Daj cynk
Reklama

Testy

SR4 Carbine

Karabin, 23.11.2005, h. 20:00, dodał: Regdorn , autor: Czoper
42

SR4 Carbine

Dane repliki

Producent: Star Rainbow Inc.
Długość: 760/850mm
Waga: 2960 g
Prędkość wylotowa: 300 fps
Bateria: Mini
Hop-up: Regulowany

Tym razem mam okazję dokonać sekcji nowości - karabinka SR4 (odpowiednik M4A1) produkcji STTI. Karabinek udostępnił nam do testów sklep internetowy Military.pl (dzięki, Panie Jacku). I od razu małe sprostowanie - STTI nie jest faktycznym producentem tego modelu. Zabawka powstała w nie znanej mi dotychczas firmie SRC i właśnie takie oznaczenia nosi na korpusie. STTI to wg informacji z instrukcji jedyny/wyłączny agent handlowy producenta, czyli po prostu dystrybutor. Ale zajmijmy się zabawką...

Pominę opis pudła, w które zapakowany był karabinek. Z dwóch powodów: po pierwsze egzemplarz, który otrzymałem był egzemplarzem testowym, tak naprawdę z serii beta - więc trudno przyjąć, że opakowanie było identyczne z tym, w jakim ostatecznie zabawka trafi do sprzedaży. Po drugie - nie testuję pudeł tylko karabinki.

Podszedłem do niego z dużą rezerwą - w końcu zupełnie nieznany producent, pierwszy jego produkt, jaki miałem w rękach i takie tam... Ale w miarę oglądania (z zewnątrz) powoli traciłem wątpliwości. Otóż wyjąwszy brak oznaczeń Colta na korpusie oraz lekko błyszczącą lufę z zespołem muszki (czarny lakier) wygląda dokładnie jak Marui. A nawet moim zdaniem lekko lepiej. Otóż dopóki nie wziąłem do ręki tego karabinka body produkcji Marui wydawało mi się "na oko" idealne. Teraz myślę, że body SRC jest fajniejsze, a to ze względu na fakturę powierzchni. Otóż Marui jest idealnie gładkie (jest także matowe, ale po jakimś czasie zaczyna się błyszczeć). Tymczasem body SRC jest delikatnie porowate. Nie mogę tego udowodnić - na żadnym zdjęciu tego nie widać (skopałem sprawę), ale wierzcie mi - tak jest naprawdę.

[Powiększ] (Dostępne w sklepach karabinki mają czarne tłumiki płomienia.)

Przy bliższych oględzinach okazało się, że identyczne z Marui jest w zasadzie wszystko. Od atrapy fragmentu rury gazowej pomiędzy korpusem a pierścieniem, [Powiększ] aż po sposób otwierania wyrzutnika łusek - dostępu do komory Hop Up'a.

[Powiększ]

Ta ostatnia rzecz ucieszyła mnie najbardziej - jest to coś, co do niedawna można było spotkać fabrycznie jedynie w modelach Marui i ICS-a.

Chcąc się upewnić, czy moje pierwsze wrażenie dotyczące identyczności z M-kami Marui nie jest przypadkiem subiektywne zabrałem którejś niedzieli model SRC na niedzielną strzelankę na Pasternik w Krakowie. Wyniki "testu" potwierdziły moją pierwotną opinię - nikt z oglądających karabinek nie zorientował się, że to nie jest produkt Marui. Dopiero po dłuższej chwili, stwierdziwszy brak charakterystycznych dla TM oznaczeń Colta oglądający pytali, co to jest. Jest to chyba wystarczający dowód.

Niemniej zewnętrzne podobieństwo (wręcz identyczność) z "oryginałem" z TM nie daje jeszcze odpowiedzi na pytanie czy SRC jest udanym produktem. Byłem ciekaw, co znajdę w środku... Zastrzegam przy tym rzecz moim zdaniem oczywistą: nawet najbardziej wnikliwa i dokładna "sekcja" karabinka nie powie nic o jakości i trwałości zastosowanych przez producenta materiałów. Rzeczywistej ocenę niezawodności zabawki będzie można dokonać dopiero po jakimś czasie eksploatacji, daj Boże w różnych konfiguracjach mocowych, aby w pełni przekonać się o jej wytrzymałości. Tak czy inaczej - zaglądam do środka.

Zgodnie z moimi przewidywaniami body będące kalką Marui otwiera się identycznie jak pierwowzór, tzn. po wybiciu tylnego pina otwieramy je do góry - przedni pin pełni rolę zawiasu (inaczej niż w obecnie stosowanych korpusach CA). Jeszcze przed otwarciem body pierwsza niespodzianka, na którą wcześniej nie zwróciłem uwagi - piny są dwuczęściowe, skręcane (jak w modelach CA), a nie jak w TM tylko wbijane w body. To plus - znam przypadki wysunięcia się pina z karabinka TM. Właściciele musieli wtedy wydać ok. 60 złotych na nowe piny.

Po otwarciu body kolejna niespodzianka. Otóż opisując M4 S-System i M733 TM poświęciłem trochę uwagi plastikowym uszom górnej części body, które we wszystkich M-kach TM z wyjątkiem S-System dość często się łamią. Tak na marginesie: jak można twierdzić, a są takie ogłoszenia w komisie WMASG, że body z ułamanym np. jednym uchem jest niemalże pełnowartościowe, znaczy: karabin strzela jak nowy? Przecież gear box jest na sztywno zamontowany w dolnej części body. Lufa i komora Hop Up w górnej. Zatem jeśli obie części korpusu nie są ze sobą sztywno i jednoznacznie (bez przesunięć) spięte, to dysza nie pracuje dokładnie w osi lufy. A to może spowodować różne rzeczy. Od spadku zasięgu (część powietrza pójdzie poza lufę), poprzez możliwość skrzywienia króćca głowicy cylindra (wymiana!) aż po kłopoty z zacinaniem się czy podawaniem kulek. Tyle dygresji.

W SRC po otwarciu body niespodzianką okazało się takie coś, co będąc wykonane z cienkiej blachy ma za zadanie usztywnić/wzmocnić uszy górnej części korpusu karabinka. Czy to coś zda egzamin? Jestem przekonany, że tak. Uszy pękają, gdy poddane zostaną znacznym naprężeniom - gdy napiera na nie pin. Dzięki zastosowaniu tego patentu ewentualne naprężenia przejmuje na siebie ta blaszana wkładka - uszy mają szansę przeżyć dłużej. Punkt dla SRC.

Po wyjęciu gear boxa oglądnąłem dokładnie body od środka. Nie ma ŻADNYCH różnic względem TM. Chłopcy z Tajwanu musieli ukraść formę Marui.

Podobnie jest z komorą Hop Up - wygląda jak ta z TM - jest dwuczęściowa. Tyle że SRC dolną część odlało ze stopu aluminium, a TM robi ją tak jak górną - z plastiku.

Gear box - Oczywiście wersja 2. Z "okienkiem" w tylnej części każdej z połówek (inny nie mógł pasować ze względu na uszy). Można mieć zastrzeżenia do dokładności obróbki/czyszczenia odlewu (chodzi jedynie o wygląd). Nie spodobały mi się natomiast wkręty łączące obie części G/B. W TM, CA czy ICS-ie wkręty mają gwint o mniejszym skoku, ale pewnie się czepiam.

W gear boxie - Niby wszystko standardowo, a jednak...

[Powiększ]

Pierwsza i druga zębatka (ta od silnika i środkowa) radośnie reagują na magnes - znaczy, że stop (zakładam, że celowo) ma w sobie trochę żelaza :). W TM środkowa nie! Dodatkowo pierwsza zębatka jest dzielona na cztery, a nie na dwa - to lepiej dla zapadki przeciwpowrotnej i podawania kulek. W TM spotkałem takie zębatki jedynie w G36 i nowym egzemplarzu AK. Może Marui też już stosuje wyłącznie takie? Nie wiem.

Tłok - SRC zastosowało ciekawe rozwiązanie. To jakby hybryda patentu stosowanego przez TM (sprężyna zespolona z tłokiem) z kierunkową głowicą tłoka CA. Co to znaczy? Mechanicznie tylko tyle, że planując wymianę sprężyny trzeba wymienić również głowicę tłoka. Może być "żółta" prod. CA. Ta za bodajże 20 złotych. Tłoka wymieniać nie trzeba - będzie pasował. Natomiast w połączeniu z pełnym cylindrem (typ 0) kierunkowa głowica tłoka daje już w stocku 300 fps i zasięg znacznie większy niż TM.

Pozostałe części w gear boxie wyglądają identycznie jak w TM. Jedynie tuleje ślizgowe wykonane są z jakiegoś czarnego tworzywa, którego nie umiem nazwać. Nie wiem, jak wypadną w porównaniu z na pewno teflonowymi tulejami TM.

Podsumowując część poświęconą gear boxowi: wygląda przyzwoicie. Będzie działać. Kompatybilność z częściami TM (a w związku z tym także Systemy) - pełna.

Podsumowanie

Moim zdaniem jednoznacznych wad czy minusów karabinek SRC nie ma wcale. Obciążony jest dokładnie takimi samymi ograniczeniami, co karabinki serii M16/M4 produkcji TM. Myślę o plastikowym body, z którego wynika pewna "elastyczność" całej konstrukcji oraz o możliwości wystąpienia efektu "chwiejnej lufy". Pewnym ograniczeniem w silnych upgrade'ach może okazać się też silnik - mam wrażenie, że jest wolniejszy (słabszy) od EG1000 TM (chociaż akurat ten problem można rozwiązać akumulatorem o większym napięciu).

Oczywiście dzisiaj zagadką pozostaje trwałość wszystkich podzespołów. Pisałem już o tym wcześniej - jedynie trwająca jakiś czas eksploatacja wyjaśni tę kwestię.

Jeśli chodzi o "feeling" - dla niektórych dyskwalifikujący będzie brak oznaczeń na korpusie czy lekko błyszcząca lufa. Faktycznie - dla kogoś, kto przywiązuje wagę do takich rzeczy SRC odpada.

[Powiększ] [Powiększ]

Tylko, że z drugiej strony - coś za coś. Jeśli karabinek SRC jest tańszy od pierwowzoru z TM o 30%...?

A przy okazji tych dwóch zdjęć. Zwróćcie uwagę na pierwszym z nich na spasowanie części body oraz na brak "prześwitu" pomiędzy uchwytem pistoletowym a korpusem karabinka. Szczelne? Żadnych szpar? Na drugim zdjęciu z kolei poza kurzem, który zawiało na zespół muszki (sorry) widać także bardzo fajny mat fragmentu gripa.

Ale żeby nie było za różowo - jest kilka rzeczy, które lekko przeszkadzają. W zasadzie to jedna sprawa, z której wynika kilka mankamentów. Chodzi oczywiście o średnio staranny montaż. Na przykład dźwignia przeładowania, która otwiera klapkę wyrzutnika łusek (dostęp do Hop Up) mimo sprężyny nie wraca sama do końcowego (raczej początkowego) położenia. Wynika to właśnie z niestaranności montażu - dźwignia "wiesza" się na metalowej wkładce wzmacniającej uszy górnej części korpusu - trzeba ją dopchnąć. Podobnie jest ze śrubkami - w zasadzie wszystkie wymagają dokręcenia. Nie są to jednak rzeczy nie do usunięcia. Można to zrobić w 15 minut lub lepiej - wyegzekwować od sprzedawcy solidny przegląd zerowy.

Na koniec - podsumowanie podsumowania

Uważam, że osoby zaczynające zabawę lub takie, które nie mają w planach super mocnych upgrade'ów nie mają się nad czym zastanawiać. Za cenę zbliżoną do 800 złotych po prostu nie ma nic lepszego. Jest porównywalne - za 1200. SRC jest po prostu pełnowartościowym elektrykiem.

I jeszcze jedno

M4A1 czyli w nomenklaturze SRC SR4 to dopiero początek serii M-ek. Dostępne są lub będą za chwilę kolejne modele:

Edycja 14.11.2005r. Testowałem kolejne modele SRC serii M, które dostarczył sklep www.taiwangun.com. Wszystkie pod względem technicznym (konstrukcja i zastosowane części/podzespoły) są identyczne. Zgodnie z zapowiedzią Tactical posiada kolbę z policzkami na baterie - nie ma jej wtedy w przednim chwycie - kable z gear boxa wychodzą tyłem - jak przy stałej kolbie. Wg informacji z taiwangun.com model tactical dostępny jest jako "starter pack" z baterią, ładowarką do baterii, hi-capem na 300 BB i maską z siatkowymi goglami (nie parują :)). M933 "commando" ze zdejmowanym uchwytem transportowym do sprzedaży trafi w pierwszej połowie grudnia. Technicznie jest taki sam. Od M4 różni się długością lufy - mniej więcej tak jak M733 od M4A1 Marui. Do dwóch egzemplarzy - SR-16 i M4 RIS zamontowałem metalowe body prod. SRC. W odróżnieniu od body prod. Guardera, które musiałem intensywnie pilnikować i traktować Dremelem żeby złożyć całość do kupy tu poszło łatwo - wszystkie części pasowały idealnie. Dodatkowo w zestawie z metalowym body jest jednoczęściowy metalowy Hop-Up (ale to w zasadzie standard). Fajne i ciekawe jest, że metalowe body SRC produkuje w dwóch kolorach - szarym i czarnym. SR-16 (stała kolba, z przudu RIS) dostał body szare. M4A1 RIS dostał body czarne i kolbę "special forces". SR-16 faktycznie zamiast uchwytu transportowego ma celownik jak wersja M15A4 CQB CA. RIS ma zwykły uchwyt transportowy. M16A3 (ze zdejmowanym uchwytem transportowym) podobnie jak M933 będzie podobno dostępny w grudniu. Wszystkie 6 odmian karabinka testowo zapgrejdowałem w kilku wariantach. Moce od 320 do 395 fps na kulce 0,2g. Działają i nie odbiegają osiągami od modeli innych producentów. Ściskam, Czoper Do testów modele dostarczyły sklepy:

Ocena wszystkich (brak, głosów: 0)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
Q-Yon 10.11.2005, h. 17:50 Q-Yon
No ja jestem bardzo pozytywnie zaskoczony pojawieniem się czegoś takiego ;P Zobaczymy co będzie dalej...
Moses 10.11.2005, h. 18:10 Moses
T-91 jest to produkowana na licencji na Tajwanie M4, natomiast T65K2 jest to licencyjna wersja M16.
Guto_Bandito 10.11.2005, h. 20:17 Guto_Bandito
nie ma jescze tego n military
tarnus 11.11.2005, h. 02:04 tarnus
Na taiwangun.com jest on dostępny za 765zł
arch deluxe 11.11.2005, h. 11:03 arch deluxe
Q-Yon 11.11.2005, h. 18:17 Q-Yon
Tyle że w jednej z zagranicznych recenzji koleś pisze, że na dłuższą metę żałuje tego zakupu i wolałby wtedy dołożyć troche więcej kasy na coś innego... podobno również słabiutki jest korpus: "A good gun, but trash body. Not bad if you like project guns, though. I'd give it a 3/5.
In the long run I regret buying it(...)"
soq 13.11.2005, h. 16:55 soq
Czy jest kompatybilna z magami z TM i CA ?
Wynika z tekstu ze na 99% ale pytam tak dla pewnosci - w recenzji nie bylo o tym mowy...
MŁODY_ŚWIESTA 13.11.2005, h. 22:23 MŁODY_ŚWIESTA
http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=72127041 [aukcja.onet.pl] - jesli to jest to samo o czym mowa to za 400 zł ma sie cłakiem przyzwoitego AEG-a no no prosze , prosze czyzby lepsze czasy dla Nas ??
mig 16.11.2005, h. 09:41 mig
Młody - TO NIE TO!
BlackDragon 18.11.2005, h. 14:24 BlackDragon
a to co Młody pokazał to jest dobre co ??
rooster 19.11.2005, h. 01:12 rooster
Wg mnie Well był jest i będzie badziewiem pod względem używanych materiałów np body, ja tam wolał bym dołozyć pare stówek i mieć coś porzadnego
aikman84 11.12.2005, h. 19:22 aikman84
MA JUZ KTOS SR4 tactical carabine jeśli tak to prosze o komentarz tego karabinku bo jestem zainteresowany kupnem ale jestem pewien czy mi sie opłaci poczekac dłuzej (uzbierac 400zł) i kupic CA ???
aikman84 11.12.2005, h. 19:22 aikman84
MA JUZ KTOS SR4 tactical carabine jeśli tak to prosze o komentarz tego karabinku bo jestem zainteresowany kupnem ale jestem pewien czy mi sie opłaci poczekac dłuzej (uzbierac 400zł) i kupic CA ???
Haszczu 18.12.2005, h. 15:04 Haszczu
Replika na www.taiwangun.com kosztuje dokładnie 499 zł (Bez baterii i ładowarki) oraz 649 zł z baterią , ładowarką i maską.
Haszczu 18.12.2005, h. 15:04 Haszczu
Replika na www.taiwangun.com kosztuje dokładnie 499 zł (Bez baterii i ładowarki) oraz 649 zł z baterią , ładowarką i maską.
C4RTM4N 03.01.2006, h. 23:52 C4RTM4N
myslicie ze warto? czy uzbierac jeszcze 300zl i kupic tm? skoro lepsze src to po co przeplacac, jak tak na poczatek z asg...:)
C4RTM4N 03.01.2006, h. 23:52 C4RTM4N
myslicie ze warto? czy uzbierac jeszcze 300zl i kupic tm? skoro lepsze src to po co przeplacac, jak tak na poczatek z asg...:)
nytzu 26.01.2006, h. 14:31 nytzu
kupiłem i nie nażekam!jest możliwość upgrade do 450fps!!!metalowe body za 365 to połowe mniej jak na machinegun!ogółem niezła zabawka za takie pieniądze.ode mnie pozytyw!pozrawiam
tima 11.02.2006, h. 11:22 tima
czy do tego karabinu mozna dokrecic tłumik dzwieku??
tima 11.02.2006, h. 11:22 tima
czy do tego karabinu mozna dokrecic tłumik dzwieku??
C4RTM4N 11.02.2006, h. 17:11 C4RTM4N
mozna na 14mm pasuja, tylko nie wiem czy sie zaklada na caly plomienia czy zamiast tlumika plomienia.
C4RTM4N 11.02.2006, h. 17:11 C4RTM4N
mozna na 14mm pasuja, tylko nie wiem czy sie zaklada na caly plomienia czy zamiast tlumika plomienia.
aikman84 14.02.2006, h. 10:39 aikman84
mam ten karabin, powiem jedno zębatka pracujaca z tłokiem to porazka trzeba ja wymienic na samym początku, magazynek tez jest niezaciekawy cieżko chodzi i mało podaje kulek za jedna serią
Wili 01.05.2006, h. 22:39 Wili
Witam mam pyatene do tych co maja ten karabin jaki on jest dobry czy moze to badziew ?
Marek 13.05.2006, h. 07:10 Marek
Kupiem SR4 Tactical i jestem zadowolony. Ładnie strzela, zasięg konkretny, moc też.
Denerwuje mnie tylko efekt chwiejnej lufy ale z tym można sobie poradzic. Trzeba jeszcze ją
sprawdzić w boju........cdn.
czarek1988 14.05.2006, h. 19:09 czarek1988
Mam pytanie: czy jest znacząca różnica pomiędzy wersją 300fps a 330 fps ? Bo zastanawiam się czy warto dać 50zł więcej dla 30fps.
woju 20.06.2006, h. 17:33 woju
No ja też kupiłem i polecam jako mój pierwszy elektryk spisuje sie bardzo dobrze po pierwszej strzelance spalił mi sie bezpiecznik i się zębatki zakleszczyły i HU był zalany ale po serwisie strzela jak marzenie :D
krychu 22.07.2006, h. 11:57 krychu
Karabin super pod względem osiągów, wykonania i ceny. Ale głównym mankamęntem jest zębatka tłokowa(zjechała się po miesiącu) ale po wydaniu 50 zł na nową jest ok.
oski 04.09.2006, h. 18:56 oski
Ja zamiast SR4 kupił bym M16A3 tej firmy .
Szyner 05.09.2006, h. 22:08 Szyner
Dzisiaj dostałem tą replikę. Na pierwszy rzut oka wygląda obiecująco, zobaczymy jak to jest z wytrzymałością tego modelu mam nadzieję że nie będzie problemu jeżeli teraz sklep na przeglądzie 0 wymienia zębatki na stalowe ;)
dude1 09.09.2006, h. 19:28 dude1
Może któryś z właścicieli tego cacuszka powiedzieć ile właściwie ma SKUTECZNEGO ZASIĘGU bo nigdzie nie widze żeby ktoś o tym wcześniej wspomniał (z ilu m da sie wcelowac w korpus człowieka)?? z góry dzieki
jenot 20.09.2006, h. 14:41 jenot
Mam tego guna od 2 miesięcy. Działa bez zarzutu (oczywiście po gwarancyjnej wymianie zębatki tłoka:-) )W korpus człowieka idzie trafić z 45-50 m. Jestem bardzo zadowolony z tej broni!!! Jak za taką kasę to idealny zakup!!!!
pawel1990 09.12.2006, h. 23:27 pawel1990
Mam takiego M4 od maja 2006. Przebieg to ok. 8000 kulek. Jak narazie jedyne co wymieniłem to zębatka tłokowa (padła po wystrzeleniu ok. 250 kulek) i magazynek na mid-cap, ponieważ hi-cap nie zawsze podawał kulki, grzechotał i na koniec całkowicie sie popsuł. Karabinek naprawde dobry na pierwszego AEG'a.
xxxxx 16.12.2006, h. 19:54 xxxxx
Taaa. Tez mam taki proble. Wina zadaje się głównianego maga. Jak kupisz midacapa, labo low-capa dobrego to powinno być bez problemu. Mi pomogło
xxxxx 16.12.2006, h. 19:56 xxxxx
Tak a propos... Gdzie mozna kupić dłuższą wersję SR4? Chodzi mi o M16A2 itp.
jurex 23.12.2006, h. 18:04 jurex
Jest to klon TM. Może nawet ładniejszy jeśli chodzi o kilka aspektów. Ale na tym się kończy. Mój brat posiada owy model. Ogólnie jest z niego zadowolony a to tylko dlatego, że na nic innego nie było go stać. Ale czasami widzę jak go dobija wszechogarniający plastik i nadodatek chwiejna lufa. A co najgorsze miał 2 razy replikę na serwisie. Jeśli chodzi o mnie nie powiem nic dobrego o tej replice. Jest bo jest. Każdy zaczyna od czegoś ale to nie jest sprzęt dla prawdziwego konesera.
Pozdrawiam 2KR JURI
Szyner 04.03.2007, h. 22:16 Szyner
Po ok 12,000 wystrzelonych z niego kulek mogę powiedzieć śmiało ze jest to bardzo dobra replika. Teraz przymierzam się do zakupu metalowego BODY i szyn RIS do tej repliki. Do tej pory poleciały bezpiecznik i selektor ognia (replika strzela tylko Full Auto). Zasięg skuteczny na stocku (tj. 300fps jak podają) to ok 30m znaczy z tej odległości można trafić stojącego człowieka w korpus tak naprawdę bez większych problemów ale nawet na 40m przeciętny strzelec dał by radę. Mam zamiar troszkę zainwestować w tą replikę i naprawdę jestem z niej zadowolomny. W teamie mamy 3 Mki CA i moją SR. CA po każdej strzelance coś się dzieje jak nie jedej to drugiej natomiast poza tym selektorem ognia i na samym początku bezpiecznikiem u mnie nic się niedzieje. Co do magazynka to jest sprawa chwiejnej lufy jeżeli kulki nie lecą to wystarczy lufę podnieść maksymalnie do góry i wtedy leci każda kulka.
kruszyn stolno 18.04.2007, h. 15:44 kruszyn stolno
Od września jestem posiadaczem tej repliki nie mam zastrzeżen co do jej działania tylko w kwietniu musiałem wymienic gumke hop bo tamta się zużyła
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 103662

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane