Daj cynk
Reklama

Testy

RK-104

Karabin, 15.02.2007, h. 15:27, dodał: Kmieciu4eveR , autor: Kmieciu4eveR
16

RK-104

Dane repliki

Producent: Guay Guay
Model:
(numer katalogowy)
EGK-104-STD
Długość: 860 mm
Waga: 3,2 kg
Prędkość wylotowa: 330 fps
Bateria: do 10.8V large
Hop-up: regulowany
Blowback: nie

Wstęp

Seria karabinków AK-10X produkowana jest w rosyjskiej fabryce IZHMASH i przeznaczona głównie na eksport. AK-104 to subkarabinek w kalibrze 7.62x39 o lufie długości 314 mm. Przednie okładziny i chwyt pistoletowy wykonane są z tworzywa, podobnie jak składana na bok kolba. RK-104 tajwańskiej firmy Guay Guay nie jest dokładną repliką tej broni, a to ze względu na kolbę, która jest stała i przypomina tą z modelu AK-74. Ponadto replika jest o 4 cm dłuższa niż oryginał. Podejrzewam, że jest to spowodowane właśnie inną kolbą.

Co w pudełku?

Razem z karabinem otrzymujemy wycior, przyrząd do regulacji muszki, malutki woreczek kulek, czerwoną zatyczkę do lufy oraz instrukcję w języku angielskim i katalog produktów firmy G&G.

[Powiększ][Powiększ]

Wygląd zewnętrzny

RK-104 to replika typu „full metal”, tzn. te części zewnętrzne, które w oryginale są metalowe, w replice wykonane są ze stali lub stopów. Metalowy jest również element łączący lufę z komorą zamkową (podobnie jak w SLR-105 Steel Version). Elementy takie jak: tłumik płomienia, pokrywa zamka, selektor ognia, kabłąk spustu, zatrzask magazynka, szczerbinka, wycior, stopka kolby i przedni zaczep pasa nośnego są przyciągane przez magnes. Pozostałe, tzn. komora zamkowa, lufa, rączka przeładowania, muszka i spust również wykonane są z metalu, jednak magnes nie reaguje na nie. Komora zamkowa (jeśli wierzyć producentowi) jest oksydowana. Powłoka jest rzeczywiście bardzo wysokiej jakości, jak na replikę ASG – o wiele odporniejsza niż w SLR-105 SV, którego można było porysować paznokciem. Selektor ognia w karabinie CA od razu zdzierał farbę do gołego metalu, a w G&G tworzy się jedynie czarny rowek. Warto przy okazji wspomnieć, iż selektor przełącza się bez wysiłku, bliżej mu do Marui niż CA. Okładziny przednie, chwyt pistoletowy oraz kolba wykonane są z dobrej jakości kompozytu. Są twarde i nie skrzypią, gdy się je ściśnie. Cała replika ma bardzo zwartą konstrukcję, wszystkie części pasują do siebie i nie najmniejszych ma luzów. Razem z baterią i magazynkiem replika waży tyle, co załadowany oryginał. Na komorze zamkowej widnieje tłoczone logo IZHMASH (pionowa strzała w trójkącie) oraz „1974”, a po drugiej stronie oznaczenia trybu ognia: AB, OA. W gnieździe magazynka znajdziemy napis „G&G ARMAMENT”

[Powiększ]

Dobre wrażenie robią okolice języka spustowego – w niektórych airsoftowych replikach AK widać w tym miejscu gearbox. W RK gearbox jest czarny, więc nie psuje wrażeń wizualnych.

[Powiększ]

Co w środku?

RK-104 wyróżnia wśród Airsoftowych kałaszy wierna imitacja suwadła i tłoka gazowego. Po ustawieniu przełącznika rodzaju ognia w położeniu „AB” lub „OA” rączka przeładowania może się cofać o wiele dalej niż w replikach Marui lub CA. Podobne, wierne oryginałowi rozwiązanie zastosował ICS.W RK bateria mieści się w kolbie – maksymalnie 10.8V na ogniwach SC, a może nawet 12V po usunięciu bezpiecznika i zamontowaniu mniejszych wtyczek. Rozbiórka podstawowych elementów: pokrywy zamka, suwadła i przednich okładzin i wycioru jest bardzo prosta i dobrze opisana w instrukcji – nie potrzeba do tego żadnych narzędzi. Wycior to tylko atrapa - jest równie krótki, jak w Marui lub CA. Tłumik ognia przykręcony jest na nietypowy w airsofcie gwint 22mm – (chyba) taki, jak w prawdziwym AK. W przeciwieństwie do tłumika w CA SLR zamocowany jest bardzo pewnie i nie ma luzów.

[Powiększ][Powiększ]

Przed rozbiórką powinniśmy odłączyć magazynek i upewnić się, że w komorze hopup nie została kulka oraz odłączyć baterię.

[Powiększ]

Stopka kolby jest przykręcana – moim zdaniem to plus, bo nigdy jej nie zgubimy, a wewnątrz jest tyle miejsca na baterię, że długo nie będziemy musieli zaglądać do środka. Bateria 8.4V2000 KAN na ogniwach 4/5SC miała w kolbie duże luzy, które najlepiej zniwelować wkładając spory kawałek tkaniny.

[Powiększ][Powiększ][Powiększ]

Po zdjęciu pokrywy zamka możemy dokładnie przyjrzeć się suwadłu. Porusza się ono pewnie w dwóch prowadnicach, przez co nie wygina się jak w TM i CA i robi wrażenie bardzo solidnego.

[Powiększ][Powiększ]

Następnie wyciągamy sprężynę suwadła wraz z prowadnicą. Teraz suwadło może swobodnie wysunąć się do tyłu, gdy selektor ognia jest w dolnym położeniu.

[Powiększ][Powiększ]

Niedaleko szczerbinki znajduje się dźwignia, po której przesunięciu można zdjąć górne okładziny chwytu wraz z rurą gazową. Kolejna dźwignia odpowiada za demontaż dolnych okładzin chwytu.

[Powiększ][Powiększ]

Dopiero wykonawszy wszystkie powyższe czynności mamy dostęp do śruby imbusowej mocującej lufę zewnętrzną. Lufa jest trwale połączona z zespołem muszki, który w przypadku tego karabinka pełni również rolę przewodu skośnego. Jeśli przyrządy celownicze nie są zgrane w poziomie, tzn. kulka leci na prawo lub lewo od punktu, w który celujemy, musimy dostać się do tego imbusa, poluzować go i minimalnie przekręcić muszkę wraz z lufą w lewo lub prawo.

[Powiększ][Powiększ]

Jeżeli chcemy jedynie wymienić lufę na precyzyjną, należy poprzestać na wyciągnięciu suwadła i odkręcić 4 imbusy mocujące zespół szczerbinki, po czym wysunąć całą przednią część karabinu. Niestety w przypadku testowanego egzemplarza jeden z imbusów był wkręcony tak mocno, że żadne środki perswazji nie zdołały go wykręcić. Dlatego zrezygnowałem z dalszego rozkręcania repliki.

[Powiększ]

Bez rozkręcania gearboxa stwierdzić można, że G&G zastosowało łożyska kulkowe 6mm. Pierwsze partie replik wyposażone były jedynie w łożyska ślizgowe z tworzywa. Silnik cechuje się wg producenta prędkością obrotową 25000 RPM (na baterii 8.4V). Nie jest to wynik rewelacyjny, w porównaniu do 27500 obrotów EG1000 Marui czy 34700 Systema Super Hi-Torque. W przypadku lekkich upgrejdów na pewno wystarczy – pytanie czy jest wystarczająco niezawodny? Komora hopup wykonana została z metalu.

[Powiększ]

Wrażenia ze strzelania

RK-104 ma bardzo czysty dźwięk strzału, tzn. zębatki i silnik są ledwie słyszalne. Mimo metalowego body replika jest równie cicha jak stockowy AK Marui. Do naszych uszu dociera jedynie uderzenie tłoka i wylatujące pod ciśnieniem powietrze z lufy – to zasługa łożysk kulkowych i idealnie dobranych podkładek. Cyma brzmi przy tym „jak sprzęgło od Kamaza". Chronometr wskazał średnią 326 fps (kulki 0.2g) i 300 (0.25) oraz małe odchylenie standardowe prędkości, tzn. powtarzalność strzałów jest bardzo dobra. G&G montuje w tym modelu lufę 6.05 mm mniej więcej takiej długości, jak w M4. Celność jest ponad standardowa jak na stockową replikę. Na baterii 8.4V2000 KAN szybkostrzelność wynosiła 17 kulek/sekundę (czyli ok. 1000 na minutę). Hopup reguluje się przyjemniej niż w innych kałaszach - dźwignia jest większa, można ją pewnie chwycić dwoma palcami i precyzyjnie ustawić.

[Powiększ]

Do repliki dodawany jest 600-kulkowy hicap wykonany z czarnego, matowego tworzywa. Niestety producent zaoszczędził w niewłaściwym miejscu: przedni zaczep wykonany jest z plastiku (w Marui – z metalu). Ponadto magazynek trzeba mocno wciskać do gniazda, zanim złapie go tylni zatrzask. Już przy pierwszej próbie urwał się kawałek przedniego zaczepu.

[Powiększ][Powiększ]

Magazynki Marui w ogóle nie chciały pasować. Dlatego postanowiłem minimalnie spiłować zaczep magazynka: wystarczyło kilka chwil z pilnikiem, żeby zarówno magazynki G&G, jak i TM wchodziły poprawnie i z charakterystycznym „klikiem”. Czytelnikom pozostawiam do oceny, z jakim magazynkiem wygląda lepiej – należy jednak nadmienić, że prawdziwy AK-104 może używać również magazynków od AK-47.

[Powiększ][Powiększ][Powiększ]

RK-104, z racji długości jest równie poręczny jak AK-47 czy M15 Carbine z rozłożoną kolbą. Moim zdaniem jest wygodniejszy od SLR i innych replik AK-74.

Podsumowanie

G&G RK-104 to świetnie wykonany AEG i dobra replika. Docenią ją gracze, którzy cenią osiągi, a także ci, którym zależy na dobrym oddaniu oryginału. Warto porównać RK-104 do Classic Army M15 Tactical Carbine: obie repliki mają podobne wymiary, podobną długość lufy i miejsce na dużą baterię w kolbie. RK jest celniejszy, skupienie ma mniej więcej jak M15 TC z preclufą. Zasięg i szybkostrzelność są podobne. W kwestii tuningu wewnętrznego: na razie brak zestawu bore up do RK z powodu niestandardowej dyszy, jednak dostajemy drogie łożyska kulkowe w standardzie, dzięki którym karabin pracuje ciszej. Reszta części w gearboxie jest (podobno) porównywalnej jakości. Magazynek w RK mieści 2 razy więcej kulek niż w M15, jednak łatwo go uszkodzić. Dla celów Airsoftowych kałasz ma lepsze przyrządy celownicze - mówię to jako posiadacz M15. Jednakże łatwiej zamontować kolimator na M15 – do RK trzeba dokupić montaż boczny lub przedni chwyt z RIS. Pod względem odwzorowania oryginału wygrywa RK-104. Niestety niezawodność G&G to nadal wielka niewiadoma. W M15 wiadomo przynajmniej, co się zepsuje :-) Osoba szukająca kałasza w cenie do 1200 zł nie powinna się dłużej zastanawiać – RK-104 to dobry wybór.

Do testów replikę dostarczył:
[ASGShop]


Ocena wszystkich (brak, głosów: 0)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
Dragunow 15.02.2007, h. 18:39 Dragunow
Fajny! Tylko czy az tyle warto dac za niego? trzeba by go zobaczyc na wlasne oczy
Dobra recka;)
szalony jack pirat 15.02.2007, h. 20:09 szalony jack pirat
Robi naprawdę niesamowite wrażenie. Bardzo dobra celność, zasięg, rewelacyjna kultura pracy. Byliśmy naprawdę mile zaskoczeni tym, jak cicho i lekko chodzi GB. Jak w stockowych TM.
AFX 15.02.2007, h. 21:34 AFX
Mam ten karbin i zgadzam się z autorem. Karabin ma naprawdę dobre osiągi jak na stock, ale przedewszystkim świetnie wygląda, sprawia wrażenie bardzo solidnego.
MATI12 16.02.2007, h. 16:12 MATI12
Chyba mieleście do porównania SLR'a pierwszej serii produkcyjnej, ja mam swojego prawie rok i jakoś nie porysowałem go paznokciem ani nie mam luzów na tłumiku.
Pozdrawiam
Bobicz 16.02.2007, h. 17:31 Bobicz
Wiesz co, możliwe że to sam tłumik płomienia ma 'luzy' - znaczy jest odrobinę za duży na gwint 14mm bo i ja z taką przypadłością mam do czynienia. Koledzy również.
A że Twój nie ma - to dobrze.
MATI12 17.02.2007, h. 00:16 MATI12
gwint w tłumiku Slra jest demontowalny i przykrencany od dołu tłumika imbusem, wystarczy odkręcić imbus, wyregulować gwint tłomika tak aby wcięcie w tłumiku po przykręceniu wypadało równo na osi bolca pod celownikiem, teraz wystarczy mocno dokręcić imbus i gotowe, tłumik już się nie rusza.
aux2002 17.02.2007, h. 05:18 aux2002
Mam 104 od pół roku, zero problemów. cichy, szybkostrzelny, magazynek do wymiany na starcie wytrzymał 2 miesiące ale uwaga!! wnętrze pasuje do low-cap'a marui jak ulał, czyli łamie się plastik kupujemy lowa marui przekładamy bebechy odpowiednio przycinamy spodnią blaszkę i mamy dobrego hi-cap'a (104 rewelacyjnie prezentuje się z hi-capem od bety wiem bo mam) up bez problemu praktycznie wystaczy wymienic spręzynę na m110 żeby dociągnąć go do 380 fps z tego co zaobserwowałem nie ma to wpływu na zywotność guna ja mam założony bore-up ale jak to pozostanie moją tajemnicą;] uwaga sprawdzić w obiegu jak napisał autor są dwie wersje z łożyskami z tworzywa i kulkowymi, wiadomo kulkowe lepiej;]
Leon20 17.02.2007, h. 12:21 Leon20
1)Odnośnie magazynków do tej repliki.
Jaka ładownica/kamizelka jest w stanie je pomieścić? (oprócz Strike Systemki v1 i v2)
2)Co to oporządzenie na ostatniej fotce?
MATI12 17.02.2007, h. 17:03 MATI12
Na zdjęciu jest, o ile się nie myle, kt-8 z Miwo
$3
Willard 18.02.2007, h. 17:12 Willard
1. odstepstwa od oryginalu (4cm to sporo...)
2. sprzegla w kamazie sa ok
3. daleko GG do VFC - porownajcie sobie AKSa74 do tego potworka z GG. Klasa w wykonaniu, odwzorowaniu i pracy...
AKS-74 25.02.2007, h. 18:48 AKS-74
A nie wie ktoś czy pasują magazynki G&P i Star?? Pozdrawiam
Marcinek83 06.03.2007, h. 15:00 Marcinek83

Tłumik ognia przykręcony jest na nietypowy w airsofcie gwint 22mm – (chyba) taki, jak w prawdziwym AK. W przeciwieństwie do tłumika w CA SLR zamocowany jest bardzo pewnie i nie ma luzów.

Nie chyba ale na pewno, zamontowałem PBS od org. i pasuje idealnie na gwincie.


W dziale AEG napisałem co można było na temat tuningu AK 104.

Jeżeli chcemy jedynie wymienić lufę na precyzyjną, należy poprzestać na wyciągnięciu suwadła i odkręcić 4 imbusy mocujące zespół szczerbinki, po czym wysunąć całą przednią część karabinu.

Chyba że asg shop dał wam z inna lufa, od chyba zawsze G&G produkuje gnaciki z preckami.

Mógłbym tak długo gadać, recenzja po czesci to chyba sugestie tematów na wmasg.

Marcinek83 06.03.2007, h. 15:32 Marcinek83
starczy za opis $3
Barson3 08.07.2009, h. 15:10 Barson3
Witam!
Ja wole 103 z powodu lepszej lufy. $3
Sam miałem 103i104 i muszę wam powiedzieć że ten do którego dałem link jest lepszy.Lepiej wykonana rączka od uchwytu w jednym miejscu i lufa.choć ta rączka to mogła być wada egzemplarza.Ja dokupiłem maga bębnowego i metalowego TOKIO MARUI ( sory za błędy językowe w nazwach własnych).Karabin jest rewelacyjny zarówno 103 jak 104.
Pozdrawiam i polecam G&G 103
BodzioSkrzyszów 19.01.2011, h. 00:39 BodzioSkrzyszów
Najlepsze w tych karabinachjest pojemna kolba na baterie, można w niej upchać dojść dużą baterię i nie ma problemu gdzie wsadzić nadmiar okablowania. Pozdro dla wszystkich posiadaczy tych replik. Osobiście ma 105 G&G. Polecam gorąco te repliki, warte są swojej ceny.
Mlody 28.03.2011, h. 15:29 Mlody
Osobiscie mam takiego tylko mój troche tańszy..;p A moim zdaniem w tym tutaj lekko za mała moc za taką cenę..
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 118348

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane