Daj cynk
Reklama

Testy

Force Core FC-A104-C (by E&L) - stalowy monolit

Karabin, 24.07.2016, h. 13:58, dodał: Regdorn , autor: Czoper, Regdorn
15

Prezentujemy test AKSU wykonanego przez E&L dla Force Core. Jak się prezentuje i działa "ekonomiczna" wersja E&L? Zapraszamy do lektury! 

Force Core FC-A104-C by E&L

Z artykułu dowiesz się:

  • Co zawiera zestaw FC-A104-C
  • Jak wykonana jest replika
  • Jakie zastosowano części wewnętrzne
  • Jak strzela replika "z pudełka"

 

Repliki E&L (Emei Land Arms) od momentu pojawienia się na Rynku wzbudzają wiele emocji. Stopień wykorzystania stalowych elementów zewnętrznych, spasowanie, wykończenie daje ogólne odczucie trzymania w rękach czegoś naprawdę solidnego, w myśl porzekadła naszych wschodnich sąsiadów „gniotsa nie łamiotsa”. Opisywany tu Force Core Armament to z kolei ekonomiczny E&L, ale mamy pewne wątpliwości czy w przypadku tej repliki na tyle odbiega od "bogatszego" brata by nazywać go ekonomicznym. Szczególnie jeśli chodzi o wykonanie zewnętrzne i zastosowane przyzwoite części wewnętrzne. Nieco inne wykończenie, inne opakowanie. W środku co innego, jednak w dalszym ciągu to E&L, solidny monolit.

 

Force Core FC-A104-C by E&L (rzut z prawej strony)Force Core FC-A104-C by E&L (rzut z lewej strony)Force Core FC-A104-C by E&L (rzut od góry)

Oglądamy FC-A104-C

Replika przychodzi do nas w prostym kartonowym pudełku (wybaczcie brak zdjęcia), z również kartonową wytłoczką stabilizującą karabinek w trakcie transportu. W zestawie mamy jedynie replikę, magazynek typu mid-cap i instrukcję obsługi, uniwersalną dla całej rodziny AEG-ów AK producenta. Replika, którą otrzymaliśmy została również przez serwis Gunfire sprawdzona i przestrzelana. Stabilne FPS w protokole pokrywają się z naszym testem, ale o tym niżej. Fani marki w opakowaniu znajdą również dla siebie wlepkę z logiem Force Core Armament i E&L.

FC-A104-C to model modernistyczny. Nie uświadczymy tu klasycznych drewnianych okładzin, zamiast nich mamy dodający bardziej agresywnego wyglądu orisowany front. W rzeczywistości to szyny wzorowane na Zenitco B-11 i B-12.

 

Członek rosyjskiej jednostki antyterrorystycznej Alfa i AKSU z Zenitco B-11 i B-12Członek rosyjskiej jednostki antyterrorystycznej Alfa i AKSU z Zenitco B-11 i B-12 

 

Agresywna jest również linia „gwizdka” przywodząca skojarzenie z narzędziem do pewnego zabiegu na czaszce. Poza tym to stary dobry solidny stalowy AKSU w wykonaniu E&L. Ciężki, świetnie spasowany i wyważony, bez luzów, nic nie skrzypi słowem – pachnący smarem i stalą monolit. Czysta przyjemność z trzymania w rękach i uśmiech na twarzy gwarantowane.

 

Force Core FC-A104-C by E&L (front)

Force Core FC-A104-C by E&L (montaż "jaskółczy ogon" i spust)

Zewnętrznie replika w zdecydowanej większości wykonana jest z bardzo ładnie oksydowanej stali. Stalowe są również elementy funkcjonalne jak szyna montażowa typu "jaskółczy ogon" na akcesoria dedykowane rodzinie AK, zaczep i zwalniacz składanej ramowej kolby, selektor ognia, język spustowy i inne. Na body widnieją ładnie nabite "ruskie" oznaczenia trybu ognia (pojedynczy ciągły). Numer seryjny repliki umieszczony po lewej stronie na wysokości suwadła jest grawerowany, w naszym egzemplarzu to "014639".

 

Force Core FC-A104-C by E&L (oznaczenia i zatrzask kolby)Force Core FC-A104-C by E&L (oznaczenia i selektor ognia)

Selektor trybu ognia chodzi pewnie z lekkim oporem, choć nie zaskakuje na pozycji "pojedynczy". W pozycji zabezpieczonej selektor ładnie schodzi się z deklem.

 

Force Core FC-A104-C by E&L (oznaczenia i selektor ognia - safe)Force Core FC-A104-C by E&L (oznaczenia i selektor ognia - single)Force Core FC-A104-C by E&L (selektor ognia)

Stalowe suwadło ma sporo miejsca, dzięki czemu imitowany ruch przeładowania daje dużo przyjemności z metalicznym brzdękiem po zwolnieniu. Odsuwając suwadło standardowo dostajemy się do wajchy regulacji HU.

 

Force Core FC-A104-C by E&L (suwadło)

Force Core FC-A104-C by E&L (regulacja Hop Up)

Ramowa kolba, również stalowa, nie posiada żadnych luzów w pozycji rozłożonej. Po wyjęciu prosto z pudełka chodzi płynnie, ale z lekkim oporem, aż do miłego dla ucha metalicznego "klik" kończącego proces składania na lewą stronę korpusu. Tu luz jest, ale śladowy (1-2mm) na (oczywiście stalowym) zatrzasku.

 

Force Core FC-A104-C by E&L (ramowa kolba)Force Core FC-A104-C by E&L (ramowa kolba)Force Core FC-A104-C by E&L (zawias kolby)

Chwyt pistoletowy wykonany jest estetycznie z wysokiej jakości polimeru.

 

Force Core FC-A104-C by E&L (chwyt pistoletowy)

Standardowe dla AKSU podstawowe przyrządy celownicze posiadają regulację na muszce góra-dół, kołek od podstawy celownika NIE jest atrapą i również pozwala na regulację w poziomie. Szczerbinka osadzona na sprężynującej blasze zmienia i trzyma nastawy pewnie. Nie ma mowy o przypadkowym przechyleniu się jej w ferworze walki. Nabite estetycznie oznaczenia zostały wypełnione kolorem pomarańczowym.

 

Force Core FC-A104-C by E&L (szczerbinka)Force Core FC-A104-C by E&L (szczerbinka)Force Core FC-A104-C by E&L (muszka)

Aby dostać się do baterii (stick) należy otworzyć pokrywę zamka, która jednocześnie odblokowuje i pozwala zdjąć nakładkę rury gazowej. Nakładka to jeden z nielicznych niestarannie wykonanych elementów w replice, wykonany jest krzywo z czarnego polimeru. W przypadku FC-A104-C jednak, aby zdjąć nakładkę trzeba pamiętać o wcześniejszym odkręceniu od łoża dodatkowej szyny RIS obejmującej od góry front, dając tym samym możliwość montażu np. celownika optycznego niededykowanego rodzinie AK (w naszym przypadku EOTech 552).

 

Force Core FC-A104-C by E&L (pokrywa komory zamkowej)

Force Core FC-A104-C by E&L (front - konwersja RIS)Force Core FC-A104-C by E&L (front - konwersja RIS)Force Core FC-A104-C by E&L (front - demontaż szyny RIS)

Po odkręceniu tego elementu z prawej strony łoża pojawia się nowa w pełni funkcjonalna szyna RIS. Konwersja jest jednym z niewielu niestalowych elementów zewnętrznych i wykonana jest w całości z aluminium. Aby zamknąć pokrywę trzeba użyć siły jak pan bóg przykazał, by zatrzask chwycił czyli zgodnie z duchem pierwowzoru.

 

Force Core FC-A104-C by E&L (zatrzask pokrywy komory zamkowej)

Force Core FC-A104-C by E&L (gwizdek - tłumik płomienia)

Force Core FC-A104-C by E&L (gwizdek - tłumik płomienia)

Po zdjęciu nakładki oczom ukazuje się lufa zewnętrzna. Stalowa, ładnie oksydowana i posiada wyraźnie zaznaczone na powierzchni ślady po nożu tokarskim. Lufa zakończona jest prawoskrętnym, dużym gwintem. Lufa wewnętrzna względem zewnętrznej ma śladowy luz.

 

Force Core FC-A104-C by E&L (lufa zewnętrzna)

Force Core FC-A104-C by E&L (front)

Dołączany do zestawu magazynek typu mid-cap wykonany jest z polimeru. Klasyczny. Solidny. Wytrzyma wiele, jednak ostre krawędzie stalowego korpusu w okolicach gniazda, z czasem skutecznie pozbawiają go zaczepu, wobec czego lepszym rozwiązaniem jest używanie z repliką Force Core E&L magazynków stalowych. Po założeniu magazynka zauważalny jest lekki luz przód-tył (około 3 mm). Nie mieliśmy problemu z podawaniem przez magazynek kulek.

 

Force Core FC-A104-C by E&L (gniazdo magazynka)Force Core FC-A104-C by E&L (magazynek)Force Core FC-A104-C by E&L (magazynek)

Wewnątrz

Jak łatwo się domyślić mechanizm repliki zamknięty jest w obudowie (gearboxie) w wersji 3. Jest to niemalże ten sam mechanizm, który był wykorzystywany w replikach E&L pierwszej generacji. Szkielet przystosowany jest do łożysk o średnicy 7 mm, bez możliwości szybkiej wymiany sprężyny.

 

Force Core FC-A104-C by E&L (gearbox)

Force Core FC-A104-C by E&L (gearbox)Force Core FC-A104-C by E&L (łożyska)Komora Hop Up metalowa.

 

Force Core FC-A104-C by E&L (komora Hop Up)

Force Core FC-A104-C by E&L (komora Hop Up)

Sprężyna krótka o niejednakowym skoku.

 

Force Core FC-A104-C by E&L (sprężyna)

Oglądając mechanizm z zewnątrz warto zauważyć kilka rzeczy. Zastosowano górną spinkę gearboxa wyposażoną w uchwyty na kable. Dzięki temu przewody prowadzone są w sensowny i uporządkowany sposób, co ułatwia ułożenie akumulatora i zamknięcie pokrywy. Nie jest to co prawda rozwiązanie ani unikalne, ani też odkrywcze ani rewolucyjnie, ale za to przydatne.

 

Force Core FC-A104-C by E&L (okablowanie)

Force Core FC-A104-C by E&L (kable)

Same przewody są nieco sztywne, ale zastosowana izolacja wygląda na odporną na przypadkowe uszkodzenia mechaniczne. Wzorem wielu innych producentów wykorzystano bezpiecznik samochodowy „mikro”.

 

Force Core FC-A104-C by E&L (bezpiecznik)Force Core FC-A104-C by E&L (bezpiecznik)

Płytka selektora NIE POSIADA blaszki zwierającej. Nie jest to oczywiście wada – takie rozwiązanie od lat stosuje wielu producentów, ale zabezpieczając replikę blokujemy jedynie mechanicznie język spustowy – styki cały czas pozostają pod napięciem. W wielu innych replikach (tych z blaszką zwierającą na płytce selektora) poza mechaniczną blokadą zabezpieczenie broni odcina także dopływ prądu do kostki stykowej pracującej na spuście. Planując wymianę płytki selektora, bądź kostki stykowej w posiadanej replice koniecznie trzeba sprawdzić, które rozwiązanie zastosował producent i zaopatrzyć się w pasujące do siebie części.

 

Force Core FC-A104-C by E&L (wzmocnienia gear boxa)Force Core FC-A104-C by E&L (wzmocnienia gear boxa)

Osobną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę są wzmocnienia i sposób wykończenia szkieletu w miejscach narażonych na największe obciążenia. Jak widać na zdjęciach obie części szkieletu w okolicach narożników okienka na cylinder mają znacząco zwiększoną ilość użytego materiału (grubość). Nie jest to wzmocnienie takie jak w szkieletach 2GX produkcji KWA, ale lepsze takie niż żadne. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, na wykończenie wewnętrznych narożników okna cylindra. Nie jest to kąt prosty – narożniki są lekko zaokrąglone, co dodatkowo zwiększa trwałość szkieletu.

 

Dusza czyli gearbox

Zębatki

Zastosowano koła wykonane ze spieków. Potocznie ten typ bywa nazywany „stalowymi zębatkami” – nie należy ich jednak mylić z kołami wycinanymi ze stali (oznaczanymi często jako CNC). Co ciekawe są to zębatki inne niż standardowe E&L 1 generacji oraz inne niż dostępne w sklepach standardowe Force Core. Niemniej wyglądają solidnie, a doświadczenie uczy, że trwałość potrafi być więcej niż zadowalająca. Zębatka tłokowa posiada opóźniacz z tworzywa sztucznego, który zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów z podawaniem kulek.

 

forcecore-gb-11.Force Core FC-A104-C by E&L (zębatki)forcecore-gb-11.Force Core FC-A104-C by E&L (zębatki)

Zębatki pracują na 7 milimetrowych łożyskach, przy czym zębatka tłokowa na łożyskach ślizgowych, a środkowa i silnikowa na kulkowych. Zębatka tłokowa posiada opóźniacz.

 

Zespół cylindra

 

forcecore-gb-11.Force Core FC-A104-C by E&L (zespół cylindra)

Cylinder wykonany jest z mosiądzu, ze względu na długość lufy repliki wykorzystano typ 2 – z otworem bocznym. Głowica cylindra i głowica tłoka to standardowe głowice stosowane przez E&L – typu „cichego”. Głowica tłoka z miękkim zderzakiem, wykonana z tworzywa głowica cylindra z pasującym do niego wklęsłym lejkiem. Głowica cylindra mimo, że wsuwa się do cylindra bardzo lekko okazuje się szczelna.

 

forcecore-gb-11.Force Core FC-A104-C by E&L (głowica tłoka)forcecore-gb-11.Force Core FC-A104-C by E&L (tłok)

Średnica głowicy tłoka jest tak dobrana, że nawet po zdjęciu o-ringa porusza się w cylindrze z oporem. Wydaje się, że w miarę użytkowania coś się będzie musiało dotrzeć: albo głowica, albo ścianki cylindra. Po założeniu o-ringa głowica jest szczelna. W odróżnieniu od dostępnych na rynku „cichych” głowic ta nie posiada łożyska.

 

forcecore-gb-11.Force Core FC-A104-C by E&L (dysza)

Dysza wykonana jest z tworzywa i nie posiada uszczelnienia. Podczas „testu strzykawki” w wyczuwalny sposób nie trzyma ciśnienia.
Tłok to standardowy tłok prod. E&L. Z doświadczenia wynika, że jego trwałość jest wystarczająca.

 

Silnik

Zastosowano standardowy dla 1 generacji replik E&L silnik ELM120. Silnik bez problemu radzi sobie ze sprężynami M120 i twardszymi. Zainstalowany jest w koszu bardzo ciasno i jego regulacja możliwa jest dopiero po poluzowaniu śrubek.

 

forcecore-gb-11.Force Core FC-A104-C by E&L (silnik)

Ogólnie – bardzo solidny mechanizm. Przydałoby się trochę więcej smaru i drobna korekta ustawienia zębatek (podkładkowanie).

 

Przestrzelanie

Podczas naszego testu replikę przestrzelaliśmy z wynikiem 369 fps i warto podkreślić stałość wyniku (sporadyczne wahania rzędu 5 fps). Strzelaliśmy do tarczy na dystansie 10 m i 25 m. Nie jest zaskoczeniem, że krótka stockowa lufa AKSU nie sprzyja skupieniu na 25 m i po wyjęciu z pudełka praktycznie na większy dystans replika prezentuje funkcjonalność "spray & pray", ale nie do tego też została zaprojektowana.

 

Podsumowanie

AKSU potocznie zwany "suczką" wykonany przez E&L dla Force Core Armament cechuje wysoki poziom realizmu wykonania. Po wyjęciu z pudełka pachnie stalą i smarem. W rękach ma się wrażenie trzymania jednej zwartej stalowej bryły i tak jest w istocie, łatwiej wyliczyć tu części niewykonane ze stali. Trudno sobie wyobrazić jak można by tą replikę uszkodzić w trakcie gry. Możliwość zastosowania części palnych dodatkowo podnosi jej atrakcyjność. Niby mamy do czynienia z wersją ekonomiczną w stosunku do pełnoprawnego E&L, jednak z praktycznego punktu widzenia dostaje się to co najważniejsze czyli w pełni stalową, mocną realistyczną konstrukcję w niezłych pieniądzach. Części wewnętrzne są na przyzwoitym poziomie, co sprawia, że FC-A104-C jest repliką godną rozważenia szczególnie jako świetna baza tuningu mocowego i ROF.

Niestety słychać głosy, że nowa seria z rodziny Force Core Armament nie będzie miała już tylu stalowych elementów, póki co jednak ciągle dostępna jest seria, z której pochodzi opisana wyżej replika. Może warto się pospieszyć?

(Czoper) Miałem i mam nadal kilka "Kałachów". FC i E&L rządzą w swoich klasach cenowych. Z zewnątrz (wygląd i wytrzymałość) nie mają równych.

 

Replikę do testów dostarczył sklep Gunfire

gunfire-logo-testy.jpgDziękujemy Tactic-games.pl za pomoc w sesji zdjęciowej i udostępnienie obiektu!

Dziękujemy za pomoc w sesji zdjęciowej Bielakowi!

 

Przydatne linki

Test AKM E&L

Wątek o serii Force Core AK na forum WMASG

FC-A104-C w Gunfire

Ocena wszystkich (5.43, głosów: 7)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
-Otto- 25.07.2016, h. 16:41 -Otto-
"Dołączany do zestawu magazynek typu mid-cap wykonany jest z polimeru. Klasyczny. Solidny. Wytrzyma wiele"
He. Hehehe...
Dobry żart ;) Acz co do podawania się zgodzę - zero problemu na G&G.

"Kołek od podstawy celownika jest atrapą."
Pewni jesteście? Ma zupełnie inną fakturę niż podstawa muszki, wygląda na osobny element, ale zapewne do jego regulacji potrzeba będzie narzędzia od palnego, to nie cyma, żeby się przesuwało od patrzenia.

"Selektor trybu ognia chodzi pewnie z lekkim oporem, choć nie zaskakuje na pozycji "pojedynczy"."
Coś w testowanym modelu jest niehalo, u mnie jest wyraźny klik na nastawie zarówno ognia ciągłego jak i pojedyńczego.

"Lufa zakończona jest lewoskrętnym gwintem 14mm, na który założony jest adapter"
Aby na pewno? Z tego co mi wiadomo EL klepie "koszerne" duże gwinty będące integralną częścią podstawy muszki, i tak też jest z mojej suce.

Warto wspomnieć jeszcze o żałośnie wręcz słabych sprężynkach: zawiasu pokrywy, zatrzasku kolby w pozycji złożonej (mając wciśnięty do kolby opatrunek, który powoduje odpychanie kolby od body, wystarczy przeciągnąć suwadło, aby zaczep puścił) oraz zwalniacza magazynka - bojec ma niebo mocniejszą sprężynę!
Sprężynki - w swojej suce również mam opatrunek w kolbie. Nie odczepia się. Sprężynka trzyma mocno. To samo w zwalniaczu magazynka.

Sprężynka od zawiasu pokrywy - tutaj się zgadzam. Jest dosyć słaba.
Hudy01 25.07.2016, h. 16:56 Hudy01
Rzeczywiście, błąd z tym adapterem. W kołek rzeczywiście dużo mocniej trzeba było walnąć i puścił. Poprawiam.
Regdorn 25.07.2016, h. 17:57 Regdorn
OSKi-SNITF 25.07.2016, h. 20:54 OSKi-SNITF
spray & pray nie prey ;)
Może podczas spray'owania modli się aby zębatki nie poszły się kochać :D
Drzewo 26.07.2016, h. 02:26 Drzewo
Z tego co pamiętam to Spray & pray czyli strzelaj na oślep i módl się żebyś trafił(https://en.wikipedia.org/wiki/Spray_and_pray ). Spray & prey to strzelaj na oślep i zdobycz/łup/ofiara :P czyli literówka :)
OSKi-SNITF 26.07.2016, h. 09:29 OSKi-SNITF
Literówka, literówka, choć rzeczywiście "prey" też by siadło :D
Regdorn 26.07.2016, h. 09:57 Regdorn
sensu 26.07.2016, h. 08:25 sensu
Czy trochę nie za późno na takie testy? O roku repliki nigdzie nie można kupić i na dodatek została wycofana z produkcji. Następna generacja będzie ze znalu jak na ekonomiczną serię przystało. ;)
Jeszcze na Gunfire są, z drugiej ręki też można kupić. Ale prawda jest taka, że przyszła i... przeleżała na redakcyjnej półce "nieco za długo". Dużo się u nas dzieje w ostatnim czasie, zmieniamy sposób funkcjonowania, mozolnie nowy WMASG WRESZCIE wydaje się być na ukończeniu (co tak naprawdę będzie początkiem dalszej budowy), a replika przyszła w gorącym okresie. Cóż, sam byłem zaskoczony (zaraz potem zmieniłem kolor twarzy), gdy padło pytanie o tekst. Pierwszy raz i ostatni mam nadzieję :) Racja i biorę na klatę, bez ściemy ;)
Regdorn 26.07.2016, h. 09:56 Regdorn
No mam nadzieję że niedługo coś zrobicie z tą stroną, bo od kilku tygodni chodzi jakby osiołek ją ciągnął, nieważne czy na moim wiejskim internecie czy lepszym u znajomych w 3city :V
Maciejox 26.07.2016, h. 13:04 Maciejox
Problemem jest AdBlock, a ściślej ustawienia naszych stref reklamowych w systemie Google. Nawet jeśli jesteśmy dodani do wyjątku, dalej AdBlock spowalnia stronę. Sharpek ma zaradzić sprawie. Gdy tak się stanie damy znać na głównej.
Regdorn 26.07.2016, h. 19:01 Regdorn
Że też ludzie jeszcze korzystają z tego badziewia, zamiast z jedynie słusznego uBlocka Origin :-D
wiciok 26.07.2016, h. 19:24 wiciok
drlecter 26.07.2016, h. 20:31 drlecter
A w mojej suczce jest juz Gearbox nowego typu. Z systemem szybkiej wymiany sprężyny
Metalowyyy 05.08.2016, h. 09:25 Metalowyyy
Regdorn, trochę za późno ze względu na to, że FC prawdopodobnie już od stycznia będę w 80% ze ZnAlu ;)
Z powstaniem tego tekstu wiąże się pewna niezręczna historia, którą wstyd przytaczać, a by wiele wyjaśniła dlaczego dopiero teraz... ;)
Regdorn 31.08.2016, h. 14:13 Regdorn
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 127856

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane