z wkładkami - po pierwszym przyzwyczajeniu się do takiego rozwiązania jest naprawdę w porządku. Używam ich między innymi do jazdy samochodem i nie ma najmniejszego problemu z obrazem.
Yahalom 17.10.2016, h. 18:01 Yahalom
Od lat 6 używam szkieł kontaktowych na grach i dłuższych i krótszych, jeszcze nie zdarzyło mi się by szkła wyschły mi przy grach rzędu 6 godziny a przy dłuższych zawsze można za niewielkie pieniądze zaopatrzyć się w coś co przynajmniej mój optyk nazwał sztucznymi łzami jedno szybkie zakraplanie na respie i problem znika choć osobiście podczas gier 24H tylko raz byłem do tego zmuszony :)
BASYLON332 17.10.2016, h. 19:44 BASYLON332
Troszkę odkopię. Osoby z nadwzrocznością mają problemy z soczewkami, więc jeśli Ty jak krótkowidz miałeś jakieś problemy to miałeś źle dobrane soczewki.
Osoby z nadwzrocznością, często nie widzą różnicy czy są w soczewkach czy nie.

Co do wysychania soczewek - jak się kupuje słabe soczewki albo dmucha suszarką to wysychają. Ja i wszyscy moi znajomi używamy soczewek przy sporcie (nawet 6-8 godzinne wyjazdy rowerowe) i nikt nie miał problemu z suchą soczewką. A jeśli już taki problem wystąpi, bierzemy krople i po kropelce na oko - DONE.
Jedyny mankament to możliwość wypadnięcia soczewki - zdarza się rzadko, ale jednak.
Nauczenie się porządnego zakładania soczewek to też kwestia kilu prób. Po kilku dniach człowiek nawet się nie zastanawia przy zakładaniu/zdejmowaniu. poruszanie okiem, żeby sprawdzić, że solidnie siedzi i gotowe.
Aż źle się czyta te narzekania co do soczewek.

Co do parujących googli.. Smarujemy płynem do naczyń, zostawiamy na noc przed strzelanką rano ściągamy i delikatnie wypłukujemy. Powinna zostać lekka warstewka płynu na "szkle" - jest to sposób znany pływakom. Próbowałem na googlach motocyklowych i działa.
neckol 24.10.2017, h. 19:19 neckol
Miszcz120 17.10.2016, h. 16:41 Miszcz120
Do 12 godzin jest ok, ale jeśli jest duży wysiłek oczu, duże natężenie światła, a później jego brak (noc), działania wielogodzinne mają to do siebie, że soczewki się bardziej zużywają.

Ale bez obaw. Najwięcej zużywają się przy suchym powietrzu (w klimatyzowanych pomieszczeniach).
Mixon 17.10.2016, h. 17:33 Mixon
>okularnik
;_; zabolało.
Miało być "ochrona oczu dla osób z wadą wzroku", ale strasznie długie :-(
wiciok 17.10.2016, h. 19:09 wiciok
W porządku, nic się nie stało ;_;A tak serio, to fajny artykuł. Na szczęście mogę spokojnie od rana do wieczora nosić parę soczewek jednodniowych i nie zamieniłbym tego rozwiązania na nic innego. Ważne jest tylko, aby je dobrze zakładać i się nie spieszyć (co rozumiem przez dobrze - myję twarz, myję ręce, przed założeniem przepłukuję okolice oczu i palce zimną wodą, nie wycieram się w ręcznik, żeby niczego sobie nie wetrzeć w oko, zakładam ją na palec, aby możliwie na jak najmniejszej powierzchni trzymała się opuszka, sprawdzam czy aby nie wywinęła się na drugą stronę i bardzo, bardzo powoli przysuwam do oka aż sama się przyklei)

Kiedyś się może zainteresuję ortosoczewkami :D
Mixon 17.10.2016, h. 19:17 Mixon
wiciok 17.10.2016, h. 19:39 wiciok
Jeśli macie jakieś sprawdzone propozycje gogli mieszczących pod spodem okulary (inne niż wymieniłem w tekście), to piszcie je proszę w odpowiedzi na ten komentarz. Celem jest zebranie informacji w jednym miejscu dla potomnych, bo co chwila ktoś o to pyta na forum.
Owszem, ja do czasu zakupu essów z wkładkami używałem Bolli X800 pod którymi bez żadnego problemu mieściły się moje wcale nie małe okulary korekcyjne. Co do zmiany optyki we wkładkach to muszę przyznać rację że gdy je pierwszy raz założyłem to odleciałem, zakrzywiły mi czaso-przestrzeń i musiałem chwilę uważać co robie i jak ide żeby się nie wywrócić. Efekt ten minął po jakichś 10 min i już nie miałem tych problemów później, ale cena takiego rozwiązania jest dość zaporowa dla osób które zaczynają i za same okulary z wkładkami i dorobionymi szkłami mają replikę ;)
nyGas 17.10.2016, h. 21:18 nyGas
Najtańsze ze znanych mi - Bolle Pilot PILOPSI, cena około 70-80 zł. Świetne, tylko trzeba zrobić dodatkowe otwory wentylacyjne. Ale i tak szkła kontaktowe + standardowe gogle/okulary balistyczne to najlepszy myk.
wredny_bo_trzeźwy 18.10.2016, h. 12:46 wredny_bo_trzeźwy
BASYLON332 17.10.2016, h. 19:48 BASYLON332
Od kiedy pamiętam używam szkieł kontaktowych tak samo do gier ASG jak i na zlotach rekonstrukcyjnych gdzie z warunkami higienicznymi bywa różnie, nie wyobrażam sobie innej opcji albo tego jak można pod goglami nosić okulary korekcyjne, pomijając najzwyklejszą wygodę zwyczajnie bałbym się że zniszczę okulary korekcyjne które tanie nie są. Nakładki to znowu droga zabawa a szkła kosztują grosze i zawsze można je spokojnie nosić równie dobrze w codziennym życiu trzeba tylko pilnować kwestii zakładania (dokładne mycie twarzy i rąk), jedyne co trzeba zrobić to się przełamać bo nie ma się czego bać ani obrzydzać dotykaniem gałek ocznych :)
W przypadku astygmatyzmu i konieczności noszenia szkieł z cylindrami taka opcja jest słaba- po prostu soczewka też się na oku lekko obraca i ostrość obrazu ulega zmianom. Chętnie skorzystałbym z kontaktów na ileś godzin gry a tak jestem skazany na okulary korekcyjne i gogle. Chociaż opcja ze strony horus.net.pl nie jest przerażająco droga tylko kwestia tego czy przy mojej wadzie wzroku da się je użytkować.
Spirol 21.10.2016, h. 21:52 Spirol
Mam astygmatyzm i z powodzeniem używam soczewek od lat. Zero problemów. ;)
Foley11 27.10.2016, h. 07:06 Foley11
@Spirol
Zmień optyka na takiego, który sprawdzi jak soczewka układa się na Twoim oku. Ja po kilku paczkach źle dobranych soczewek poszedłem do lepiej wyposażonego zakładu; zamówili mi dwie pary na próbę, sprawdzili czy dobrze leżą - i teraz widzę super.
kukunamuniu 31.10.2016, h. 11:26 kukunamuniu
Broda MoH 17.10.2016, h. 20:36 Broda MoH
Od paru lat używam tego:
http://horus.net.pl/produkt12288_wkladka_korekcyjna_3m_rx_12232_00000m.html
plus to:
http://horus.net.pl/produkt11755_okulary_3m_qx3000_prosty_zausznik.html
(nie żeby od razu reklama, na alledrogo w fajnych cenach szło swojego czasu dostać)
i sprawuje się świetnie. Fakt że czasem lubią zaparować ale odpowiedni środek na to potrafi rozwiązać problem. Szkła to już jak napisano w artykule osobna sprawa..
Też ich używałem, do czasu aż miałem ich tak dość, że zmieniłem ochronę na Wiley-Xy.

Mają otóż te oksy dość irytującą wadę, nosek lubi często wypadać i nie jest ani wygodne, ani bezpieczne. Właśnie z racji wkładki korekcyjnej.
Bardosos 22.10.2016, h. 11:58 Bardosos
sensu 18.10.2016, h. 14:03 sensu
Jak radzicie sobie z soczewkami na kilkudniowych imprezach ?
Ja korzystam z soczewek 30 dniowych z cyklu załóż zapomnij :) dokładnie te https://www.szkla.com/252_biofinity-6-szt.html są też w opakowaniach po 3. Jak pierwszy raz kupiłem dość sceptycznie podszedłem, ze względu na to, że wcześniej używałem miesięczne i maks 16h po czym duże ilości płynów czy kropli bo po prostu przeszkadzały. Te które mam teraz praktycznie ich nie zdejmuję tylko co parę dni trochę kropli czy płynu bardziej profilaktycznie niż z konieczności. Faktem jest, że każde oko inaczej zareaguje, ale mnie akurat przypasowały idealnie, jakbym nic na oku nie miał.
grounge 19.10.2016, h. 08:58 grounge
Viader 18.10.2016, h. 23:26 Viader
Witam, niestety ze względu na wadę, nie mogę używać soczewek (co do wsadzenia sobie palca w oko to nie mam z tym problemu).
W związku z tym korzystam z rozwiązania, które potraktowano trochę "na odwal", a mianowicie okulary korekcyjno-balistyczne. W związku z pracą (odróbka mechaniczna), mam obowiązek nosić okulary ochronne. Dotychczas używałem okularów korekcyjno-balistycznych firmy Uvex, aktualnie używam jednak okularów ochronnych Infield (http://web.infield-safety.de/show_produkt_infield.asp?lang=en&nav=4&navb=&okat=2&ukat=7&pkat=167), to rozwiązanie mogę polecić, osłona balistyczna jest, dodatkowo ładnie przylegają do twarzy. Polecam, oczywiście spokojnie do dostania w PL.
Spirol 20.10.2016, h. 07:40 Spirol
W opisie "Okulary balistyczne + wkładka korekcyjna" cena jest jednocześnie wadą i zaletą.
Coś się popsuło podczas korekty. Dzięki, już poprawiłem.
wiciok 20.10.2016, h. 12:35 wiciok
inco 20.10.2016, h. 19:10 inco
Niestety, pół roku dopasowywania soczewek i nie widzę tak dobrze w soczewkach jak w okularach korekcyjnych - winny spory i niewpasowujący się w 'normy' astygmatyzm. Co prawda i tak gram w soczewkach, bo pogodziłem się z tym, że gorzej widzę podczas strzelania. W nowym sezonie na pewno przetestuje gogle balistyczne na okulary z dodatkowym DIY wentylatorem.
Toczu-Toczu 20.10.2016, h. 20:43 Toczu-Toczu
Jest jeszcze jedno rozwiązanie, hełmy z przyłbicami takie jak : Altyn, K6-3, LSzeZe-2BT i inne :)
Patrol303 21.10.2016, h. 10:47 Patrol303
Co jest ważne a żaden z producentów takzwanych wkładek korekcyjnych nie mówi tego że przy większych i bardziej skomplikowanych wadach nie gwarantują ci dobrego widzenia.Mam wadę koło -5 z cylindrami na poziomie około -1 (nie widzę na żadną odległość :)) i na samym początku pomyślałem kupie gogle na okulary. Wybór padł na Uvexy, potem kupiłem gogle Revision. I tak jak jest napisane: parowanie, ucisk, ogólnie niewygoda. Kupiłem ESS Cross jakieś tam wraz z wkładką korekcyjną do nich i radosny pobiegłem do optyka. Jeden mówił że się nie da w ogóle zamontować, drugi że spoko no problem za 150 zł, 3 za 100 zł.Czwarty powiedział że nie ma problemu może zamontować tylko czy ja będę w tym coś widział. Okulary przy mojej wadzie potrzebują odpowiedniego kąta, aby widzieć przez nie w odpowiedni, bezpieczny sposób. Wkładki tego nie gwarantują!! Więc skończyłem z paczką soczewek i w sumie już się przyzwyczaiłem do nich. Oczywiście musiałem mieć droższe bo cylindryczne i do tego każde oko inne :P.Ale jest to przestroga dla ludzi ze skomplikowaną wadą, upewnijcie się czy możecie mieć wkładki.
major_spectnaz 31.10.2016, h. 20:00 major_spectnaz
Wypowiem sie w kwestii DIY: Jestem ogromnym zwolennikiem rozwiazania soczewki + gogle balistyczne, ale pewnego razu zostalem zmuszony (czyt. zapomnialem kupic a na drugi dzien rano byla zaplanowana wymiana kompozytu) wykombinowac cos w zamia. Majac ESS NVG i widzac, ze moje okulary do nich nie wejda, wpadlem na nastepujacy pomysl: rozbroilem swoje poprzednie, niewiele slabsze okulary, otrzymujac w ten sposob 'wkladke korekcyjna' wlasnej roboty - w dziurki po srubkach od nausznikow wlozylem druciki i nimi przymocowalem okulary wewnatrz gogli, a na srodku przeprowadzilem trzeci drucik. Wszystkie zakrecilem na zewnatrz gogli i zabezpieczylem izolka. Z takim rozwiazaniem biegalem przez pol roku i dopiero ostatnio wrocilem do soczewek;) minusy: parowanie, utrudnione czyszczenie tego i wymuszona delikatnosc. Plusy - cena, dobre dla leniwych. Mimo wszystko polecam soczewki. Szerszen out.
ppkf 31.10.2016, h. 23:03 ppkf
Illuminate 08.11.2016, h. 18:36 Illuminate
Świetny artykuł, przerzucam się na soczewki ^^
basshead 22.11.2016, h. 10:14 basshead
Do ASG polecam zestaw ESS Crossbow Suppressor 2X Kit z wkładką korekcyjną U-Rx. IMHO rewelacja! Wkładka pasuje do kilku modeli włącznie z goglami. Brak jakichkolwiek zniekształceń. Służą także na co dzień, szczególnie w słoneczne dni (wizjer przyciemniany - spacery, sport, prowadzenie pojazdów).
KubaXpl 13.02.2017, h. 09:59 KubaXpl
Nie zawsze "okularnikom" potrzeba coś do tego nosić. Wszystko zależy od wady wzroku. Ja mam np małą bardzo wadę wzroku i do ASG nie potrzebuję swoick oxów.
czacza_88 05.05.2017, h. 05:52 czacza_88
A co np z maska do paintball + okulary ?
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 23943

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane