Daj cynk
Reklama

Testy

Pasy Comfort miękki i średnio sztywny od Bayonet

Ekwipunek, 12.06.2015, h. 18:32, dodał: szmerglu , autor: Fishbonee
12

Na rynku jest wiele pasów taktycznych, u nas wielką popularnością cieszą się jednak pasy rodzimego producenta - Bayonet. Zapraszamy do naszego testu dwóch z nich. Bayonet - pasy

Bayonet jest prawdopodobnie najszybciej rozwijającą się „krawcowo-taktyczną” firmą w naszej ojczyźnie. Obecnie jego pasy podbijają rynek zarówno polski jak i zagraniczny. Z powodzeniem służą naszym i amerykańskim żołnierzom na misjach, są wykorzystywane przez norweską telewizję w programie survivalowym, służą pracownikom firm ochroniarskich, firmom szkoleniowym z zakresów militarnych oraz nam – niedzielnym strzelankowiczom. Wszystko za sprawą prostego, a jednak skutecznego zabiegu – zastosowania nietypowej klamry AustriAlpin Cobra, która zdobywa serce każdego użytkownika.

Kilka słów o początkach Bayoneta:

Wszystko narodziło się w głowie Bagneta, kiedy to zaczął poszukiwania wymarzonego paska taktycznego gromadząc powoli kryteria dla pasa, który by go zadowolił.

Były to:

  • zapięcie z wyraźnym „klikiem”;
  • nieograniczona regulacja z zastrzeżeniem, żeby wystarczyła jedna na każde przełożenie paska do spodni;
  • miękkość pasa – niezbędna do wygodnego noszenia go na spodniach;
  • odpowiednie dla „taktycznych” spodni wymiary – max. 45 mm szerokości taśmy;
  • niebanalny wygląd – pas miał w końcu stanowić element taktycznej biżuterii.

Początkowo Bagnet stworzył cztery pasy, z czego dwa poszły w świat… i tak zaczęła się jego wielka przygoda z masowym tworzeniem pasów taktycznych.
Gdyby ktoś był chętny sprawdzenia całego procesu produkcyjnego pierwszych pasów, to całość działa się tutaj.

 
 

Część 1 – Pas z serii Comfort z miękką taśmą

 

Taśma

Bayonet - taśma

Bazę otrzymanego do testów pasa stanowi miękka taśma Pasamon w kolorze jasno beżowym o wytrzymałości do 10 kN (1 tona) i długości 120 cm. Pozwala to na swobodną regulację obwodu w zakresie od 20 do 115 cm. Jak na samym zdjęciu widać - jest faktycznie miękka i bardzo łatwo się zgina. Nie jest to materiał do przenoszenia ładownic czy też kabury, bo zwyczajnie pod ich ciężarem się zegnie. Świetnie nadaje się za to jako zwykły pasek do spodni i z takim założeniem został użyty do tego produktu. 

 

 

Bayonet - przeszycie na taśmie


Z jednej strony zapięcia dla zwiększonej wytrzymałości zszyte są dwoma warstwami taśmy na odcinku o długości ok. 9 cm „kopertą”. Dzięki temu nawet przy użyciu większej siły/obciążenia pasek nie zerwie się, zostawiając spięte ze sobą dwie części Cobry.

 

Klamra

nowe-1.jpg

 

Klamra to już wcześniej wspomniana AustriAlpin Cobra. Stała-regulowana o wytrzymałości aż 9 kN (900 kg). Zapina się na charakterystyczny klik, a szybkie rozpięcie jest wykonalne nawet przy użyciu tylko jednej ręki. Sprawia bardzo solidne wrażenie. Dzięki swojej budowie niemożliwe jest rozpięcie jej kiedy jest pod obciążeniem, ergo im większe obciążenie – tym mocniej zapięcie się trzyma.

 

nowe-4.jpgnowe-3.jpg

Na Cobrze wygrawerowana jest nazwa AustriAlpin oraz wytrzymałość zapięcia.

 

Jak zastrzega na stronie Bagnet – części żeńska i męska klamry są wykonywane w osobnych procesach więc mogą się od siebie nieznacznie różnić. Mogą się zdarzyć również błędy koloryzacji lub drobne ryski. Ma to związek głównie ze sposobem wysyłki zapięć przez samego producenta – nie są uznane za element biżuterii i nie są w taki sposób traktowane w czasie transportu. W testowanym modelu paska można dostrzec czarne odpryski, które są jednak ledwo widoczne – ciężko je było uchwycić nawet na zdjęciu.

Do paska można zamówić szlufkę bądź podszycie rzepem do ułożenia odstającej po regulacji taśmy. Nie jest to jednak niezbędne, ponieważ do każdego paska otrzymujemy na ten cel kawałek dwustronnej, czarnej taśmy rzep.

 

Bayonet - szlufka


Użytkowanie

 

Regulacja i zakładanie

Mechanizm regulacji paska jest bardzo prosty. Wystarczy w zależności od pożądanej długości przeciągnąć odpowiednią długość taśmy przez męską część zapięcia. Proste i skuteczne. Pasek w żaden sposób sam się nie rozreguluje. Czasami aby przełożyć pasek przez szlufki od spodni należy ściągnąć męską część klamry, przełożyć cały pasek przez szlufki i założyć klamrę z powrotem na miejsce. Dzięki tak prostej regulacji trwa to dosłownie kilka sekund. Jak już wcześniej wspomniałem – standardowo pasek ma zakres regulacji 20-115 cm obwodu. W przypadku mniej standardowych rozmiarów należy dopisać komentarz do zamówienia.

 

Wrażenia z użytkowania

Jak widać pasek można z powodzeniem nosić za równo na co dzień „w cywilu” jak i z bardziej taktycznym ubiorem. Bayonet ma zasadniczo dwie cechy dające mu przewagę nad zwykłymi paskami do spodni.  Przede wszystkim, szybkie zapięcie oraz jednorazowa potrzeba regulacji pasa (tylko przy zakładaniu paska do spodni), gdzie w tradycyjnym pasie potrzebna jest ponowna regulacja przy każdym zapinaniu. Teoretycznie jest to nic, ale te kilka sekund zaoszczędzonego czasu zawsze cieszy (szczególnie w potrzebie!). Kolejnym atutem jest również niecodzienny wygląd, który z pewnością przyciągnie uwagę innych. Komfort noszenia pasa jest naprawdę wysoki – lekka waga i miękkie taśmy sprawiają, że można chwilami zapomnieć, że ma się założony pasek. Na pewno fakt ten będzie doceniony przez użytkowników, którzy używają pasków do spodni przez dłuższy okres czasu bez przerwy np. udających się na długie marsze po górach bądź przybrzeżnych spacerowiczów, a może nawet i pielgrzymów!

 

nowe-6.jpg

 

Część 2 – Pas z serii Comfort z twardą taśmą

 

Bayonet

 

Taśma

Bayonet - taśma

Bazę drugiego, testowanego pasa stanowi sztywna taśma Murdock Webbing o wytrzymałości aż 22 kN (2,2 tony!) z tkanym wzorem w modnym multicamie. Tak samo jak w przypadku pierwszego pasa, tutaj również taśma ma długość 120 cm, szerokość 45 mm i pozwala na zakres regulacji 20-115 cm. Jeśli chodzi o twardość taśmy to jest to typowy pas oporządzenia trzeciej linii – pozwala na wygodne zamontowanie kabury, ładownic, torby zrzutowej utrzymując przy tym cały czas odpowiednią sztywność. Można go również sukcesywnie używać jako wewnętrzny pas do rękawa molle, który później możemy odpowiednio skonfigurować większą ilością oporządzenia.

 

Bayonet

Podobnie jak w miękkim pasie, z jednej strony zapięcia dla zwiększonej wytrzymałości zszyto o dwie warstwy taśmy „kopertą”. Tutaj jednak już na odcinku o długości ok. 13 cm, ze względu na większe obciążenia z jakimi związane jest „trzecio-liniowe” przeznaczenie pasa.

 

Klamra

 

Bayonet - klamry

Mamy tutaj również do czynienia z AustriAlpin Cobra stałą-regulowaną, jednak modelem Ansi FX 45 o wytrzymałości 18 kN (1,8 tony). Jest to trochę większe wydanie klamry z pierwszego pasa, wyposażona dodatkowo w D-ring służący do zamontowania lonży asekuracyjnej. Dzięki temu nasz pas może pełnić funkcję tzw. Rescue Belt, który służy min. do:

  • zabezpieczenia się przed upadkiem w czasie transportu samochodem/ciężarówką;
  • zabezpieczenia się przed wypadkiem z otwartego śmigłowca (co nie ma w airsofcie praktycznie żadnego zastosowania, chyba że ktoś się wybiera na amerykański milsim Broken Home);
  • tworzenia improwizowanych stanowisk zjazdowych (co również nie ma u nas zastosowania).

Trzeba pamiętać jednak, że pas Bayoneta może pełnić tą funkcję jedynie „nieoficjalnie” i na własną odpowiedzialność, gdyż NIE POSIADA ODPOWIEDNICH DO TEGO ATESTÓW.

Również w tym przypadku, samą klamrę można rozpiąć przy pomocy jednej ręki i oczywiście jest to niemożliwe gdy na Cobrę działają jakiekolwiek obciążenia.


Bayonet

Samo zapięcie w wersji XL bardzo przypadło mi do gustu, za równo ze względu na ciekawy kolor jak i większą ilość wygrawerowanych oznaczeń niż w przypadku mniejszej klamry.

 

Bayonet - szlufka
Bayonet - szlufka

Do każdego modelu pasa można zamówić szlufkę w takim samym kolorze jak pas. Wygląda to o wiele estetyczniej i działa wygodniej niż taśma-rzep.

 

Użytkowanie

zdjecie 20 - pas i oporzadzenie.jpg

Regulacja i zakładanie

Jak wcześniej wspomniałem – ten pas to typowy, twardy pas na oporządzenie. Zakłada się go na wierzch bez przekładania przez szlufki spodni lub z przekładaniem (według mnie jest to niezbyt wygodna opcja, bo nie można wtedy szybko zrzucić z siebie 3 linii), lub używa go jako pasa wewnętrznego do rękawa molle. Regulacja wygląda tak samo jak w przypadku poprzedniego pasa.

 

Konfiguracja

Ze względu na sztywność, pas jest w stanie komfortowo przenosić część naszego oporządzenia – cargo, ładownice pistoletowe i karabinowe, worek zrzutowy, kabura z klamką etc. Nie jest on może tak sztywny i gruby jak typowy duty belt jednak, i tak zapewnia wystarczającą wygodę. Po zapięciu paska na ciele nasze ładownice nie będą się przesuwały w czasie ruchu. Na pasie zmieściłem torbę zrzutową, ładownicę z 2 magami do AK i kaburę IMI Defense z 1911.

 

zdjecie 21 - skonfigurowany pas.jpg
zdjecie 22 - pas condora.jpg

Dla porównania na drugim zdjęciu pojawił się użytkowany przeze mnie aktualnie duty belt Condora. Jak widać jest on dosyć grubszy niż Bayonet ale oba pasy mogą spełniać tę samą rolę. Na minus Bayoneta przy tym porównaniu jest sztywność pasa – Condor jest zdecydowanie twardszy. Istnieje jednak opcja zamówienia dużo sztywniejszego pasa Bayonet zszywanego z dwóch warstw taśm na całej długości. 

 

 

zdjecie 23 - skonfigurowany pas klamra.jpg

Jeśli chodzi o zapięcie to bezapelacyjne wygrywa Bayonet dzięki Cobrze. Bije na głowę standardowe fastexy Condora zarówno wykonaniem,
jak i trwałością i łatwością zapinania/rozpinania. Estetyką wykonania również.

 

Odporność na obciążenie

Skoro pas posiada D-ringa na lonże asekuracyjną, to jakąś wytrzymałość musi mieć. Jako, że nie jestem zawodowym kaskaderem to postanowiłem, że wytrzymałość paska przetestuję w ogródku na drzewku – z dachu do okna od kuchni zjeżdżać nie zamierzam ;)

 

zdjecie 24 - zapinanie liny.jpgzdjecie 25.jpgzdjecie 26.jpgzdjecie 27.jpgzdjecie 28.jpg

 

Dużo nie ważę, bo jedynie 70 kg, jednak fakt faktem – wytwór Bayoneta mnie utrzymał i dalej ma się dobrze. O dziwo, trzymanie się tylko na jednym punkcie zaczepu – D-ringu nie sprawiało żadnego dyskomfortu a sam pas nie ześlizgiwał się ani nawet myślał się rozpiąć.

 

Wrażenia z użytkowania

Dzięki zapięciu Cobra nasze oporządzenie trzeciej linii możemy zakładać i ściągać w mgnieniu oka. W porównaniu do duty belta, Condora konstrukcja Bagneta jest wygodniejsza, odrobinę lżejsza i bardziej na czasie jeśli chodzi o airsoftową rewię mody. Osobiście wolałbym odrobinę grubszą wersję aby mieć jeszcze większą sztywność pasa ale jest to oczywiście moja subiektywna opinia – każdemu jest wygodnie inaczej. Z resztą – Bagnet wychodzi z założenia, że klient nasz pan i po uprzednim kontakcie jest w stanie spełnić najśmielsze pasowe fantazje potencjalnego kupca.

 

zdjecie 29.jpg
zdjecie 30 - zmiana magazynka.jpg
Pas dobrze trzyma swoją pozycje, nawet przy szarpaniu ładownic czy też kabury. Nie przeszkadza mu też torba zrzutowa zapełniona pustymi magazynkami i kilkoma papierkami po taktycznych snickersach.

 

zdjecie 31 - dobywanie pistoletu.jpg

Współpraca z kaburą IMI jest dosyć przyjemna, jednak zalecałbym używanie pasa o szerokości 50 mm, zamiast opisywanych 45 mm – wtedy będzie siedziała „na styk” i ani drgnie.

 

Podsumowanie

Pasy produkcji Bayoneta nie bez powodu zdobywają tak wielką popularność w środowisku militarnym i nie tylko. Może i są trochę droższe od innych dostępnych na rynku producentów, jednak za materiały najwyższej jakości (na dobrą sprawę to klamra stanowi prawie 3 ceny pasa) warto dopłacić i mieć produkt, który będzie służył długie lata. Sam po testach dwóch otrzymanych pasów czuję, że uzależniłem się od Cobry (ten klik!) i myślę, że zacznę zbierać już powoli na własny pas Bayoneta z serii Thirdline z kilkoma moimi „widzimisiami”.

 

 

Pasy do testów udostępnił producent
Bayonet.eu

 bayonet.jpg

Ocena wszystkich (5.45, głosów: 11)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
thewojtz 13.06.2015, h. 23:07 thewojtz
Polecam, Bayonet robi świetne paski!
wegorz 14.06.2015, h. 15:21 wegorz
Mogłeś zjeżdżać śmiało, te same klamry ma MiwoL - zjeżdżałem na takich pasach z 30m :)
K4MP3R 14.06.2015, h. 22:55 K4MP3R
Zjeżdżaj śmiało chociaż producent wyraźnie zaznacza że pas nie ma atestu i nie służy do zjazdów i asekuracji...
A jak się zabijesz, to nagrodę Darwina masz jak w banku...
W opisie produktu widnieje tylko:
"Nie wolno używać pasa w celach asekuracji
alpinistycznej i do wykonywania skoków na linie, grozi to utratą zdrowia
a nawet śmiercią."

Co jest zupełnie zrozumiałe - dolna asekuracja czy skoki na linie grożą złamaniem kręgosłupa. Ale w przypadku gdy klamra Cobra ma wytrzymałość na zrywanie 18kN to nie widzę nic niebezpiecznego w użyciu czegoś takiego do zjazdu. Kwestia dołożenia kawałka taśmy alpinistycznej na tyłek, by pas nie podjeżdżał pod pachy.
wegorz 15.06.2015, h. 07:39 wegorz
No wspaniale, sprzęt do "zjazdu" be atestu. Bezpieczniej to będzie zrobić sobie szelki z slinga lub taśmy dwutonowej. Nawet dobrze związana linka będzie bezpieczniejsza o tego czegoś.
l_isek 15.06.2015, h. 20:20 l_isek
l_isek 15.06.2015, h. 20:38 l_isek
A tu przykład pierwszy z neta:
http://www.alpintech.pl/index.php?p2789,open-slings-work-pad-25mm-rock-empire

Jak chcecie tanio i bezpiecznie:)
Lisek, powiedz że trolujesz.
Merrowing 16.06.2015, h. 23:58 Merrowing
Dlaczego trolling - da się tak zjechać, przydatne w działaniach miejskich, gdzie normalna uprząż przeszkadza, a sam zjazd to ewentualność dla której nie warto brać tony gratów. Sam mam opcję jeszcze kilka złotych tańszą ;)
http://www.alpintech.pl/index.php?p3734,tasma-rurowa-tendon-lanex-23-mm
Kupiłem 3 metry tej taśmy, związałem końcówki i mam improwizowaną uprząż mieszczącą się w kieszeni. Do tego dwa karbole i przyrząd.
wegorz 17.06.2015, h. 00:31 wegorz
Gotowa taśma (pętla) jest już połączona więc nie trzeba wiązać (niestety węzły osłabiają taśmę nawet o 40% a szycie już nie - oczywiście profesjonalne szycie w atestowanym sprzęcie) Co do atestów na PPE do prac wysokościowych to zerwanie następuje przy 10 krotnym przeciążeniu, dla taśm i slingów przy 7 krotnym. Nie wydaje mi się aby ten pas wytrzymał choć 7 krotne przeciążenie w stosunku do wytrzymałości klamry.
l_isek 17.06.2015, h. 21:59 l_isek
Sami specjaliści w tej Polszy...
Scharf 18.06.2015, h. 14:41 Scharf
szmerglu 26.06.2015, h. 18:53 szmerglu
Odnośnie atestów
Mam nadzieję że Bagneta będzie stać na przejście procedury zdobycia tego atestu - zwiększy prestiż produktu ;-)
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 78664

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane