Daj cynk
Reklama

Testy

Leatherman TREAD - multitool inny niż wszystkie

Ekwipunek, 23.08.2016, h. 12:22, dodał: Regdorn
28

TREAD to najmłodszy brat w rodzinie legendarnych multitooli Leatherman. Od początku budzi wiele emocji. Czy jest funkcjonalny? Czy może to tylko gadżet i biżuteria? Sprawdziliśmy Leatherman TREAD!Marki Leatherman zwykle nie trzeba nikomu przedstawiać, a już na pewno nie osobom lubiącym samodzielnie majsterkować i dokonywać drobnych napraw. Elita wśród multitooli, a Tim Leatherman jest prekursorem tej formy narzędzia. Legenda. Od powstania pierwszego multitoola minęły już 33 lata, a na rynku pojawiło się wiele opcji, zarówno znanych marek, jak i rodem z Chin, zalegających na półkach w tanich hipermarketach. Wszystko jednak zaczęło się od Leathermana i to on w dalszym ciągu jest w awangardzie i wyznacza trendy.

 

Leatherman multitool TREAD 

Z kart historii

Historia znana, lecz warta przypomnienia. Podczas rodzinnej podróży po Europie w 1975 roku Tim Leatherman wyposażony w zwykły scyzoryk i zestaw prostych narzędzi wiele razy, aby móc kontynuować podróż był zmuszony dokonywać własnoręcznie różnych napraw. Potrzeba jest matką wynalazku i tak narodziła się idea połączenia w jedno narzędzie kieszonkowego scyzoryka z kombinerkami. Mimo pojawienia się wizji zaraz po powrocie do USA, fizycznie projekt udało się dopiero ruszyć po ośmiu latach. W ten sposób 5 lipca w 1983 roku powstał Leatherman Tool Group, wprowadzający na rynek pierwsze modele popularnych multitooli.

 

Leatherman TREAD

W ofercie LM znajdziemy narzędzia typu EDC (Every Day Carry) czyli do zastosowania codziennego i survivalowego, jak i z dedykowanymi specjalistycznymi narzędziami dla saperów czy strzelców (głównie broń systemu AR). Multitoole LM poza kombinerkami, zwykle posiadają ostrze (lub nawet dwa: proste i ząbkowane np. jak w przypadku modelu Wave), szydło, śrubokręty, piłę, pilnik, nożyczki i inne funkcje znane powszechnie ze scyzoryków tzw. „szwajcarów”. W całej gamie multitooli z logiem LM niemal każdy znajdzie model najbardziej odpowiedni dla siebie. To narzędzia dopracowane pod każdym względem, w dosłownie każdym calu. Leatherman jest pewny swoich produktów i dlatego daje na nie 25 lat gwarancji. Najnowszym dzieckiem w tej rodzinie jest model Tread. Multitool inny od wszystkich.

 

Tread – multitool, z którym pójdziesz wszędzie

Podobnie jak z pierwszymi multitoolami, tak też z powstaniem Treada wiąże się pewna historia. Obecność w klasycznych multitoolach LM ostrzy i długich narzędzi sprawia, że dla służb bezpieczeństwa na lotniskach i imprezach masowych jest to narzędzie niebezpieczne, którego posiadanie rodzi problemy. Pewnego razu przekonał się o tym Ben Rivera ówczesny inżynier Leathermana (obecnie dyrektor) podczas rodzinnej wycieczki do Disnaylandu i tak zrodziła się koncepcja stworzenia multitoola, który nie będzie wzbudzał zastrzeżeń podczas kontroli bezpieczeństwa.

 

Leatherman multitool Wave i TREAD

Gdy pojawiła się zapowiedź Treada światu ukazał się innowacyjny gadżet, wzbudzający wiele emocji, ale w sferze sceptycznej pozostawała jego funkcjonalność. Wszelkie wątpliwości szybko się jednak rozwiewają, gdy Tread znajdzie się na nadgarstku użytkownika. Dzięki przedstawicielowi Leathermana w Polsce – Militaria.pl, mieliśmy się szansę o tym przekonać osobiście.

 

Estetyka i funkcjonalność

 

Leatherman TREAD DLC i steel

Tread występuje w dwóch wersjach kolorystycznych. Czarna pokryta powłoką DLC (Diamond Like Coating) oraz naturalna stalowa. Składa się z dziewięciu wyprofilowanych do kształtu nadgarstka ogniw, klamry i ich łączników wykonanych z bardzo wytrzymałej niskowęglowej nierdzewnej stali 17-4PH. Większość ma szerokość 1/2'', jedno jest o połowę węższe (1/4'') i widnieje na nim wytłoczone logo producenta. Wszystko jest solidnie skręcone śrubkami z dystanserem, tak by mocno dokręcone nie wpływały na swobodę ruchu ogniw.

 

LM TREAD - łączniki

Warto zaznaczyć, że do odkręcenia/wkręcenia śrubek nie potrzeba śrubokręta – wystarczy moneta (wg instrukcji jednocentówka, spośród polskich są to monety od 1 do 20 gr).

 

Leatherman TREAD - demontaż monetą

Pełna bransoleta ma obwód 25,5 cm – dużo jak na przeciętny nadgarstek. Większość użytkowników więc będzie prawdopodobnie chciała Treada skrócić. Regulacja polega na odkręceniu odpowiedniej ilości ogniw. Wymaga to jednak przemyślenia, bo oznacza to rezygnację z części narzędzi. Coś jednak za coś. U mnie z żalem padło na dwa imbusy i klucz do butli tlenowej.

 

LM TREAD - ogniwa

Tread, to przede wszystkim klucze, śrubokręty i wkrętaki. W ogniwach bransoletki znajdziemy więc:

- 5 płaskich śrubokrętów 1/4, 5/16, 1/8, 3/32 i 3/16 cala,

- 4 klucze imbusowe (hex) calowe: 3/32, 1/8, 1/4, 3/16 cala

- 4 klucze imbusowe (hex) metryczne: 3, 4, 5, 6 mm

- 3 śrubokręty krzyżakowe (Philips): #1-2, #1, #2

- 3 płaskie klucze oczkowe metryczne: 6, 8, 10 mm

- 3 płaskie klucze oczkowe calowe: 3/8, 1/4, 3/16 cala

- 1 śrubokręt square #2 (w zapięciu)

- klucz do butli z tlenem.

 

LM TREAD - śrubokręty

LM TREAD - klucze oczkowe

 

Jeśli komuś by było mało, to zatrzask zapięcia jest również zatrzaskiem do montażu obsady bitów. Ciekawostką (nie zawartą w instrukcji) jest zaś schowanie w co drugim ogniwie (nr 4, 7, 10 i 12) gniazda pod przedłużone prowadnice bitów. Tak więc spokojnie można powiedzieć, że z Treadem można być przygotowanym na niemal każde wkręcanie i wykręcanie.

 

LM TREAD - otwieracz i obsadka bitówLM TREAD - specjalny otwieracz do specjalnych piw

W bransoletce znajdziemy również umieszczony w zapięciu otwieracz do butelek. Zaraz obok standardowo założone jest ogniwo nr 4 ze zbijakiem do szyb z wolframową końcówką i bezpiecznym ostrzem do rozpakowywania paczek. Niestety nie działa rewelacyjnie i potrafi przecinaną powierzchnię szarpać. Ostrze może się również sprawdzić jako przecinak do pasów samochodowych.

 

LM TREAD - wolframowy zbijak do szyb

Jak na amerykański produkt przystało - w Treadzie znalazł się także szpikulec do wyjmowania karty SIM z iPhonów/iPadów. Niby nic, a jednak osoby często podróżujące po świecie szczególnie powinny docenić tę funkcję. Warto zaznaczyć, że szpikulec może być wielofunkcyjny, choć jego wkomponowanie w bryle ogniwa niesie ze sobą pewne ograniczenia i np. uniemożliwia wykorzystanie go do resetu naszego routera. Przy innej okazji mimo wysokiej twardości stali udało nam się go wygiąć (i potem wyprostować – plus) należy więc na niego uważać i nie przeciążać na boki.

 

LM TREAD - szpikulec (pick) i bezpieczne ostrze

W przypadku ogniwa nr 4 i chyba całego Treada dziwi tylko jedna rzecz. Ergonomia i stopień wykorzystania powierzchni całej bransoletki jest imponujący więc zaskakujące jest niewykorzystanie wewnętrznej powierzchni tego elementu. Może w przyszłości to się zmieni? Zupełnie tak jakby ktoś o czymś zapomniał.

 

LM TREAD - podpisyLM TREAD - podpisy

Wszystkie ogniwa i narzędzia mają wytłoczone po wewnętrznej stronie numery i opisy funkcji. Jeśli ktoś lubi instrukcje, to z pewnością ułatwi to z niej korzystanie - każdy element bransoletki jest tam czytelnie opisany. W sumie funkcjonalnych elementów jest 10, a po zebraniu wszystkich oferowanych funkcjonalności okazuje się, że na nadgarstku mamy aż 29 narzędzi! Ciekawostką jest, że według instrukcji ogniw jest 12 (brak numerów 3 i 5, także w numeracji na ogniwach).

Tread może posłużyć też jako bransoleta do zegarka. Przewidziany był do niego nawet dedykowany zegarek LM, oficjalnie jednak wycofano się z tego pomysłu. Na rynku zdążyły się już za to pojawić adaptery do zegarków innych firm np. ChronoLink do wybranych modeli Casio G-Shock, a nawet są modele zegarków, do których bransoleta pasuje bez ogniw adaptujących (mamy nadzieję, to także sprawdzić w niedalekiej przyszłości). To jednak wiąże się z kolejnymi funkcjonalnymi kompromisami. Rozstaw ogniwa bez łącznika to 22 mm, z łącznikiem - 25 mm.

 

Czy to działa – fakty, mity i wątpliwości

 

LM TREAD - airsoft

Jak każdy nowy wynalazek, Tread spotkał się z entuzjastycznym i sceptycznym odbiorem w środowisku. Pierwsze wątpliwości dotyczyły oczywiście jego funkcjonalności, a ta potrafi zaskoczyć. Tread przydał się przy replice (brak niestety niektórych imbusów i oczywiście czasem zasięgu), na strzelnicy, skręciłem nim rower, przydał się przy motocyklu, na jachcie, w domu i w innych sytuacjach, gdy komuś zabrakło odpowiedniego śrubokręta. Dla eksperymentu przydał się nawet przy strojeniu perkusji. Mając na ręce Treada i multitoola w ED-ku, co raz częściej okazuje się, że wygodniej i szybciej jest użyć bransolety. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku. Nie zastąpi ona w pełni klasycznego multitoola, jednak w wielu sytuacjach jest dla niego szybszą i dużo wygodniejszą konkurencją.

 

LM TREAD - użycie w polu / field useLM TREAD - użycie w polu / field useLM TREAD - broń / guns

LM TREAD - żeglarstwo / sailing

Treada nosi się wygodnie, podobnie do zegarka z metalową bransoletą. Właściwie jedyna okoliczność, gdy trzeba go zdjąć, to praca na laptopie – uwiera i rysuje obudowę czyli tak samo jak w przypadku wspomnianych zegarków.

 

LM TREAD - laptop / notebook

Wykorzystana stal 17-4PH cechuje się wysoką wytrzymałością statyczną i zmęczeniową, co zapewnia swobodne użycie bransoletki w różnych płaszczyznach, pod różnymi kątami, bez ryzyka jej wygięcia (wyj. cienki szpikulec). Bez problemu przykręcimy i mocno dokręcimy śrubki niezależnie od zastosowanej dźwigni. W pionie, w poziomie, z dźwignią dwuramienną. Tread po prostu działa. Tu rozwiewamy jeden z mitów - używa się go w całości, bez potrzeby wykręcania docelowego ogniwa.

Pięta achillesowa to śrubki - trzeba je mocno dokręcać, a najlepiej zastosować klej do gwintów. Po rozebraniu całej bransolety, mimo TRZYKROTNEGO sprawdzenia każdej śrubki, jedna i tak wybrała wolność. Tu jednak możemy liczyć na wsparcie panów z Militaria.pl, którzy jednorazowo doślą nową śrubkę. Przewlekle roztargnieni też nie pozostaną bez wsparcia, jednak będą musieli się liczyć z kosztem około 5 zł. Zgubiona śrubka nie podlega standardowej dla wszystkich Leathermanów 25-letniej gwarancji.

U niektórych posiadaczy o wyborze wersji stalowej zadecydowała obawa przed przytarciem powłoki DLC. Po prawie 5 miesiącach używania bransoleta oczywiście się przyciera (dla niektórych o to wręcz chodzi). Moim zdaniem przytarcie jest estetyczne, nie za mocno po wewnętrznej stronie, na zewnątrz ślady są znikome.

 

Taktyczny "kajdan szacunu"

Czy warto? Przez niemal pół roku używania na różne sposoby Treada ciągle zadawałem sobie to pytanie. W USA, z perspektywy mocy nabywczej pieniądza to nieco ponad 200 zł. W polskich realiach, to jednak ponad 4 razy więcej i jednocześnie połowa minimalnej płacy. Wątpliwości jednak rozwiały kolejne osoby, które go po prostu kupiły. Bo mogły, bo chciały i są z zakupu zadowolone. Odpowiedź brzmi więc - tak, ale bez wątpienia jest to multitool ekskluzywny. Sugeruje to nawet opakowanie, któremu daleko od "zwykłych" Leathermanów i bliżej do dobrych zegarków. Należy go traktować nie tylko jako narzędzie, ale też rasową męską biżuterię. Gdy w ten sposób na to spojrzeć okazuje się, że zakup Treada przestaje być ekstremalnym wydatkiem. To także idealny pomysł na prezent od przyjaciół lub rodziny i o tym też warto pamiętać.

 

LM TREAD - logo

Swoim wyglądem Tread przyciąga oko bardzo wielu osób, zarówno tych „w temacie”, jak zupełnie przypadkowych na ulicy. Bez wątpienia jest atrakcyjny i wzbudza zainteresowanie. Osobiście zaczepiono mnie dwa razy z pytaniem o funkcjonalność i wrażenia. Co ciekawe mimo nawet oglądania z bliska, mało kto od razu zauważa sprytnie wkomponowane narzędzia. Na pierwszy rzut oka więc to kawał solidnej, ciężkiej (ok. 170 g w pełnym zestawie) męskiej biżuterii, która z powodzeniem doda sznytu w terenie, na co dzień, jak i na bardziej oficjalnych występach. Gdy trzeba uratuje też sytuację, czyniąc posiadacza bohaterem chwili. Jeśli już ktoś zdecyduje się na zakup, to z pewnością będzie zadowolony, a już na pewno każdy pasjonat i gadżeciarz.

 

LM TREAD - polecamy

 

Dziękujemy firmie Militaria.pl, przedstawicielowi Leatherman w Polsce
za umożliwienie przeprowadzenia
testu

Militaria.pl

 

 

Ocena wszystkich (6.00, głosów: 5)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
Lambert 30.08.2016, h. 15:58 Lambert
No, Reg - broda, męska biżuteria.. Idziesz! :P
Jedni noszą złote, inni z paracordu, jeszcze inni TREAD`a :P
Regdorn 30.08.2016, h. 16:28 Regdorn
Szpaner.. :)
Lambert 30.08.2016, h. 16:29 Lambert
Gadżeciarz, gadżeciarz... ;)
Regdorn 30.08.2016, h. 16:34 Regdorn
Emcet 30.08.2016, h. 17:17 Emcet
Powietrza! Powietrza! Poziom lansu tutaj, miażdży moje wnętrzności...!
wiciok 30.08.2016, h. 17:38 wiciok
Abstrahując już od ceny (liczę na żółtych braci :-P), to jako samodzielna bransoleta bez zegarka to IMHO jedynie bajer, a nie sensowne narzędzie EDC dla każdego. Za to ludzie codziennie targający ze sobą cały plecak gadżetów pewnie będą zachwyceni :-D
Ile osób, tyle opinii :) Ja już skracając do mojego nadgarstka z żalem wykręciłem jedno ogniwo, a co dopiero przy zegarku, to już by były 3-4 ogniwa czyli około 10 narzędzi mniej. Inna kwestia też w wytrzymałości połączenia z zegarkiem w przypadku zastosowania dźwigni, dokręcając cośtam.
Regdorn 30.08.2016, h. 18:09 Regdorn
Ogniwa sprzedawane na sztuki byłyby o wiele sensowniejszym posunięciem ze strony LM. Można by dokupić zapięcie i złożyć bransoletę do zegarka, a resztę w razie potrzeby nosić na drugiej ręce.
Tylko pewnie hajs by się przestał zgadzać ;-P Tak samo jak w przypadku Victorinoxów - narzędzi osobno nie sprzedają, bo broń Boże ktoś złożyłby sobie idealny scyzoryk i nie dopłacał za droższy model...
wiciok 30.08.2016, h. 19:32 wiciok
Też o tym pomyślałem. Fajnie było by, gdyby LM wypuścili dodatkowe ogniwa osobno. W przypadku jednak TREADa, moim zdaniem lepiej jest i sprzedać i kupić całą bransoletkę. Jednak większość klientów, to osoby, za które trzeba mniej lub bardziej pomyśleć.
Regdorn 31.08.2016, h. 12:12 Regdorn
Chiny... Fuuuuuuuuuuuuj XD
Orzech:Bytom 03.09.2016, h. 00:06 Orzech:Bytom
Scharf 30.08.2016, h. 18:59 Scharf
Fajny sprzęt, Regu dał mi dokręcić Mbusa i było spoko :P
Wow, można dokręcić MBUSa.. ;)
Lambert 30.08.2016, h. 19:07 Lambert
Wow Regu dał :P
szmerglu 30.08.2016, h. 20:27 szmerglu
Dobry Regu dobry. A i nie tylko mbusa dokreca ten tread, kolimatorka tez.
Scharf 30.08.2016, h. 22:06 Scharf
...a mógł zabić ;)
Regdorn 31.08.2016, h. 10:21 Regdorn
_Czarny_ 30.08.2016, h. 19:32 _Czarny_
Hmmmm a co to za rękawiczki są na jednym ze zdjęć ?
O tym:
http://wmasg.pl/var/images/text/731769/26/moneta.jpg
A ja się dołączę z pytaniem o nóż:
http://wmasg.pl/var/images/733068/733127/main.jpeg
wiciok 30.08.2016, h. 20:23 wiciok
Thx Off, jakoś umknął mi ten napis Mechnixów na zdjęciu ;)
Means szukam dalej.
_Czarny_ 31.08.2016, h. 07:40 _Czarny_
@Wiciok: Herbertz 111212 DROP POINT
Regdorn 31.08.2016, h. 11:05 Regdorn
smo 31.08.2016, h. 15:08 smo
Też usunąłem jedno, najmniej potrzebne ogniwo. Naprawdę trzeba mieć łapę, żeby nie latał za mocno w wersji oryginalnej.
Nie uwierzycie, ale to się naprawdę przydaje a narzędzie do otwierania blistrów jest arcyprzydatne.
Bardzo dobra recenzja!
nocaster 31.08.2016, h. 21:45 nocaster
Czytam sobie reckę, oglądam foty, myślę, hmm fajny gadżet, można by się zastanowić. Potem patrzę na cenę i jednak kopara opadła a z ust wyrwało się "wuuut?" ;]
Hehe, no cóż. Osobiście myślę, że na cenę ma wpływ design, innowacja i spodziewana mniejsza partia jaka potencjalnie zejdzie, bo adresatem jest dosyć specyficzny klient :)
Regdorn 31.08.2016, h. 22:02 Regdorn
Dassault 31.08.2016, h. 23:00 Dassault
Wg mnie to tylko i wyłącznie sprzęt dla lanserów. Jeśli chcesz mieć przydatne narzędzie to w swoim edc masz nóż typu opinel/sanremu/vicka oraz leathermana wingmana/wave'a. Fajnie że pokazujecie jakie to przydatne itp. Większość "narzędzi " jest po prostu za krótka. Ceny teraz spadły z 999 na 600 zł. Miałem go okazje testować. Mi osobiście nie przypadł do gustu. To moje zdanie. JEśli ktoś lubi to sobie go kupi. Są gusta i guściki, biusta i biuściki :)
EDYTA: Zdążyłeś się rozpisać ;) Owszem, nie jest to pełnowartościowy tool, ale również nie jest bezużyteczny, a wręcz zaskakuje przydatnością. Jak wspomniałem mi osobiście wygodniej było go ściągnąć niż sięgać do edka po multitoola. Inna kwestia, że przynajmniej w moim przypadku bransoletkę/zegarek mam odruch ubierania, a edka nie zawsze wszędzie biorę. Ale i owszem, tu także poziom lansu nie jest bez znaczenia. Jak napisałeś, gusta i guściki biuściki i priorytety :)
Regdorn 31.08.2016, h. 23:05 Regdorn
propiro 20.09.2016, h. 21:04 propiro
Po 2 tygodniach posiadania, najczęściej używanym toolem jest mini ostrze do przecinania rzeczy, zaraz po krzyżaku. Reszta zostałą użyta może 2-3 razy in total.
Trzeba spojrzeć na ten produkt troszkę inaczej, bo tak, można za 300zł mieć multitoola leathermana w formie kombinerek - a teraz mind-blown - można za 50-100zł w castoramie kupic wszystko co ma multitoolleathermana, w formie narzędzi - i właśnie o formę tutaj chodzi - nie każdy może lub chce nosić przy sobie na codzień kombinerki leathermana (ja np mam w kieszeni spodni tylko nóż, a tha bransoleta doskonale uzupełnia rzeczy których nie mogę/nie chcę robić nożem, jak np odkręcać śrubek, czy... przecinać papieru - szkoda naostrzonego noża na kartkę papieru, ma być ostry do czegoś powazniejszego) - używanie tego miniostrza do otwierania paczek czy rpzecinania nylonu etc jest przewygodne.

Trochę się zarysował, przez te dwa tygodnie wokół tooli których używałem najczęściej fakt. A, no dostałem za promocyjną cenę w wysokości 500zł :P - więc żal było nie brać.

Żeby nie było - nie zachęcam do zakupu, nie mówię ż eprodukt bez was, czy nawet że wart swojej ceny - jeśli dla kogoś 2 tysiące za zegarek czy 1000 za nóż czy 500zł za buty to dużo, to nie jest to produkt dla nich.
Ironiza 22.11.2016, h. 04:18 Ironiza
Witam wszystkich! potrzebuje zegarek do tej bransolety. jakie da rade zamontować? proszę o konkrety.
Generalnie chyba każdy, o ile dokupisz odpowiedni zestaw Chronolink.
Regdorn 18.11.2017, h. 17:07 Regdorn
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 109528

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane