Daj cynk
Reklama

Testy

SWD A&K

Karabin, 03.08.2009, h. 21:29, dodał: Promant , autor: Promant, Borax
72

SWD A&K

Dane repliki

Producent: A&K
Długość: 1207 mm
Waga: 2500 g
Prędkość wylotowa: 503 fps
Hop-up: tak, regulowany

Replika sprężynowa, full metal, produkcji chińskiej firmy A&K, karabinu snajperskiego 7,62 x 54 mm Dragunowa, w wersji z kolbą i okładzinami z czarnego tworzywa.

 

 

TROCHĘ HISTORII

 

Снайперская Винтовка Драгунова to karabin samopowtarzalny na amunicję kalibru 7,62 x 54 mm R [7N1].

 

 

Broń powstała w efekcie konkursu ogłoszonego pod koniec lat 50tych XX wieku przez dowództwo Armii Czerwonej. Nowy karabin snajperski miał zastąpić w służbie przestarzały karabin konstrukcji Mosina. W roku 1961 rozpoczęły się próby dwóch konstrukcji: Aleksandra Konstantinowa i Jewgienija Dragunowa. Data wprowadzenia broni do uzbrojenia Armii Radzieckiej podawana jest różnie, najczęściej przyjmuje się rok 1963, ale niektóre źródła podają także wcześniejszą datę: rok 1961.

 

 

Karabin działa na zasadzie odprowadzania części gazów prochowych przez boczny otwór w lufie, które z kolei działają na tłok gazowy. Tłok wykonuje ruch krótszy niż suwadło, co ogranicza zmianę środka ciężkości broni podczas strzału, a tym samym wpływa na celność. Broń posiada dwupołożeniowy regulator gazowy. Podczas ryglowania lufy w wyniku współdziałania zamka i suwadła następuje obrót zamka w lewo i wejście trzech jego rygli za opory ryglowe komory zamkowej. Mechanizm spustowo uderzeniowy jest typu kurkowego z kurkiem zakrytym, napędzanym własną sprężyną. W SWD zastosowano dwa bezpieczniki: nastawny oraz samoczynny. Na wyposażeniu karabinu znajduje się optyka PSO-1 o czterokrotnym powiększeniu.

 

 

OPAKOWANIE


Replikę otrzymujemy w zwykłym pudle kartonowym, posiadającym w środku styropianową wytłoczkę. Pozbawione jest ono nadruków firmowych i raczej nieciekawe wizualnie. Opakowanie nie spełnia więc szczególnej funkcji estetycznej, a jedynie funkcję podstawowego zabezpieczenia repliki. W opakowaniu znajduje się tarczka oraz kluczyk do regulacji muszki. Nabywca nie otrzymuje żadnej instrukcji użytkowania repliki.

 

PIERWSZE WRAŻENIE


Replika sprawia wrażenie bardzo lekkiej. Waży zaledwie 2500 g z magazynkiem. Dla porównania: cięższy od niej jest chiński shotgun long, full metal, typu pump action. Zastosowanie optyki Atoz dociąża całość do wagi 3300 g. Metal i tworzywo, zastosowane w SWD A&K, mają przyjemną w dotyku, matową fakturę. Powierzchnia elementów plastikowych jest delikatnie porowata. Elementy repliki dość dobrze spasowano, chociaż w testowanym egzemplarzu trzeba było dokręcić kolanko rury gazowej oraz poprawić osadzenie lufy zewnetrznej w korpusie, przez dokręcenie imbusów. Lufa miała znaczny luz. Pozostałe części karabinu nie miały żadnych nadmiernych luzów.

 

 

 

Plastiki zastosowane w replice są dość dobrej jakości i nie trzeszczą, na co na pewno ma wpływ sposób połączenia okładzin plastikowymi bolcami, dzięki czemu są lepiej unieruchomione i sztywniejsze. Kolba budzi zmienne uczucia, jednym odpowiada, dla innych jest wyraźnie zbyt krótka. Na dodatek niewydarzona poduszka policzkowa, zamiast pomagać przy składaniu się do strzału, spełnia jedynie rolę dziwacznej ozdoby.

 

 

WYGLĄD ZEWNĘTRZNY


Pod względem wyglądu replika sprawia bardzo dobre wrażenie. Dobrze odwzorowuje ostry pierwowzór (poza zastosowaniem czarnych okładzin i kolby), lecz nie posiada żadnych oznaczeń ani numerów. Oczywiście szkoda, że kolba i okładziny nie są drewniane lub choćby z tworzywa imitującego drewno, co mogłoby podnieść walory estetyczne repliki. Okładziny i kolba z tworzywa, stosowane w ostrych SWD, miały niestety inny kształt. Te zastosowane w replice są kopią elementów drewnianych. Zarówno elementy metalowe repliki, jak wykonane z tworzywa, czyli magazynek, kolba i okładziny, mają kolor jednolicie czarny.

 

 

 

Replikę wykonano z metalu, przy czym jedyne elementy stalowe, poza pinami i śrubami, to prowadnica sprężyny powrotnej oraz osłona spustu. Pokrywa komory zamkowej stanowi w całości jeden odlew i jest jednym z najcięższych elementów karabinu.

 

 

Przyrządy celownicze wykonano poprawnie.

 

 

Oznaczenia nastaw szczerbiny nie są barwione. W testowanym egzemplarzu szczerbina była dobrze osadzona - nic nie latało luźno.

 

 

Kolanko przewodu gazowego unieruchomione jest na lufie zewnętrznej pojedynczym imbusem, wkręconym od spodu.

 

 

Rura gazowa to krótka atrapa, przewód kończy się tuż za okuciem przednim okładzin.

 

 

 

Tłumik płomienia, niestety, stanowi jeden odlew wraz z podstawą muszki. Całość unieruchomiona jest na lufie pojedynczym imbusem, wkręconym od spodu. Ciekawostka: nie da się założyć oryginalnego bagnetu.

 

 

Okładziny z tworzywa są bardzo zbliżone kształtem do drewnianych z wersji ostrej. Występują jednak drobne różnice np. w długości.

 

 

 

 

Bezpośredni montaż oryginalnych okładzin nie jest możliwy, ale najwyraźniej wystarczy trochę pracy i da się je dopasować (poprzez obróbkę końcówek drewnianych okładzin).

 

 

 

Poduszka policzkowa, znajdująca się w komplecie z repliką, stanowi raczej element czysto humorystyczny. Na pewno nie można jej nazwać repliką baki od ostrego SWD. Baka SWD jest nachylona w lewą stronę, dzięki czemu pozwala na wygodne oparcie policzka strzelca i zgranie oka z przyrządami celowniczymi lub optyką.

 

 

Poduszka repliki leży na grzbiecie kolby, przez co nie spełnia swojej funkcji, zwłaszcza przy zastosowaniu optyki. Dodatkowo negatywnie skutkują jej małe rozmiary.

 

 

 

Poduszka repliki jest znacznie mniejsza niż oryginalna i ma inny kształt oraz przekrój.

 

 

 

Drewienko wygląda jak pobieżnie wystrugane tępym scyzorykiem i w ogóle nie przypomina drewnianej bazy z oryginalnej baki. Zaczep wykonano z plątaniny drutu, która wprawdzie trzyma poduszkę na kolbie stabilnie, ale także w niczym nie przypomina zaczepu oryginalnej baki.

 

 

 

Założenie baki od ostrego SWD nie jest możliwe, ponieważ kolba z tworzywa jest zbyt gruba w miejscu mocowania poduszki. Oczywiście można wykorzystać oryginalną bakę, ale wymagałoby to zeszlifowania tworzywa w miejscu zaciskania zaczepu na kolbie.

 

WYGLĄD REPLIKI ROZŁOŻONEJ

 

 

ROZKŁADANIE


Rozkładanie repliki zaczynamy od zdjęcia pokrywy komory zamkowej. W tym celu zwalniamy dźwignię znajdującą się za bezpiecznikiem. Bezpiecznik zaś ustawiamy w pozycji odbezpieczonej.

 

 

 

Zdejmujemy pokrywę komory zamkowej ukazując mechanizm repliki.

 

 

Po wykręceniu dwóch śrub imbusowych wyciągamy tłok wraz z prowadnicą sprężyny i sprężyną.

 

 

Aby wyjąć suwadło z cylidrem musimy usunąć mechanizm spustowy. W tym celu wybijamy pin znajdujący się powyżej zwalniacza magazynka, a następnie wyjmujemy zespół spustu.

 

 

 

 

Tylną dźwignię, która pełni rolę zabezpieczającą, ustawiamy w pozycji ukośnie do góry i przesuwamy suwadło, wraz z cylindrem, do końca w kierunku kolby, a następnie wyjmujemy do góry.

 

 

 

 

W celu zdjęcia okładzin przesuwamy do przodu dźwignię umięszczoną po prawej stronie okucia przedniego i wyciągamy w kierunku do siebie. Odkręcamy śrubkę imbusową umieszczoną od spodu okucia przedniego i możemy przesunąć okucie przednie do przodu, zwalniając tym samym okładziny. Okładziny są dość mocno połączone plastikowymi bolcami "na wcisk", dlatego w celu zdemontowania trzeba je rozłączyć.

 

 

 

 

W celu zdemontowania lufy zewnętrznej, wraz z komorą HU, odkręcamy dwie śruby imbusowe znajdujące się po obu stronach jarzma lufy.

 

 

 

BUDOWA WEWNĘTRZNA

 

1. Elementy wewnętrzne:

Budowa wewnętrzna repliki jest prosta i sprawia wrażenie solidnej. Użyte materiały również sprawiają, na pierwszy rzut oka, pozytywne wrażenie. Masywne suwadło raczej nie powinno łatwo ulec uszkodzeniu.

 

 

Elementy wewnętrzne wykonano w większości ze ZnAl. Tłok jest aluminiowy.

 

 

 

Głowica cylindra oraz lufa wewnętrzna wykonane są z mosiądzu.

 

 

Trudno stwierdzić jaka będzie wytrzymałość tych części - pokaże to dopiero dłuższe użytkowanie. Trigger sear po oddaniu około 100 strzałów nosił już niewielkie ślady zużycia. Stockowa sprężyna odpowiada, generowaną mocą, sprężynie M150 firmy Guarder (do replik AEG), do której ją porównaliśmy. Jest od niej nawet nieznacznie mocniejsza. Wielkość sprężyn jest w zasadzie identyczna.

 

2. Lufa wewnętrzna i komora HU:

Stockowa lufa wewnętrzna ma długość 590mm i jest stabilnie osadzona w komorze HU. Jest to typowa stockowa lufa 6.08mm, od AEGa. Gumka hop up to skrócona wersja gumki typu AEG. Bez problemu można ją wymienić na gumkę od AEGa, która pasuje idealnie. Natomiast dystanser ma formę dużego wałka i jest słabszym elementem w systemie HU.

 

 

 

Regulacja hop up odbywa się za pomocą śruby imbusowej. Na poniższym zdjęciu widać trzy śruby imbusowe, ułożone w jednej linii. Do regulacji HU służy środkowa [prawa odpowiada za połączenie komory HU i lufy, lewa to część elementu zapobiegającego cofaniu się kulek przy podawaniu do komory HU].

 

 

MAGAZYNEK


Będący na wyposażeniu repliki magazynek, typu hi cap, wykonano z tworzywa. Po włożeniu do gniazda odczuwamy wyraźne luzy na boki. Klapka wrzutu kulek to prawdziwa zagadka: nie sposób jej otworzyć bez długich paznokci lub narzędzia np. śrubokręta, z drugiej jednak strony często otwiera się sama przy wyjmowaniu magazynka z gniazda.

 

Wizualnie magazynek nie prezentuje się tak dobrze jak magazynki produkcji Atoz.

 

 

Zatrzask (zwalniacz) magazynka jest nadmiernie luźny, bardzo łatwo można go zwolnić mimowolnie, nawet podczas przesuwania dźwigni bezpiecznika w dół - wystarczy lekko zahaczyć palcem. Grozi to oczywiście szybkim, choć niezamierzonym, pozbyciem się magazynka.

 

 

STRZELANIE


Naciąganie repliki wymaga odpowiedniej siły. Nie jest może przesadnie ciężkie, ale dla niektórych osób kłopotliwe, zwłaszcza w leżącej pozycji strzeleckiej. Dżwignia przeładowania jest krótka, przez co można je wykonać używając wyłącznie jednego palca. Prowadzi to do dość szybkiego zmęczenia, a nawet otarć naskórka, więc lepiej używać rękawiczek.

Magazynek typu hi cap w replice karabinu snajperskiego to jednak jakaś pomyłka. Co pewien czas strzelec, odnotowując pusty strzał, przypomina sobie: "no tak, trzeba podkręcić...".

Replika jest lekka dzięki czemu dłuższe strzelanie nie jest męczące, jednak mała waga powoduje również mniejszą stabilność karabinu przy strzelaniu. Trochę pomaga zastosowanie optyki, która replikę znacznie dociąża. Optyka o powiększeniu 3x zdecydowanie przydaje się przy strzelaniu na odległość 50 i więcej metrów. Długość SWD sprawia, że nie jest to karabin dla każdego strzelca.

Przy strzelaniu na dystansie do 50 m nie ma większych problemów z trafieniem w sylwetkę, ale powtarzalność strzałów pozostawia wiele do życzenia. Winę za to najprawdopodobniej ponosi niezbyt precyzyjny system hop up. Naszym zdaniem na poprawę powtarzalności strzałów oraz celności repliki wpłynie wymiana gumki HU i zastosowanie precyzyjnej lufy wewnętrznej. 

 

TESTY


1. Pomiar fps i energii.

Pomiar prędkości początkowej i energii wykonano na wagomiarze 0,2 g BB, oraz, w celach porównawczych, 0,3 g BB. Zastosowano chrono Revolution Ver.I firmy MadBull.

Wyniki pomiarów podano jako uśrednienie. Różnica między skrajnymi pomiarami wyniosła 13 fps. Prędkość początkowa repliki SWD A&K na kulkach 0,2 g wynosi 503 fps, a energia 2,3J.

Pomiar na wagomiarze 0,2 g wykonano przy zerowym ustawieniu HU.
Pomiar na wagomiarze 0,3 g wykonano na wyregulowanym ustawieniu HU, aby zmierzyć wartości energii i prędkości początkowej typowe dla strzałów podczas gry.
 

Wagomiar     fps      m/s      energia

  0,2 g          503      153       2,3 J

  0,3 g          382      116       2,3 J


2. Test celności i skupienia na dystansach 30 m, 40 m oraz 50 m.

Test przeprowadzono używając tarczy odpowiadającej wielkością sylwetce, z umieszczonym centralnie prostokątem kartki A4. Do pomiarów odległości użyto taśmy mierniczej. Strzały oddano w seriach po 10. Użyto kulek o wagomiarze 0,3 g, marki Blaster. Podczas testów korzystaliśmy z optyki 3x, produkcji firmy Atoz, będącej kopią sprzętu rosyjskiego.

 

Test na dystansie 40 m bez użycia optyki. 8/10 strzałów trafiło w sylwetkę, z tego 3/10 w cel formatu A4.

 

 

Testy z wykorzystaniem optyki 3x.
Na dystansie 30 m 9/10 strzałów trafiło w sylwetkę, z tego 3/10 w cel formatu A4.

 

 

Na dystansie 40 m 7/10 strzałów trafiło w sylwetkę. 0/10 w A4.
Na dystansie 50 m 6/10 strzałów trafiło w sylwetkę, z tego 1/10 w cel formatu A4.

 

 

3. Zasięg skuteczny oraz maksymalny.

Zasięg skuteczny repliki SWD w stocku można określić na 50 m. Na tym dystansie większość strzałów bez problemu trafiała w sylwetkę. Zasięg maksymalny wyniósł w granicach 70 m. 

 

PODSUMOWANIE:


Replika karabinu SWD produkcji chińskiej firmy A&K stanowi prawie idealną kopię produktu firmy Atoz, pomijając oczywiście rodzaj zastosowanych materiałów. Oferuje nabywcy dobry stosunek jakości do ceny. Na pewno wymaga pewnych inwestycji w hop up i lufę precyzyjną, jednak już w stocku ma zadowalające parametry, zwłaszcza jak na karabin sprężynowy. Strzelanie z SWD A&K jest przyjemne, niestety powtarzalność strzałów dość często zawodzi. Magazynek typu hi cap jest jedną ze słabszych stron tej repliki, aż prosi się o zastosowanie mid capa lub real capa.

 

Niestety trudno określić jaka będzie żywotność repliki. Mechanizm wewnętrzny sprawia dość solidne wrażenie, aczkolwiek szkoda, że do jego produkcji nie zastosowano stali. Oczywiście cena zbytu warunkuje również dobór materiałów. Na szczęście prostota konstrukcji umożliwia dorobienie większości elementów mechanizmu, we własnym zakresie, z wytrzymalszego materiału. Replika może stanowić dobrą bazę pod tuning i przygotowanie pełnowartościowego sprężynowego karabinu snajperskiego asg.

 

Naszym zdaniem jest to ciekawa replika. Nawet jeśli nie okaże się wytrzymała - zawsze może pięknie wyglądać na ścianie, a dla wielbicieli karabinu Dragunowa, których nie stać na drogie produkty z górnej półki, stanowi właściwie jedyny wybór.

Plusy:

+ full metal
+ dość dobre odwzorowanie oryginału
+ ładne wykończenie
+ dość dobre spasowanie elementów zewnętrznych
+ wysoka wartość prędkości początkowej
+ prosta i solidna budowa wewnętrzna


Minusy:

- duża siła potrzebna do przeładowania repliki
- luźny zatrzask magazynka
- słaba powtarzalność strzałów w stocku (niedoskonała praca HU)
- mała waga
- plastikowy magazynek hi cap
- zastosowanie ZnAl do produkcji mechanizmów wewnętrznych

 

 

Replikę do testów użyczył nam Maniak Qzyn z SSA. 

 

 

Źródło zdjęć wersji ostrej:

www.dragunov.net

www.militarium.net

Ocena wszystkich (4.67, głosów: 15)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
Matim_2005 03.08.2009, h. 21:58 Matim_2005
Hmm , najgorszy ten ZnAl w środku , ale jak za 300 zł uważam , że niezły stosunek ceny do jakości i chyba sobie takie coś nabędę.
Buniek92 03.08.2009, h. 22:10 Buniek92
B, dobra recka. Polecam dodać o opiłkach w cylindrze.
Promant 03.08.2009, h. 22:18 Promant
W egzemplarzu przez nas testowanym nie było opiłków w cylindrze. Może jeden czy dwa paprochy, ale nie na tyle, żeby było to znaczące.
Być może jeszcze nie wystąpił taki efekt, a może trafiliśmy na lepszy egzemplarz.
Z chińczykami różnie bywa.

Na tłoku nie widać jeszcze żadnych śladów ścierania.
Terkov 03.08.2009, h. 22:28 Terkov
Jest krótszy od Atoz'a o 13mm, ciekawe gdzie ich brakuje
Promant 03.08.2009, h. 22:33 Promant
Być może w kolbie, bo wydaje się za krótka. Ale mierzyłem 3x i nijak nie chce wyjść inaczej.

Jest to długość mierzona po linii lufy. Wyprofilowanie kolby sprawia, że jej górny i dolny róg są wysunięte dalej, więc w tym miejscu jest 3mm więcej, ale nie mierzy się długości broni centymetr ponad lufą.
epsilon 03.08.2009, h. 22:34 epsilon
tera pytanie gdzie to mozna jeszcze nabyc bo na www.taiwangun.com juz niema tego poszlo jak woda ...
Promant 03.08.2009, h. 22:37 Promant
Chwilowo nigdzie. Podobno we wrześniu mają być w dwóch polskich sklepach.
PiterTKD 03.08.2009, h. 22:40 PiterTKD
Dobry stosunek cena/jakość, też może coś takiego nabędę. Kupić, chociażby po to, żeby powiesić na ścianie:)

Co do tego luźnego zatrzasku magazynka, to może pomogłaby wymiana sprężynki od zatrzasku z jakiegoś AK?
xel20 03.08.2009, h. 23:03 xel20
sama sprężynka nie musi pomóc gdyż zatrzask jest plastikowy
Poli Tukasi 03.08.2009, h. 23:08 Poli Tukasi
No to G&H może się wykazać. Dorabiając wzmocnione elementy no i może komorę hop-up. Oj rozmarzyłem się chyba za bardzo.
Promant 03.08.2009, h. 23:13 Promant
Naszym zadaniem nie było ingerowanie w budowę repliki, ale każdy właściciel na pewno sam może wiele w niej poprawić.
Być może mocniejsza sprężynka pomogłaby w lepszym funkcjonowaniu zwalniacza magazynka.
kabel123 03.08.2009, h. 23:30 kabel123
Fajnie kupię swd za 300 zł a lunetę do niego za 500
starszy szeregowy 03.08.2009, h. 23:43 starszy szeregowy
wygląda na to,ze z tego co czytałem to nic specjalnego, napewno dla rusofili z niewielkim budżetem bedzie całkiem ciekawa oferta. Sam chciałem sie skusić,ale opis i celnosc troche mnie przeraziły...
figo79 03.08.2009, h. 23:58 figo79
nie bardzo wiem czego ludzie oczekiwaliście za te pieniądze... narzekanie że atoz ma coś czego nie ma a&k jest poprostu zabawne jeżeli wziąść pod uwagę stosunek cen.

edit: zapomniałem o najważniejszym recenzja mi się podobała, obiektywne przedstawienie faktów w połączeniu z widocznym profesjonalizmem zawsze robi wrażenie. gj panowie:D
WolfHeart 04.08.2009, h. 00:31 WolfHeart
Szeregowy, czego byś chciał od lufy 6,08? Jasne, że nie będzie strzelać jakoś specjalnie precyzyjnie.
Stalker 04.08.2009, h. 00:34 Stalker
Liczymy, że G&H odpowie na potrzeby graczy i zrobi ładne drewienka

Wyścig trwa, kto szybciej ściągnie SVD do Polski, ten zarobi mimo kryzysu.

igua 04.08.2009, h. 01:24 igua
Recenzja pierwsza klasa, gratulacje. I nie będę oryginalny jeżeli dodam że też mam nadzieję iż G&H dorobi drewienka a może jeszcze stalowy zaczep ? jakby się jeszcze gdzieś tania optyka pojawiła .
Borax 04.08.2009, h. 07:00 Borax
Muszę przyznać, biorąc pod uwagę cenę i pochodzenie tej repliki, że zarówno mechanizm jak i reszta konstrukcji sprawia pozytywne wrażenie. Regulacja HU jest dość precyzyjna, ale gumka i lufa kwalifikują się do wymiany.
Opiłki w cylindrze biorą się z mechanizmu spustowego, a dokładniej z zapadki blokującej tłok w tylnym położeniu. W sumie w testowanym egzemplarzu większość tych opiłków znajdowała się właśnie na mechanizmie spustowym, w tłoku znaleźliśmy może jeden, lub dwa malutkie opiłki, o których właściwie nie warto było wspominać. W niejednym AEGu widziałem gorszy śmietnik

Cieszy nas pozytywny odzew na ten artykuł, jednak powstanie testu możliwe było jedynie dzięki uprzejmości jednego z maniaków - Qzyna.
Maciastek 04.08.2009, h. 08:13 Maciastek
Chińczycy zrobili ponad 2x tańszego Dragunowa to zrobią też tańszą optykę nie ma strachu, żółci bracia już nad tym pewnie pracują
W.Zajcev 04.08.2009, h. 09:37 W.Zajcev
" 0,3 g 382 116 2,3 J"
To jest ok.2,05J a nie 2,3J. A recenzja bardzo dobra!
shamoth 04.08.2009, h. 10:06 shamoth
Recka jak zawsze na 5+ ;]
Żeby jeszcze ktoś zaczął sprzedawać ładne matowe metalowe midy lub reale to by było miło...
BTW ktoś coś wie o tej wersji z metalowym magazynkiem, która przez chwilę była dostępna na airsoftxtreme? Poprawiona replika z metalowym magiem czy ta sama replika z metalowym magiem, który miejmy nadzieję sam w sobie będzie w sprzedaży.
Promant 04.08.2009, h. 10:09 Promant
Kolego Zajcev, gdybyś czytał uważnie, zapewne byś zauważył, że wyniki testu na chrono podano jako $1.

A to powoduje, że wartości nie przeliczaja się na siebie idealnie.

Co więcej: taki test nie jest działaniem w warunkach laboratoryjnych; tak więc wszystko - wiatr, niedoskonała praca hu, zmiana wagomiaru kulek itp - ma wpływ na wyniki.
Powoduje to różnice wyników nawet w pojedynczych strzałach, gdzie nagle wartości energii wychodzą od 2,1J do 2,5J, choć zaraz ktoś stwierdzi, że to sprzeczne z prawami fizyki.

Ale tak właśnie jest i dlatego wyniki dla każdego parametru podaje się uśrednione, w efekcie nie przeliczysz ich wartości idealnie.
Jasne?


Shamoth,

nie dam głowy, ale to chyba była replika z przystosowanym magazynkiem od AEG Real Sword lub CA.
snajperswd11 04.08.2009, h. 10:11 snajperswd11
Broń jest cudna mam 3 egzemplarze(nie na sprzedaż).Zasięg i celność miodzio po dodaniu precki i hopka Madbulla.A za cenę 300zł nie oczekujcie cudów i nie porównujcie do Atoza miejcie trochę rozumu Atoz kosztuje 2tys a A&K 300zł!Jedyne co mi się nie podoba to ten magazynek. Recenzja bardzo dobrze napisana:) Gratulacje
P.S odnośnie opiłków u mnie ich nie było!!!
luis 04.08.2009, h. 11:52 luis
Recenzja na piątkę z minusem. Są postawy strzeleckie (leżąca, stojąca etc.), a nie pozycje;). Ale poza tym bułka z granatem, za fachową opinię należą się oklaski.
jason_m 04.08.2009, h. 11:54 jason_m
mnie sie to podoba ; chociaż tańszy dużo od Atoz Arnament ...
a plusy to : dużo metalu i luneta optyczna PSO-1 ( możliwa do zakupu ) ...

napewno będzie frajda niezła jak zakupie ten model :0:)
Promant 04.08.2009, h. 12:48 Promant
Proszę nie zamieszczać linków do sklepów czy aukcji, które sprzedają ten produkt po zawyżonej cenie.

Luis;

to jest recenzja airsoftowa, a nie instrukcja dla trepów WP, więc jakoś przełkniemy tę nieścisłość.
Splot 04.08.2009, h. 17:44 Splot
tą lunete to gdzie mozna dokupic ??
sniper_tarzan 04.08.2009, h. 19:08 sniper_tarzan
Recenzja super, na pewno się przyda skoro nie dodają instrukcji obsługi. Dziś ponownie pojawił się SWD u krakmana ale jak już go zamówiłem to zniknął z oferty. Chyba ostatni (ups )
Borax 04.08.2009, h. 19:18 Borax
Luis. Czy możemy przyjąć, że słowo "pozycja" jest synonimem słowa "postawa"?
Proszę zgódź się.
Maza94 04.08.2009, h. 20:55 Maza94
lunetę posp, pso można kupić wszędzie na cypri, asg shop, spec shop a jeśli chodzi o prawdziwe posp białoruskie to są:
$3
jason_m 04.08.2009, h. 20:57 jason_m
luneta jak wiem znajduje sie na TAIWANGUN.COM i jak wiem to jest oryginalny rosyjski produkt a nie żaden chiński podrób ... a to że to jest oryginał to dowodzi zawarta z nią instrukcja użytkowania w języku rosyjskim ( jak ktoś z was zna dobrze rosyjski - nie będzie miał kłopotów z tłumaczeniem ) ; tak pisali np. na ASGSHOP.PL ale do tej z TAIWANGUN nie jestem pewny za bardzo ...

Borax 04.08.2009, h. 22:03 Borax
O jej oryginalności zapewne świadczy nazwa producenta w opisie (WwCh).....
Tuksiak 04.08.2009, h. 22:42 Tuksiak
IMHO stopa ma 30,5 cm chyba, że źle podają wszystkie przeliczniki. Ani chybi więc 116 m/s to 380,32783 fps (116 / 0.305).

Co do recki niezła, rozumiem, że lufa z gumą były mieniane? Jakie wyniki wtedy zanotowaliście?
Promant 04.08.2009, h. 23:04 Promant
To jest recenzja repliki stockowej, a nie z częściami wymienianymi. Została wymieniona gumka na aeg, żeby sprawdzić czy pasuje.
Strzały z taką gumką na oko wypadały lepiej, ale to nie była gumka klasy guarder czy systema.
Lufy nie wymieniano.

Replika będzie miała zmienianą lufę i gumkę, zobaczymy jaki będzie efekt - opiszemy go w komentarzach, testu robić nie będziemy - testujemy repliki w stocku.


BTW
rozumiem, że żeby zadowolić szanownych kolegów mamy podawać wszystkie wyniki testów do ostatniej cyfry po przecinku?

Wyjaśnię jeszcze raz:
dla jasnego obrazu - wyniki wszystkich pomiarów są zaokrąglane - w sposób typowy - czyli od 0,5 po przecinku w górę, a poniżej 0,5 w dół. I wyciągana jest średnia.
W ten sposób można podac najbardziej wiarygodny wynik, który jest uśrednieniem, ale w efekcie wartości nie przeliczają się idealnie.
Alternatywą, jedyną sensowną, byłoby podawanie wszystkich pomiarów - np 10 z wszystkimi miejscami po przecinu i całym rozrzutem pomiarów skrajnych. Niezbyt przejrzysty obraz i na dodatek kilkadziesiąt linijek cyferek.

Dlatego w naszych testach będziemy dane uśredniać, tak samo jak robią to inni w testach, bo to norma.
Borax 05.08.2009, h. 06:53 Borax
Możemy też w ogóle nie robić tych pomiarów, wtedy nie będziemy musieli się tłumaczyć czemu nie podajemy do 15 miejsc po przecinku...
Tuksiak 05.08.2009, h. 07:29 Tuksiak
Nie wiem czy szanowni Koledzy widzą różnicę 380, a 382? To są jakieś miejsca po przecinku?
Cyt. "dla ułatwienia przyjąłem, że PI = 5"
Promant 05.08.2009, h. 09:19 Promant
Kolego Tuksiak, proponuję, żebyś zaopatrzył się w chrono i sam robił pomiary. Na pewno będziesz bardziej zadowolony i nie będziemy generować bzdurnych dyskusji.
Kanter92 06.08.2009, h. 22:10 Kanter92
Mam pytanie czy ktoś wie jak można wzmocnić mechanizm spustowy ?? A dokładniej zapadkę trzymającą tłok po naciągnięciu i czy są dostępne części zamienne ??
benizo 07.08.2009, h. 14:34 benizo
Witam,
Szukałem w różnych sklepach i poza Taiwangun'em nie znalazłem tej repliki.
Wie ktoś gdzie możne ją jeszcze dostać ?
Aub gdzie będzie ?

pozdrawiam
Na AirSoftXtreme.pl za ponad 300 zł.. pozdro.
arab55 15.12.2012, h. 12:16 arab55
Ricardo 08.08.2009, h. 14:40 Ricardo
Benizo-patrz post Promata :/ "Chwilowo nigdzie. Podobno we wrześniu mają być w dwóch polskich sklepach. " Recka b.dobra,po pewnych pracach/wymianach może być całkiem nieźle z tym SWD,i wciąż taniej od Atoza
Czarny92 14.08.2009, h. 22:54 Czarny92
Jak na razie to tylko tu taj do dostania

$3
zolbo 22.08.2009, h. 02:21 zolbo
Czarny92 nie sądzę żeby ta firma wogóle ci to wysłała .... no może jak w firmie nie ma nic do roboty. Poczytaj opinie o tym sklepie. Nie najlepsze. Też kiedyś tam zamówiłem M4A1 AGM'a za 545zł. po strzelance ( 30 minut ) nie wiem jakim cudem gearbox sie zacioł odesłałem na gwarancje i słuch o mojej M4A1 zaginął a w dodatku zero kontaktu. Jeśli chodzi o SWD to osobiści chciałbym mieć taką giwere
zolbo 22.08.2009, h. 02:25 zolbo
Czarny92 nie sądzę żeby ta firma wogóle ci to wysłała .... no może jak w firmie nie ma nic do roboty. Poczytaj opinie o tym sklepie. Nie najlepsze. Też kiedyś tam zamówiłem M4A1 AGM'a za 545zł. po strzelance ( 30 minut ) nie wiem jakim cudem gearbox sie zacioł odesłałem na gwarancje i słuch o mojej M4A1 zaginął a w dodatku zero kontaktu. Jeśli chodzi o SWD to osobiści chciałbym mieć taką giwere
oska0211 24.08.2009, h. 06:50 oska0211
Zakupiłem SWD i jestem z niej bardzo zadowolony za 300 to problem kupic konkretną replike
Czarny92 24.08.2009, h. 21:00 Czarny92
Zolbo znam opnie o tym sklepie dlatego pofatygowałem się osobiście na razie karabin się trzyma i jestem zadowolony a co do gwarancji to i tak myślę o jakimś m170 więc i tak przepadnie
Eustachhyy 29.08.2009, h. 12:40 Eustachhyy
A czy ktoś sprawdzał czy magazynki od RS są kompatybilne?
Pucu 30.08.2009, h. 15:58 Pucu
Czy można wymienić lufę zew aby można było wymieniać tłumik ognia na cóś innego? Jeśli tak to gdzie można kupić?
socom1 18.09.2009, h. 15:33 socom1
Co do magazynka, który sprawia problemy przy otwieraniu. Nie potrzebne długie paznokcie ni żaden śrubokręt na polu walki. Wystarczy by złapać magazynek na długość(patrząc od góry w otwór podjnika i trochę go ścisnąć - klapka ustapi nawet pod krótkim paznokciem.
mg schutze 29.10.2009, h. 20:23 mg schutze
Doszedł i mój SVD i co najważniejsze poszedł dosłownie 15 minut po otwarciu
do przeróbki lufa 6,02 sprężyna M175 i guma guardera i co i g.....no !!
Ewidentny brak hop up'a kulki lecą około 50 m i walą w dół piką :/
Dzisiaj założyłem inną gumkę dodatkowo wywaliłem silikonowy pręcik sręcik i
wymieniłem śrubę od HU na dłuższą i szerszą. Stara rozwaliła gwint w komorze :/
Baka pasuje jak ulał do optyki ale nie atoza a wcześniejszych chińskich kopi.
Jest idealnie dopasowana i w niczym nie przeszkadza a napewno nie w celowaniu.
Powtarzalność strzałów na strzelnicy (prawie tunelowej) jest zadowalająca lecz napiszę więcej dopiero po testach z działającym HU.
Ogólnie jestem zadowolony
mg schutze 30.10.2009, h. 09:49 mg schutze
Znalazłem HU był pod biurkiem
A tak na serio okazało się, że lufa Deep Fire jest troszkę inaczej skonstruowana i ma
za małe okno na gumkę HU. Praca pilnikiem powinna pomóc.
Narazie na stokowej lufie HU działa i na ~70 m tłukę w cel wielkości 50/50cm bez jakiś wielkich problemów.
mg schutze 04.11.2009, h. 10:51 mg schutze
No i tak jak pisałem tak zrobiłem.
Dokładnie obliczyłem dystans na 47 kroków strzela celnie w cel wielkości klatki piersiowej dorosłego faceta. (teren otwarty z latającym wiaterkiem)
Kulki zaczynają opadać na około 90 krokach.
Niestety nie mam miary dostatecznie długiej co by zmierzyć odległość.
Fakt faktem celność i zasięg znacząco się poprawiły.
Co ciekawe gumki (czarne) guardera nie działają, bądź działają bardzo słabo.
Założyłem przeźroczystą silikonową i działa o niebo lepiej.
Zamiast dystansera (pręcik silikonowy) dałem izolację od przewodu elektrycznego bodajże 2 mm2 i działa.
BnGfromZG 14.11.2009, h. 09:30 BnGfromZG
co do tego miejsca na bagnet, wydaje mi się że można założyć na nim jakiś dwójnóg. magazynek można kupić od atoza za 85zł na specshopie. niestety z abs-u
ZYWIEC 05.12.2009, h. 15:13 ZYWIEC
"Tłumik płomienia, niestety, stanowi jeden odlew wraz z podstawą muszki" - I dobrze. W oryginalnym też tak jest.
(np. $3 )
terenide 10.12.2009, h. 22:50 terenide
Replika będzie dostępna od nowego roku na taiwangun po 299 zł.
Keltuzar 13.12.2009, h. 20:31 Keltuzar
Ciekawe co zmienią w nowej serii , krakmani nie potrafili powiedzieć .

pozdrawiam.
Keltuzar 22.01.2010, h. 13:43 Keltuzar
Mi wczesniej napisali ze bedzie dostepna w polowie wiosny . pozdrawiam.
Radzio22 30.01.2010, h. 23:31 Radzio22
Chce powiedzieć kilka słów, mianowicie według mnie replika jak na tą cenę została solidnie wykonana.Mimo tego ze magazynek jest plastikowy przeżył upadek z 3 piętra (przez przypadek nacisnąłem przycisk zwolnienia magazynku.) minusem magazynka jest to ze:
-trzeba go bardzo mocna podkręcić żeby broń pobrała kulkę.
-Magazynki są dostępne tylko w 2 sklepach plastikowy kosztuje 80 zł a metalowy 150zł są to mid-capy(co jest plusem).
-magazynek w replice jest plastikowy i ma straszne luzy.
Powiem jeszcze tyle, że raz na sesji z niewiadomych przyczyn odpadła mi lufa.Po prostu śrubki się poluzowały.
Pomimo tych uwag jestem bardzo zadowolony z repliki SWD Dragunov A&K
To tyle z mojej strony.
lki 18.02.2010, h. 17:58 lki
Mi też się śrubki od lufy poluzowały, magazynek owinąłem od góry taśma żeby ciaśniej wchodził bo raz mi prawie do kanału wpadł

czy te części się nadają i będą pasować bez żadnych przeróbek?
$3
$3
Radzio22 28.02.2010, h. 18:44 Radzio22
Co sądzicie o sprężynie SP 170 Guardera lub o M180? Czy one w ogole podejdą.Czy dużo ciężej będzie się naciągało broń?
dawidg93 20.05.2010, h. 21:17 dawidg93
A czy ktoś wie gdzie mogę dostać głowicę cylindra do tego SWD? Szukałem już wszędzie i nigdzie nie ma :/ ( W ogóle części z jakiej repliką są kompatybilne z tą?) Jakimś dziwnym trafem ten "cycek" od głowicy urwał się i został w komorze hop-up (tak tak wiem, jak można uszkodzić taką część - no ale jakimś cudem się tak stało i teraz jest jedna wielka kupa)
Gryku 08.07.2010, h. 11:48 Gryku
Ja kupilem za 400 zł z lunetą i szyną boczna. Jestem z niej bardzo zadowolony.
Chciałbym ja podlepszyc gdzies tak za 300 zł tylko niewiem jaka sprezyne dac myslałem nad 150 ale ciezko bedzie sie ładowac.
Robbb 23.12.2010, h. 19:50 Robbb
właśnie zakupiłem SWD AK i jestem jak najbardziej zadowolony cena niska korpus repliki naprawde dobrze wykonany , jedyne co napewno zrobie to częś małych kołków pod imbus 1,5, i 2 przegwintuje na większe , strach dokręcac . Po poierwszym rozkręceniu i skręceniu wszystko mi się poluzowało , bo bałm się o te kołeczki . Już sama wymiana gumki naprawde powoduje że replika staje się naprawde przyzwoita . Więc nie mogęsię doczekakiedy przyjdzie now lufka .
P.S. w moim SWD magazynek nie ma luzów i jest aż za dobrze spasowany .
duzy212 24.01.2011, h. 21:57 duzy212
Ja z modelu SWD firmy A&K jestem bardzo pozytywnie zadowolony, ponieważ za tak niską cenę kupiłem tak bardzo dobrą replikę. lecz najgorszą wadą tej repliki jest chyba tylko Gumka HU którą radzę zmienić na Czarną gumkę SYSTEMY, od razu po kupnie broni. A także delikatne przesmarowanie zamka(by łatwiej się naciągało) ponieważ na początku jest stosunkowo suchy.

Co polecam wymienić w replice by była na poziomie średnim?
1.Gumka HU SYSTEMA (czarna) 
2. Lufa GUARDER 6,02 590mm 
http://www.taiwangun.com/czesci_i_akcesoria_lufy_precyzyjne/lufa_precyzyjna_6_02mm_do_psg-1_o_dlugosci_590_mm_guarder-2030.html
3.Sprężyna np. 170 
http://www.taiwangun.com/gearboxy_oraz_ich_czesci_sprezyny_glowne/sprezyna_sp_170_guarder-841.html
4. Zaczep tłoka i tłok( początkowe części wytrzymują sprężynę 170 na 100% ale jeżeli chcecie mocniejszą sprężynę to polecam części z firmy G&H)
http://www.repliki-gh.home.pl/zestaw_swd.html
5. Szyna montażowa do AK lub SWD
6. OPTYKA
 Skuteczność  repliki po tym tuningu + - 70m

NAPRAWDE POLECAM... WARTO KUPIĆ TĄ REPLIKĘ
Zigger 21.03.2011, h. 21:52 Zigger
Ładnie napisane :) za to plus, zaś albo jestem ślepy albo tu nie ma nic o często poruszanym temacie nieszczelności tej że repliki, a przynajmniej tak mówi wójek google :)
Snajper666 08.04.2011, h. 11:22 Snajper666
Duzy cos Ci słabo wyszło. U mnie:
Lufa stockowa, gumka niemalże też, sprężyna Madbull m150 i zasięg dosłownie wczoraj mierzony +/- 90m Także coś skopałeś :D
KubaSoldier 04.07.2011, h. 14:12 KubaSoldier
Napewno 90 metrów na 150...hahha Ty chyba to na oko mierzyłeś. Ja na sprężynie 170 precce promyka i gumce systemy mam stabilne 75/80 metrów, a ty prawie w stocku masz 90?
krism4a1 23.07.2011, h. 13:38 krism4a1
A JA swoje SWD popsułem po niecałym miesiącu :)
to raczej nie ma się czym chwalić
Cruzer69 07.09.2011, h. 22:15 Cruzer69
KLimek1989-89 23.11.2011, h. 14:50 KLimek1989-89
ja dopiero zaczynam przygode z ASG. SWD firmy A&K mam jakies 3 miesiące i jestem zadowolony ;> mam zamiar wymienic lufe i gumke HU i odkładam na PSO1 :P
andrzej181194 07.06.2012, h. 00:17 andrzej181194
Minusy: - duża siła potrzebna do przeładowania repliki (zalezy kto ma jaka budowe ciala, np. dziecko 10 letnie samo naciaga sprezyne 150 uzywajac duzo sily ale starsi nie maja z tym problemu)- luźny zatrzask magazynka (nie w kazdym- ja tak nie mam)- słaba powtarzalność strzałów w stocku (z tym sie zgodze)- mała waga (to raczej plus jest a nie minus :D)- plastikowy magazynek hi cap (ja mam metalowy mind-cap, zalezy od egzemplaza)
- zastosowanie ZnAl do produkcji mechanizmów wewnętrznych (jezeli ktos ma dostep do tokarki i CNC to dla niegonie problem dorobic sobie czesci ze stali :D)
arab55 15.12.2012, h. 12:09 arab55
Miałem takiego Dragonova. ;).. Fajna sprawa.. Pozdro.
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 179041

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane