Daj cynk
Reklama

Testy

CZ75 ASG/KWA

Pistolet, 07.06.2010, h. 09:32, dodał: Promant , autor: Promant, Borax
17

CZ75 ASG/KWA

Dane repliki

Producent: ASG / KWA
Model:
(numer katalogowy)
CZ75
Długość: 210 mm
Waga: 944 g
Prędkość wylotowa: 316 fps
Hop-up: tak
Blowback: tak

Pistolet GBB CZ75, to replika zasilana green gazem, firmy Action Sport Games AS wykonana na licencji producenta wersji ostrej - Ceska Zbrojovka. Replikę wykonała dla marki ASG AS firma KWA.

 

 

 

 

 

 

 

TROCHĘ HISTORII
 

Pistolet CZ75, na amunicję 9 mm para, opracowany został w pierwszej połowie lat 70-tych XX wieku, w państwowych zakładach Česká Zbrojovka z miejscowości Uherský Brod (wówczas Czechosłowacja - dziś Republika Czeska), przez konstruktorów - braci: Josefa i Františka Koucký.

 

 

W 1975 roku powstał prototyp, który następnie udoskonalano w roku 1976, ale do produkcji seryjnej trafił jako model pod oznaczeniem CZ75. Zasilany jest z magazynka dwurzędowego o pojemności 16 nabojów.

 

 

Na bazie tej broni powstało wiele wersji, także sportowych oraz model automatyczny - z trybem ognia ciągłego. Pistolet CZ75, przewidziany przede wszystkim jako produkt eksportowy, wszedł do użytku w wielu krajach, głównie na uzbrojenie policji i służb granicznych, a, w niektórych przypadkach, także wojska.

 

 

Używany był (a w niektórych krajach jest używany do dziś) w Republice Czeskiej, Polsce, Chorwacji, Finlandii, na Litwie, w USA, Turcji, Chile (armia) oraz Iranie (armia).

 

 

Broń była oceniana jako estetyczna i ergonomiczna, o dość dobrej celności. Popularności tego modelu dowodzi fakt, że na świecie powstało wiele klonów CZ75, produkowanych przez: IMI (Jericho 941, Izrael), Tangfolio (TZ75, Włochy), Sarsilmaz (M2000, Turcja), ITM (AT88, Szwajcaria), Sphinx (mod.2000, Szwajcaria), Norinco (NZ75, Chiny) oraz Springfield (P9, USA).

 

 

OPAKOWANIE
 

Replika zapakowana jest w solidne, pełne pudełko wykonane z dość grubej tektury i posiadające uchylną pokrywkę. Opakowanie jest bardzo estetyczne, utrzymane w szarej kolorystyce i zawiera wszystkie wymagane informacje o produkcie. Na pokrywce i bokach pudełka umieszczono zdjęcia repliki, nazwę modelu oraz logo firmy ASG AS jak również producenta wersji ostrej czyli Ceska Zbrojovka.

 

 


W środku pudełka znajduje się styropianowa wytłoczka oklejona dodatkowo, z wierzchu, cienką folią. W zestawie otrzymujemy replikę, magazynek, instrukcję, małą paczkę kulek 6 mm oraz klucz do regulacji hop up.

 

 

Czytelna instrukcja w języku angielskim jest estetyczna, zawiera zdjęcia oraz informacje w przystępny sposób wyjaśniające zasady obsługi repliki. W instrukcji znaleźliśmy jednak jeden błąd - regulacja HU jest odwrotna niż przedstawiono to na zdjęciu. Podkręcanie uzyskujemy przesuwając kluczyk regulacyjny do góry, luzowanie następuje przy przesuwaniu kluczyka w dół.

 

 

 

 

PIERWSZE WRAŻENIE
 

Pierwsze wrażenie, gdy tylko weźmiemy replikę w rękę, jest wręcz znakomite. Przypomina trzymanie pistoletu z rodziny M1911. Replika jest dość ciężka, ale nie przesadnie i bardzo dobrze wyważona. Pewnie leży w dłoni. Chwyt jest wprawdzie całkiem masywny i grubszy niż w wymienionych pistoletach 1911 - jednak nie stanowi to problemu nawet dla osoby o niezbyt dużych dłoniach. Replika wręcz "pasuje" do dłoni, nie męczy jej, a celowanie jest bardzo wygodne.

 

 

Faktura powierzchni, wykonanych z tworzywa, okładzin chwytu uniemożliwia ślizganie się repliki w dłoni. Trzyma się ją nieruchomo i pewnie.

 


Replika sprawia bardzo realistyczne wrażenie, porównywalne z trzymaniem w dłoni broni ostrej. Metal zamka i szkieletu jest chłodny w dotyku, o gładkiej, czarnej powierzchni, która nie błyszczy (jest to jedyne tak wyraźne odstępstwo od wyglądu pierwowzoru, który miał powierzchnię półmatową, zaś malowany szkielet i zamek repliki jest matowy). Wrażenia wizualne i dotykowe są bardzo przyjemne.

 


Język spustowy ma kolor chromu, podobnie jak w pierwowzorze. Spust jest bardzo czuły, działa lekko, dzięki czemu, mimo silnego blow backu, strzały oddaje się płynnie i bez zrywania.

 

 

Wszystkie dźwignie pistoletu funkcjonują prawidłowo.

 

 

Bezpiecznik skrzydełkowy, umieszczony z lewej strony szkieletu, blokuje spust przy odciągniętym kurku.

 


Pistolet jest doskonale spasowany, podczas użytkowania i poruszania dłonią żadne elementy nie wykazują niepotrzebnego luzu ani nie wydają niepotrzebnych dźwięków.

 

 

WYGLĄD ZEWNĘTRZNY


Parametry wersji ostrej:
Długość         206 mm
Wysokość      138 mm
Szerokość       35 mm
Długość lufy   120 mm
Waga            1000 g (niezaładowany)

Parametry repliki:
Długość:        210 mm
Wysokość      138 mm
Szerokość       35 mm
Długość lufy   115 mm (lufa wewnętrzna 104 mm)
Waga:           944 g
 

Replika wyprodukowana została na licencji producenta wersji ostrej. Trzeba przyznać, że bardzo dobrze odwzorowuje wygląd pierwowzoru. Różnice parametrów między repliką, a wersją ostrą są nieznaczne. Jest to, naszym zdaniem, najlepiej wykonana replika pistoletu z rodziny CZ, z jaką do tej pory można się było zetknąć. Konstrukcja full metal dodatkowo zwiększa realizm i uatrakcyjnia wygląd repliki. 

 


Wykonanie wszystkich elementów oraz ich wykończenie jest na wysokim poziomie. Takiej jakości materiałów, spasowania, wykończenia zewnętrznego i estetyki chcielibyśmy doświadczać w zetknięciu z każdą repliką ASG. Chłodna, czarna, gładka powierzchnia metalu nie ma żadnych skaz. Również chwyt pistoletu jest estetyczny, a także ergonomiczny.

 

 

O stopniu dokładności odwzorowania oryginału świadczą takie "smaczki" jak choćby odwzorowanie iglicy, w formie ruchomej (sprężynującej) atrapy.

 

 

OZNACZENIA
 

Replika posiada licencjonowane oznaczenia producenta wersji ostrej, firmy Ceska Zbrojovka.

 

 

Pistolet ASG/KWA jest odwzorowaniem eksportowej wersji CZ MODEL 75, która posiadała oznaczenia w formie bić (wklęsłych) lub barwione na biało (poniżej przykładowe zdjęcia ostrych pierwowzorów).

 

 


Na obu okładzinach chwytu znajduje się logo czeskiego producenta. Niestety jest to bardziej współczesna wersja znaku handlowego CZ. W okresie istnienia Czechosłowacji logo producenta wyglądało inaczej, co widać powyżej na zdjęciach wersji ostrej - tworzyły je, zakomponowane w kole, litery CZ.

 

 

 

Oznaczenia na szkielecie i zamku naniesiono białym kolorem. Z lewej strony zamka widnieje logo producenta pierwowzoru, oznaczenie modelu broni i kalibru.

 

 

Po tej samej stronie zamka umieszczono napisy "max 1 joule" oraz "Made in Taiwan", ale w formie łatwych do usunięcia naklejek. Brakuje, poniżej oznaczeń modelu i kalibru, umieszczonego na szkielecie napisu "Made in Czechoslovakia" - wybijanego w jednej lub dwóch liniach.

 

 

Natomiast po prawej stronie, na szkielecie, widoczne jest logo firmy ASG AS i napis: cal. 6mm BB. Umieszczono tu także oznaczenie 'F', wymagane przepisami niektórych krajów. Być może możliwe jest usunięcie napisu we własnym zakresie, gdyż nie jest on wytłoczony czy grawerowany w metalu, ale tego nie próbowaliśmy. Z przodu, u dołu szkieletu, widnieje numer seryjny. Nie umieszczono jednak identycznego numeru na zamku, powyżej, co występowało w oryginale. Nie ma także bić na lufie.

 

 

MAGAZYNEK
 

Magazynek, o pojemności 22[+2] BB, wykonany jest prawie w całości z metalu. Nie posiada żadnych oznaczeń.

 

 

 

Stopka posiada minimalny luz, ale nie przemieszcza się i ogólnie magazynek spasowany jest, podobnie zresztą jak cała replika, bardzo solidnie.

 

 

 

 

WIDOK PISTOLETU CZĘŚCIOWO ROZŁOŻONEGO

 


 

Lufa zewnętrzna wykonana jest z tworzywa w kolorze czarnym (co jest odstępstwem od wyglądu oryginalnej lufy, która miała kolor chromu). System ryglowania lufy - to kolejny "smaczek" - również skopiowano go z wersji ostrej.

 

 

 


REGULACJA HOP UP

 

Hop up regulowany jest za pomocą dołączonego do repliki kluczyka. Regulacja HU jest odwrotna niż błędnie przedstawiono to w instrukcji. Podkręcanie uzyskujemy ruchem do góry, luzowanie następuje przy przesuwaniu kluczyka w dół. Dostęp do pokrętła hop up uzyskujemy po odciągnięciu zamka.

 

 

 


STRZELANIE
 

Wrażenia ze strzelania są bardzo przyjemne. Praca zamka jest bardzo szybka i płynna - strzały można oddać w błyskawicznym tempie. Blow back jest silny. Kulturze pracy mechanizmu nie można nic zarzucić. Replika jest bardzo dobrze spasowana, co widać szczególnie właśnie podczas strzelania. Zamek i szkielet doskonale do siebie pasują. Replika ma dobrą powtarzalność strzałów, jak na model GBB, jak również przyzwoite skupienie i bardzo dobry zasięg. Pistolet jest zaskakująco efektywny jeśli chodzi o zużycie gazu oraz ilość wystrzelonych kulek na jednym nabiciu magazynka green gazem.

 


TESTY
 

1. Pomiar fps i energii.

Pomiar prędkości początkowej i energii wykonano, przy użyciu silnego gazu zielonego, na wagomiarze 0,20 g BB. Dane podano jako uśrednienie serii pomiarów. Użyto chrono gen.II firmy MadBull.

 

Wagomiar        fps        m/s       energia


0,20 g             316        96,4       0,92 J   
 


2. Test celności i skupienia na dystansach 10 m oraz 15 m.

Wagomiar 0,25 g BB, marki ICS. Użyto tarczy sylwetkowej z umieszczoną centralnie tarczą formatu A4.
Warunki pogodowe: bezwietrznie, temperatura powietrza 19 stopni C.
Strzały oddano w seriach po 10. Wszystkie pomiary odległości wykonano przy pomocy taśmy mierniczej.


Na dystansie 10 m uzyskano 10/10 trafień w sylwetkę, z tego 8/10 trafień w A4. Skrajne przestrzeliny w odległości 195 mm. 4 najbliższe przestrzeliny skupione w okręgu o średnicy 50 mm.

 

 

Na dystansie 15 m 9/10 strzałów trafiło w cel A4 (10/10 w sylwetkę). Skrajne przestrzeliny w odległości 180 mm. 5 najbliższych przestrzelin ułożyło się na odcinku o długości 80 mm.

 

 

Silny blow back repliki skutkuje często niewielkim rozrzutem przestrzelin, jednak powtarzalność kolejnych serii strzałów jest bardzo dobra - wszystkie trafienia plasują się w celu A4 lub na jego obrzeżu.
 
3. Pomiar zasięgu skutecznego i maksymalnego.

Zasięg skuteczny, przy którym wszystkie oddane strzały trafiły w sylwetkę, z czego ponad 50 % w cel A4, wynosi 30 m.
Zasięg maksymalny wyniósł 40 m.

 


4. Pomiar gazożerności (ile wystrzelimy na jednym magazynku) i skuteczności (po ilu strzałach spada zasięg i celność na jednym magazynku).

Replika CZ75 jest zaskakująco oszczędna i efektywna. Na jednym nabiciu magazynka green gazem wystrzelono 90 BB, co, przy ładowaniu po 22 lub 23 BB za każdym razem, dało 4 pełne magazynki. Efektywność spadła dopiero przy 5 magazynku, z którego udało się wystrzelić jeszcze 7 BB, nim skończył się gaz. Ostatnie 4 BB wykazały już spadek zasięgu.

 

 

PODSUMOWANIE
 

Pistolet CZ75 ASG/KWA to jedna z najlepszych replik broni krótkiej z jakimi mieliśmy do czynienia. Zarówno pod względem jakości wykonania, spasowania części, jak i stopnia odwzorowania wyglądu oryginału - powinna zadowolić każdego nabywcę. Drobne odstępstwa w wyglądzie, w postaci dodatkowych napisów umieszczonych przez producenta czy matowego odcienia czerni korpusu, stanowią wprawdzie minus, ale nie psują w zasadzie obrazu całości.

 

Pistolet sprawia bardzo realistyczne wrażenie, świetnie układa się w dłoni i jest bardzo dobrze wyważony, a jego wygląd po prostu cieszy oko. Replika strzela bardzo dobrze, ma duży zasięg skuteczny i maksymalny, szczególnie jak na pistolet zasilany green gazem. Charakteryzuje się bardzo oszczędnym zużyciem gazu (a tym samym dużą efektywnością), mimo dość silnego blow backu.
 

Oczywiście jak każda replika, także i ta zyska zapewne zwolenników i krytyków, nie można także przewidzieć jak będzie się sprawować po dłuższym okresie użytkowania - jednak nie widzimy w jej przypadku żadnych rażących minusów. Dlatego można ten pistolet polecić każdemu miłośnikowi replik ASG, a zwłaszcza miłośnikom broni "bloku wschodniego". Jej wygląd i kulturę pracy doceni każdy gracz poszukujący dobrego i celnego pistoletu, gdyż replika CZ75  sprawdza się w strzelaniu, a dodatkowo jest atrakcyjna wizualnie.

 

 

 

 

 

Plusy:

+ full metal
+ licencjonowane oznaczenia
+ atrakcyjny wygląd
+ solidne wykonanie i bardzo dobre spasowanie
+ piękne wykończenie
+ dobra ergonomia chwytu
+ anty poślizgowa powierzchnia chwytu
+ dobre wyważenie
+ wyjątkowa celność, skupienie i powtarzalność strzałów
+ znaczny zasięg skuteczny i maksymalny
+ realistyczna waga


Minusy:

- umieszczenie przez producenta dodatkowych napisów, innych niż na wersji ostrej
- wykończenie kolorystyczne matowe zamiast pół-matowego
- marginalny luz stopki magazynka
- brak niektórych oznaczeń charakterystycznych dla oryginału

 

 

 

 


Replikę testowaliśmy dzięki uprzejmości duńskiej firmy Action Sport Games:

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródła zdjęć wersji ostrej:

www.deactivated-guns.co.uk

www.nastyguy.w.interia.pl

Ocena wszystkich (6.00, głosów: 2)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
luis 07.06.2010, h. 09:34 luis
Świetna recka:), super foty, no i przaśna replika!
Grey Fox 07.06.2010, h. 10:11 Grey Fox
Bardzo dobra, dokładna i rzeczowa recenzja. Tak trzymać! Co oznacza 22+2 w magazynku? Te dwie gdzie można wścibić? Bo jedną to rozumiem że w komorze
Codename666 07.06.2010, h. 10:11 Codename666
Extra replika, już szukam w sklepach
pidzejfat 07.06.2010, h. 10:28 pidzejfat
Główne moje pytanie jest takie czy to jest całkowicie nowy model repliki, czy jedynie konwersja metalowa do starego plastikowego modelu?
Bo jeśli jest robiona w starym systemie to replika padnie bardzo szybko...
(bezpiecznik i dopychanie zamka co strzał)
Promant 07.06.2010, h. 11:33 Promant
22 oznacza, że producent podaje 22, a wchodzi do maga 24 (a nawet 25). Ale lepiej poprzestać na 22-23, ponieważ zbyt mocne ściskanie sprężyny magazynka jej nie służy.
mikunda 07.06.2010, h. 12:43 mikunda
hmm... Czyli skoro replika ma ten śmieszny pięciokąt to można spokojnie podróżować po Niemczech bez narażania się na nieprzyjemności? Jeśli tak, to miło by było, gdyby producenci zaczęli wprowadzać to jako standard, oczywiście w replikach, które spełniają wymogi.
Promant 07.06.2010, h. 12:50 Promant
Tak, "F" obowiązuje w Niemczech.
Gapis 07.06.2010, h. 13:52 Gapis
No i to jest firma, to jest replika, nie tam jakieś glocki od CA. Świetna recenzja.
PiotrKa 07.06.2010, h. 16:03 PiotrKa
Piękna replika, podobnie jak ostry pierwowzór. Warto wiedzieć (za J.Kochańskim) - że CZ75 był bronią porównawczą podczas prowadzonych w USA testów następcy Colta 1911 (który ostatecznie wygrała Beretta). Wg niepublikowanych szeroko informacji CZ w testach niezawodności pokonał wszystkich renomowanych producentów startujących w konkursie - min. SigSauer-a, Colta, Berettę czy S&W...lecz jako broń zza ówczesnej żelaznej kurtyny - już wyjściowo nie miał szans na wygraną. Jest natomiast bardzo doceniony na rynku cywilnym i policyjnym. A o jego sławie świadczy najlepiej ilość inspiracji jego konstrukcją w broniach IPSC (tanfoglio/Sphinx) czy bojowej (Jericho). Według wielu jest to najlepszy pistolet wszechczasów w kategorii steel slide/steel frame.
SHOGUN_YAMATO 07.06.2010, h. 16:34 SHOGUN_YAMATO
Ta... potem nie chce do końce kulek podawać A i masz ładny dywan Promant
Foka 07.06.2010, h. 17:54 Foka
@mikunda

Dość kontrowersyjna propozycja Raczej niewielki odsetek maniaków z Polski, czy ogólnie z Europy jeździ regularnie lub w ogóle do Niemiec, a jednak F-stempel (moim zdaniem) ujmuje replice (kolejne odstępstwo od oryginału), więc po co? Jeśli ktoś do Niemiec jeździ niech tam kupi replikę z F-stemplem. Po co "szpecić" repliki reszcie Europy na potrzeby jednego kraju?
0L0 07.06.2010, h. 18:55 0L0
Miałem okazję obmacać dzisiaj tą replikę i rzeczywiście jest wszystko świetnie spasowane. Nic nie lata, nie ma nadmiernych luzów.
Chyba najwygodniejszy chwyt pistoletowy wszech czasów
shamoth 08.06.2010, h. 16:28 shamoth
To mi Promant smaka zrobiłeś ;]
Przymierzałem się do MEU czy Hi Capa TM, które ludzie sobie chwalą za jakość wykonania, niezawodność i celność, ale niestety w mojej dłoni leżą jak cegła ;/
Ostra CZ75 czy SIG226 natomiast pasują jak rękawiczka i tu pytanie, czy ta replika mocno odbiega od produktów TM?
Oczywiście nie biorę pod uwagę Metal Kit'a np do MEU, który podwaja cenę repliki.
Na szybko przeszperałem sieć i nie ma nigdzie podanej informacji czy jest to replika z SYSTEM 7 czy też nie, i jak ze skłonnością do syfonowania?
Borax 08.06.2010, h. 21:50 Borax
Skłonności do syfonowania nie ma. Po wystrzelaniu kilku magazynków nie okrył się nigdzie szronem jak to zdarza się w niektórych gaziakach.
shamoth 09.06.2010, h. 02:12 shamoth
To póki co same plusy jak dla mnie, wstrzymam się jeszcze z 2 miechy bo ciekawi mnie jeszcze jedna rzecz, jak wygląda zużycie i zmęczenie materiału/repliki po dłuższym użytkowaniu.
mikunda 09.06.2010, h. 14:13 mikunda
@Foka fakt nie patrzyłem na to z tej strony, ale z drugiej strony znaczek jest tylko namalowany, nie trudno zapewne go usunąć odpowiednimi środkami bez niszczenia repliki, a zawsze jest to ułatwienie, gdy replikę z takim oznaczeniem można zdobyć też w Polsce. Poza tym, taki znaczek mniej bije mnie po oczach niż logo producenta i oznaczenie Cal. 6mm BB.
Appreciated 02.04.2012, h. 18:24 Appreciated
Jestem posiadaczem tej repliki.
Bardzo fajnie się ją użytkuje. Jest ciężka, dużą masę stanowi jednak magazynek, nie ślizga się. Nie jest gazożerny, tak, jak wspomniano w artykule. Liczyłem na mocniejszy Blow Back, ale nie jest taki zły,;)
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 124467

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane