Daj cynk
Reklama

Testy

M733 Commando

Karabin, 05.01.2006, h. 23:44, dodał: Regdorn , autor: Czoper
16

M733 Commando

Dane repliki

Producent: Tokyo Marui
Waga: 2400 g
Bateria: small
Hop-up: regulowany

Po M4 S-System i G3 SAS Firearms przysłali do redakcji WMASG coś, czego tak naprawdę nie mogłem się doczekać i o co prosiłem Regdorna od jakiegoś czasu - M733 Tokyo Marui.

Wyciągam z pudła, biorę do ręki, składam się jakby do strzału - to jest dokładnie to, czego się spodziewałem - świetnie leży. Jest (dla mnie - 178 cm wzrostu) idealny. Niesamowicie manewrowy.

Dla higieny (i jasności) znowu podkreślę, że ni w ząb nie znam się na ostrej broni. Coś mi się jedynie kołacze po głowie. Dlatego b. proszę - wybaczcie, jeśli coś pomylę. M733 wygląda jak obcięte z przodu M16A2 z kolbą teleskopową zamiast stałej. Nawet jeśli w "real steel" nie jest to takie proste i karabinek różni się od M16A2 czymś jeszcze - to w wersji 6 mm BB różnice w wyglądzie sprowadzają się wyłącznie do tego - krótka lufa (tłumik płomienia zaczyna się 4 cm za trójkątem z muszką) i teleskopowa (znaczy: wysuwana) kolba. Zgodność z M16A2 potwierdzają trade marki na body - na gnieździe magazynka po lewej stronie korpusu jest charakterystyczny konik ze strzałą w pysku oraz napisy: "Colt" i "M16A2" właśnie:). Dalej, nad selektorem ognia: "Colt's Firearms Division etc., etc." - czyli standardowe oznaczenia Marui stosowane na karabinach i karabinkach serii M16/M4.

No i tu trafiłem na problem - jak sensownie opisać karabinek, który nie ma w sobie niczego nowego, jest jedynie kolejną wariacją na znany temat? Faktem jest, czemu dałem wyraz już na samym początku, że M733 jest niesłychanie manewrowy. Ale tę kwestię zostawię na jakiś czas. Wróćmy do wyglądu i budowy. Jedynym sensownym stwierdzeniem, jakie przychodzi mi do głowy jest to, że M733 wygląda równie dobrze jak wszystkie inne M-ki Marui. Dlatego nie będę opisywał jakości plastiku, kolorów i tego typu rzeczy. Jakość stosowanych przez Marui materiałów jest znana - M733 nie odbiega od tego standardu w żadną stronę. Jednocześnie znane są ograniczenia płynące z uporczywego stosowania przez Marui plastikowych korpusów (body). W przypadku M733 pierwsze ograniczenie wynikające z tego faktu to niemożność zamontowania optyki na rączce transportowej. Oczywiście nie chodzi mi o brak szyny montażowej - wiadomo: szynę można dokupić osobno. Problem leży w materiale, z którego wykonano body i zintegrowany z nim uchwyt transportowy. Otóż jak każdy plastik ma on swoją sprężystość, która w tym przypadku skutkuje niemożliwością trwałego skalibrowania jakiejkolwiek optyki. Mówiąc wprost - uchwyt transportowy pracuje na boki, a wraz z nim będzie pracował także kolimator czy luneta. Uwaga - dygresja: ten sam problem dotyczy wszystkich karabinów i karabinków serii M produkcji Marui - nawet tych z uchwytem transportowym mocowanym do szyny RIS. W tych modelach metalowa szyna montowana jest do body za pomocą dwóch maleńkich plastikowych zaczepów i jednej śruby. Efekt? Taki sam - nie sposób na stałe skalibrować optyki. Chlubny wyjątek - M4 S-System.

Pewnie natychmiast znajdzie się cała masa posiadaczy M-ek Marui, którzy "używają optyki i wszystko jest OK!". Zamiast się pieklić i pomstować na mnie spróbujcie Panowie pokiwać swoimi kolimatorami czy lunetami w lewo i w prawo. I co? Chwieją się? No właśnie! Ktoś zapyta: "Czy niemożność skalibrowania optyki jest wadą M733?" Moim zdaniem absolutnie nie. Warto jedynie o tym wiedzieć zanim się wybierze ten karabinek.

Kolejna rzecz, o której "wszyscy" wiedzą to syndrom chwiejącej się lufy w M-kach Marui. M733 był swego czasu reklamowany jako ten karabinek, w którym poradzono sobie z problemem. Sprawdziłem - "poradzono sobie" to trochę zbyt dużo powiedziane. Powody "chwiania" się lufy są dwa: - skłonność pierścienia mocującego lufę do body do samoodkręcania się; - tak jak w przypadku raczki transportowej sprężystość materiału, z którego wykonano body.

W M733 Marui podjęło próbę wyeliminowania odkręcania się pierścienia. Zastosowano rozwiązanie, w którym atrapa rury gazowej (kawałek metalowego pręta) blokuje pierścień utrudniając mu odkręcanie. Czy to pomogło? W znaczącej mierze tak, ale czy usunęło problem na zawsze? Wątpię. To mogliby powiedzieć jedynie ci, którzy używają M733 od dłuższego czasu. Chociaż z drugiej strony - zdarza się przecież, że lufy odkręcają się także w modelach produkcji np. Classic Army. Nie jest to zatem wada, a jedynie czynność (sprawdzenie i ewentualne dokręcenie pierścienia), którą trzeba wykonać podczas okresowego czyszczenia czy sprawdzania "broni". To tyle jeśli chodzi o odkręcanie pierścienia. Drugi powód chwiania się lufy (materiał, czytaj: plastik) niestety pozostał nie rozwiązany. Chociaż akurat M733 w porównaniu do wszystkich dłuższych wersji M-ek Marui wypada znacznie lepiej - ale to po prostu kwestia długości ("krótkości") lufy. I znowu - chlubnym wyjątkiem jest S-System. Tam nic się nie chwieje (patrz opis).

A skoro po raz kolejny wspominam S-kę... Dokonując jej sekcji zwróciłem uwagę na metalowe wzmocnienia uszu, przez które przechodzi tylny pin łączący górną i dolną część body. Warto o tym wspomnieć, ponieważ zerwane uszy to bardzo częsta usterka, jakiej doznają M-ki produkcji Marui. Zdarza się nawet, że pękają pod wpływem silnego wstrząsu - potrafi je zerwać bezwładność dość ciężkiej metalowej lufy. Opisując S-kę nie miałem pewności, czy w 733 zastosowano podobne wzmocnienie. Teraz już wiem - niestety nie! Pozostaje zatem mieć nadzieję, że patent zastosowany w S-System zostanie kiedyś przeniesiony do kolejnych serii produkcyjnych innych modeli M16/M4 Marui. Póki co S-ka znowu górą!

W tym miejscu w zasadzie mógłbym skończyć cały opis. Wypadałoby co prawda wspomnieć o stronie mechanicznej, ale tu jest jak zawsze w Marui: solidnie, niezawodnie i bez fajerwerków. Gear box wer. 2 z okienkami, przez które widać tłok (uwaga: inny nie podejdzie - wpychanie na siłę gear boxa bez okienek może się zakończyć samodzielnym i przyspieszonym urwaniem w/w uszu). Teflonowe tuleje ślizgowe, aluminiowe zębatki (ze stopu), zintegrowana sprężyna (celowo nie piszę "nierozbieralna", bo to nieprawda). Sympatyczny silnik EG1000 (long). I rzecz, która nieustannie wprawia mnie w doskonały humor - dostęp do Hop Up'a poprzez pociągnięcie za dźwignię przeładowania, które otwiera klapkę wyrzutnika łusek. Ten patent to dla Classic Army w dalszym ciągu magia!

Ano właśnie - mógłbym skończyć opis gdyby nie jeszcze jedna rzecz. Otóż przez cały czas miętosząc w rękach M733 zastanawiałem się, skąd się bierze to niesamowite wrażenie poręczności. Nie mogło chodzić jedynie o długość - różnica pomiędzy 733 a M4 nie jest znowu aż tak wielka - lufa M4 jest dłuższa raptem o 6 cm. I w końcu odkryłem - chodzi o przedni uchwyt. Jest minimalnie mniejszej średnicy niż ten z M4 - stanowczo "wrażeniowo" bliżej mu do tego z XM177 E2. Widocznie dla mnie to wystarcza - pewny chwyt lewej ręki (jestem praworęczny) najprawdopodobniej daje właśnie takie wrażenie. A przy okazji - mniejsza średnica gripa nie ogranicza możliwości stosowania baterii większej pojemności. Oczywiście nijak nie wejdzie tam large - ale 9,6V 1700mAh w cuglach.

I jeszcze jedno - pewnie sam nie zdecyduję się na 733, ale w ciemno mogę polecić ten rozmiar - moim zdaniem świetnie leży.

Ściskam, Czoper

Do testów model dostarczył sklep: Firearms

Ocena wszystkich (6.00, głosów: 1)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
Juhas 05.01.2006, h. 20:10 Juhas
Piszesz o wiecznie odkrecającym sie pierścieniu, ja w swojej m733 (po tym jak rozklekotała mi sie w boju) owinołem owy pierscien zwykłą taśmą teflonową(do uszczelniania połączen rurowych) i patent sprawdza sie już prawie rok. Od tamtego czasu nie było z tym problemów.
Brodaty 10.01.2006, h. 00:02 Brodaty
Co do niefortunnej rączki transportowej to nie zauważyłem jakichś mocnych czy też średnich zmian w ustawieniu kolimatora, który miałem zamontowany. Po prostu wystarczy mocno dokręcić szynę montażową.
Druga rzecz to mocna i dobrze dopasowana konstrukcja tej M-ki(jak na ABS). Wiem ,że ona nie różni się prawie niczym od innych, ale jednak. Dzięki niej nie spadłem głębiej do jednej z wielu studzienek w Bornem :D Po prostu się na niej oparłem i spokojnie dalej z niej korzystałem.
dixon 12.01.2006, h. 11:20 dixon
Jako szczęśliwy posiadacz M733 gorąco ją polecam tym, którzy lubią buszować po krzakach, gęstej trawie, budynkach.
Jak zauważył Czoper świetnie leży w ręce a 4stopniowa kolba doskonale po maga dostosować długość karabiny do długości ramion.
Słuszna jest też opinia, że ten karabin jest genialny dla tych, którzy są w przedziale wzrostu 160-180cm. Powiem szczerze, ze od 3 lat nie widziałem nikogo, kto by miał m733 a był wyższy niż podany wzrost.. Nie mam pojęcia od czego to zależy. Najwidczniej M733 jest dla nas stworzone. :D
Miodzio.
1,5 roku urzytkowania-> zero awarii, nic nie pękło, nic sie nie chwieje..
Po roku, chyba jak w każdym karabinku, należy podokręcac śrubki w rączce i wszystko gra.
Jeszcze raz gorąco polecam ze względu na fakt, iż ewentualne dokręcenie tłumika nie robi z naszego karabinu tyczki. Dalej pozostaje on w przyzwoitych rozmiarach.
Brodaty 20.01.2006, h. 17:25 Brodaty
Eee no to się zbłaźnię...bo mam 186 cm wzrostu
Rocky 13.06.2006, h. 20:35 Rocky
Na jakiej stronie można go kupić? I za ile oczywiście.
wojaktomek 19.09.2006, h. 18:05 wojaktomek
Pisanie o zerowaniu kolimatorów lub lunet w replikach broni strzelającej na plastikowe kulki, moim zdaniem jest trochę nie na miejscu. Nie ma znaczenia czy rączka sie "chwieje" czy nie. Montowanie jakiejkolwiek optyki na jedynie na celu nadanie replice ładnego wyglądu, bo w żaden sposób nie da się skalibrować optyki, a powód jest oczywisty!
Kulki nawet najcięższe, to nie pocisk karabinowy, a w zwiaku z tym warunki atmosferyczne mają tu ogromny wpływ na tor lotu kulki. Ponadto trajektoria lotu kulki nie jest nawet zbliżona do trajektorii pocisku z broni bojowej (ostrej).
Podsumowując jeżeli wasza replika trafia na odległosci 40m w kartkę A4 (wliczając w to skupienie kolejnych strzałów), to jest bardzo dobrze.
lilly 04.10.2006, h. 22:15 lilly
Użytkuję ten karabinek od 2 lat. Pomijając fakt, iż na początku (po tygodniu) musiałam wymienić zębatkę środkową, karabinek sprawował się znakomicie - ZERO awarii, przy sprężynie M110. Niedawno pękła jedna strona gearboxa i zaczęłam modyfikacje. Do frontgripa zosta "wciśnięta" bateria 12V 1400mAh, więc miejsca jest sporo :)

Pod względem użytkowym M733 doskonale nadaje się dla kobiet! I do rozgrywek wszelkiego typu.

Jeśli chodzi o "problem chwiejnej lufy" w moim karabinku tego po prostu nie ma, tak samo jak samoodkręcanie się pierścienia mocującego.

Polecam wszystkim, którzy chcą dobry, niezawodny i kopmaktowy karabinek!
Ja mojego nigdy nie oddam! :P
Robson 16.10.2006, h. 22:02 Robson
a czy rozłozona kolba nie jest troszke dłuzsza niż w innych Mkach?? pewnie nie, ale mam dziwne wrażenie...
Kajor 13.12.2006, h. 20:51 Kajor
A jak z "uszami"?
frozenfish 29.06.2007, h. 20:44 frozenfish
Tak a propos wzrostu to mam 1,92 m i biegam od 2 lat z m733 marui:P no i jak?? jak nikogo takiego nie widzieliście to mogę się Wam pokazać. Jak mnie znajdziecie w krzakach:)
PATSMOL21 17.08.2007, h. 19:08 PATSMOL21
Własnie go zamówiłem. mam nadzieje ze jest dobry.
Baykos 13.02.2008, h. 23:16 Baykos
Miałem M733 TM i powiem szczerze, że był świetny 5/5 .
blitzkrieg 02.08.2008, h. 13:38 blitzkrieg
MOGĘ MIEĆ M 733 COMMANDO ZA 1005 ZŁ. CHYBA DOBRA CENA ZA JAKOŚĆ MARUI ???!!!
manru 14.11.2008, h. 12:11 manru
Coś pięknego,taka dobra broń w rękach dobrego żołnierza morze zdziałać cuda.Pozdrawiam
RealBadAngel 05.04.2009, h. 16:42 RealBadAngel
Jaka bateria do nie go max pójdzie ? Chce kupić akumulator 9,6 V 4000mah. Tyle że nie do t tylko m733 JG potrzebuje pilnej odpowiedzi !
perezownia 22.04.2009, h. 10:44 perezownia
właśnie kupiłem sobie m733. jestem ciekaw jak będzie działać;P
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 99172

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane