Daj cynk
Reklama

Testy

WYWIAD: Rekonstruktorzy JW GROM z Chile

Wywiady, 18.04.2015, h. 21:32, dodał: J.K. , autor: Wacol
24

Rekonstrukcja z pewnością nie jest łatwym kawałkiem chleba, kiedy ma być robiona porządnie. Tym niemniej, kiedy podniesiesz kamień i rzucisz nim w losowym kierunku, istnieje spore prawdopodobieństwo, że trafisz w głowę jakiegoś rekonstruktora SEALs, Delty, USMC czy innych Rangersów. I właśnie z tego powodu ludzie odtwarzający bardziej "egzotyczne" oddziały są szczególnie interesujący. Zwłaszcza, kiedy są to polskie jednostki. Zapraszamy na wywiad przeprowadzony z chilijskim JW GROM Airsoft Team.1.jpg WMASG: Przede wszystkim - jak to się stało, że wpadliście na pomysł rekonstruowania polskiej jednostki wojskowej? Książki, filmy, gry komputerowe... Co było Waszą inspiracją? A może była to po prostu chęć odtwarzania czegoś bardziej niszowego niż SEALs czy Delta?

GROM Chile: Istnieje kilka przyczyn stojących za naszą decyzją. Niektóre z nich są jak najbardziej przypadkowe.

Rzecz jasna GROM ma swoją reputacją. Jak najbardziej byliśmy świadomi istnienia tej jednostki nawet przed pojawieniem się jej w "Medal of Honor: Limited Edition", z racji tego, że cały świat słyszał o ich wydajności i efektywności. Zostali wspomnieni w kilku amerykańskich książkach o wojnach w Afganistanie i Iraku, gdzie zawsze przedstawiano ich w pozytywnym świetle. Nasze środowisko jest pełne ekip wzorujących się na amerykańskich siłach specjalnych, więc my zdecydowaliśmy się na robienie czegoś innego i okazanie szacunku jednostce, która jest tak dobra, jak to tylko możliwe.

Co więcej, kilku z nas jest naprawdę niezłych z historii. Osobiście bardzo interesowałem się II Wojną Światową i podziwiałem rolę, jaką odegrali w niej Polacy, nawet po tym, co wycierpieli podczas jakże zdradzieckiej napaści. Dla mnie dowodzi to odwagi, oddania i waleczności Waszego narodu. Dlatego też możliwość noszenia symbolu Kotwicy na naszych ramionach jest dla nas prawdziwym honorem.

Ogólnie tym, co nas połączyło był po prostu kamuflaż. Jesteśmy wielkimi fanami ATACSa i używaliśmy go przez dość długi czas, poszukując prawdziwej jednostki, która również by go stosowała. W ten właśnie sposób dowiedzieliśmy się, że wzór ten był obecny w JWK i zdecydowaliśmy się na tę jednostkę. Zaczęliśmy wiele czytać o polskich Wojskach Specjalnych, co pokazało nam, że to rekonstruowanie JW GROM bardziej pasowało do sposobu w jaki graliśmy. Nawet jeżeli oznaczało to zrezygnowanie z ATACSa.

2.jpg21.jpg

WMASG:  To Wasza pierwsza rekonstrukcja?

GROM Chile: Dokładnie tak! Szczerze mówiąc, wpadliśmy w nią w zasadzie przypadkiem, bo nigdy przedtem nie rozważaliśmy odtwarzania prawdziwych jednostek i bardziej skupialiśmy się na grze jako takiej.

4.jpg

WMASG: Jak to się wszystko zaczęło? Mieliście swój normalny zespół ASG i pomysł pojawił się w międzyczasie, kiedy znudziliście się "zwykłymi" grami, czy może planowaliście to od jakiegoś czasu?

GROM Chile: W zasadzie to nie było w ogóle zaplanowane. Nawet nie wszyscy znaliśmy się wzajemnie, kiedy ten projekt wystartował.

Niektórzy z nas siedzieli w ASG przez ponad 10 lat zanim znudziliśmy się szybkimi i prostymi strzelankami. Chcieliśmy rozwinąć umiejętności wyrastające poza rozsiewanie kulek po polu. Zaczęliśmy poszukiwać lepszych sposobów poruszania się w zespole, tak żeby strzelać mniej i trafiać więcej. Naturalną koleją rzeczy doprowadziło nas to do mil-simów, kiedy równocześnie zaczęło się to o czym mówiliśmy powyżej, czyli decyzja o rozpoczęciu rekonstrukcji JW GROM.

Kiedyś wszyscy mieliśmy typowe ekipy ASG, ale dopiero teraz gramy w tak skoordynowany sposób, rozwijając różne role i taktyki. Mamy wiele zabawy w uczeniu się, jak być bardziej skutecznym w polu. Z tym, że wiele jeszcze przed nami. Proszę, nie przedstawiajcie nas jako nie wiadomo jak wymiatających maszyn do ASG. Jesteśmy zwykłymi graczami, starającymi się z gry na grę poprawiać swoje wyniki.

7.jpg20.jpgWMASG: Widzę, że Wasza ekipa liczy teraz 7 ludzi, ale ilu członków przewinęło się przez nią do tej pory?

GROM Chile: Niestety rekonstrukcja to kosztowne i czasami wkurzające hobby. Żyjąc na drugim końcu świata jest odrobinę trudno zdobyć dobry sprzęt, a kompletowanie oporządzenia to najprawdziwsze wyzwanie. Nawet kiedy już uda ci się pozbierać sprzęt, to konieczność zakupu replik właściwej broni bardzo ogranicza wybór, bo tylko kilka firm produkuje interesujące nas modele. Wielu z nas porzuciło swoje ulubione repliki tylko po to, żeby przerzucić się na HK416 i był to bardzo bolesny proces.

Biorąc to pod uwagę, rekrutacja to problem. Niewielu graczy jest gotowych zainwestować i poświęcić się projektowi takiemu jak ten. W związku z tym wielu ludzi odpadło po drodze z uwagi na problemy finansowe i/lub osobiste.

Wreszcie, nawet gdybyśmy chcieli zaangażować w nasz zespół większą liczbę graczy, to jesteśmy niezwykle wybredni, kiedy zabieramy się za rekrutację. Do tej pory byliśmy w stanie utrzymać bardzo pozytywne, zdrowe i niewymuszone relacje w zespole. Dajemy z siebie wszystko, żeby grać zgodnie z zasadami i zachowywać się w polu odpowiednio. Wybieramy tylko tych, którzy mamy nadzieję będą pasować do tego stanu rzeczy i dodatkowo będą w stanie zrozumieć i cenić to, co stoi za naszym zespołem, czyli ludzi, którym oddajemy honor i dlaczego to robimy.

 

10.jpg

WMASG: Jak ludzie (inni airsoftowcy, czy też Wasi pozostali przyjaciele) reagują, kiedy słyszą o rekonstrukcji JW GROM? Czy mówią coś w stylu - "O w mordę! Ci goście są świetni", czy też możę - "Że co? To coś w stylu SEAL, Delty, SAS, czy czegoś tam takiego?"

GROM Chile: Reakcje są bardzo pozytywne! Oczywiście wielu z nich nie wie nic o JW GROM, więc dostajemy wiele pytań, zwłaszcza na naszym Facebooku.

Jeżeli chodzi o bycie świetnymi gośćmi, to chcielibyśmy zapracować sobie na naszą reputację raczej tym jak gramy niż tym, jak wyglądamy i jak dotąd chyba w miarę nam to wychodzi. Jak mówiłem - przede wszystkim chcemy być postrzegani jako uczciwi gracze. Jeżeli możemy do tego dorzucić wysoką skuteczność, to tym lepiej.

Jedynymi, którzy są w stosunku do nas uszczypliwi to nasi najlepsi kumple, robiący sobie jaja z ilości naszego szpeju. Ale wydaje mi się, że oni nam po prostu zazdroszczą.

 

12.jpg

WMASG: Przy okazji - fajną macie brykę. Jak ją dostaliście?

GROM Chile: Zawsze chciałem mieć starą wojskową terenówkę.

Jakiś rok temu zdecydowałem się coś z tym zrobić i zacząłem szukać konkretnych opcji. Z pomocą kolegi znalazłem tego oto rdzewiejącego, starego M151 1971 MUTT, gdzieś na przedmieściach Santiago i kupiłem praktycznie od ręki. Od tego czasu ciężko pracowaliśmy, żeby działał poprawnie i sprawdził się w polu.

Kilka tygodni temu miał swój debiut i sensacji nie było końca. Możecie znaleźć z tego video na naszym Facebooku.

 

13.jpg14.jpg

WMASG: Jak wiadomo, kiedy przychodzi do rekonstruowania "modnych" jednostek z USA, czy Wielkiej Brytanii, dostępnych jest wiele materiałów po angielsku. Jak poradziliście sobie z barierą językową? Jakie jest Wasze źródło wiedzy o JW GROM?

GROM Chile: Cóż, zdecydowanie nie było łatwo. Nie byliśmy w stanie znaleźć żadnych książek, czy też stron internetowych z rzetelnymi informacjami po angielsku, więc zaczęliśmy od samych podstaw: zdjęć, Wikipedii i Google Translate. Nawet mimo tego wciąż nie znaleźliśmy w sieci wielu potrzebnych informacji. Nawet po polsku.

Całe szczęście, po drodze spotkaliśmy wielu pomocnych ludzi, w tym kilku Polaków z bogatą wiedzą i znajomościami. Z ich pomocą byliśmy w stanie ulepszyć naszą rekonstrukcję i wiele nauczyć się o JW GROM.

Ostatnio skontaktował się z nami jeden z autorów jedynej wydanej po angielsku książki o JW GROM i był niezwykle skory do pomocy. Jeżeli chcielibyście wiedzieć więcej, odwiedźcie jego stronę.

 

18.jpg

WMASG: To bardzo miłe z jego strony, że przekazał Wam wskazówki i wsparcie. Wydaje mi się, że niezbyt wielu "prawdziwych graczy" obchodzą airsoftowcy. Jaka byla dla Was największa niespodzianka wśród wskazanych przez niego rzeczy, na które musieliście zwrócić uwagę i/lub poprawić, żeby poprawić Waszą rekonstrukcję?

GROM Chile: Uważam, że najważniejszą lekcją, jaką wynieśliśmy z rozmowy z ludźmi związanymi z JW GROM jest to, że musimy być świadomi tego, co znaczą te naszywki. Operatorzy jednostki przez lata ciężko pracują, żeby dorobić się swojej. Dla nas po prostu przyczepienie jej sobie do ramienia raczej nie jest dowodem szacunku dla ich poświęcenia. Dlatego też staramy się być tutaj maksymalnie zrozumiali - jesteśmy tylko rekonstruktorami i naszym głównym celem jest uhonorowanie tego, co te chłopaki robią.

Aby była co do tego jasność, zdecydowaliśmy się usunąć naszywki Cichociemnych i zastąpić je identycznymi z napisem "Rekonstruktor", tylko po to, żeby nie mylić nas z prawdziwymi żołnierzami ze zdjęć, które wrzucamy do sieci. Poza tym, wszystkim co otrzymaliśmy od ludzi związanych z jednostką było wsparcie i zachęta. Wierzę więc, że nasz cel został przez nich zrozumiany.

 

15.jpg

WMASG: Możecie powiedzieć coś więcej o sobie? Czym zajmujecie się na co dzień, jeżeli oczywiście nie macie nic przeciwko podzieleniu się tą informacją?

GROM Chile: Cóż, jesteśmy po prostu zwykłymi ludźmi. Chodzimy do pracy, dokładnie tak samo jak wszyscy! Są wśród nas spece od IT, przedsiębiorcy, pracownicy biurowi i tacy tam. Pomimo tego, że robimy różne rzeczy i pochodzimy z różnych miejsc, to czujemy się związani przez przyjaźń i poczucie celowości tego, co robimy. Uważam, że to właśnie jest wartość naszego teamu - braterstwo, które rozwinęliśmy.

 25.jpg

 

WMASG: Środowisko w Polsce jest bardzo zróżnicowane - mamy tu ludzi zajmujących się tylko szybkimi weekendowymi strzelankami, luedzi spędzających długie godziny na mil-simach oraz ekipy używające replik ASG jako odpowiedników broni palnej do treningów. A wy czym najczęściej się zajmujecie?

GROM Chile: W Chile sytuacja jest bardzo podobna. Ludzie grają na różne sposoby i z różnych powodów. Jesteśmy częścią środowiska myślących podobnie ludzi, którzy traktują airsoft jako weekendowe hobby, które pozwala im oderwać się od stresów codzienności.

Tym niemniej, coraz bardziej angażujemy się w milsimy, chociaż od czasu do czasu jeździmy też na proste strzelanki.

 

19.jpg

WMASG: Potraficie coś powiedzieć po polsku?

GROM Chile: W zasadzie to nie! I nie mam zamiaru oszukiwać z Google Translate. Osobiście bardzo chciałbym się nauczyć, ale skoro nasze języki nie dzielą wspólnego łacińskiego korzenia, może to być dla mnie bardzo trudne.

 

24.jpg

 

WMASG: Znacie jakieś inne ekipy z Chile rekonstruujące polskie jednostki wojskowe?

GROM Chile: Niestety nie. Ale jest kilka rekonstruujących jednostki amerykańskie, brytyjskie i niemieckie.

26.jpg27.jpg

WMASG: Co było dla Was największym wyzwaniem? Oczywiście poza trudnościami natury językowej?

GROM Chile: Zdobywanie odpowiedniego sprzętu! Jak wiele innych jednostek specjalnych, żołnierze JW GROM używają wiele customowanego wyposażenia. W zależności od misji i okoliczności widać na nich zupełnie różne układy sprzętu. Części z niego nigdy przedtem nie widzieliśmy. Naprawdę trudno było połapać się, co z czym się je.

 28.jpg

WMASG: Jak wiemy, GROM używa wiele amerykańskiego sprzętu, aczkolwiek nie tylko. Istnieje coś poza naszywkami, co musiało być sprowadzane bezpośrednio z Polski?

GROM Chile: Jak dotąd, poza naszywkami ściągaliśmy z Polski berety GROM i combat shirty. Ze wszystkim innymi łatwiej (i taniej!) było szukać gdzie indziej.

 30.jpg31.jpg

WMASG: Być może to pytanie nie dotyczy bezpośrednio Waszej ekipy, ale jeżeli już przy tym jesteśmy, to warto wykorzystać okazję - jak wygląda airsoft w Chile? Istnieją jakieś regulacje prawne, czy też wymagania, jakie musicie spełnić, czy też panuje u was "wolna amerykanka"?

GROM Chile: Jak dotąd ASG jest u nas całkowicie wolne i nieuregulowane. Na szczęście ci spośród pierwszych graczy dostrzegli potrzebę zaadaptowania reguł zza granicy, żeby mieć pewność przestrzegania wymogów bezpieczeństwa i mieć możliwość dalszego działania, w celu zachowania legalności naszego hobby.

Dwa, albo trzy lata temu udało nam się doprowadzić do tego, że ASG jest oficjalnie uznawane za sport. To oczywiście spory krok w stronę wyklarowania sytuacji prawnej. Posiadamy też oficjalne deklaracje wydane przez odpowiednie urzędy, że repliki ASG nie zostaną uznane za broń palną, co pozwala na ich legalne posiadania, używanie i transport.

Skoro już przy regułach jesteśmy, to głównie przyjęliśmy te stosowane w USA odnośnie limitów FPS, norm ochrony oczu i tym podobne. Poza tym, że zawsze zdarza się, ktoś, kto ma te reguły w głębokim poważaniu, uważam, że ogólnie airsoft w Chile to bezpieczna zabawa.

 32.jpg

WMASG: Odtwarzacie pewien konkretny okres w historii JW GROM, czy po prostu staracie się utrzymać jak najbardziej nowoczesny wygląd?

GROM Chile: Oporządzenie GROM cały czas się zmienia i jak powiedziałem, każdy prawdziwy operator używa tego, co uzna za najlepsze, więc definiowanie ogólnego wyglądu ekipy jest dość trudne. Stąd, zdecydowaliśmy się na utrzymanie możliwie najbardziej nowoczesnego wyglądu, przestrzegając jednak pewnych ogólnych reguł, do których każdy musi się stosować. Mimo tego, że ryzykujemy w ten sposób popełnienie błędu, czy dwóch, uważam, że udało nam się osiągnąć jednolity wygląd prawdziwej jednostki.

 38.jpg

WMASG: Bardziej skupiacie się na zielonej czy czarnej taktyce? Przez zieloną taktykę rozumiem tutaj znikanie w lesie na kilka dni w pełnym szpeju.

GROM Chile: Myślę, że większość z nas ma więcej doświadczenia z zieloną taktyką niż z czarną. Mieliśmy sporo okazji, żeby grać i trenować na terenach zielonych, gdzie czujemy się jednak lepiej. Jesteśmy w miarę dobrzy w nocnych działaniach na terenie zielonym i próbujemy wyciągnąć z tego jak najwięcej. W sumie to niedługo udajemy się na 48-godzinny milsim i mamy nadzieję w pełni wykorzystać naszą przewagę.
 
Z drugiej jednak strony, jako team chcemy skupić się na czarnej taktyce. Nauka tego, jak prawidłowo poruszać się w realiach CQB to nasz najwyższy priorytet w tym momencie. Niestety w Santiago trudno jest znaleźć odpowiedni teren do treningów czarnej taktyki. Tym niemniej - kontynuujemy poszukiwania.
 
35.jpg
 
WMASG: Macie jakieś kontakty z polskim środowiskiem airsoftowym? Jeżeli tak, to z jakimi polskimi ekipami współpracujecie - przynajmniej na płaszczyźnie wirtualnej?
 
GROM Chile: A owszem - mamy. Polscy gracze ASG są dla nas bardzo mili i sami skontaktowali się z nami oferując współpracę. Jesteśmy w kontakcie z Samodzielną Grupą Operacyjną "Perun", Airsoft Special Operations Team, Airsoft Polska oraz Task Force 6. Rzecz jasna - między innymi. Wygląda na to, że w Polsce macie duże i zróżnicowane środowisko oraz świetne tereny do gry. Mam nadzieję, że kiedyś uda się nam dotrzeć do Polski!
 
37.jpg
WMASG: Macie możliwość używania prawdziwej broni palnej? Chodzi przynajmniej o możliwość trenowania na strzelnicach, żeby poczuć różnicę pomiędzy repliką ASG, a prawdziwym odpowiednikiem.
 
GROM Chile: Zanim odpowiem na to pytanie, chciałbym wyjaśnić, że dla nas to dwie kompletnie różne rzeczy i jako środowisko bardzo ciężko pracujemy nad tym, żeby utrzymać je z dala od siebie. Posiadanie broni to bardzo drażliwa i reglamentowana kwestia w Chile i jak już wspomniałem, bardzo staraliśmy się, żeby ASG było traktowanie oddzielnie. Z uwagi na to, nikt nie trenuje ani nie używa broni palnej na terenach uważanych za typowo airsoftowe.
 
Skoro wyjaśniłem to, jak do tego podchodzimy, to mogę powiedzieć, że tak - wielu z nas ma doświadczenie w posługiwaniu się bronią. Niektórzy z nas uczestniczyli w różnych rodzajach szkolenia wojskowego i/lub pojawiali się na strzelnicach w celu wypróbowania różnych rodzajów broni.
 
34.jpg
Chcielibyśmy podziękować Juanowi Carlosowi "KAT" z JW Grom Airsoft Team za odpowiedzi na nasze  pytania. Więcej informacji, zdjęć i aktualności możecie znaleźć na ich Facebookowym fanpage'u.
 
Poniżej możecie znaleźć jeden z filmów nakręconych przez ekipę podczas rozgrywki:
 

Ocena wszystkich (5.86, głosów: 28)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
Wlepo 18.05.2015, h. 20:56 Wlepo
Widziałem ten filmik parę miesięcy temu. W komentarzu napisałem, że nie powinni używać identycznych naszywek jak Jednostka i dlaczego nie. Cóż, komentarz na drugi dzień został usunięty. Co nie zmienia faktu, że bardzo podziwiam i popieram te grupę. Jestem wręcz dumny, że ktoś w tak odległym zakątku świata wie o naszych dzielnych żołnierzach.
Hi Wlepo, Your comment hasn't been deleted, at least not by us.We're working hard to learn how to best portray the way GROM works; that video is from on of our earliest skirmishes and I was even wearing a JWK load-out. Every week we train in order to perfect our skills. Keep in mind we're airsoft players, not operators. We do not wish to impersonate actual GROM members, so we're using a different patch configuration so that people can tell us apart. Thanks for your comment!
Kat JW GROM 18.05.2015, h. 21:15 Kat JW GROM
Wlepo 18.05.2015, h. 22:01 Wlepo
In that case, he could be removed because it contains references.

I am waiting for your next videos. Show your gear - especially a car. Show your tactics, methods of training, the environment...

Thanks for reply and good luck in learning Polish (it's pure evil language)
Well, you won't be happy about the car, we are operating from an M151, which doesn't correspond with GROM equipment but it's a project I had previously started.

We're working on better, more professional videos. I hope we'll surprise you soon.

With regards to your language... we're a loooong way from learning!
No common roots whatsoever...
Kat JW GROM 18.05.2015, h. 22:39 Kat JW GROM
pvvl 18.05.2015, h. 22:35 pvvl
Ciekawie jest poczytać o ludziach z innego kontynentu, którzy w taki sposób poznają część naszego kraju i naszą historię. Bardziej obeznani z tematem mogą nagrać filmiki z podstawowymi słowami z tej dziedziny, komendami wydawanymi w naszym języku, aby rekonstruktorzy mogli się uczyć ;)
Learning Polish is very difficult for us, but you're correct in that we might learn basic commands as to make a better recreation. Thanks!
Kat JW GROM 18.05.2015, h. 22:44 Kat JW GROM
jakim 18.05.2015, h. 22:38 jakim
W imieniu byłego rekonstruktora, który zjadł zęby na POLSOF życzliwym okiem chciałbym jednak trochę udzielić uwag.
Niestety do pełnoprawnej rekonstrukcji jeszcze dużo brakuje, założenie naszywek PW nie czyni od razu kogoś rekonstruktorem. Chłopaki dopiero zaczynają przygodę z rekonstrukcją, ta "robota" potrwa Im jeszcze masę czasu - na samym końcu spojrzą na aktualne zdjęcia i stwierdzą że to jednak tylko stylizacja. A teraz kilka rad:
1) Wszyscy członkowie ekipy wyglądają niemal identycznie, czegoś takiego nie ma.
2) Prawie wszyscy noszą naszywki PW, które psują efekt. Jedna/dwie na sekcję starczą - nie kierujcie się na ilość a na jakość :) Odnoszę wrażenie, że zostały hurtowo zamówione i teraz "masowo" się je nosi.
3) Brakuje indywidualizmu Operatorów, można zaobserwować niejaką unifikację.
4) Dużoo jeszcze roboty pod względem pracy na broni i pracy w sekcji czy buddy teamach.
5) Trzeba jeszcze popracować na replikami.

Nie jestem znawcą JWG, niech mądrzejsze głowy się wypowiedzą odnośnie stricte szpeju bo na tą chwilę jest co poprawiać.

Oczywiście życzę samej koszerności i samych sukcesów w odtwarzaniu Panów z Marsa - trzymam kciuki :)

Dzik
Thank you very much for your comments Dzik. Yes, we still have a long way to go and a lot to learn. We're doing our best with what we have; we don't expect to succeed easily.
Hopefully you'll notice improvements in time...
Kat JW GROM 18.05.2015, h. 22:43 Kat JW GROM
nabuchodonozor 18.05.2015, h. 22:47 nabuchodonozor
No fajnie... Nikt nie dodał, że dopiero zaczynają robić rekonstrukcję... Nie wiem, czy któryś z nich ma na sobie więcej niż 15% tego co powinien mieć - nie hejtuje, oceniam. Pozdrawiam
Maybe not even 10%, but we're working on it.
We feel compelled to do so and will continue doing so until we´re closer to a 100%.
Kat JW GROM 18.05.2015, h. 22:50 Kat JW GROM
I'm with you guys. but please... dont use GROM stripes... Good luck and see ya! :)
nabuchodonozor 19.05.2015, h. 00:28 nabuchodonozor
"To top that, we've decided to eliminate our "cichociemni" patches in favour of equal ones with the word "reenactor", just to be sure that we're not confused with real operators in the pictures we upload."
J.K. 19.05.2015, h. 00:52 J.K.
sory 2 say that, but I know 2 guys from GROM,and I know that, they have simple opinion... nobody should wear GROM stripe - change from CIHOCIEMNY to REENACTOR is good but u have to change original stripe to your own... If you want to wear this stripe you have to deserve... If you have respect to our guys from GROM just change it :)
nabuchodonozor 19.05.2015, h. 12:06 nabuchodonozor
This is something we've taken very seriously. We intend to honour, not offend the GROM community. We've spoken to a number of guys within that community and they've been very supportive of our project and have understood our intention. The idea to change the "Cichiociemni" patch came from them, and we couldn't agree more.
If we were to use different insignias we wouldn't be a reenactment team and most of this wouldn't make much sense.
If you know operators that feel differently, we'd be very grateful if you could find a way for us to contact them and discuss their impressions and how we could do this in a more respectful manner.
Kat JW GROM 19.05.2015, h. 13:37 Kat JW GROM
Wearing stripe dont make anybody a recreator... Please look at another recreation groups which they recreate the Antiterrorism Police for example SPAP Katowice, SPAP Kraków and a lot of another real recreation groups. They don't wear real stripes and they are recreators... You can just make your own stripe which will be similiar but not real one... The perfect recreation is, when you see the recreator without stripe and u can say... oh I am 100% sure that this is recreation of GROM or Navy Seals... A lot of guys in whole world wears Navy Seals stripes or SAS or even GROM but it dont make they a recreators... Guys I can create a stripe for you 4 free because i support your team. Just pm me @priv if u want :)
nabuchodonozor 19.05.2015, h. 18:35 nabuchodonozor
I understand your point and will consider it. We'll discuss it with the guys from the GROM community and will see if they feel the same way. We can make our own patches if it comes to that, but thanks for the offer!
Kat JW GROM 19.05.2015, h. 21:00 Kat JW GROM
Grey 19.05.2015, h. 12:18 Grey
Great work guys, probably no one in Poland knows how hard it is for you, what you are doing. I hope you will keep such a good work. Polish are very hard fighting and brave nation but we are also very critical to everyone around (including other Poles). Don't get the criticism here wrong, people think they have to comment and they are very shy to praise someone (JW GROM is one of the very rare example what Polish can praise without hasitation :) so they find something to point out :) That's how it works here :P I think it absolutly great that some group abroad and far away from Poland tries to introduce Polish culture and military records to other people.I thank you for it! Grey from "ASG Tactics Manual"
Thank you very much Grey! So far I see no ill will behind the criticism, so I take it as a challenge to do things better. We're well aware that we have a lot to do yet, and we do not intend to come across as airsoft reenactment masters. Our simple message is that a group of guys half-a-world away recognises the great work your special forces are doing and are trying to honour it.
Thank you for getting that!
Best regards...
Kat JW GROM 19.05.2015, h. 13:30 Kat JW GROM
Arekcore 20.05.2015, h. 12:19 Arekcore
An interesting and pleasant interview, I wish you perseverance in the reconstruction, great job :)
Thank you very much for your support!
We'll continue doing our best to honour Poland's legacy.
Kat JW GROM 20.05.2015, h. 16:29 Kat JW GROM
Gor 23.05.2015, h. 19:02 Gor
Good luck in your endeavor Gents!

Since the cancellation of conscription in Poland, there has been a great comeback to the military-connected activities, which is generally a good trend. Numerous weekend warriors and re-enactors have beet treating this (and themselves) too seriously as well, which is a lot worse ;) (this pairs up with what Grey has written a few posts back)

It's good you consider to deepen your knowledge about GROM, its gear, uniform and most of all tactics. This will be in your benefit as fit and agile men. For us the main takeaway is that our elite warriors are getting ever more popular recognition abroad- even so far as Latin America.

Have fun exploring Polish Special Forces- I sincerely hope you will enjoy the adventure!

Rgds
G.
brtpl 03.06.2015, h. 09:18 brtpl
Guys, well done! Grey wrote everything. Good luck on Your way!
keber 07.07.2015, h. 16:43 keber
Sorry, ale z rekonstrukcją łączą ich szczere chęci i naszywki.
Tak spora ilość błędów w sprzęcie razi w oczy. Ekipę znam od dawna, bo wpadłem na nich przypadkiem ale z perspektywy czasu za bardzo ekipa się lansuje niż dąży do poprawy całokształtu.
LeMpA 08.07.2015, h. 00:27 LeMpA
fajnie że wspomnieli onas z asot
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 107348

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane