Daj cynk
Reklama

Testy

SLR-105

Karabin, 01.08.2008, h. 14:44, dodał: Regdorn , autor: Czoper
22

SLR-105

Dane repliki

Producent: CA
Model:
(numer katalogowy)
CA012M
Długość: 950 mm
Waga: 2,7 kg
Prędkość wylotowa: 310
Bateria: do 9,6 large
Hop-up: regulowany
Blowback: nie

Wstęp

Po kilkuletniej przerwie jesień 2005r. obrodziła w serię nowości w rodzinie AK. Poza dostępnymi „od zawsze” AK 47, AK 47S i Betą produkcji Tokyo Marui na rynku pojawiły się (już w sprzedaży lub jako egzemplarze przedprodukcyjne) chińskie (tanie, ale już z metalowymi gear boxami) repliki prod. Double Eagle’a oraz zdecydowanie bardziej markowe: RK104 G&G i SLR105 A1 CA właśnie. I żeby było coraz fajniej: w zapowiedziach mamy cały czas kolejne „chińczyki” (CYMA, Well). No i „oczekiwany” (od bodajże 1,5 roku) model ICS/Cybergun. Z redakcyjnego obowiązku, ale z przyjemnością informuję, że replikę dostarczył do testów sklep Capri.asg.com.pl SLR105 CA nie można wprost porównać z AK 47 TM – to nie są repliki tego samego karabinka. Nie znam się na tym, ale chyba się nie pomylę: TM to wariacja na temat wczesnej wersji „kałacha”, jeszcze w odlewanym korpusie (a więc nie AKM) w kalibrze 7,62. SLR105 to „coś koło” AK 74. Ponieważ jak napisałem – nie czuję się na siłach oceniać zgodności z oryginałem odpuszczę to sobie zupełnie. Spróbuję natomiast przyjrzeć się i porównać konstrukcję obu modeli – poza wyglądem (elementami zewnętrznymi) można spodziewać się chyba wielu wspólnych cech. Podobnie powinno być też z „wartością bojową” w rozgrywkach asg.

 

Cechy zewnętrzne

Zgodnie z „tradycją” CA SLR105 reklamowany jest jako „full metal”. Faktycznie – body odlane jest ze stopu aluminium (sorry, nie wiem, czy to znal czy inny szajsmetal) i powleczone czarną matową powłoką o delikatnie chropowatej fakturze. Fajne. Dekiel (pokrywa zamka) jest również matowy/metalowy. W ogóle cały SLR wygląda jak „diaboł” – czarne i matowe jest wszystko. No – prawie wszystko. Urządzenie wylotowe (kto wymyśla te nazwy?) opisywane jako stalowe lakierowane jest proszkowo na czarny połysk. Nie wiem – może tak ma być (oryginał), ale błyszczy strasznie. Tyle, że w niczym to moim zdaniem nie przeszkadza. Zastrzeżenia budzi natomiast jakość powłoki lakierniczej body. W testowanym egzemplarzu dosłownie po kilku/kilkunastu ruchach selektorem ognia na body pojawiła się jasna świecąca rysa. Wiem, wiem... W prawdziwym oksyda też się wyciera. Ale na Boga – nie w tym tempie. Podobnie niestety zachowuje się zatrzask pokrywy zamka – farba ściera się błyskawicznie. Dla jednych to klimat, dla innych wada. Do wyboru. Natomiast wszystkie plastiki są przyjemnie matowe i sensownie trzymają się na miejscu – nie usłyszałem skrzypów, nie wyczułem luzów. Dostęp do regulacji HU identycznie jak w AK 47 TM – po odciągnięciu (też trzeba go trzymać) „zamka”. Konstrukcja samej komory taka jak w TM. Generalnie – na wygląd bardzo solidny model. Licencyjne oznaczenia amerykańskiego producenta cywilnych wersji karabinka na rynek amerykański – Arsenala oraz indywidualny numer seryjny. Poza jakością lakieru czepię się jedynie sztywności przednich okładzin – przy mocnym chwycie lekko uginały mi się pod naciskiem palców lewej ręki (jestem praworęczny – lewą mam słabszą). Ale to może dlatego, że jestem pra-prawnukiem kowala.

 

W środku

Wnętrze karabinka w zasadzie nie zaskakuje niczym innowacyjnym – CA nie próbowało wywarzać otwartych drzwi i wzorem Marui zastosowało gear box w wersji 3.

[Powiększ] [Powiększ]
Jest to ten sam gear box, który od dawna można było kupić jako część zamienną. Podobno wzmocniony. Różnica względem g/b TM jest jedna – CA stosuje łożyska 7 mm. Tyle, że SLR105 w standardzie nie ma prawdziwych łożysk a stalowe tulejki ślizgowe. Zębatki natomiast są z założenia (jak zwykle w CA) lepsze od zębatek TM – SLR ma stalowe zębatki – te same co pozostałe repliki tego producenta.
[Powiększ] [Powiększ]
„Innowacją” jest natomiast zastosowanie metalowej czyli „wzmocnionej” (mosiądz) prowadnicy sprężyny w wer. 3. W standardzie jest też „wzmocniony” tłok (nowszego typu) oraz „wzmocniona” (żółta) kierunkowa głowica tłoka.
[Powiększ]
Cylinder pełny (bez otworów – typ 0). Głowica cylindra… I tu zaczyna się jazda… Poza tym, że jest to standardowa plastikowa głowica jest jeszcze jedno ale… Otóż tknięty przeczuciem spróbowałem wsadzić do g/b SLR-a wzmocnioną aluminiową głowicę cylindra do AK (czyli do g/b wer. 3) produkcji Systemy. Nie weszła! Spróbowałem wsadzić stockową głowicę do AK (g/b wer. 3.) prod. TM – nie weszła! Natomiast dwie głowice do g/b wer. 2 (aluminiowa Systemy i stockowa TM) weszły bez problemu. Wniosek: CA coś pokombinowało z głowicami cylindra i (prawdopodobnie ze względów kosztowych i dla uproszczenia sobie życia) zastosowało w g/b wer. 3 głowicę cylindra w wer. 2. Drążąc temat porównałem długość dyszy SLR-a i AK 47 TM. Dysza CA jest dłuższa o 0,2 mm. I do kompletu: tappet plate, czyli listwa odsyłacza. Długość robocza listy CA jest mniejsza o prawie 1 mm! Oczywiście głowica cylindra, dysza i listwa zastosowane przez CA zapewniają pewne i stabilne działanie karabinka – nie można mieć co do tego żadnych wątpliwości. Problem może się pojawić w przypadku konieczności czy też chęci wymiany któregoś z tych podzespołów. Może się okazać, że części np. Systemy nie będą chciały chodzić w SLR (pierwsze hipotetyczne problemy: zamknięcie gear boxa i podawanie kulek). Niestety – nie miałem czasu, żeby samemu zrobić próbę. Ktoś kiedyś spróbuje to będzie wiadomo na 100%. A swoją drogą – ciekawe, czy dostępne od niedawna głowice cylindrów do AK prod. CA są bardziej do SLR, czy też może bardziej do AK 47 TM? Kolejnym kiksem CA jest płytka selektora ognia...
[Powiększ]
W większości znanych mi modeli (w tym także prod. CA) na płytce są dwa styki elektryczne, które w położeniu „safe” odcinają dopływ prądu do wyłącznika pod spustem („cyngla”). Dzięki temu rozwiązaniu bezpiecznik działa dwutorowo: z jednej strony mechanicznie blokuje spust (nie można go nacisnąć), z drugiej strony odcina dopływ prądu – czyli „siłowe” ściągnięcie spustu nie powoduje wystrzału. W SLR105 CA zrezygnowało ze styków na płytce – spust jest cały czas pod prądem. Moim zdaniem to krok wstecz w konstrukcji repliki. Dodatkowym „smaczkiem” niech będzie fakt, że identyczne rozwiązanie spotkałem jak dotąd jedynie w znacznie tańszym i zupełnie niemarkowym modelu Double Eagle’a. I na koniec wyliczanki rzeczy, które stanowczo nie podobają mi się w SLR – mocowanie lufy zewnętrznej. Otóż w modelu klasy „full metal” część, która utrzymuje (łączy) lufę zewnętrzną, wewnętrzną i atrapę rury gazowej w body wykonana jest z plastiku! A atrapa rury gazowej nie ma nawet znanego z TM mosiężnego pręta wzmacniającego – opiera się z jednej strony na lufie zewnętrznej, a z drugiej strony jedynie na plastikowej górnej części okładziny. Oczywiście nic się nie chwieje, ale… Gdzie ten „full metal”?! W M15 CA rozumiem. Ale tu?
[Powiększ] [Powiększ]
[Powiększ] [Powiększ]

Podsumowanie

Niezależnie od tego, czego doszukałem się w budowie karabinka uważam, że SLR105 jest solidnym kawałem sprzętu. Bardzo prawdopodobne, że będzie posiadał/posiada te same zalety co AK 47 TM, czyli np. wyraźnie lepsze osiągi od identycznie skonfigurowanych replik serii M (wszystkich producentów). A potencjał do modyfikacji ma ogromny – także ze względu na możliwość zastosowania baterii large do 3000mAh. Trzeba chyba jedynie uważać planując zakup części zamiennych/do upgrade’u – nie wszystkie części do gear boxa wer. 3 będą pasować. I uwaga na body – body CA nie jest identyczne z body TM w miejscu styku z chwytem pistoletowym. Gdyby ktoś zamierzał dokupić np. „drewno” (tylko po co?) – chwyt do TM nie będzie pasować. Może da się dopasować? Może...

 

Ze względu na chęć zachowania "encyklopedycznego" charakteru "Zbrojowni" - zapraszam do dyskusji do stosownego wątku na forum

Jak zwykle ściskam, Czoper Styczeń, 2006r. [Capri]

 

Do testów replikę dostarczył sklep:Capri ASG

Ocena wszystkich (5.00, głosów: 1)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
Flachenty 25.01.2006, h. 20:06 Flachenty
Z mojej strony dodam, że zewnętrznie za wyjątkiem chwytu pistoletowego jest całkowicie kompatybilny z AK47 TM.
Rudy102 17.02.2006, h. 22:30 Rudy102
uuuu, wybijacz zębów
7.62 04.03.2006, h. 10:32 7.62
no a beryl chyba z niego móglby być :)
gosiek 22.04.2006, h. 00:16 gosiek
Ja w swoim "selerze" odrazu wymieniłem Hi-capa na metalowego TM wrażenia estetyczne są poprostu 100 razy leprze bo stokowy mag choć nie ma luzów to dziwnie trzeszczy jak go mocniej ścisnąć a metalowy jak metalowy pomimo tego iż ma małe luzy to wyglądem i niezawodnością nadrabia wszystko(mówie o TM hi capie na 600 kulek)
jonboy2312 13.06.2006, h. 21:38 jonboy2312
Eee... gosiek... mag "7.62" na broni która ma mieć 5.45mm to wielka pomyłka... Jak ktoś wie co nieco o broni, uwierz, wrażenia estetyczne będzie miał zupełnie odwrotne...
Cincin 01.07.2006, h. 10:11 Cincin
Czy w SLR105, pod pokrywą zamkową jest imitacja spręzyny, jak w AK74 ICS?
Necromancer 29.09.2006, h. 22:31 Necromancer
Widział ktoś krótkie magi 5.45mm (najlepiej midy)? A tak poza tym (odnośnie gosiek'a) to oryginalne "ostre" magi 5.45mm też są z tworzyw.
Rafaelion_TM 01.11.2006, h. 21:53 Rafaelion_TM
Ja się w nim zakochałem choć musiałem wymienić "ośkę" zaczepu magazynka bo wylatywała a jak wstawiłem grubszą to magazynek przestał mieć luzy i nawet realcap lepiej dochodzi.. zdrapałem też farbę z 3 bocznych nitów i jest boski .. mocowanie boczne jest w swerze marzeń albo zabawy z wiertarką....
Rafaelion_TM 01.11.2006, h. 21:57 Rafaelion_TM
Po zabiegach kosmetycznych jest to po prostu cacko , ja wtarłem białą farbę w podziałkę na celowniku i w numer seryjny , oraz w oznaczenia zmiany trybu ognia i jest nie do odrużnienia od oryginału..
( bagnet tez działła.. i jest zacnie!
szatek 22.12.2006, h. 09:37 szatek
A jak w wypada przy CA "wierna" kopia CYMY AK74 ?
retaliator 22.12.2006, h. 11:27 retaliator
szatek daj spokój, tego się nie porównuje.
Cyma zrobiła całkiem fajną tanią replikę, która nawet nieźle strzela i nieźle wygląda, ale jest plastikowa i jest to tylko podróba. SLR 105 poza jedną dramatyczną wadą - plastikowy łącznik lufy i korpusu, jest wykonany bardzo starannie ze znalu (stop cynku i aluminium), strzela bez porównania lepiej od jakiejkolwiek cymy, a nawet od mojego Beta Specnaz TM, skupienie ma lepsze, zasięg i szybkostrzelność też. AK z cymy jest tani i to jest jego główna zaleta. Pewnie jak ktoś będzie go używał tak jak ja swoje G36 z cymy i dbał w miarę o niego nie eksploatując nadmiernie to będzie się nim cieszył dośćdługo - ja mam g36c z cymy od marca 2005 i nadal działa i ma się dobrze. Tani i dobry wybór dla tych, którzy nie mają dużych funduszy. Jeśli ktoś nie chce używki TM to ma w tej cenie nową cymę.
slawek939 14.02.2007, h. 18:20 slawek939
niezły
Cotton 17.02.2007, h. 12:14 Cotton
ja mam slr 105 od pazdziernika 2006 roku. Jak to w kazdym slrze po paru ruchach selektore... zdarla sie oksyda. Maga jest dosc latwo zlamac (moja wina - pod ogniem sie po prostu przewrocilem... ). po wymianie na maga z CA (metalowy hi cap) wyglada... dziwnie, ale jest bardziej wytrzymaly( poza tym ma male luzy w gniezdzie magazynka - troche tasmy klejacej i po problemie ). wg mnie lepiej mu ze standardowym 5.45. Biegalem z moja bronia na wieeeelu strzelankach w tym na jednej w zimie(zachowuje sie bardzo dobrze). jako jednemu z niewielu moja bateria nie padla - 3000mah 9,6v robi swoje ;D stosunkowo latwo go rozebrac... ogolnie fajna rzecz. gdyby tylko ten cholerny tlumik ognia nie byl taki luzny... (sam sie potrafi poluzowac nawet po pozadnym przykreceniu). nawet jakby ktos z nim pogrzebal z wiertarka i by znalazl kolbe od beryla... to moze by cos z niego wyszlo PODSUMOWYWUJAC - BRON PORZADNA ( jak kazdy kalach )
orzeł1993 21.02.2007, h. 14:54 orzeł1993
SLR jest fajny, ale wolę AK-74 Cymy. Jest tańszy, a jeśli chodzi o plastik to on mi nie przeszkadza. Przynajmniej nie muszę się martwić o rdzę.
Cotton 13.03.2007, h. 17:29 Cotton
o rdzę? chyba w wresji steel. normalny jest chyba "aluminiowy" (?) ale to raczej znal nie jest
znalowy :) Stop cynku i aluminium :)
Tat(A)r 03.08.2011, h. 09:38 Tat(A)r
retaliator 21.08.2007, h. 17:51 retaliator
po kilku miesiącach użytkowania (od kwietnia 2007) i przeocie ok 7000 kulek mogę stwierdzić co następuje: na zlocie w Bornem Sulinowie SLR spisywał się bardzo dobrze. Bateria 3000 mAh 9,6V jest idealna do podkręconego SLR-a o mocy 400 fps (asgshop). Niestety jest również jeden minus. Niestety w niektórych egzemplarzach na singlu SLR zacina się i trzeba przełączyć na full auto żeby odblokować. Podobno wina GB. Kolega ma identycznego SLR i u niego nie ma takiego problemu. Ogólnie jak napisał Rudy 102 - wybijacz zębów
bomba112 25.10.2008, h. 09:07 bomba112
fajna broń replika . i w dodatku wybijasz zębów.
SNAJPERORLEOKO 08.03.2009, h. 16:27 SNAJPERORLEOKO
Lepsza wersja tactical ale jak dla mnie w sam raz nie jest aż taka droga
senkuPH 09.07.2009, h. 22:16 senkuPH
wiecie Kupujac tego SLR-a rozczarowalo mnie tylko to ze (teraz bedzie nie profesionalnie) podstawa szczerbinki,przednie body czy inne anomalie jest z plastiku...
Przeważnie, rzekłbym nawet, że zawsze można się zorientować z czego jakie elementy repliki są zrobione przy zakupie. starczy nie patrzeć tylko na FPSy i zdjęcia, a zjechać troszeczkę niżej, tam jest opis. A jeśli nie ma starczy wziąć w rękę telefon i spytać pana ze sklepu.
Tat(A)r 03.08.2011, h. 09:40 Tat(A)r
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 160319

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane