Daj cynk
Reklama

Testy

MP5 SD5 B&T

Pistolet Maszynowy, 29.05.2006, h. 21:26, dodał: Cappuccio , autor: Czoper
22

MP5 SD5 B&T

Dane repliki

Producent: Classic Army
Długość: 78cm
Waga: 2925g
Bateria: Mini lub Large
Hop-up: regulowany
Kilka miesięcy temu (wiosna 2006) Classic Army wprowadziło na rynek nową kompletną serię pistoletów maszynowych MP5 znacząco zmodyfikowaną względem dotychczasowych modeli oraz wyrobów innych producentów. Dostępne są następujące wersje: A2, A3, A2 TFL (tactical lighted forearm – znaczy, że ze zintegrowaną latarką w przednim chwycie), A3 TLF, SD2, SD3, A4, A5, A4 TLF, A5 TLF, SD5, SD6 – razem 12 wersji różniących się kształtem chwytu pistoletowego, tłumikiem płomienia, bezpiecznikiem/selektorem ognia i kolbami. Brać - wybierać Nie ma w programie wersji K ani PDW i nic nie wiem o jakichkolwiek planach produkcyjnych CA dotyczącym tych dwóch modeli. Wspominam o tym dlatego, że wszystkie elektryczne modele MP5 (wszystkich producentów) – a zatem także B&T - wyposażone są w gear boxy wer. 2. Wszystkie – z wyjątkiem PDW i K właśnie, bo te dwa, produkowane jak dotąd wyłącznie przez Tokyo Marui wyposażone są w gear box wer. 3 (jak G36, AK47 czy AUG) Ja do testów dostałem model MP5 B&T SD5.
[Powiększ]
Nowa seria jest licencjonowana przez amerykańskiego producenta wersji ostrej – firmę B&T. Z prawej strony korpusu mamy oznaczenie producenta i jak zawsze u Classic Army indywidualny numer seryjny repliki:
[Powiększ]
Z lewej strony natomiast znany i lubiany napis:
[Powiększ]
I właśnie po tym można ją rozpoznać na pierwszy rzut oka w ofertach sklepów oraz „w polu”. Wygląd, manewrowość i parametry użytkowe serii B&T są w zasadzie identyczne z wszystkimi modelami MP5 – dlatego żeby nie przynudzać zupełnie pominę ten wątek. Skupię się jedynie na wprowadzonych w serii B&T innowacjach, które moim zdaniem faktycznie znacząco ułatwią życie użytkownikom. A istotne różnice są dwie: pierwsza to konstrukcja samego korpusu pistoletu, który w modelach B&T składa się co prawda jak we wszystkich innych MP5 z lewej i prawej połówki połączonych śrubkami (w zależności od producenta śrubki są dwie lub trzy – moim zdaniem lepiej, żeby były trzy), ale kształt elementów korpusu B&T zmodyfikowany został w taki sposób, że chwyt pistoletowy wraz z silnikiem i całym gear boxem po demontażu kolby wysuwa się do tyłu, co znacząco ułatwia i przyspiesza wszelkie prace serwisowe (nota bene CA nie wymyśliło tego przyjemnego rozwiązania - jest to patent „od zawsze” stosowany w MP5 prod. ICS).
[Powiększ]
Dla zobrazowania wagi „wynalazku”: żeby dostać się do gear boxa w MP5 prod. TM, Wella czy Cymy trzeba zdemontować przedni chwyt, dźwignię HU, rurę gazową, skrzydełka bezpiecznika/selektora ognia, chwyt pistoletowy (odkręciwszy wcześniej dekiel i wyciągnąwszy silnik), kolbę (jaka by nie była), szczerbinkę i wykręcić maleńką śrubkę z zatrzasku magazynka. Dopiero wtedy można wykręcić śrubki, rozdzielić połówki korpusu i dostać się do gear boxa. W B&T wystarczy zdemontować kolbę, zatrzask magazynka i wybić przedni pin i mamy w rękach gear box wraz silnikiem (w chwycie pistoletowym). Jest to faktycznie ogromne ułatwienie przy wszelkich pracach serwisowych. W dotychczas produkowanych modelach (oczywiście z wyjątkiem ICS-ów) żeby sprawdzić poprawność złożenia gear boxa trzeba było w zasadzie złożyć do kupy cały pistolet, a w przypadku kiedy coś nie chodziło pracowicie rozebrać go ponownie. W B&T możemy pracować w nieskończoność z chwytem pistoletowym, silnikiem i gear boxem – cały zmontowany korpus leży sobie w tym czasie obok.
[Powiększ]
Oczywiście zaraz znajdzie się znawca, który powie, że pozostałe MP5 można traktować podobnie, tzn. składać gear box jedynie z silnikiem i chwytem pistoletowym i sprawdzać poprawność pracy gear boxa bez składania całości. Niby tak, ale sprawdzony i sprawny już gear box i tak trzeba odłączyć od silnika i wyjąć z chwytu. W B&T jeśli wszystko jest OK! to po prostu pakujemy to-to do korpusu i gotowe. Rzecz niby zupełnie nieistotna dla strzelca, ale jakże cenna dla „rusznikarza”! Druga istotna różnica pomiędzy serią B&T a innymi modelami MP5 to konstrukcja i sposób regulacji Hop Up’a. W tym przypadku Classic Army dokonało „przełomu” i zastosowało rozwiązanie bardzo podobne do stosowanego przez Marui w rodzinie G3. Otóż dostęp do regulacji HU uzyskujemy po odciągnięciu i zablokowaniu w tylnym położeniu dźwigni przeładowania. Tym samym dźwignia w końcu przestała być tylko i wyłącznie atrapą i zaczęła w końcu do czegoś służyć. Sama komora HU wraz z suwakiem regulacyjnym pokazuje się w okienku wyrzutnika łusek. W normalnym położeniu dźwigni przeładowania (z przodu) okienko wyrzutnika jest zamknięte (zasunięte). Odciągnięcie dźwigni powoduje przesunięcie klapki i otwarcie dostępu do HU. Na zdjęciu poniżej dokładnie widać o co chodzi:
[Powiększ] [Powiększ]
Dźwignia przeładowania jest odciągnięta i zablokowana w tylnym położeniu, okienko wyrzutnika otwarte – można ustawiać Hop Up. Technicznie CA rozwiązało to bardzo prosto - i jak pisałem wcześniej – identycznie do patentu TM stosowanego w rodzinie G3.
[Powiększ]
Zmiana sposobu regulacji HU wymusiła także konieczność zmiany kształtu samej komory HU oraz sposobu jej mocowania do korpusu pistoletu. Komora HU serii B&T wygląda tak z prawej
[Powiększ]
A tak z lewej strony
[Powiększ]
Ci, którzy mieli do czynienia z replikami MP5 pewnie od razu zauważą, że regulacji HU dokonuje się inaczej niż w innych modelach – tu mamy do czynienia z suwakiem (podobnym w działaniu do suwaków np. w modelach AK). Mam wrażenie, że to rozwiązanie lepsze od dotychczasowego (inne modele), które miało tendencję do rozregulowywania się podczas strzelania. Jak napisałem powyżej – nowy kształt komory HU wymusił na konstruktorach także zmianę sposobu mocowania komory do korpusu. Tak wygląda komora zamontowana na korpusie:
[Powiększ]
A tak wygląda samo mocowanie komory:
[Powiększ]
I znowu, tak jak w przypadku samej komory HU wprawne oko zauważy jeszcze jedną rzecz. Otóż w dotychczasowych modelach MP5 (wszystkich producentów) komora mocowana jest dwoma śrubkami do prawej połówki korpusu (body). W B&T komora mocowana jest do lewej połówki. Niby zupełnie bez znaczenia, ale warto o tym pamiętać bo wynika z tego jedna ważna rzecz – body i komora HU serii B&T nie są kompatybilne z innymi modelami MP5. To znaczy: „zwykły” HU MP5 nie pasuje do B&T. Podobnie „zwykłe” body. I wicewersja. To tyle jeśli chodzi o nowości i ważne rozwiązania. Technicznie seria B&T jest równie solidna jak wszystkie inne modele Classic Army, a co za tym idzie potencjał upgrade’owy ma ogromny, jeśli wręcz nie największy ze wszystkich modeli MP5.
[Powiększ]
W standardzie mamy zatem stalowe tuleje ślizgowe (6mm), stalowe zębatki, „silikonowe” miękkie kable o dużym przekroju, poliwęglanowy tłok i poliwęglanową kierunkową głowicę tłoka.
[Powiększ]
Pewną innowacją, ale dotyczącą chyba wszystkich modeli Classic Army z roku 2006 jest zastosowanie w konfiguracji fabrycznej mosiężnego palca (prowadnicy) sprężyny, wyposażonego dodatkowo w teflonowy pierścień mający pełnić rolę łożyska. To miłe, bo ten palec wytrzyma wszystko. Ale żeby nie było za słodko... Są dwie rzeczy, na które zwróciłem uwagę, a które okrutnie mi się nie spodobały. Pierwsza z nich dotyczy włącznie modeli SD (czyli tych ze zintegrowanym tłumikiem). Chodzi mianowicie o mocowanie zespołu muszki (wraz z przednim mocowaniem pasa). We wszystkich dotychczas produkowanych modelach SD zespół muszki przykręcany jest do plasticzanej obudowy lufy (sorry – nie wiem, jak to nazwać – na zdjęciu poniżej zobaczycie o co mi chodzi). Zwykle „blachowkręty” wkręcane w tworzywo robią takie spustoszenie, że po kilkakrotnym demontażu/montażu wkręty przestają trzymać. Spodziewałem się zatem, że CA gruntownie modyfikując swoją replikę zrobi coś także z tym. Niestety. Zaznaczona na zdjęciu śrubka jest w dalszym ciągu ordynarnym blachowkrętem. A szkoda. A może się czepiam?
[Powiększ]
Nie czepiam się natomiast na pewno jeśli chodzi o tę drugą rzecz, która mi się nie podoba w B&T. Spójrzcie na dopasowanie dekla silnika w chwycie pistoletowym:
[Powiększ]
Dumny napis Classic Army i żenada – szpary, przez które można oglądać świat. Tyle tylko, że obie te „wady” nie mają większego znaczenia jeśli chodzi o poręczność, trwałość i potencjał serii B&T. Zatem podsumowując: dla kogoś, kto jest pasjonatem MP5 (ja nie) i ma do wydania około tysiąca złotych modele serii B&T są bardzo dobrym wyborem (sorry TM, sorry ICS). Jak zwykle ściskam, Czoper [ASGShop] Do testów replikę dostarczył sklep: ASG Shop

Ocena wszystkich (brak, głosów: 0)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
szalony jack pirat 28.04.2006, h. 06:02 szalony jack pirat
Na Las Vegas Shoot Show 2006 jeden z pracowników CA stwierdził, że Kurz juz jest, ale firma zwleka z powodów rynkowych z wypuszczeniem. Info z Arnie's Airsoft, od osoby, która z tym pracownikiem rozmawiała. Pozdrawiam.
zia 28.04.2006, h. 07:09 zia
Podobnie rozkłada się prócz ICS'a również serię G3 produkcji TM - ściaga kolbę , wyciaga PIN'a i wszystko gładko "wyjeżdża" z body.
kali 28.04.2006, h. 09:40 kali
W CA33 również tak się gear box wyciąga. Zdecydowanie ułatwia to życie.
Crazy_sniper 28.04.2006, h. 16:42 Crazy_sniper
a mnie się wydaje że gdybyś przekręcił ten dekiel o 180 stopni w poziomie to szpary by sięodrobine zmniejszyły. Co do wyciągania gear boxa to mam WELL'a a w nim to jest cholernie trudne. Jednakże gdy myśle o dotarciu do HU to joożwole wyjmować gearbox
Bartekp 05.05.2006, h. 10:05 Bartekp
A jak wygląda zasięg repliki?
MichelCat 12.05.2006, h. 01:48 MichelCat
Przydałby się opis jak pracuje replika, jaki ma zasięg, skupienie itp w porównaniu do starszej serii MP5. A nie tylko poradnik młodego majsterkowicza, gdzie 50% posiadaczy czy przyszłych posiadaczy nawet nie zaglądnie do repliki...
Cappuccio 29.05.2006, h. 21:24 Cappuccio
Strzela bardzo fajnie, zasięg na oko ciut większy niż poprzednie CA ale myśle ze nie to jest atutem tej repliki tylko nowinki które opisał Czoper.
MichelCat 30.05.2006, h. 01:18 MichelCat
Kupiłem dokładnie ten model. Faktycznie jakość wykonania w porównaniu ze starą serią jest na dużyplus. Kultura pracy repliki jest znakomita. Osiągi również. Jak wybierać coś z serii MP5 to jestem pewien że wyłącznie z B&T.
SirEck 08.06.2006, h. 22:52 SirEck
Zgadzam się z wypowiedzią MichelCata. Wątpię aby każdemu chciało się rozbierać i zaglądać do sprzętu który kosztuje tyszcza i więcej. Tak więc osiągi, osiągi, osiągi...
Bartess 10.07.2006, h. 23:56 Bartess
mam wersję z tactical lighted :) karabinek świetny, gorąco polecam. KUlturalna praca bebechów i super wygląd karabinku. Wypas! :)
Rybol 16.07.2006, h. 21:30 Rybol
Świetny ROF , zasięg i bezproblemowa praca ;] nic tylko polecić ;]
maxavelli 20.08.2006, h. 16:34 maxavelli
Sadze ze dziurki w pokrywce chwytu pistoletowego opisane przez Czopera jako wada sluza do wentyalcji silnika, tudziez odprowadzania ciepla wytworzonego podczas pracy silnika - ja w kazdym razie za wade tego bym nie uznal... Nie przeszkadza a moze pomoc...
DaRaQ 26.08.2006, h. 16:37 DaRaQ
Nie no nie powiem Gun spoko ale jest jedna wada...to się nie różni PRAWIE niczym od poprzedniej wersji MP5 osiągi są takie same A CENA 150 ZETO WIĘCEJ jak na mój gust chore -,-
tresor 12.09.2006, h. 03:49 tresor
"Sadze ze dziurki w pokrywce chwytu pistoletowego opisane przez Czopera jako wada sluza do wentyalcji silnika, tudziez odprowadzania ciepla wytworzonego podczas pracy silnika "... ekhm... nie sadze zeby chodzilo o "te dziurki" ;)
djturbo 27.09.2006, h. 13:01 djturbo
Ta MP5 ma tylko jedną wadę ! Nie jest moja :)
polewka 09.11.2006, h. 19:33 polewka
czy front grip z tego modelu pasuje do mp5 wella
Dyger 05.12.2006, h. 19:58 Dyger
Wiecie może, czy ta latarka w TLF się do czegoś nadaje? Jeśli dobrze świeci, to kupuję TLF, jak nie, to pewnie któregoś SDka.
Link 28.12.2006, h. 17:42 Link
Można do tej mp5 wrzucić bez żadnych przeróbek sprężynę 170% bez obawy o inne podzespoły?
doubleg 17.01.2007, h. 22:29 doubleg
Nie widziałem czy było o tym, ale w nowej serii standardowo jest uszczelniona dysza co na pewno wpływa na osiągi.
draaven 04.01.2010, h. 14:56 draaven
to ja może dodam że w modleach TM, Cymy, JG czy innych nie CA-B&T/ICS nie trzeba odkręcać zatrzasku magazynka żeby rozłozyć korpus. Taka mała uwaga.

Można 170% CA wsadzić bez stresu (ja tak zrobiłem). Silnik zacznie zdychać dopiero powyżej 400fps. Jak to stokowy CA.

Latarki wypadły (...) z obu znanych mi egzemplarzy CA-B&T przy normalnym ASGejowym używaniu.

Aha. Suwadełko komory HU jest mało solidne w tym modelu, co watch out.
niedzwiedziek51 07.06.2011, h. 17:25 niedzwiedziek51
Ja mam 3-letnie MP5SD6 CA B&T, i jestem zachwycony. W stocku na m110 ciągnie 390fps i z 15k/s
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 87397

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane