Daj cynk
Reklama

Testy

TEST: Direct Action® Ghost®

Ekwipunek, 24.08.2014, h. 12:42, dodał: Regdorn , autor: Didi
16

Według metki jest to 3-dniowy plecak. Składa się on z dwóch części. Pierwsza z nich to sam plecak o pojemności 28 litrów. Druga to odpinana dodatkowa kieszeń o pojemności 3,5 litra.Polska firma Helikon słynąca z nie do końca "polskiego" szycia wkracza na rynek z nową serią produktów. Do tej pory jeśli porównać ją z wiodącymi polskimi producentami sprzętu i umundurowania wojskowego, szycie i jakość Helikona - można rzec - sporo odstawało.

 

WSTĘP

Helikon wprowadzając nową markę skorzystał z pomocy byłych żołnierzy Navy Seal oraz Gromu. Główne założenie nowej serii to wykorzystanie nowej, coraz bardziej popularnej technologii tworzenia systemu MOLLE/PALS. Polega ona na sklejeniu dwóch warstw materiału i wycinanie laserem nacięć. Ale o tym później.

Dostałem do testów plecak Direct Action® Ghost®. Według metki jest to 3-dniowy plecak. Składa się on z dwóch części. Pierwsza z nich to sam plecak o pojemności 28 litrów. Druga to odpinana dodatkowa kieszeń o pojemności 3,5 litra. Całość została wykonana z Cordury 500D w kolorze Coyote. Ponadto zostały użyte klamry Duraflex i zamki YKK.

 

Plecak Direct Action® Ghost®Plecak Direct Action® Ghost®Plecak Direct Action® Ghost®

PLECAK

Główna komora plecaka posiada kieszeń przeznaczoną do noszenia wkładów hydracyjnych. Zmieści się tam również laptop. Na przeciwko tej kieszeni jest druga, wykonana z siatki kieszonka do połowy długości plecaka. Kieszeń ta zapinana jest na zamek błyskawiczny. Wymiary głównej komory to: 52x30x18cm.

 

Plecak Direct Action® Ghost®

Jest również dodatkowa kieszeń niespotykana w innych plecakach. Znajduje się ona od strony pleców i również pomieści wkład hydracyjny. Pomiędzy główną komorą, a kieszenią na plecach jest otwór przeznaczony do wyprowadzenia rurki od bukłaka. Sam otwór, dzięki któremu można wyprowadzić rurkę na zewnątrz plecaka, zapinany jest klapką z rzepem, dzięki czemu nic nie dostanie się do wnętrza.

 

Plecak Direct Action® Ghost®

Na przedniej ściance plecaka jest rzep o wymiarach: 9,5 x 8 cm.

 

Plecak Direct Action® Ghost®

Rzep jest naszyty na dodatkową kieszeń m.in. na okulary, kamerę/aparat. Ścianki kieszonki są wyściełane miękkim materiałem uniemożliwiającym rysowanie się np. szkieł okularów.

 

Plecak Direct Action® Ghost®Plecak Direct Action® Ghost®

Poniżej znajduje się dodatkowa kieszeń na drobne przedmioty lub inne potrzebne nam rzeczy. Po bokach plecaka są dwie kieszenie np. na butelkę, które w razie potrzeby można zwiększyć rozpinając zamek.

 

Plecak Direct Action® Ghost®

Po obu stronach uchwytu służącego do noszenia plecaka w ręku, znajdują się D-ringi, do których można przyczepić dodatkowe wyposażenie. Po obu stronach plecaka, u góry i na dole, przewidziano paski do kompresji plecaka albo przyczepienia dodatkowego wyposażenia, jak śpiwór, czy karimata. Takie same paski są na spodzie.

Ciekawie rozwiązane zostały uchwyty przy zamkach. Jest to kawałek linki, która została opleciona gumową otuliną z kawałkiem plastiku na końcu. Dzięki temu rozwiązaniu można bez problemu (nawet w rękawiczkach) odpiąć zamek, a uchwyt jest zawsze pod ręką, bo nigdzie nie "znika".

Plecak z przodu, jak i po bokach obszyty jest "laserowymi wycinankami".

Plecak Direct Action® Ghost®Plecak Direct Action® Ghost®

DODATKOWA KIESZEŃ 


Jak już wspomniałem na wstępie plecak składa się z dwóch części. Drugą z nich jest odpinana kieszeń, która również obszyta jest "wycinankami" oraz rzepem w kształcie prostokąta. W głównej komorze kieszeni jest sporo kieszonek i przegródek. Zmieści się tam radio PMR, telefon, długopisy/lightsicki, tablet. Dodatkowo jest mała kieszonka z siatki, a naprzeciwko organizera jedna wielka siatkowa kieszeń. Kieszeń posiada również taśmę z karabińczykiem na klucze.

 

Plecak Direct Action® Ghost®Plecak Direct Action® Ghost®Plecak Direct Action® Ghost®

Kieszeń zamontowana jest za pomocą czterech klamer. Dwie u góry i dwie na dole. Dodatkowo po bokach linką, której rozplątanie nie jest zbyt trudne, gorzej z zaplątaniem jej z powrotem. Po odczepieniu kieszeni wolne klamry można wykorzystać jako dodatkowe pasy kompresyjne.

Z tyłu organizera są paski kompatybilne z MOLEE/PALS, dzięki czemu można przypiąć go do innego plecaka czy kamizelki.
 Plecak Direct Action® Ghost®Pomiędzy plecak, a odpinaną kieszeń bez problemy zmieści się kask/hełm, więc jeśli z warunków miejskich, gdzie potrzebny jest hełm, zapragniemy wejść do lasu i go zdjąć, to nie będzie problemu, co z nim zrobić.

 

Plecak Direct Action® Ghost®

Plecak Direct Action® Ghost®

LASERY

Te "wycinanki" to tak naprawdę dwie warstwy materiału pomiędzy którym znajduje się usztywniająca całość warstwa gumy. Wszystko razem jest sklejane i nacinane laserem. Działa to wszystko na tej samej zasadzie, jak zwykłe taśmy systemu MOLLE/PALS. Jeśli kieszeń posiada grube taśmy, to może być lekki problem z ich przepleceniem. Po prostu same "wycinanki" są dość sztywne i czasami ciężko przewlec taśmę. Jednak po jakimś czasie przychodzi to bez problemu.

 

Plecak Direct Action® Ghost®

SYSTEM NOŚNY

Plecak został wyposażony w szelki w kształcie litery S. Z zewnętrznej strony posiadają taśmy MOLLE, które np. pomogą ustabilizować rurkę hydracyjną lub pozwolą przypiąć małą kieszeń. Poniżej taśm na każdej szelce wszyty jest D-ring. Szelki posiadają pasek piersiowy oraz klamry pozwalające na szybkie zrzucenie plecaka. Regulacja nie jest zbyt skomplikowana. Po wewnętrznej stronie jest gąbka i delikatna siatka.

 

PLECY

Direct Action® Ghost® został wyposażony w innowacyjny system wentylacyjny Combat Vent System®. Polega on na tym, że część plecowa została pokryta "żebrowaną" gąbką, która została pokryta siatką. Pomiędzy gąbkami zaprojektowany został kanał, mający na celu odprowadzanie wilgoci.

Plecak Direct Action® Ghost®

PAS BIODROWY

Co zrobić, gdy pas biodrowy nie jest nam potrzebny? Wystarczy go zdjąć, założyć szelki i można używać go jako pierwszą linie. Na taki genialny pomysł wpadli ludzie z Helikona i tak też uczynili. Do plecaka dodawane są proste szelki z trzema podpięciami. Pas montowany jest poprzez dwie taśmy i dodatkowo trzymany rzepem. Pas z zewnątrz pokryty jest taśmami MOLLE/PALS, a wewnątrz gąbką oraz siatką. Pas testowałem osobno, jako pierwszą linie ale mam z nim mały problem. Należę do osób po prostu chudych. Musiałem ściągnąć maksymalnie taśmy regulacyjne, żeby pas siedział stabilnie i wygodnie.

Plecak Direct Action® Ghost®Plecak Direct Action® Ghost®Plecak Direct Action® Ghost®

Na szczęście jest, co zrobić z nadmiarem taśmy (nie tak, jak w pasach serii PT pewnej polskiej firmy), także może to ja jestem tutaj wadą. 

 

WRAŻENIA Z UŻYTKOWNIA

Jak najłatwiej przetestować plecak? Sposób jest jeden. Załadować plecak, założyć na plecy i wyruszyć w teren. W moim przypadku waga plecaka wynosiła około 12 kg, a dystans, który miałem do pokonania to około 30 km. Z zapakowaniem nie ma problemu, bo kieszeni i kieszonek jest naprawdę sporo, więc każdą drobną rzecz można gdzieś upchnąć. Jeśli jednak jakimś cudem zabraknie nam miejsca, to pas biodrowy podpięty do plecaka pozostawia trochę miejsca na dopięcie kieszeni lub ładownic. Sam pas działa świetnie. W porównaniu do Wisporta Sparrowa 30, gdzie za pas biodrowy robi kawałek szerokiej taśmy, to Helikon nie ma sobie równych.

Jako, że należę do osób, które strasznie dużo piją, to rozwiązanie z miejscem na dwa bukłaki z wodą też jest bardzo przydatny.

Oczywiście, jak już tę całą wodę się wypije, to trzeba ją wypocić. Przy okazji można było przetestować Combat Vent System®. Generalnie powiem tak - działa. Plecy są bardziej suche, niż w przypadku innych plecaków, więc coś w tym jest. 

Helikon, jako jeden z nielicznych plecaków przeszedł również test moich pleców. Mój kręgosłup niezbyt lubi duże obciążenia, ale dzięki dobremu wyprofilowaniu pleców oraz szelek, ból pleców aż tak bardzo mi nie doskwierał, jak podczas noszenia innych plecaków.

 

MOIM ZDANIEM

Jak wiemy, nie ma rzeczy idealnych. Nie ma idealnych replik, kamizelek no i oczywiście plecaków. Tutaj chciałbym napisać, co według mnie można by zmienić.

Pierwsza kwestia to rozpinanie plecaka. W Wisporcie Sparrow 30 zamki odpinają się na całej długości, aż do dna. Dzięki temu plecak można rozłożyć i bardzo wygodnie poukładać wszystkie rzeczy, które chcemy przenosić. W plecaku Helikona zamek rozpina się do około 3/4 długości. Nie jest to oczywiście jakaś spora wada. Jest to podyktowane tym, że po bokach umieszczone są wspomniane wcześniej kieszonki na np. butelkę z wodą lub innym napojem.

Druga sprawa to szelki. Są one wszyte do plecaka za pomocą podwójnej taśmy. Jak na razie działa to bardzo dobrze i nic się nie pruje. Jednak nie wiadomo, co będzie za kilkaset kilometrów i kilogramów przeniesionych w plecaku. Choć z drugiej strony porównując ten plecak do starszych wyrobów Helikona, myślę, że nic poważnego nie powinno się stać.

 

PODSUMOWANIE

Plecak można z powodzeniem używać na kilkugodzinnych strzelankach, jak i kilkudziesięcio godzinnych milsimach. Dodatkowy organizer można dopiąć do innego plecaka, gdy tylko będziemy tego potrzebowali, a pas z powodzeniem może występować jako 1-linia.
Czy warto go kupić? Patrząc na jakość plecaka, to jak najbardziej. Jeśli brać pod uwagę rozmieszczenie kieszeni oraz innowacyjność, to również warto. Końcową decyzję pozostawię Wam - przyszłym kupującym.

 

Plecak Direct Action® Ghost®Plecak Direct Action® Ghost®Plecak Direct Action® Ghost®Plecak Direct Action® Ghost®Plecak Direct Action® Ghost®Plecak Direct Action® Ghost®

Ocena wszystkich (5.50, głosów: 4)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
Czterech 25.08.2014, h. 22:51 Czterech
Od jakiegoś czasu jestem posiadaczem sparrowa 30. Gdy tylko się dowiedziałem o tym plecaku helikona, żałowałem że nie wstrzymałem się z zakupem plecaka jakieś 2-3 tygodnie i nie kupiłem Ghost-a. Potem spojrzałem na cenę i dziękuję bardzo :) Szkoda że ten plecak kosztuje grubo ponad 500zł. Prawdę mówiąc w sparrowie brakuje mi tylko lepszej kieszeni na organizację drobiazgów. (poluję teraz na czarnego condora T&T lecz niestety nigdzie go nie ma)
Hehe skąd ja znam ten ból ;]
Najlepsza kieszeń na drobiazgi to sakwa lub po prostu trzeba samemu płaski panel szyć ale sam plecaczek zacny. Brakuje tylko czasem możliwości zwieszenia przez ramię na brzuch i otwarcia dna/pleców... no i ten marny pas biodrowy ale to też można pokombinować.
Co prawda nadal nie wiem jaka jest obciążalność plecaka zanim szelki puszczą a wisport milczy w tej kwestii więc lepiej nie przeginać;]
shamoth 26.08.2014, h. 01:27 shamoth
tego szukasz?
http://www.ebay.pl/itm/281369732348
shamoth 26.08.2014, h. 01:34 shamoth
Czterech 26.08.2014, h. 02:34 Czterech
tak, ale wolę zaczekać aż w Polsce się pojawi bo nie śpieszy mi się przepłacać
właśnie idą do mnie kieszenie od wisporta ciekaw jestem jak się sprawdzą w podróży

ale nie odbiegajmy od głównego tematu tego plecaczka....w sieci można znaleźć kilka testów wytrzymałości Ghosta i spisuje się świetnie, szkoda tylko że nie puszczono mole/pals na górnej części plecaka lub chociaż 2 troków, zawsze to dodatkowe miejsce na karimatę, kurtkę itd.
Ari 26.08.2014, h. 10:09 Ari
No plecak niby kosztuje 500zł, ale należy na to spojrzeć z drugiej strony - do plecaka jest w zestawie pas z szelkami, a takowe w komplecie potrafią normalnie kosztować 150-300zł
mandao 26.08.2014, h. 17:15 mandao
Czterech 26.08.2014, h. 19:31 Czterech
T&T poszukuję w kolorze czarnym i to właśnie tylko jego brakuje ;)
Dogtag 27.08.2014, h. 18:29 Dogtag
Do autora:

Do jakich plecaków porównujesz? Z tego co wyczytałem to porównujesz plecak do sparrowa.
Jeśli tak to jest to trochę w mojej ocenie nie trafione bo jest to inna klasa.
Co do tego jak było i jest z jakością Helikona to jak wiadomo to chińszczyzna i raz jest lepiej a raz gorzej, w mojej ocenie z czasem jakość się poprawiała i poprawia.

Mimo wszystko bardzo dobry test.

Pozdrawiam.
Inna klasa? Dlaczego tak uważasz. Plecaki mają bardzo podobno pojemność. Jeśli od Ghosta odpiąć dodatkową kieszeń, to różnica wynosi 2 litry na korzyść Wisporta.
Seria Direct Action to już nie jest Helikon. Zupełnie inna liga.
Serio.
Nie, Helikon nie płaci mi za komplementy.
Dziękuję za miłe słowa.

Również pozdrawiam
Didi 28.08.2014, h. 17:28 Didi
Fear Factor 29.08.2014, h. 08:30 Fear Factor
Miałem ostatnio w rękach Dust'a z tej seriii od Helikona i zakochałem się w nim. Kapitalny assault pack.
Dogtag 30.08.2014, h. 17:53 Dogtag
Inna klasa dlatego że w moim odczuciu sparrow to po prostu wór, natomiast ghost jest bardziej nastawiony na organizacje "szpargałów". No i ważna różnica, pas biodrowy.
Mam tego świadomość że w stajni Helikona jest to produkt "premium".
fonker 30.10.2014, h. 10:55 fonker
Fajna sprawa gdzie można taki sobie zakupić ?
junkerz 06.11.2014, h. 11:50 junkerz
kurde świetny gadzie takie cacko można znaleźć, albo coś w tym stylu ?
noel606 24.11.2014, h. 15:09 noel606
fajny opis. zarazilem się tym plecakiem ale ceny miedzy 579 a 670 zł powalają , szczególnie ,że można mieć coś podobnego w cenie 350-450zł a mianowicie wisporta whistlera 35 do którego powinien byc porównywany ghost. za zaoszczedzone pieniadze można sobie kupić camel bak i powinno jeszcze zostać na dodatkowe kieszenie plus pas który można znaleść w komisie wsmagu. ale kto co woli. mnie plecak na powyzszej prezentacji ruszył poważnie/ pewnie dzięki wysokiej jakości prezentacji/ ale nie za te cene . firma heliekon w moich oczach nie wskoczyla aż tak wysoko żeby dawać za plecak 600zł . w moim odczuciu firma heliekon poprawila 35 z wisportu i życzy sobie za to o 300zł więcej fakt rozwiązania bardzo pomysłowe ale nie za 300zł.ja znalazlem ghosta na e-militaria.pl
Szulikos 30.11.2014, h. 21:04 Szulikos
"Jest również dodatkowa kieszeń niespotykana w innych plecakach. Znajduje się ona od strony pleców i również pomieści wkład hydracyjny." No plisss... choćby popularny Source Patrol 30l ma takie rozwiązanie. To akurat nie jest nowość. Plecak świetny, zmniejszona waga dzięki "wycinankom" zamiast taśm oraz cordurze 500 zamiast 1000. Widać że temat był mocno przemyślany m.in. pas + szelki, system wentylacji pleców oraz kieszenie po bokach. Jedynym mankamentem jest przypinanie spowrotem tego organizera. I przydałby się taśmy na boku do przypięcia karimaty. To że suwak jest do 3/4 długości nie może być uznane za minus skoro są tam kieszenie, no coś za coś. Po za tym zwiększa to ewentualną wytrzymałość plecaka - prędzej pójdzie zamek niż materiał.
siloeamistad 27.06.2015, h. 10:12 siloeamistad
Dla tych, którzy nad zakupem plecaka intensywnie tentegują w głowie - kilka ewidentnych niedociągnięć, które powodują, że po wydaniu 500pln trzeba usiąść z zakupem, igłą, nitką, taśmą i pobiegać po nowe klamry:

1. taśmy do troczenia na dole są za krótkie na większość śpiworów, karimat itd. Nawet jak coś wejdzie, to nie ma możliwości porządnie chwycić i ściągnąć taśm. Taśmy - przelotki są zdecydowanie za blisko siebie. Można oczywiście olać przelotki a taśmy do troczenia przyciąć i doszyć dłuższe ale... kurna za 500zł mogli dać te 10cm więcej. ROZMIAR ma znaczenie :)
2. Wybitnie pokombinować trzeba żeby coś solidnie przytroczyć do boków plecaka.
3. Na etapie projektowania pasa biodrowego a w zasadzie systemu regulacji - projektanci pojechali chyba na urlop. Zamiast regulować to klamrą - musimy ustawiać długość taśmy przy pomocy dodatkowych "regulatorów". W zasadzie nie możliwe jest solidnie docisnąć pas. Proponuję więc od razu zakupić klamrę z ząbkami i pozbyć się tej dodatkowe - zbędnej regulacji.

Plecak nie jest najdroższy w swojej klasie. Pewnie nawet jest jednym z tańszych. Tym niemniej kilka centymetrów taśmy, kilka funkcjonalnych przelotek do bocznego i dolnego troczenia i funkcjonalna klamra - to nie jest tak dużo, żeby nie dało się tego zrobić w tej cenie.
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 143114

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane