Daj cynk
Reklama

Testy

CA17

Pistolet, 08.06.2010, h. 22:02, dodał: Cappuccio , autor: Promant, Borax
18

CA17

Dane repliki

Producent: Classic Army
Model:
(numer katalogowy)
CA17
Długość: 184 mm
Waga: 730 g
Prędkość wylotowa: 282 fps
Hop-up: tak
Blowback: tak

Pistolet GBB CA17 to zasilana green gazem replika modelu Glock 17, produkcji firmy Classic Army.

 

 

 

 

 

 


TROCHĘ HISTORII
 

Austriacki pistolet Glock 17 jest jednym z najpopularniejszych na świecie modeli broni krótkiej, należącym do rodziny broni produkowanej przez firmę GLOCK GmbH. z siedzibą w Deutsch-Wegnem. Firma powstała w 1963 roku, a nazwa broni pochodzi od nazwiska założyciela: Gastona Glocka, który zajmował się tworzywami sztucznymi o wysokiej wytrzymałości.

 

 

Bezpośrednim powodem powstania pistoletu Glock 17 był, ogłoszony w maju 1980 roku, konkurs na nowy pistolet służbowy przeznaczony dla armii austriackiej. W konkursie mogli brać udział wyłącznie projektanci i producenci broni z Austrii. Glock 17 przyjęto na uzbrojenie wojska i policji w 1982 roku, pod oznaczeniem P-80. Wkrótce broń wprowadzono również do uzbrojenia armii holenderskiej, norweskiej i szwedzkiej, jednak znacznie większą karierę Glock zrobił na rynku cywilnym oraz jako broń jednostek specjalnych, tajnych służb i firm zajmujących się ochroną.

 

 

Glock 17 w dużej mierze wykonany jest z tworzywa sztucznego, będącego kombinacją lekkich polimerów (moplen) o składzie znanym tylko producentowi. Wykorzystane tworzywo ma, niespotykaną wcześniej, wytrzymałość na działania mechaniczne i termiczne. Podczas testów, w których m.in. oddano 10000 strzałów w temperaturze od -40st.C do +200st.C, nie stwierdzono żadnych zmian w strukturze tworzywa, ani nie stwierdzono wpływu warunków zewnętrznych na funkcjonowanie pistoletu. Z tworzywa wykonano następujące elementy pistoletu: szkielet z chwytem, obudowę magazynka, podajnik magazynka, język spustowy i oś prowadnicy sprężyny powrotnej. Ze względu na bardzo skuteczny sposób zabezpieczenia broni, który stanowi potrójne automatyczne zabezpieczenie wewnętrzne, możliwe jest noszenie pistoletu z nabojem w lufie oraz natychmiastowe użycie. Glock 17 zapoczątkował tym samym nową klasę wśród broni krótkiej: Safe Action, czyli pistoletów bezpiecznego użytku.

 

 

Pistolet posiada stosunkowo prostą konstrukcję - ilość części jest mała - tylko 33. Dla porównania np. Beretta M92 ma 70 części. Zamek Glocka 17 jest hartowany metodą tenifer, która nadaje metalowi trwałą, matową czerń, trudną do przetarcia i zarysowania. Glock 17 strzela także pod wodą: pistolet nie rdzewieje nawet w słonej wodzie morskiej. Zasilany jest z magazynka o pojemności 17 nabojów lub przedłużonego na 19 nabojów.

 

 

OPAKOWANIE
 

Replikę otrzymujemy w typowym pudełku, składającym się ze styropianowego spodu oraz pokrywki wykonanej z grubej, sztywnej tektury. Nie jest ono przesadnie interesujące pod względem graficznym, ale estetyczne i w sposób całkowicie wystarczający zabezpiecza znajdującą się wewnątrz replikę. Na pokrywce (górze i bokach) umieszczono naklejki ze zdjęciem repliki i podstawowymi informacjami oraz nadruki z logo producenta.

 


W środku pudełka znajduje się replika, magazynek, wycior, pudełeczko kulek 6 mm BB z nadrukiem "9x19mm" i wizerunkiem naboju. Styropianowa wytłoczka posiada wytłoczone logo producenta i naklejkę z nazwą modelu: CA17.

 

 

W zestawie otrzymujemy oczywiście instrukcję. Jest ona czytelna, wydrukowana w języku angielskim, i zawiera dokładne ilustracje oraz informacje dotyczące użytkowania repliki czy zasad bezpieczeństwa. Do instrukcji dołączono 3 wzory tarcz.

 

 

 

 

 

 

PIERWSZE WRAŻENIE
 

CA17 nie wydaje się ciężki, ale czuje się go w dłoni i jest bardzo dobrze wyważony. Pistolet dobrze leży w ręku, gdyż chwyt jest ergonomiczny, jednak dla osób o małych dłoniach może się wydawać odrobinę zbyt masywny.

 


Uchwyt jest pewny, dzięki porowatej fakturze boków i tyłu chwytu oraz jego wyprofilowaniu. 

 

 


Gładki metal zamka zdecydowanie różni się w dotyku od szkieletu i jest delikatnie chłodny. Podobnie jak szkielet - zamek ma kolor czarny, ale matowy. 

 

 

Wszystkie dźwignie - zwalniacza magazynka i zwalniacza zamka oraz suwak bezpiecznika - funkcjonują prawidłowo. Pistolet jest bardzo dobrze spasowany, choć, co częste w przypadku replik GBB, zamek ma lekki luz na boki. Jest on minimalny i ledwo odczuwalny, zatem nie jest to zjawisko uciążliwe, lecz marginalne i nie powoduje hałasu. Język spustowy pracuje lekko i nie ma żadnych zbędnych luzów.
 

 

WYGLĄD ZEWNĘTRZNY


Parametry wersji ostrej:
Długość:         186 mm
Wysokość:      138 mm
Szerokość:      30 mm
Długość lufy:   114 mm
Waga:             625 g (niezaładowany)

Parametry repliki:
Długość:         184 mm
Wysokość:      136 mm
Szerokość:      30 mm
Długość lufy:   115 mm (lufa wewnętrzna: 98 mm)
Waga:            730 g
 

Pistolet wygląda estetycznie - replikę zewnętrznie wykonano dokładnie i wizualnie sprawia ona dobre wrażenie.

 

 

Powierzchnia szkieletu nie jest gładka lecz bardzo delikatnie porowata. Jakość użytego przez producenta tworzywa jest bardzo dobra, a linie na osi symetrii łączącej połówki szkieletu (nadlewka) - na pierwszy rzut oka prawie niewidoczne. Jedyne na co można narzekać to fakt, że tworzywo jest trochę bardziej błyszczące niż w oryginale, przez co szkielet repliki wygląda nieco "plastikowo". Ale może to tylko nasza subiektywna percepcja. Replika wyposażona jest w podlufową szynę do montażu oświetlenia taktycznego lub lasera.

 

 

Pod lufą, w szkielecie, umiejscowiono dodatkowy bezpiecznik suwakowy, którego przesunięcie blokuje całkowicie język spustowy.

 


Zamek wykonano ładnie, jego jednolicie matowa powierzchnia sprawia wrażenie trwałej i odpornej na zarysowania.

 

 

Przyrządy celownicze odwzorowano zgodnie z pierwowzorem.

 

 

 

OZNACZENIA
 

Pistolet nie ma oznaczeń licencjonowanych, co stanowi, niestety, jeden z minusów tego produktu. Na powierzchni pistoletu producent umieścił także kilka napisów bez których replika prezentowałaby się znacznie lepiej. Replika posiada, na lewej stronie zamka, oznaczenia 17 Austria oraz 9x19.

 

 

 

Napis 9x19 umieszczono także na lufie.

 

 

Z prawej strony zamka znajduje się symbol repliki: CA017.

 

 

Na chwycie, z lewej strony, znajduje się logo producenta.

 

 

Z prawej strony chwytu umieszczono napisy "made in Hong Kong/Classic Army" oraz Gas Blow Back System.

 

 

 


MAGAZYNEK
 

Magazynek jest ciężki, wykonano go w większości z metalu. Mieści, według opisu producenta, 22 BB 6 mm. W praktyce swobodnie wchodzi do magazynka nawet 26 BB.

 


Na plastikowej stopce umieszczono nazwę producenta repliki.

 

 

U dołu, z przodu magazynka umieszczono blokadę stopki. Jej odciągnięcie pozwala zsunąć stopkę, aby dotrzeć do zaworu w celu załadowania gazu.

 

 


Końcówkę magazynka (szczęki) i suwak dosyłacza kulek wykonano z tworzywa, koloru niebieskiego, a uszczelkę w kolorze żółtym.

 

 

Kulki w magazynku układają się dwurzędowo. Z tyłu magazynka widać wytłoczony schemat rozmieszczenia amunicji.

 

 

Mankamentem magazynka jest blokowanie się popychacza dosyłającego kulki - w efekcie pozostają w magazynku 3 nie wystrzelone BB (wówczas zamek nie zatrzymuje się w tylnym położeniu, jak po wystrzeleniu ostatniego pocisku). Być może nie jest to wada seryjna, a jedynie testowanego egzemplarza, ale tego nie jesteśmy w stanie określić.

 

 

WIDOK PISTOLETU CZĘŚCIOWO ROZŁOŻONEGO
 

 

 

Zespół lufy i komory hop up.

 

 

Komora HU z niebieskim pokrętłem regulacyjnym, do którego dostęp uzyskujemy po zdjęciu zamka.

 

 

Niestety system HU wymaga jeszcze dopracowania przez producenta. Blaszka dociskająca gumkę hop up nie pracowała w testowanym egzemplarzu tak jak powinna, gdyż ocierała o wewnętrzną powietrzchnię komory HU. Konieczne było drobne doszlifowanie komory w celu usunięcia tej wady. Po tym zabiegu HU działał prawidłowo (na zdjęciu poniżej widać u dołu, jaśniejszy, przyszlifowany fragment komory).

 

 

 

 

STRZELANIE

 

Przy pierwszym podejściu do testu strzeleckiego ujawniły się problemy z prawidłowym działaniem repliki. Zamek nie poruszał się w pełnym zakresie - jego ruch nie osiągał nawet skoku 10 mm, a pazur dyszy nie był w stanie wepchnąć, pobranej z magazynka, kulki do komory HU.

 

 

W efekcie zamek blokował się, albo następowały puste strzały. Przyczyną tego zjawiska było niedostateczne smarowanie elementów wewnętrznych. Dysza nie poruszała się płynnie, lecz tarła o powierzchnię prowadnicy, co uniemożliwiało swobodną pracę zamka i podanie BB do komory HU. Zastosowanie silikonu w spray'u zlikwidowało problem i pistolet zaczął strzelać prawidłowo.

Zauważyliśmy podczas strzelania, że dość szybko może się wyrobić blokada zamka, gdyż zwalnia zamek coraz łatwiej. W efekcie dwa razy zamek został zwolniony samoczynnie - wskutek wstrząsu.

 

 

Kultura pracy nie jest może wyjątkowa, ale nie budzi też zastrzeżeń. Zamek chodzi płynnie, chociaż efekt blow back mógłby być mocniejszy. Uszczelka magazynka jest bardzo podatna na zamarzanie, co może pojawiać się, przy mocnym gazie, już po wystrzeleniu jednego - dwóch magazynków. Uzyskane skupienie jest dobre, a zasięg skuteczny przewyższa dystanse, na których zwykle używa się pistoletu.

 


TESTY
 

1. Pomiar fps i energii.

Pomiar prędkości początkowej i energii wykonano, przy użyciu silnego gazu zielonego marki Guarder, na wagomiarze 0,20 g BB. Dane podano jako uśrednienie serii pomiarów. Użyto chrono gen.II firmy MadBull.

 

Wagomiar        fps        m/s       energia


 0,20 g            282        87          0,72 J   

 


2. Test celności i skupienia na dystansach 10 m oraz 15 m.

Wagomiar 0,25 g BB, marki ICS. Użyto tarczy sylwetkowej z umieszczoną centralnie tarczą formatu A4.
Warunki pogodowe: bezwietrznie, temperatura powietrza 19 stopni C. Strzały oddano w seriach po 10.


Na dystansie 10 m 10/10 trafień w A4. Skrajne przestrzeliny w odległości 100 mm. 5 najbliższych przestrzelin skupione w okręgu o średnicy 60 mm.

 

 

Na dystansie 15 m 9/10 strzałów trafiło w cel A4 (10/10 w sylwetkę). Skrajne przestrzeliny w odległości 190 mm. 4 najbliższe przestrzeliny skupione w okręgu o średnicy 65 mm.

 

 

3. Pomiar zasięgu skutecznego i maksymalnego.

Zasięg skuteczny, przy którym wszystkie oddane strzały trafiają w sylwetkę, wynosi 25 m.
Zasięg maksymalny wyniósł 35 m.

 
4. Pomiar gazożerności (ile wystrzelimy na jednym magazynku) i skuteczności (po ilu strzałach spada zasięg i celność na jednym magazynku).

Pistolet nie należy niestety do najbardziej efektywnych jeśli chodzi o ilość wystrzelonych BB. Na jednym nabiciu gazem udało się wystrzelić prawie 2 magazynki kulek, dokładnie: 40 BB. Przy czym, do przedostatniego strzału, zasięg i celność na dystansie skutecznym (25 m) nie spadły na tyle by nie móc trafić w cel.

 

 

PODSUMOWANIE
 

Pistolet CA17 jest jedną z pierwszych replik gas blow back wyprodukowanych przez firmę Classic Army. Produkt CA nie powala wprawdzie na kolana, jednak zarówno pod względem jakości wykonania jak i ogólnego odwzorowania wyglądu oryginału nie wypada najgorzej - plasuje się w środku stawki dostępnych na rynku replik Glocka. Użyte materiały nie budzą zastrzeżeń, choć plastik szkieletu powinien być, naszym zdaniem, bardziej matowy.

Najsłabszym elementem CA17, w stocku, pozostaje system hop up, który wymaga dopracowania przez producenta. 

Pistolet, po nasmarowaniu, regulacji i drobnej przeróbce komory HU, strzela na przyzwoitym poziomie. Ma dobre skupienie. Oczywiście minusem pozostaje brak oryginalnych oznaczeń, jednak dla osób zainteresowanych przede wszystkim zastosowaniem repliki w grach airsoftowych - produkt ten może stanowić propozycję godną rozważenia - zwłaszcza w połączeniu z dość przystępną, w tej kategorii replik pistoletów, ceną - co ma niebagatelne znaczenie dla graczy początkujących lub o mniej zasobnym portfelu.
 
 

 

 

Plusy:

+ metalowy zamek
+ dobra ergonomia chwytu
+ anty poślizgowa powierzchnia szkieletu
+ możliwość montażu latarki lub celownika laserowego (szyna podlufowa)
+ dobre wyważenie
+ dobre skupienie

 

Minusy:

- umieszczenie przez producenta dodatkowych napisów, innych niż na wersji ostrej
- brak wielu oznaczeń pierwowzoru
- bezpiecznik dodany (od spodu szkieletu)
- podatność uszczelki magazynka na zamarzanie
- wymagający dopracowania system HU
- blokowanie się podajnika magazynka przed wystrzeleniem wszystkich kulek
- mała efektywność (ilość BB wystrzelonych na jednym nabiciu gazem)

 

 

 

 


Replikę testowaliśmy dzięki uprzejmości dystrybutora produktów CA, duńskiej firmy Action Sport Games:

 

 

 

 

 

 

Źródło zdjęć wersji ostrej:

www.famous-guns.com

www.thegunstorelasvegas.com

Ocena wszystkich (brak, głosów: 0)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
Gekon_1 05.06.2010, h. 21:27 Gekon_1
Nawet fajny, ale mogliby te niebieskie części zrobić na czarno
jan96 05.06.2010, h. 22:29 jan96
Glock od KWA jest o niebo lepszy 40m na dobrym gazie, i trafisz.
Gapis 05.06.2010, h. 22:30 Gapis
Co jak co, ale po Classic Army spodziewałem się o wiele lepszego wykonania, jednak jest to porządna firma, a replika jest gorzej wykonana od "chińczyków" tego typu.
arend 05.06.2010, h. 23:23 arend
dlaczego mam wrażenie że to kolejny klon klocka od TM
Fear Factor 06.06.2010, h. 00:07 Fear Factor
Gapis - nie zapominaj, że CA ma póki co zerowe pojęcie o gaziakach. Właściwie to tak samo jak ich pierwsze repliki AEG. Dopiero zaczynają, więc uwaga nieco nie na miejscu.
Gator 06.06.2010, h. 03:39 Gator
Jakoś wole mojego s&w sigma i colt 1911 na CO2 i jakoś nie ma zabójczych fps-sów


sniper_tarzan 06.06.2010, h. 10:34 sniper_tarzan
Rewelacji nie ma.
Wukasz 06.06.2010, h. 11:12 Wukasz
Lepsze to niż Army a tańsze od KWA (na Capri). Oznaczenia mnie nie interesują. Ciekawa nowa alternatywa dla klamki bojowej. Taniej i takiej co nie szkoda.
Schlingel 06.06.2010, h. 12:02 Schlingel
"przenosić pistolet z nabojem w lufie" ... XD ja rozumiem że komora jest "zintegrowana" z lufą ale bez przesady
Promant 06.06.2010, h. 12:20 Promant
Tak, tak, poprawniej powinno być: "w komorze". Ale to tekst cytowany więc nie zmieniany, a skoro lufa jest hm, "zintegrowana" z komorą... jakoś to jedno zdanie przebolejemy

BTW
miałem w rękach "produkt" Army. Może ten CA nie jest mega super, ale Army się do niego nie umywa. Poza tym to są pierwsze kroki więc jest szansa, że powstaną poprawione wersje.
Foka 06.06.2010, h. 16:13 Foka
W odniesieniu do broni palnej bardzo często mówi się o przenoszeniu z nabojem w lufie, nie jest to błąd.
mariush13 06.06.2010, h. 22:11 mariush13
Miałem nadzieje że padnie w tym tescie parę słów porównania ze świetnym G17 KSC/KWA
Promant 06.06.2010, h. 22:17 Promant
To recenzja konkretnej repliki stockowej, "z pudełka". Nie jest to test porównawczy.
biper911 06.06.2010, h. 22:57 biper911
Coby nie mówić o Glocku od CA, to jest to PIERWSZA firma, która zrobiła w 100% zgodny z oryginałem zatrzask zamka (jeśli tak to się nazywa - ten który należy odciągnąć w dół, aby zdjąć zamek) - 3-ząbkowy, a nie 4-ro czy 5-cio ząbkowy.
Ot taki szczególik, który niestety traci na znaczeniu przy oznaczeniach CA na szkielecie

;D
SZARY 07.06.2010, h. 09:11 SZARY
Pomijajac bezpiecznik suwakowy w szkielecie ktory w orginale jest po prostu numerem broni-na marginesie blaszka ma dosc "srebrzysty" odcień to taki sobie produkt-moze z czasem go poprawią a kwestia dystansu...jest to pistolet nie karabin snajperski-nie spotkalem sie z tym by realnie ktos używal pistoletu do rażenia celi na 30m.Pomijając skrajne przypadki czy strzelanie sportowe(w tym dystans to 25m-i mowimy o broni ostrej).Jako pewna alternatywa wypełnienia kabury czy do operowania w ciasnych miejscach moze sie sprawdzic...
SZARY 07.06.2010, h. 09:17 SZARY
Tak woli ścislości magazynki do Glocka 17 to standart 17szt,powiekszony o zmiane stopki 19szt-to kazdy sam moze zmienic juz w domu po zakupie tego elementu i "baton" na 32szt-kwestia zarysowań-coż wystarczy kilka lat stosowanai kabury z kydexu by byly juz widoczne ślady eksploatacji...zapomnialem o czyms dość istotnym MSWiA zamowilo partie "klockow" gdzie magazynek ma pomaranczowy element-tak by koles w nerwach szybciej sie orientowal ,ze wystrzelil caly magazynek a nie jest to zacięcie...i ta sama seria "klockow" (mowa o 19)ma powiekszone magazynki
Promant 07.06.2010, h. 21:19 Promant
@SZARY
Dlatego właśnie bezpiecznik jest podany jako minus repliki - bo to radosna twórczość producenta.

Zasięg jest mierzony żeby był znany, jako jeden z parametrów, natomiast strzelania są na 10 i 15m, właśnie dlatego, że na większych dystansach używanie broni krótkiej jest rzadkie. Niestety w grach airsoftowych niewielu ludzi dba o taki realizm zastosowania.
PiotrKa 14.09.2010, h. 16:27 PiotrKa
Technicznie jest to niezła propozycja - na pewno dotrze się w eksploatacji i nie zawiedzie jak "chińczyk". Natomiast dla prawdziwego konesera dyskwalfikują ją oznaczenia - z uwagi na niebanalną cenę (w końcu to CA) radziłbym potencjalnym nabywcą dozbierać brakującą różnicę i kupić produkt KSC (zwłaszcza w wersji export - z metalowym zamkiem i pełnymi oznaczeniami ostrej wersji). Bezpiecznik dodatkowy w blaszcze na nr serii - trudno pojąć po co? Chyba tylko na rynek US by ustrzec się od pozwów tych "geniuszy" którzy straciliby oko... Natomiast dla mniej wymagających jest to jakaś alternatywa.
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 113508

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane