Daj cynk
Reklama

Testy

AK 47 RPK Type

Karabin, 14.11.2006, h. 09:31, dodał: Regdorn , autor: Czoper
28

AK 47 RPK Type

Dane repliki

Producent: Star Rainbow Co. (SRC)
Model:
(numer katalogowy)
GE-605TM
Długość: 1075 mm
Waga: 3650 g.
Prędkość wylotowa: 345
Bateria: Large
Hop-up: regulowany

RPK SRC czyli GE-605TM AK-47 RPK type

Tym razem do mojego warsztatu trafiła dostarczona Redakcji przez Krakmanów (www.taiwangun.com) replika rosyjskiego ręcznego karabinu maszynowego – RPK produkcji tajwańskiego SRC. Nazwa rozwija się jak wszyscy zapewne wiedzą w Rucznyj Pulemiot Kałasznikowa – czyli po naszemu ręczny karabin maszynowy Kałasznikowa właśnie – zatem od razu wiadomo, z czym mamy do czynienia. Jeśli wierzyć (a czemu by nie?) prowadzącemu stronę www.world.guns.ru RPK jest zmodyfikowaną wersją AKM-a różniącą się od niego przede wszystkim cięższą i dłuższą lufą i pomyślany został jako lekki karabin wsparcia, w który wyposażono każdą drużynę Armii Czerwonej.

Wrażenia

A więc tak... W oryginale RPK na pierwszy rzut oka konstrukcyjnie nie różni się bardzo od zwykłego AKM-a (po szczegóły dotyczące różnic pomiędzy "zwykłym" AK, nazywanym często AK-47 a AKM-em zainteresowanych odsyłam na wspomnianą już stronę www.world.guns.ru). Trudno zatem byłoby spodziewać się, że w przypadku airsoftowych replik będzie inaczej. Co więcej – ponieważ ogromna większość replik niejako z założenia zawiera wiele uproszczeń i de facto jest swobodną wariacją na temat ostrego oryginału przyglądając się RPK SRC niejako z góry wiadomo, z czym będziemy mieli do czynienia. I faktycznie: replika RPK jest zasadniczo tożsama z repliką AK (AK-47) produkcji SRC, ale także Marui czy Cymy. Dotyczy to w przeważającej mierze wyglądu – te same są: korpus, rura gazowa, suwadło, osłona (pokrywa) zamka, przyrządy celownicze, spust i osłona spustu, chwyt pistoletowy i dźwignia bezpiecznika/selektora ognia. Z racji tej tożsamości mamy tu niewielkiego kiksa. Otóż wykorzystanie korpusu (body) "zwykłego" AK spowodowało, że RPK SRC ma dwa tylne mocowania pasa. Pierwsze jest po lewej stronie, w tylnej części – "tam gdzie zawsze" w AK-47. Drugie jest na kolbie.

[Powiększ]

Czy to wada? Być może dla tych, którzy przywiązują dużą wagę do dokładności odwzorowania oryginału. Dla pozostałych raczej nie. Być może nawet dodatkowy plus. Ale, jedno "ale". Otóż ucho na kolbie wykonane jest z dość cienkiego pręta – w testowanym egzemplarzu samo wyraźnie się przekręcało. Warto pomyśleć nad jego wzmocnieniem.

Natomiast jeśli chodzi o różnice - odmienne są jedynie: lufa, wycior, tłumik płomienia, okładziny (łoże czy przedni chwyt – jak zwał tak zwał, ważne, żeby Czytający zrozumiał, o który element mi chodzi) oraz kolba. Inaczej: RPK wygląda po prostu jak kałach z długą lufą, bipodem i "dziwną" kolbą. Czyli wygląda tak, jak powinien. Jest toporny, niezgrabny i (oczywiście moim zdaniem) brzydki. I dlatego jest piękny!

Dodatkowego smaczku nadaje w pełni metalowa konstrukcja (body/korpus i zespół rury gazowej). Korpus wygląda na wykonany starannie – fajnie wyglądają (będą się ładnie starzeć) atrapy kołków i pinów,

[Powiększ]

[Powiększ]

a trąbka na końcu lufy powala.

[Powiększ]

Ogólne dobre wrażenie psują trochę "drewniane" elementy – "drewna" Marui są dobre. "Drewna" Cymy są lepsze od Marui. Te w SRC są średnie, chociaż i tak o niebo lepsze od prototypowych, które dzięki Krakmanom miałem okazję oglądać jakoś wczesną wiosną tego roku (2006).

[Powiększ]

[Powiększ]

Wrażeniowo RPK SRC jest moim zdaniem OK!

Bipod

W oryginale RPK posiada bipod o nieregulowanej wysokości zamontowany na stałe. Identycznie jest w replice SRC. Konstrukcja jest w całości metalowa i mimo tego, że wygląda na toporną sprawia wrażenie dość solidnej. Nóżki składa się w kierunku korpusu karabinu i spina ze sobą metalową (stalową) spinką.

[Powiększ]

[Powiększ]

Spinka jest sprężysta, ale dość twarda – jej zapięcie/rozpięcie wymaga przyłożenia się do tego (ale daje się zrobić np. kciukiem). Moim zdaniem to lepiej – niewielkie są chyba szanse, że bipod będzie się sam rozkładał.

I jeszcze jedna rzecz... Otóż w pozycji złożonej nóżki specjalnymi wycięciami powinny ciasno obejmować wycior i niejako wisieć na nim.

[Powiększ]

W testowanym egzemplarzu niespecjalnie to jednak działało – potrzebna byłaby chyba delikatna interwencja pilnikiem.

Wnętrze

[Powiększ]

Mechanizmy wewnętrzne (gear box i jego elementy) są w zasadzie w 100% zgodne ze "standardem". Czyli wymienność części z AK SRC, Marui, Cymy, CA (SLR-105) czy ICS-em (AK-74M) jest niemalże pełna. Piszę "w zasadzie", bo oczywiście występują drobne różnice pomiędzy różnymi producentami. Na przykład ICS w swoim AK-74M stosuje wyjątkowo krótką dyszę – zastąpienie jej inną, pochodzącą z zestawu bore up (wszystko jedno jakiego producenta) skutkuje problemami z podawaniem kulek. Tak przy okazji: długość dyszy to temat na osobny doktorat – producenci replik i części robią nam i sobie nawzajem wiele niespodzianek.

W RPK SRC mamy gear box w wersji 3 z otworami na łożyska o średnicy 6 mm. W testowanym egzemplarzu zamontowane były stalowe tuleje ślizgowe.

[Powiększ]

To krok w dobrą stronę, bo w replikach rodziny M16/M4 produkcji SRC fabrycznie montowane były tuleje z tworzywa.

Kolejny krok w dobrym kierunku względem replik M16/M4 tego producenta to zastąpienie zębatki tłokowej z szajsmetalu zębatką stalową. Tym samym w RPK nie powinno być mowy o mieleniu zębatki tłokowej, które było powszechne w M-kach SRC.

[Powiększ]

Warto przy okazji zauważyć, że zębatka "silnikowa" RPK ma pięć sektorów współpracujących z zapadką przeciwpowrotną (anti-reversal).

Niestety śruby łączące połówki gear boxa to w dalszym ciągu "blachowkręty".

[Powiększ]

Mając pewne doświadczenie w otwieraniu i składaniu M-ek SRC radzę zachować ostrożność podczas wkręcania – w M-kach bardzo łatwo było zerwać gwint. Jeśli SRC nie zmieniło stopu, z którego odlewa szkielety (a wątpię w taką zmianę) to tutaj może być podobnie.

Tłok i kierunkowa głowica tłoka są w RPK identyczne jak w M-kach.

[Powiększ]

Na zdjęciu widać charakterystyczną znalową (szajsmetal) tuleję mocującą głowicę tłoka i jednocześnie sprężynę (kopia rozwiązania Marui).

Ale właśnie - zastanowiła mnie sprężyna. Otóż w M-kach SRC sprężyny mają regularne zwoje i od strony głowicy tłoka kończą się haczykiem mocowanym w opisanej wyżej tulei. W RPK znalazłem sprężynę o nieregularnych zwojach i szlifowanych czołach:

[Powiększ]

[Powiększ]

Taka sprężyna kłóci mi się z zastosowaną głowicą tłoka (z tuleją mocującą). Widzę dwa rozwiązania tego zagadnienia. Albo egzemplarz, który trafił do mnie był wcześniej przedmiotem eksperymentów, w trakcie których dostał taką a nie inną sprężynę, albo Krakman podczas przeglądów zerowych wymienia sprężyny. Ta wersja bardziej mi się podoba, bo poniekąd może tłumaczyć także obecność stalowych łożysk ślizgowych i stalowej zębatki tłokowej – wszystko w celu podniesienia osiągów i poprawienia trwałości repliki. Jeśli ta wersja byłaby prawdziwa to sugerowałbym jeszcze wymianę blachowkręta i znalowej tulei głowicy tłoka na śrubę z gwintem metrycznym i nakrętkę – tak jak jest to rozwiązane w replikach CA.

Dość istotna różnica pomiędzy RPK SRC w stosunku do np. AK-47 Marui to kształt i rola płytki selektora (zacząłem pisać wierszem?!). Otóż póki co w praktyce funkcjonują dwa rozwiązania. Pierwsze (i siłą rzeczy pierwotne) jest to, jakie od zawsze stosuje Marui, a w ślad za nim także ICS (AK-74M). W tym rozwiązaniu na płytce selektora zamocowana jest blaszka, która dopiero po przesunięciu dźwigni selektora w pozycję semi lub auto łączy boczne styki wyłącznika elektrycznego na spuście. Dzięki temu w replikach rodziny AK produkcji Marui i ICS mamy bezpiecznik działający podwójnie: z jednej strony czysto mechaniczna blokada spustu uniemożliwiająca jego naciśnięcie – a co za tym idzie zamknięcie obwodu elektrycznego i w konsekwencji strzał/strzały. Z drugiej strony dopóki dźwignia selektora znajduje się w położeniu "safe" na stykach wyłącznika na spuście nie ma prądu – nawet siłowe zerwanie blokady mechanicznej (naciśnięcie spustu) nie powoduje nie kontrolowanych strzałów. Inaczej jest w replikach rodziny AK produkcji SRC, CA i Cymy. Tu bezpiecznik działa tylko mechanicznie (twardy spust), a wyłącznik elektryczny jest cały czas pod prądem – na płytce selektora nie ma blaszki zwierającej styki. I co ciekawe: o ile SRC i CA uprościło sobie pracę i obniżyło koszty w ogóle nie stosując bocznych styków na wyłączniku, o tyle np. Cyma je robi i lutuje ze sobą (znaczy: zwiera na stałe) na etapie montażu. Po co? Nie wiem. Jak jest w replikach AK produkcji G&G też nie wiem – nie miałem żadnej w rękach. Płytka selektora w RPK SRC od zewnątrz wygląda tak:

[Powiększ]

A od wewnątrz tak:

[Powiększ]

Z kolei współpracujący z nią i pozbawiony bocznych styków wyłącznik wygląda następująco:

[Powiększ]

Kończąc wątek poświęcony elementom gear boxa - pozostałe elementy wyglądają tak:

[Powiększ]

Czyli standard. Bez fajerwerków.

Ale RPK SRC ma dwa "wynalazki", o których bezsprzecznie warto powiedzieć. Pierwszy z nich to konstrukcja i sposób montażu dźwigni selektora ognia. Na zdjęciu wygląda to tak:

[Powiększ]

Zauważcie kształt otworu w samej dźwigni – chodzi o wystające "skrzydełka". Te "skrzydełka" wchodzą w wycięcia w tulei współpracującej z dźwigniami na gear boxie. Niby nic, a jednak... Zastosowane przez SRC rozwiązanie (Marui nie ma "skrzydełek") stabilniej i jednoznacznie łączy dźwignię z tulejką – selektor pracuje lepiej, pewniej i nie nastręcza problemów podczas eksploatacji (w Marui współpracujące ze sobą tuleja i dźwignia selektora z czasem wycierają się i pojawiają się problemy z ustawianiem trybu ognia).

Drugi "wynalazek" jest zupełnie bezużyteczny w przypadku RPK, ale może mieć znaczenie dla użytkowników innych wersji AK produkcji SRC (mają przecież to samo body). Chodzi mi o "tunel" wewnątrz rury gazowej, w który można wsunąć baterię. Dotyczy to wyłącznie wersji bez stałej kolby – ale akurat tam ma ogromne znaczenie. W AK-47S Marui i Cymy mieszczą się tyko pakiety stick o napięciu 8.4 V. Do SRC będzie można wsadzić pakiety o większym woltażu (dłuższe). A skoro już o zasilaniu mowa – kolba RPK przewidziana jest dla pakietów typu large 8.4 V dowolnej pojemności. Pełnowymiarowy large 9.6 V nie wejdzie. Wyjściem jest stosowanie pakietów 9.6 V na ogniwach Sanyo RC 4/5 o pojemności 1600 mAh. Być może udałoby się też wepchnąć do kolby pakiet 12 V na ogniwach Sanyo RC 2/3 – nie wiem, nie sprawdzałem.

Podsumowując...

Po pierwsze - dla kogoś kto chce mieć karabin wsparcia w klimacie dawnego bloku wschodniego RPK SRC jest w zasadzie jedynym wyborem. Na rynku dostępna jest co prawda konwersja do AK-47 Marui produkcji Guardera, ale jej cena jest tak wysoka, że mało kto może/zechce sobie na nią pozwolić (osobiście nam jedną taką sztukę – chodziła w Rainbow z Jaworzna).

Po drugie – to RPK jest zupełnie przyzwoitą repliką za całkiem przyzwoite pieniądze. I po trzecie – przyglądając się uważnie nie znalazłem niczego, co mogłoby mi się nie spodobać i źle wróżyć na przyszłość. Potencjał upgrade’owy, dostępność/wymienność części – wszystko jest OK! Ale to wszystko suche testy. Jak RPK rzeczywiście sprawdzi się podczas rozgrywek ocenią użytkownicy.

Jak zwykle ściskam,
Czoper

[Taiwangun.com] Do testów replikę dostarczył sklep: Taiwangun.com

Ocena wszystkich (brak, głosów: 0)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
Black 09.10.2006, h. 18:42 Black
O zesz ty, swieci sie, jak psu ogon...
Nie ma to jak rysy, pekniecia, plamy z majonezu :D
Skaut 09.10.2006, h. 18:57 Skaut
nawet ok ale to "drewno" strasznie plastikowe :/
skrent 09.10.2006, h. 20:02 skrent
NIce :] ... ale te elementy drewno podobne...;/
Guest (ID:6452) 09.10.2006, h. 21:14 Guest (ID:6452)
Wgłębienia po formie odlewniczej :/ fuuuj.
zia 10.10.2006, h. 07:41 zia
Z daleka nawet ładne ...;p
Za 1200 chcecie mieć replikę :P ? Można to potraktować jako półprodukt, tu dorobić, tam zeszlifować...
Zestaw "Dokończ to sam" :)
vinnie4 13.03.2013, h. 10:38 vinnie4
Zestaw "Dokończ to sam" :)
vinnie4 13.03.2013, h. 10:39 vinnie4
Black 10.10.2006, h. 08:55 Black
1200 zł za replikę to dużo, zważywszy, że oryginał można mieć taniej...
yakarov 10.10.2006, h. 10:08 yakarov
1200 za dłuższą lufe i dwójnóg..drogo. Ciekawe jak w środku...chyba lepiej zbierać na konwersje...lub czekać dalej na coś "normalnego"
Fryt 10.10.2006, h. 15:55 Fryt
Poczekajmy na wersje od Cymy ;)
ues 11.10.2006, h. 23:12 ues
Wole swojego zrobionego od podstaw z oryginalnych drewnianych częściczęści, dotoczonej stalowej lufie i prawdziwym stalowym dwójnogu,

http://img273.imageshack.us/my.php?image=dscn6249uu7.jpg [img273.imageshack.us]

http://img241.imageshack.us/my.php?image=dscn6247xu7.jpg [img241.imageshack.us]

Kilka dni pracy i proszę, nawet magi ma długie 40 rd jak RPK to RPK
chudy 14.10.2006, h. 17:44 chudy
wiem ze nie jest to RPK ale spelnai jego zadanie. I co trzeba dodac to taki mag 3000 kulek :))
http://www.airsoftireland.com/gallery/displayimage.php?album=random&cat=10504&pos=-4349 [airsoftireland.com]
Johann 14.11.2006, h. 12:30 Johann
szkoda ,że nie było testu strzeleckiego,...nic o osiągach..
Nanteris 14.11.2006, h. 15:08 Nanteris
Macałem i strzelałem , niesie bardzo ładnie i celnie .
dzerad 14.11.2006, h. 19:10 dzerad
Ciekawe czy można wymienić części imitujące drewno na drewniane okładziny także z SRC dla podniesienia realizmu. Wykończenia drewniane można znaleźć także na stronce krakmana ale nie są tanie więc gdyby ktoś chciał podnieść realizm broni to cena troszkę już podskakuje.
Marcinek83 14.11.2006, h. 20:04 Marcinek83
Ehh, Czoper - Piękny opis, piękna recenzja, 6+!!.
O karabinie nic nie powiem bo o gustach ię nie rozmawia ;)
Czy osłona wyrzutnika łusek jest jak w przypadku cymy (plastik :( ) Jeżeli nie to tak wyglada, na fotce co widze to chyba jakaś metaliczna farba.

Pozdrawiam
maxavelli 15.11.2006, h. 19:50 maxavelli
Recenzja rzecz jasna dobra, ale zawiedziony jestem wygladem... Moze dlatego ze obylem sie z RPK TM + Guarder + Systemy ktore do niedawna nalezalo do znajomego (wspomniane RPK Rainbow/Jaworzno). Tak czy owak - brakuje miw recenzji testow balistycznych. 350 fps powinno dac przy dorbym HU z 55 metrow zasiegu. No i jak jest z podawaniem HiCapa?
pi314 16.11.2006, h. 11:14 pi314
eee...nie wiem jak z długością SRC.Troche szukałem RPK i sam miałem wspomnianą replikę.Jedno nie pasuje BARDZO.TRĄBKA.RPK ma normalną końcówkę lufy (taki krążek jak AK47),i kolba jest za krótka (mowa o Guarder)jeśli SRC wzorowało sie na Guarderze (konwresja do TM) to replika będzie za krótka o 2cm-to są dwa centymetry o które powinna być dłóższa kolba (oryginał ma 106cm ,replika 102+nieoryginalny tłumik od AK74SU=106) i to były te dwa centymetry które spędzały mi sen z powiek-ŻADNA SZANUJĄCA SIĘ BATERIA NIE CHCIAŁA TAM WEJŚĆ - bez upychania i klnięcia.Jest do wzięcia 3000mAh 9,6V na wgc-specjalnie pod tą replikę.ale kosztuje już tam (bo to produkt dla ELYTY)około 250zł.ALe trzeba wziąć pod uwagę jeszcze jedną sprawę.RPK różniło się zależnie od kraju bloku wschodniego gdzie było produkowane -nie widziałem wszystkich wersji i w jakimś GDZIEŚTAMUPSTANIE mogła być wersja z trąbką.No i wtedy inaczej wygląda kwestia praw autorksich ^^ .Mnie osobiście trąbka razi i dałbym wiele za dłuższa o 2cm kolbe...
konkord 21.01.2007, h. 21:21 konkord
ja mam pytanie ile on kosztuje???? to pilne prosze napisac na maila baca1119@o2.pl
cropp 27.03.2007, h. 18:54 cropp
''Trąbka'' rzeczywiscie zwala z nóg , drewno wygląda sztucznie , co do recenzji broni - wzorowo opisane graty czoper postarałeś się ,
jeszcze co do broni 1200zł to jednak za dużo ...i mogło by coś pisać o osiągach
POZDRAWIAM wrzystkich
stalin14 03.05.2007, h. 21:50 stalin14
witam mam pytanko czy w związku z dlugoscia calego karabinu lufa nie rusza sie a boki i nie sprawia wrazenia chcacej sie zlamac z byle przyczyny
SHOGUN_YAMATO 09.08.2007, h. 02:46 SHOGUN_YAMATO
Mam to RPK już 10 miesięcy i w moim egzemplarzu musiałem poprawiać to i owo (zresztą o tu już na forum pisałem). Co do lufy to musiałem żywicować spinkę w korpusie żeby się nie obracała wzdłuż własne osi. Mocowanie dwójnogu też zrobiłem na żywice bo ta pojedyncza, krótka śrubka to beznadziejne rozwiązanie (bardzo szubko poszedł mi gwint). Reszta jest spoko, no może poza kolbą, bo nie zmieści się tam standardowa bateria 9,6v. Co do osiągów – 50m na dobrze ustawionym HU przy sprężynie M100. Wstawiłem sobie preckę ale złamałem klips mocujący lufę w komorze HU więc na razie nie mogę stwierdzić co to dało. I żadnych zacinek nie miałem a wystrzeliłem już jakieś 20000 kulek. Na M100 na baterii 1700 mAh można wystrzelić ok. 2000 kulek. Mam do niej 2 magazynki – SRC i P&G. Obydwa się tną na jak są pełne potem już nie ma problemu z nimi
Belfast 21.03.2010, h. 22:24 Belfast
Widziałem wersje cymy magazynek od ak74,chwyt pistoletowy z plastiku można ją zobaczyć na AirSoftGuns.pl cena 999zl nazwa CM.051
Raveneye 03.04.2010, h. 11:36 Raveneye
Momęcik. Pan przedemną napisał że cyma ma mag od AK-74. A na pewnej stronie (poleconej zresztą w artykule znalazłem takie oto AK
$3
Jest to AK 103, które jest zasilane nabojem 7.62x39mm (jak w AK 47) Ponadto na fotce jest karabin cholernie podobny do AK 74 i ma maga z syntetyku. Jednak na wielu innych fotach (min. google.pl) widać by ten sam karabin posiadał zamienne magi od 47 i te z syntetyku. Więc magazynki z polimeru są tez na 7.62 mm. Takie jest moje zdanie. Jeżeli się mylę proszę mnie poprawić, ale z dowodami.
bykuasg 11.05.2010, h. 22:46 bykuasg
wygląda bardzo przeciętnie, niemal tak jak moje magiczne cm028 ;p
Belfast 18.05.2010, h. 15:14 Belfast
Raweneye o co ci chodzi to o czym piszesz to zwykły ak tylko pozmieniany ma kształt , a my mówimy o rpk nie ak-103
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 143777

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane