Daj cynk
Reklama

Testy

Steyr Mannlicher M9-A1

Pistolet, 11.10.2010, h. 15:22, dodał: Regdorn , autor: Borax
13

Replika 6 mm BB pistoletu bojowego M9-A1, zasilana CO2, odwzorowuje model broni krótkiej produkcji firmy Steyr Mannlicher.

 

TROCHĘ HISTORII

Austriacka firma Steyr Mannlicher ma bogate tradycje w produkcji broni długiej i krótkiej, których początki sięgają XIX wieku. Najbardziej znanym jej produktem jest karabinek szturmowy AUG, poza tym cenione są jej karabiny myśliwskie i wyborowe. Firma zajmuje się także produkcją broni krótkiej wyczynowej i długiej broni pneumatycznej.

 


W 1999 roku Steyr Mannlicher przedstawił po raz pierwszy pistolet M9 na amunicję 9x19 Para. Jest to pistolet bojowy o kompaktowych rozmiarach - broń składająca się z polimerowego szkieletu i metalowego zamka, o chwycie pochylonym pod kątem, który pozwala uchwycić pistolet głębiej w dłoni. Dzięki temu oś lufy jest niżej ułożona nad dłonią, co z kolei ma wpływ na zmniejszenie podrzutu broni podczas strzelania.

Twórcą i pomysłodawcą większości rozwiązań konstrukcyjnych nowego pistoletu jest Wilhelm Bubits, konstruktor, który podobno miał też coś wspólnego z konstrukcją Walthera P99.

 


M9-A1 to wersja zmodyfikowana, o poprawionym standardzie integralnej szyny RIS oraz zmienionym nieco chwycie, o lepszej fakturze. Niestety pistolet Steyr M9 pozostaje w cieniu innej austriackiej konstrukcji: Glock’a, z którym bezpośrednio konkuruje. A szkoda, gdyż jest to broń nowoczesna i ergonomiczna. Obecnie główni odbiorcy tej broni to służby policyjne oraz rynek cywilny.

 

 

 

OPAKOWANIE

Pudełko, w którym otrzymujemy replikę jest standardowe, estetyczne i ładnie zaprojektowane graficznie. Składa się na nie tekturowa pokrywka i styropianowa wytłoczka spodnia, która jest, dla dodatkowego zabezpieczenia repliki, zafoliowana.

 

W pudełku znajduje się, oprócz samej repliki, dwuczęściowa instrukcja oraz opakowanie kulek 0,2 g. Instrukcja wydrukowana jest w kilku językach, w tym po angielsku, i bardzo czytelnie ilustrowana zdjęciami oraz rysunkami, które krok po kroku objaśniają wszystkie czynności związane z obsługą repliki. Na stronie internetowej producenta można znaleźć wersję instrukcji w języku polskim.

 

 

PIERWSZE WRAŻENIE

Po zdjęciu folii i wyjęciu repliki nie było szczególnego zaskoczenia. Steyer M9-A1 to pistolet bardzo podobny wielkością i wagą do wielu replik współczesnych modeli broni krótkiej. Replika z zewnątrz w całości wykonana jest z ABSu o przyjemnej matowej fakturze, sprawia solidne wrażenie. Całość szpecą  niestety śrubki, łączące połówki szkieletu. Linię łączenia połówek szkieletu widać wyraźnie, lecz podobna linia jest także widoczna w broni ostrej.

 

Pierwsze wrażenie jakie się nasuwa, to dobra ergonomia. Profilowany chwyt przypominający ten z Walthera P99 sprawia, że pistolet trzyma się pewnie i leży on w dłoni bardzo wygodnie. Replika jest właściwie wyważona.

 

 

WYGLĄD ZEWNĘTRZNY

Replika pistoletu Steyer Mannlicher M9-A1 należy do kategorii non blow back czyli ma nieruchomy zamek, a co za tym idzie wszystkie dźwignie i przełączniki, poza bezpiecznikiem i zwalniaczem magazynka, są nieruchomymi atrapami. Bezpiecznik nie znajduje się, tak jak w ostrym odpowiedniku, w języku spustowym, a po prawej stronie repliki, powyżej kabłąka spustu. Jest to bezpiecznik suwakowy. Jego konstrukcja zapobiega samoistnemu przestawieniu i aby zmienić jego położenie należy wcisnąć go, a następnie przesunąć. Umiejscowienie bezpiecznika  powoduje, iż pistolet wygodniej jest obsługiwać osobom praworęcznym.

 

Konstrukcja spustu [pierwowzór posiada mechanizm spustowy DAO] powoduje, że układa się on „do palca”.

 


Przyrządy celownicze nie posiadają  regulacji, jednak  w szczerbince znalazł się element skupiający światło, w formie atrapy światłowodu, co poprawia szybkość celowania, nawet w  półmroku.

 

Natomiast muszka ma białą kropkę.

 

Jeśli to nam nie wystarczy, można zastosować akcesoria takie jak latarka czy celownik laserowy, dzięki, umiejscowionej w przedniej, dolnej części szkieletu pod lufą, szynie RIS.

 

Przyrządy celownicze są estetyczne, choć różnią się od pierwowzoru – w wersji ostrej zastosowano, charakterystyczną dla pistoletu Steyr M9-A1, szczerbinkę trapezoidalną z białymi paskami zamiast kropek. Pomijając wymienione wyżej różnice, producentowi udało się dość dobrze odwzorować ogólny wygląd pistoletu Steyr Mannlicher M9-A1.

 

 

OZNACZENIA

Replika posiada licencjonowane oznaczenia producenta wersji ostrej i numer seryjny. Firma ASG AS umieściła także swoje logo i napis „kaliber 6mm BB”. Dodatkowo na korpusie znajduje się nalepka z oznaczeniem energii w joule’ach. Nalepkę tę łatwo można usunąć.

 

Z przodu szkieletu, po prawej stronie, pod zamkiem umieszczono wypukło wytłoczony napis, ostrzeżenie w języku angielskim. Jest on wykonany bardzo małą czcionką i właściwie nie rzuca się w oczy ani nie razi specjalnie swoją obecnością. Jednak z drugiej strony taki „dodatek” może stanowić minus dla wielu osób ceniących w replikach realizm odwzorowania.

 

 

ŁADOWANIE KAPSUŁY CO2

Pistolet napędzany jest nabojem CO2, który nie znajduje się w magazynku, a w skrytce wewnątrz chwytu. Dzięki temu z zewnątrz replika nie różni się od swojego pierwowzoru [nie ma tu, jak w wielu replikach na CO2, wystającego pokrętła dociskowego, czy sztucznie przedłużonej stopki magazynka]. Jednak minusem takiego rozwiązania jest niepełnowymiarowy magazynek, typu szynowego, konstrukcji znanej z AEP. Dostęp do kapsuły CO2 uzyskujemy po wyjęciu magazynka i odsunięciu do tyłu okładziny rękojeści. Do wymiany naboju nie potrzeba żadnych dodatkowych narzędzi; jest on dociskany od spodu śrubą, która, niestety, wykonana została z tworzywa.

 

 

MAGAZYNEK

Wspomniany magazynek nie jest pełno wymiarowy, ale mieści 14BB, w dwóch rzędach, naprzemianlegle.

 

Przy ładowaniu blokujemy podajnik w dolnym położeniu, zaś jego zwolnienie następuje po przesunięciu małego przycisku w stopce magazynka.

 

 

STRZELANIE

Pistolet nie jest tak szybkostrzelny jak replika z blow backiem i spustem samonapinającym. Spust jest dość twardy, ponieważ jego ściągnięcie jednocześnie przeładowuje replikę, ale nie powoduje to konieczności nadmiernego wysiłku. Mniej wprawiony strzelec może jednak mieć z tego powodu kłopoty ze zrywaniem strzałów. Potrzeba też kilku strzałów na przyzwyczajenie się do działania pistoletu.

Moc repliki i wartość prędkości początkowej BB robią wrażenie. Ilość fps w niektórych pomiarach odpowiada wartościom osiągów podawanym przez producenta, jednak średnia wartość najbardziej zbliżonych wyników jest trochę niższa. Tylko w przypadku kilku pierwszych strzałów, na świeżo załadowanej kapsule CO2, wartości te są nawet znacznie wyższe. Mimo braku systemu Hop Up zasięg jest imponujący. Ujemnym zjawiskiem było natomiast to, że podczas testu fps i strzelań tarczowych, na oddanych ponad 250 strzałów, trzykrotnie wystąpił strzał dwiema kulkami na raz.

 

TESTY

 

1. Pomiar prędkości początkowej i energii.

Z powodu znacznej energii repliki i wysokich wartości fps podawanych przez producenta test prędkości początkowej oraz energii przeprowadzono dla wagomiaru BB 0,2 g  oraz, w celach porównawczych, dodatkowo dla wagomiarów 0,25 g i 0,3 g.

Prędkość początkowa BB dla repliki Steyr M9-A1 na 0,2 BB wynosi 416 fps. (Jest to wartość średnia, wyliczona z kilku pomiarów o najbardziej zbliżonych wynikach.)

 

Wyniki pomiaru dla poszczególnych wagomiarów BB:


wagomiar BB            fps            m/s           energia (J)
0,2                   416            127            1,6
0,25                 415            126            1,95
0,3                   395            120            2,2

 

2. Test celności i skupienia na dystansach 15m i 25m.

Test przeprowadzono używając tarczy sylwetkowej z umieszczonym centralnie prostokątem kartki A4. Użyto wagomiarów 0,2 g i 0,25 g BB.

Do pomiarów odległości użyto taśmy mierniczej. Strzały oddano w seriach po siedem.

Warunki pogodowe: bezwietrznie, temperatura powietrza 14 stopni C.

Na dystansie 15 m dla 0,2 BB 7/7 strzałów trafiło w sylwetkę, z tego 5/7 w prostokąt A4.

Na dystansie 15 m dla 0,25 BB 7/7 strzałów trafiło w sylwetkę, z tego 6/7 w prostokąt A4.
W obu przypadkach skupienie mieściło się w kole o średnicy 10 cm.

Na dystansie 25 m dla 0,2 BB 7/7 strzałów trafiło w sylwetkę, a dokładnie: wokół i w krawędź prostokąta A4.

Na dystansie 25 m dla 0,25 BB 7/7 strzałów trafiło w sylwetkę,  z tego 2/7 w prostokąt A4.
W obu przypadkach rozrzut wynosił 20 - 22 cm.

Na kulkach 0,2 g pistolet jednak zachowywał się gorzej. Tor lotu kulki i powtarzalność strzałów była lepsza dla cięższej amunicji. Zatem preferowana amunicja w przypadku pistoletu Steyr M9-A1 to wagomiar 0,25 g.

 

3. Pomiar zasięgu skutecznego i całkowitego.

Przy pomiarze zasięgu oddano kilka serii strzałów także na dystansach większych niż 25 m.

Zasięg skuteczny pistoletu wynosi 25 m, ale w sylwetkę można trafiać także na większych odległościach, jednak z mniejszym prawdopodobieństwem trafienia. Zasięg maksymalny pistoletu wynosi 50 m.

 

4. Pomiar gazożerności (ile wystrzelimy na jednej kapsule) i skuteczności (po ilu strzałach spada zasięg na jednej kapsule).

Pistolet jest bardzo ekonomiczny. Na jednej kapsule CO2 udało się oddać 250 strzałów. Z tego 200 strzałów było skutecznych, później zasięg zaczął powoli spadać, a skuteczność była różna i coraz mniejsza.

 

Podsumowanie

Replika pistoletu Steyr Mannlicher M9-A1, produkcji duńskiej firmy Action Sport Games AS, ze względu na dużą moc i prędkość początkową BB, nie nadaje się do typowych gier airsoftowych, zwłaszcza na dystansach typu CQB, czyli do 10 metrów. Mimo to doświadczony i myślący gracz może używać takiej repliki w taktyce zielonej, na większych dystansach np. w grach o charakterze milsim.

Replika świetnie nadaje się do strzelań tarczowych. Może stanowić doskonały pistolet treningowy, albo po prostu służyć każdemu do strzelania rekreacyjnego, gdyż strzelanie z tego pistoletu to naprawdę przyjemna rozrywka. Osiągi M9-A1 są imponujące. Celność i zasięg powinny zadowolić każdego strzelca.

Pistolet wprawdzie nie posiada ruchomego zamka, ale tym samym nie posiada również, w porównaniu z replikami GBB, tylu skomplikowanych i ruchomych części, które mogłyby ulec awarii w trakcie użytkowania. Dlatego, moim zdaniem, może być repliką bardziej niezawodną, mniej podatną na usterki oraz o dłuższym potencjalnym okresie użytkowania.

Odstępstwa od oryginału występują w formie innego typu bezpiecznika oraz szczerbiny, jednak ogólny wygląd repliki pozostaje w zgodzie z pierwowzorem, a jakość wykonania nie budzi zastrzeżeń. Licencjonowane oznaczenia zdecydowanie podnoszą realizm i wartość estetyczną repliki, podobnie jak numer seryjny. Trochę szkoda, że obok umieszczono inne napisy.

Innymi słowy: jest to estetycznie i solidnie wykonana replika, która może przynieść swojemu użytkownikowi sporo radości oraz przyjemności ze strzelania.

 

Replikę testowaliśmy dzięki uprzejmości dystrybutora produktów CA, duńskiej firmy Action Sport Games:

 

 


Źródło zdjęć wersji ostrej:
www.alfacharlie.pl

Dane repliki

Producent: ActionSportGames A/S
Model:
(numer katalogowy)
M9-A1
Długość: 230 mm
Waga: 520 g
Prędkość wylotowa: 416 fps
Hop-up: brak
Blowback: brak
Zalety: + licencjonowane oznaczenia
+ numer seryjny
+ dobra jakość tworzywa
+ non blow back (mniejsza podatność na usterki)
+ dobra ergonomia chwytu i wyważenie
+ dobre spasowanie części repliki
+ czytelne przyrządy celownicze
+ umieszczenie kapsuły CO2 w chwycie (brak wystającego pokrętła)
+ możliwość montażu latarki lub celownika laserowego (szyna RIS)
+ duża moc (pistolet doskonały do strzelania tarczowego i rekreacyjnego)
+ duży zasięg
+ mała gazożerność
+ celność/skupienie – bardzo dobre na dystansie 15m i dobre na 25m
+ ładne wykonanie
Wady: - brak metalowego zamka
- non blow back (mniejszy realizm)
- szczerbinka inna niż w oryginale
- forma bezpiecznika nie istniejąca w wersji ostrej
- twardy spust (zrywanie strzałów)
- magazynek niewymiarowy
- umieszczenie tekstu ostrzeżenia na szkielecie
- duża moc (mniejsze zastosowanie w grach asg)
- od czasu do czasu oddaje strzał podwójny

Steyr Mannlicher M9-A1

Ocena wszystkich (1.00, głosów: 1)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
gross 02.06.2009, h. 00:12 gross
Zastanawia mnie jedna rzecz, po co tak szacowna firma wypuszcza kolejną "replikę airsoftową nie nadającą się tak naprawdę do airsoftu". Zaraz będą głosy, "że przecież można strzelać do tarczy!", że "można używać do taktyki zielonej!", a guzik! do tarczy to jest chyba przyjemniej z wiatrówki, a w zielonej taka replika jest moim zdaniem bezużyteczna w walce z AEGami. A wy, jak to widzicie, panowie szlachta?
Promant 02.06.2009, h. 01:11 Promant
Właśnie problem w tym, że większość osób postrzega airsoft wyłącznie przez pryzmat gier, i to zwykle na naszym podwórku.
Natomiast na świecie airsoft jako gra to tylko jedna z form. Repliki używane są do ćwiczeń, strzelectwa typu IPSC, strzelania rekreacyjnego albo rekonstrukcji czy kolekcjonerstwa.

Firmy produkujące repliki nie robia ich wyłącznie dla graczy. Inaczej wystarczyłby kawał plastiku z odpowiednią ilością fps.

Strzelałem z krótkich wiatrówek tarczowo i moje subiektywne odczucie jest takie, że przyjemniej strzela się z takiego steyera czy innej mocnej repliki asg. Pojemniejszy magazynek, tania amunicja, a przy dużej mocy nawet lepsze od wiatrówek. Oczywiście to subiektywna opinia.
A Steyer akurat nadaje się do taktyki zielonej. Do dystansów CQB na pewno nie, ale w lesie na troche większej odległości spokojnie można go wykorzystać.

Znam wiele osób, które kolekcjonują repliki. Wolą zbierać strzelające repliki niż atrapy. Dobrze odwzorowane repliki z oznaczeniami podobają sie im bardziej niż deko czy coś w tym stylu. Wypadają zwykle dużo taniej, a jeszcze można sobie postrzelać jeśli się chce. A pozwoleń nie trzeba. I ci ludzie nie uczestniczą w strzelankach.

BTW
oczywiście, że taka replika nie zastąpi AEGa, ale osiągami spokojnie dorównuje większości stockowych aegów, a jak np. aeg padnie to wolę mieć w lesie taki pistolet niż czekać czy kombinować, aż da się skrócić dystans dla GBB na 300fps przeciw tym aegom. Oczywiście to znowu tylko subiektywna opinia.
Wukasz 02.06.2009, h. 08:49 Wukasz
Inna rzecz że ta replika trochę dziur w policzkach i wybitych zębów będzie miała na swoim koncie. Nie lubię bocznej na CO2... w szczególności w zestawie z brakiem wyobraźni.
Promant 02.06.2009, h. 11:33 Promant
Dlatego nie jest to rzecz dla ludzi bez wyobraźni. A dla takich nie trzeba CO2, wejdą choćby do budynku z chińskim aegiem na 450fps i będą siać z 5 metrów.

BTW
inteligentni i normalni celują raczej w korpus i nie czerpią przyjemności z dziurawienia czyjejś twarzy.
Pasti 02.06.2009, h. 12:53 Pasti
eee ASG to nie IPSC. Od IPSC są inne fora i inne "zabawki" . Dla mnie ta replika to dziurkacz do tarcz, którego nie warto kupować do ASG(podobnie jak replik poprzednio opisanych rewolwerów...). A tu na portalu, mówimy o Airsofcie, jako grach, larp'ach, zlotach gdzie strzelamy do siebie nawzajem. To ma być zabawa, przyjemność, a nie kaleczenie się. Dlatego lepiej opisywać repliki które do tego się nadają .
Foka 02.06.2009, h. 15:00 Foka
> eee ASG to nie IPSC

I tu się mylisz, znowu patrzysz przez pryzmat swojego, wąskiego postrzegania airsoftu. Na ASG nie trzeba pozwolenia, nie trzeba strzelać na strzelnicy. W wielu krajach, gdzie o broń jest jeszcze trudniej niż w Polsce, ASG są wykorzystywane do IPSC bardzo szeroko.

Wystarczy poczytać na sieci, wystarczyło przyjechać na Tomaszowo
Promant 02.06.2009, h. 21:53 Promant
Hehe, no, IPSC na Tomaszowie wszystkim się spodobało.
Guest (ID:6452) 02.06.2009, h. 23:43 Guest (ID:6452)
Tylko czy de facto brzydka i słabo odwzorowana replika nadaje sie do kolekcji, na półkę? Ozdobą to to nie jest.

Czy replika z taką se- celnością i twardym spustem nadaje sie do jakiejś formy sportowego strzelania? Raczej słabo.

Czy replika bez HU ale za to z 400fps pod maską nadaje się do ASG? Raczej też nie bardzo (mam na myśli syndrom rugera: zbyt mocne żeby strzelac z bliska, zbyt niecelne żeby strzelac z daleka).

Więc do czego ona sie nadaje? Na wypychacz kabury?
Promant 03.06.2009, h. 00:56 Promant
Czy jest brzydka? Kwestia gustu.

Słabo odwzorowana? Co znaczy słabo? Ma odstępstwa, ale jeszcze nie widziałem repliki odwzorowanej idealnie.

"Taka se celność" - też pojęcie względne, miałem trochę replik pistoletów i ten plasuje się całkiem nieźle.

Spust ma twardy ale nie tak jak w Rugerze. Miałem dwa rugery, właściwie to nadal mam, wiem jak tam wyglądał "twardy" spust i jak wygląda w tej replice. Bez porównania.

To nie jest ideał, ale do strzelania tarczowego czy rekreacyjnego jest całkiem niezły. I na pewno porównanie z rugerem nie jest trafne, ruger to prymityw.

Zreszta takie zarzuty możnaby mieć wobec wszystkich replik CO2, a jakoś sa produkowane i znajdują nabywców na całym świecie. Może wszyscy co kupuja zwariowali, a może jednak ma zastosowanie skoro jest zbyt i popyt na repliki CO2?
Guest (ID:6452) 03.06.2009, h. 11:06 Guest (ID:6452)
Nie mówię o replikach z BB na CO2, te są nawet nawet (hi capa WE). Mają normalny spust

Brzydki czyli dziury na śrubki w szkielecie, nieruchome (co widać na zdjęciach nawet) atrapy dźwigni, ten bezpiecznik nad spustem.

Ruger to prymityw ale z HU. Nie taki znów widacprymityw. I nie ma TYLU fps.

Przypomina mi to bardzo te repliki winguna czy jakośtak co sie odtatnio popojawiały. Pierdyliard FPS i... tyle.
Promant 03.06.2009, h. 21:59 Promant
No, akurat winguny to cienizna.
Eyedeez 23.03.2011, h. 04:44 Eyedeez
Ja posiadam Berettę firmy Win Gun na CO2... i szczerze mówiąc odstawiłem już AEG'a na 4 strzelanki do szafy... na ostatnie 2 nawet go nie brałem. Trochę uciążliwe jest zatrzymywanie się żeby dosypać sobie kulek do magazynka (15szt. poj.) ale dodaje to zabawy ;) Jestem z niej zadowolony, bo niema zbędnych bajerów typu blow back zżerający drugie tyle gazu co strzał, szkoda że jest plastikowy, chociaż tak naprawdę wisi mi to. Jest ładnie wykonany, ładnie strzela, jest oszczędny gazowo (latając od 11 do 16 i nie oszczędzając kulek zużyłem niecałe 2 naboje ).

A co do odpowiedzialności... mając w rękach te 450 do 510 fpsów (w zależności od kulek i gazu) trzeba rzeczywiście grać bardzo z głową, dlatego więcej pacuję, więcej strzelam w oporządzenie, jestem cichszy bardziej ćwiczę taktykę, dłużej celuję zanim strzelę, itp. Także wiem że spoczywa na mnie odpowiedzialność mając taką moc w rękach i zauważam jak narazie tylko same plusy, a z kolegów jak narazie tylko jeden się skarżył że boli, ale to na samym początku ;)

Poza tym zanim poszedłem strzelać tym do ludzi poprosiłem brata żeby strzelił mi w plecy z niej z odległości 2 metrów żebym wiedział jaki to ból ;)

Polecam ludziom odpowiedzialnym, i do strzałów do tarczy i do strzelanek, za taką cenę mamy naprawdę dobrą zabawkę, do uniwersalnych zastosowań,

Pozdrawiam!
Bleyst 25.04.2013, h. 12:08 Bleyst
Dorzuce swoje 5 groszy.

Jestem wielkim fanem Steyr'a i mialem okazje strzelac z ostrej wersji. Bardzo sie ucieszylem, ze bedzie dostepna wersja airsoft i niestety po tym wszystkim czekalo mnie ogromne rozczarowanie.
Krotko mowiac - zal mi dupe sciska, ze taki rewelacyjny pistolet doczekal sie takiej kaszaniastej kopii. Zupelnie nie wiem do czego w/g zamierzen producenta mialaby ona sluzyc. Jak koledzy wczesniej zauwazyli jej moc jest za duza na jakies CQB czy Urban. Nie chce polemizowac tutaj z rozsadkiem przedmowcow, ale zeby zabrac na cqb czy urban cos powyzej 400 fps trzeba byc nienormalnym. Jako bron do strzelania do tarczy - powyzej 10 m nosi jak makarow, kto chcialby sie z tym meczyc? do jakiegokolwiek treningu militarnego czy cqb shooting - brak ruchomego zamka i realistycznego magazynka wyklucza ja rownierz.

no i ostatni gwozdz do trumny - jakosc wykonania. Wyglada ladnie na zdjeciach, ale przypomina mi "sprezynki" ktorymi bawilismy sie 15 lat temu. plastic fantastic.

rozczarowanie i tyle.
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 216933

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane