Daj cynk
Reklama

Testy

Plecak 20L od E-SZPEJ

Ekwipunek, 26.02.2016, h. 19:00, dodał: szmerglu , autor: Scharf, Fishbonee
25

Jakiś czas temu na rynku wyposażenia pojawił się nowy gracz pod wdzięczną nazwą SZPEJ.PL. Naszej redakcji udało się pozyskać kilka ich produktów, tym razem jest to prototyp standardowego plecaka 20L w kamuflażu Pantera Leśna.Plecak 20L e-szpej.pl
Plecak 20L e-szpej.pl
Autor: Scharf

Jakiś czas temu na rynku wyposażenia pojawił się nowy gracz pod dźwięczną nazwą E-SZPEJ.PL. Naszej redakcji udało się pozyskać kilka ich produktów, a na moje plecy trafił standardowy plecak 20L w wersji przedprodukcyjnej.


Pierwsze wrażenie

 

Plecak 20L E-SZPEJ front

Po wyciągnięciu z paczki od razu zdegustowały mnie niskiej jakości pasy poliestrowe i „plasticzane” klamry systemu kompresji. Byłem nimi bardzo długo zniesmaczony. Na tyle, by napisać do producenta i wylewać mu swoje żale. Obiecał, że w kolejnych wersjach zostaną one zastąpione poliamidowymi z pasamonu jako standard.

 

Plecak 20L E-SZPEJ klamra

Plecak 20L E-SZPEJ klamra z bliska

Warto nadmienić, że projekty Szpej.pl ciągle ewoluują zgodnie z życzeniami i opiniami klientów.

 

Plecak 20L E-SZPEJ metka

Plecak 20L E-SZPEJ uchwyt do przenoszenia plecaka w dłoni

Na pochwałę zasługuje bardzo mocny i solidny materiał z jakiego wykonany jest plecak. Tutaj poliester w polskiej panterze leśnej. Nic się nie świeci jak to często ma miejsce w produktach chińskich. Nic się nie pruje, kamuflaż nie jest za jasny i bardzo dobrze komponuje się choćby z Cordurą Weber od Miwo Military. Do gustu przypadł mi zamek komory głównej  – nie zacina się, otwiera i zamyka bez najmniejszych problemów, co nie zawsze zdarza się przy innych konstrukcjach. Nic tak nie irytuje jak zablokowany zamek, z którym trzeba walczyć żeby go otworzyć.

 

Plecak 20L E-SZPEJ szelki

Plecak 20L E-SZPEJ pady

System nośny plecaka to lekko profilowane szelki wszyte na stałe wraz z trzema comfort padami w kształcie litery U. Zapewniają one wystarczającą wygodę nawet przy cięższym ładunku.


Użytkowanie


Plecak po dopasowaniu szelek nosi się bardzo komfortowo. Nawet przy sporych ładunkach nie przeciąża pleców. Dzięki temu, że jest zbudowany w formie prostokąta (a nie tak jak większość popularnych plecaków - w formie stożka) możliwe jest załadowanie go po sam zamek (idealnie nadaje się na zakupy). Można spakować do niego sporo rzeczy, a plecak jest przecież wygodniejszy niż torba. Produkt zaskoczył mnie pojemnością i komfortem noszenia przez cały okres jego użytkowania. Niestety posiada także kilka mankamentów, które powinny być wyeliminowane już w fazie projektowania. Pierwszy to brak wyjścia na wężyk camelbacka. Było to dla mnie całkowite zaskoczenie: Miejsce na wkład hydracyjny jest, a wyjścia dla jego rurki już nie.

 

Plecak 20L E-SZPEJ pas biodrowy

Drugie niedociągnięcie, które odkryłem znacznie później. Plecak posiada prosty system pasa biodrowego, ale pas... jest za krótki. Nie jestem posiadaczem kałduna taktycznego, a pasowi zabrakło dobrych kilkunastu centymetrów. Za to na mojego kolegę z teamu pasował jak ulał. To samo dotyczy systemu spinania ramion. Widocznie plecak był projektowany dla trochę mniejszych osobników.

 

Plecak 20L E-SZPEJ front z bliskaPrzednia część plecaka jest obszyta taśmami w systemie molle. Pozwala to na zamontowanie dodatkowych ładownic i rozbudowanie naszego plecaka, diametralnie zmieniając przy tym jego pojemność. Doskonale nadają się do tego ładownice typu cargo. Miło że taśmy także są w kamuflażu. Znacznie poprawia to wygląd plecaka. Na górze znajduje się kawałek rzepa na naszywki. Po bokach natomiast, mamy przyszyte troki, do których możemy przytroczyć karimatę lub jakąś odzież wierzchnią.


Wnętrze

 

Plecak 20L E-SZPEJ pierwsza komora

Plecak podzielony jest na dwie komory. W pierwszej mamy pokrowiec na camelbaka, który jest dodatkowo izolowany od pleców przy pomocy pianki. Jest również siatka pozwalająca na zorganizowanie rzeczy noszonych w plecaku. Można tu wrzucić jakieś dokumenty, mapy czy klucze. Co się do tej komory zmieści? Ano dużo. Jeśli chodzi o codzienne użytkowanie – spokojnie wejdzie laptop, książki do szkoły, jakaś bluza/kurtka, parasol, coś na ząb oraz kilka innych drobiazgów według własnego uznania, a to tylko jedna z komór plecaka!

 

Plecak 20L E-SZPEJ druga komora

Plecak 20L E-SZPEJ kieszonka

Druga komora jest większa i posiada jeszcze wygodniejsze rozpięcie – zamek sięga prawie do dna. W środku mamy miejsce na kolejne przedmioty oraz kieszonkę na drobiazgi. Jak już również wcześniej wspomniałem, plecak idealnie nadaje się na zakupy. Szczególnie, jeśli jesteśmy „eko” i gardzimy plastikowymi reklamówkami w sklepie. W końcu nam, airsoftowcom najbardziej zależy na przyrodniczej scenerii podczas strzelanek.

 

Plecak 20L E-SZPEJ front

Kamuflaż jednak zobowiązuje i plecak ma również bardziej taktyczne zastosowania. Przy odrobinie chęci spakujemy do niego jakieś bardziej minimalistyczne oporządzenie na strzelankę typu chest rig/pasoszelki, hełm/czapka, gogle/okulary, kulki, woda, baterie zapasowe, apteczka. Nawet drobniejsza replika (jak mp5k) zmieści się w całości do plecaka i pozwoli na bezproblemowy transport publiczny.

 

Plecak 20L E-SZPEJ z ładunkiem

Plecak 20L E-SZPEJ z ładunkiem 2

 

E-SZPEJ.PL 20L wersja 2

 
Wstępna wersja plecaka Szpej 20L pomimo przemyślanej konstrukcji miała parę wad, które okazały się na tyle drażniące, że producent postanowił wypuścić nowy wariant. Jest on zmodyfikowany względem prototypu, jednakże zachowującą budowę i funkcjonalność poprzednika. Przed nami Szpej 20L v2.
 
Plecak 20L V2.0 E-Szpej.plPlecak 20L V2.0 E-Szpej.pl
Już na pierwszy rzut oka materiały użyte do produkcji plecaka są znacznie lepszej jakości. Taśmy na które zwracałem uwagę w poprzedniej wersji zostały zmienione na poliamidowe. Produkt od razu wygląda na solidniejszy i przypomina konstrukcje czołowych producentów szpeju. Jednak to nie koniec zmian. Wymianie podległy także klamry które nie trącą już chińszyczną i są wykonane ze znacznie lepszego gatunkowo tworzywa. Producent nie wprowadzał praktycznie żadnych większych zmian w rozwiązaniach, które sprawdziły się w pierwotnej wersji, co sprawia że plecak zachował wszystkie swoje zalety pozbywając się wad wieku dziecięcego.
 
 
Plecak 20L V2.0 E-Szpej.pl
Plecak 20L V2.0 E-Szpej.pl
 

Zmiany konstrukcyjne

 
System nośny przeszedł pozytywną przebudowę. Szelki są inaczej wyprofilowane, przez co plecak lepiej utrzymuje się na korpusie użytkownika. Dodatkową zmianą jest także obszycie szelek lamówką poliamidową znaną z produktów m.in Miwo Military, oraz dodanie D-Ringów na wysokości klatki piersiowej, pozwalających na przytroczenie drobnych akcesoriów np, małej latarki lub lightsticka.
 
Plecak 20L V2.0 E-Szpej.pl
Kolejną zmianą także dotyczącą systemu nośnego, jest całkowite obszycie pleców siatką dystansową oraz zwiększenie grubości comfort-padów - Zdecydowanie poprawiło to wygodę użytkowania w przypadku transportu cięższego ekwipunku oraz odprowadzanie potu z pleców. Pas biodrowy za krótki w wersji prototypowej, zyskał zwiększony zakres regulacji oraz wykonano go z taśm poliamidowych. Niestety jego klamra, wykonana z niskiej jakości miękkiego plastiku nie przypadła nam do gustu i jest jednym ze słabszych elementów Szpej 20L.
 
Plecak 20L V2.0 E-Szpej.pl
 
 

Zmiany we wnętrzu plecaka

 
Nowa wersja otrzymała dodatkową kieszeń wewnątrz głównej komory na ściance przedniej, zdecydowanie zwiększając przestrzeń organizacyjną. Zmieścić w niej można nawet tak duże przedmioty jak laptop. Z mniejszej komory zniknął organizer w formie siatki, do którego można było luzem włożyć mniejsze przedmioty lub camelback. Zastanawiamy się dlaczego producent zdecydował się na takie rozwiązanie, gdyż przestrzeń ta była dla nas użyteczna. Być może opinie innych klientów przeważyły w tej sprawie. Z kieszeni umiejscowionej na plecach zniknął arkusz pianki służącej za izolacje, zastąpiły go grubsze comfort-pady wbudowane na stałe w plecak.
 
Plecak 20L V2.0 E-Szpej.pl
Plecak 20L V2.0 E-Szpej.pl
 

Podsumowanie


Plecak firmy E-SZPEJ.PL jest gabarytowym odpowiednikiem chińskich plecaków typu assault pack, które to zyskały aprobatę wielu maniaków. Jest to jednak produkt lepiej przemyślany i wykonany z materiałów o wyższej jakości, przy czym cena pozostaje konkurencyjna. Na uwagę zasługuje również fakt, że rodzimy producent jest otwarty na sugestie i uwagi, a wady które wytknięto w artykule zostały poprawione w kolejnej serii plecaków (czego nie możemy się spodziewać w przypadku chińskich producentów). Plecak jest na tyle uniwersalny, że można z niego z powodzeniem korzystać podczas codziennych zajęć, a w weekend zapakować do niego szpej i wyruszyć na strzelanie. Plecak E-SZPEJ.PL 20L jest pozycją atrakcyjna dla każdego.

Ocena

Plusy:

  • ergonomia;
  • dobry materiał;
  • solidny zamek w komorze głównej;
  • duża powierzchnia na montaż dodatkowych kieszeni;
  • molle obszyte kamuflażem.

Minusy:

  • niskiej jakości klamra pasa biodrowego;
  • brak wyjścia na wężyk camelbacka;

 

Do testów plecak przekazał producent: 
E-SZPEJ.pl

 SZPEJlogonowe.jpg

Przydatne linki

Nerka EDC mała - Recenzja nerki od E-SZPEJ.

Taktyczne szelki dla psa K9Recenzja taktycznych szelek od E-SZPEJ.

Plecak 20L od E-SZPEJ.pl

Autor: Scharf

Ocena wszystkich (6.00, głosów: 5)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
Cn Rudy 26.02.2016, h. 21:36 Cn Rudy
Fajna zgrabna recenzja :D Mi osobiście przypadł do gustu, fajny zgrabny, cena także nie odstrasza także dobra robota!
KaXardas 27.02.2016, h. 10:53 KaXardas
taśmy i klamry z polimexu :D
Taśmy to akurat takie sobie, ale do klamer to nie wiem czemu się czepiałeś.
W prototypie to i owszem jest polipropylen - ale w tym drugim to już jest poliamid z pasamonu przecież ;-)
szmerglu 29.02.2016, h. 10:30 szmerglu
Tak, ale mi chodziło o te prototypowe.
Akurat klamry w prototypowych są jak najbardziej spoko.
KaXardas 02.03.2016, h. 10:36 KaXardas
Kazana 27.02.2016, h. 15:16 Kazana
Materiał wygląda na kodurę 600D, czyli to samo z czego są zrobione chińskie ładownice niskiej jakości.
Chińskie ładownice niskiej jakości nie są czasem robione z Nylonu? Jak dla mnie Cordura 600D to już całkiem przyzwoity materiał, oczywiście nie tak wytrzymały jak 1000D ale znacznie lżejszy i do airsoftu w zupełności wystarcza.
you-dash 27.02.2016, h. 15:38 you-dash
Plate carierry eagle, crye lbt są często robione z cordury 500d.
Pawelo 27.02.2016, h. 16:23 Pawelo
Chyba Kazana świadomie użył słowa kodura. Inna sprawa że w tekście materiał jest opisany jako poliester.
Karczu 27.02.2016, h. 19:18 Karczu
Nylon w chińskich ładownicach to praktycznie to samo co kodura 600D (która jest poliestrem), nie CORDURA tylko KODURA czyli dwa inne materiały. KODURA to tak jakby podróba CORDURY.
Kazana 28.02.2016, h. 20:37 Kazana
Prawdę powiedziawszy, to wytrzymałość Cordury 1000D nawet w warunkach bojowych uznawana bywa za zbyteczną (opinie zasłyszane u żołnierzy powracających z Afganistanu), z powodu jej większej wagi. Cordurę 600D cechuje wystarczająca wytrzymałość, równie trudno ją rozedrzeć, a współczesnemu żołnierzowi w misjach, w jakich obecnie uczestniczy nie jest potrzebny sprzęt "z dożywotnią gwarancją".
Regdorn 29.02.2016, h. 12:58 Regdorn
Dokładnie KODURĘ :) Nie chce tu zaraz wyjść na nie wiadomo jakiego znawcę ale... Cordura robiona jest z poliamidu ( czyli z tego z czego robione są taśmy użyte w jednym z plecaków, wiadomo HQ) KODURA przeważnie z poliestru (jeśli nie tylko z tego). Używałem tego materiału i uwierzcie mi nie warto płacić za to nawet najmniejszych pieniędzy. To czarne powleczenie od spodu stanowi ponad 50% grubości całego materiału. W miejscach w których materiał się wygina (pracuje) to powleczenie zaczyna odpadać, kruszyć się. Zostaje tylko siateczka z nadrukowanym kamuflażem przez która widać promienie światła więc o wodoszczelności nawet najmniejszej nie ma nawet mowy. PODSTAWOWY MATERIAŁ UŻYTY DO USZYCIA TEGO PLECAKA SPRAWIA ZE JEST TO SZPEJ NIE NA LATA LECZ NA MIESIĄCE.
Guziec28PL 29.02.2016, h. 13:31 Guziec28PL
Guziec - tak jak zaznaczyłeś - o ile nie jest podszyty od środka ;) Patrząc na zdjęcia to ten chyba jednak jest :)
Niektóre tkaniny są takie, że należy używać podszewki. Jak kolega dłużej popracuje nawet na corudrze to zauważy, że tam też niekiedy wymagane jest to podwinięcie, to podszewka.
Stosowanie kodury bez podszewki jest niewskazane. Z podszewką tak jak tu nic jej nie grozi. Sam mam trochę gratów z kodury szytej lata temu przez pewnego krawca i nadal spisuje się dobrze.
Więc cały ten hejt na poliestry uważam za niezasadny - szczególnie patrząc na cenę produktu.
szmerglu 29.02.2016, h. 14:25 szmerglu
A ja na plecak szpeju nie narzekam, używam prototypowego do tej pory i nic się z tym poliestrem nie dzieje. To samo z ładownicami bo mam parę z MiWO, jedną mam od 4 lat i nic się z nią nie dzieje. Więc Panie Guziec jak to jest ? Cuda ?
Scharf 29.02.2016, h. 14:44 Scharf
Guziec28PL 29.02.2016, h. 18:11 Guziec28PL
Wcale nie hejtuje polestru. Hejtuje tylko tą jedną tkaninę :)

Panie Scharf to nie cuda tylko lepszy poliester albo roztacza Pan taka aurę że nic sie przy Panu nie zużywa :)
To mam rozumieć, że kolega ją kiedyś u szpejów zamawiał, że się wypowiada na jej temat? :-)
szmerglu 29.02.2016, h. 20:22 szmerglu
No i jednak wyszedłem na hejtera :) szpej nie szyje z tego materiału o którym myślałem :/ po wizycie na ich stronie i obejrzeniu zdjęcia które bardziej pokazuje te romby na lewej stronie okazało się że mam próbkę tego materiału prosto od producenta :) nie jest tak zły jak to nakreśliłem.
OFICJALNIE PRZYZNAJE ŻE SIĘ MYLIŁEM.
Guziec28PL 29.02.2016, h. 22:27 Guziec28PL
Rzadka dziś cecha
Scharf 01.03.2016, h. 07:53 Scharf
Szacun.
szmerglu 01.03.2016, h. 15:45 szmerglu
A czy przypadkiem to Pan Szmerglu nie szył tego plecaka?
Guziec28PL 10.03.2016, h. 18:54 Guziec28PL
Nie ja nie szyłem tego plecaka ^^
szmerglu 11.03.2016, h. 17:32 szmerglu
Czy może żona Aleksandra? Czy to tylko zbieżność danych osobowych? ^^
Guziec28PL 13.03.2016, h. 13:22 Guziec28PL
mikunda 29.02.2016, h. 20:59 mikunda
Ale zdjęcia przedprodukcyjnej wersji mogliście sobie darować, bo szycie straszy strasznie i robi dużą antyreklamę. Widzę, że w wersji produkcyjnej, poprawionej wszystko wygląda na proste, ale na początku jak zobaczyłem zdjęcie uchwytu i szwy wokół to chciałem odpuścić sobie artykuł, bo po co marnować czas na recenzję czegoś co jest kijowo uszyte. Na szczęście doszedłem do opisu drugiej wersji.
Zależało nam na tym by pokazać jak plecak ewoluował w gruncie rzeczy dzięki użytkownikom. Cieszy nas że przeczytałeś do końca.
Scharf 01.03.2016, h. 07:50 Scharf
Hyb 03.03.2016, h. 18:58 Hyb
Mam plecak od Szpeja, zdaje się, że już z drugiej serii i póki co sprawuje się naprawdę dobrze. Korzystam z niego codziennie, do pracy i po pracy. Noszę w nim wszystko, głównie laptop i inne graty. Jedyne co mi się z nim przytrafiło to, że połamały się te "dzyndzle" od zamków w głównej komorze, ale to akurat pierdoła do wymiany.
Guziec28PL 13.03.2016, h. 13:21 Guziec28PL
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 29597

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane