Daj cynk
Reklama

Testy

TEST: Scorpion EVO 3 - A1

Pistolet Maszynowy, 22.07.2014, h. 13:55, dodał: szmerglu , autor: Wiciok
36

Test repliki pistoletu maszynowego Scorpion EVO 3A1 produkcji duńskiej firmy ActionSportGames.  Dane repliki

Producent: ActionSportGames
Model:
(numer katalogowy)
Scorpion Evo 3 - A1
Długość: 623-425mm
Waga: 2400 g
Prędkość wylotowa: średnio 397 fps
Bateria: brak, replika dostosowana do pakietów Li-Po
Hop-up: tak, regulowany
Blowback: brak
Zalety:

świetna ergonomia


bardzo wierne odwzorowanie oryginału


innowacyjne funkcje nieobecne w klasycznych replikach AEG


system szybkiej zmiany sprężyny


bardzo dobre osiągi w stocku


ogółem bardzo dobrej jakości części wewnętrzne


produkcja w Europie


liczne dostępne akcesoria

Wady:

drobne niedoróbki w wykonaniu zewnętrznym


niestandardowe części


ubogi zestaw (brak nawet drukowanej instrukcji obsługi)

W zestawie:  pistolet maszynowy, magazynek

 

Test repliki pistoletu maszynowego Scorpion EVO 3A1 produkcji duńskiej firmy ActionSportGames.

 

Scorpion evo 3

 

TYTUŁEM WSTĘPU

 

Scorpion evo

Testowana replika odwzorowuje pistolet maszynowy Škorpion EVO III, w oryginale produkowany przez firmę Česká Zbrojowka Uherský Brod (CZUB). Replika sprzedawana jest przez znaną airsoftowcom duńską firmę ActionSportGames, a produkowana w Danii, na licencji CZUB.

 

Scorpion evo

Skorpion od ASG jest repliką, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania oparte na elektronice, w miejsce tych znanych nam doskonale z tradycyjnych replik. W środku nie znajdziemy zatrzasku przeciwpowrotnego – układ elektroniczny za każdym razem powoduje zatrzymywanie się tłoka w wyjściowej pozycji. Replika wyposażona jest w funkcjonujący tryb trzystrzałowej serii, elektroniczny spust oparty na mikrostyku i tranzystorze MOSFET, oraz mechanizm powodujący blokadę możliwości strzelania po opróżnieniu magazynka, konieczność użycia zwalniacza zamka po jego wymianie, a także zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem baterii. Ponadto w replice ma się znajdować system blokujący możliwość strzału w razie awarii, w celu zabezpieczenia elementów gearboxa przed uszkodzeniem.

 

Scorpion evo

 

OPAKOWANIE

Scorpion evo

Scorpion evo

Replika zapakowana jest w estetyczne czarne kartonowe pudło z odchylaną pokrywą. Znajdziemy na nim trochę marketingowych informacji i obrazków. Na dolnej ściance znajdują się podstawowe dane techniczne repliki, oraz typowe ostrzegajki dla początkujących, bądź też pozbawionych wyobraźni graczy.

 

Scorpion evo

Scorpion evo

 W środku znajdziemy jedynie replikę i magazynek, które zabezpieczone są odpowiednio wyciętą tekturą, oraz umieszczonymi luzem dwoma kawałkami folii bąbelkowej. Niestety nie wydaje się to być wystarczające. Nie dziwi zatem fakt, iż replika dotarła do mnie zapakowana w jeszcze jedno pudło…

 

Scorpion evo

 

Na dolnej ściance pudełka, od wewnętrznej strony znajdziemy skróconą instrukcję obsługi. Pełna instrukcja jest udostępniona do pobrania ze strony producenta:

http://www.actionsportgames.com/files/asg/products/manuals/17831_EVO_Manual.pdf

 

Zważywszy na jej objętość, niedołączenie jej do repliki w formie drukowanej wywołuje pewien niesmak. Replika należy do serii Proline, więc oszczędzanie na kawałku papierka jest wysoce nieuzasadnione. Szczególnie, iż zawarte tam informacje są dosyć istotne i przydatne, zważywszy na to, iż mamy do czynienia z dość nietypową repliką.

  

PIERWSZE WRAŻENIE

 

Scorpion EVO

Scorpion EVO

Replika na pierwszy rzut oka wywołuje mieszane odczucia, na szczęście bardzo wiele zyskuje przy bliższym poznaniu. Jest bardzo lekka, rewelacyjnie wyważona (trzymanie jej w jednej ręce nie sprawia problemu), dobrze spasowana i cechuje się naprawdę świetną ergonomią.

 

Scorpion EVO

Scorpion EVO

Korpus i chwyt pistoletowy są wykonane bardzo estetycznie, jednakże łoże i kolba odlane są z trochę innego tworzywa niż korpus, co nieco psuje odbiór całości.

 

Scorpion EVO

No i przede wszystkim – replika jest w moim odczuciu po prostu brzydka. Co prawda ponoć o gustach się nie dyskutuje, ale EVO po prostu nie robi wrażenia. Nie jest to oczywiście wada repliki jako takiej, gdyż bezpośrednio wynika z cech oryginału i w ogóle obecnych trendów w konstruowaniu broni, jednakże przez to Skorpion nie jest repliką, którą można lansować się na respie – przynajmniej wśród laików.

 

Scorpion EVO

Replika jest wyposażona w funkcjonujący zatrzask atrapy zespołu ruchomego. Selektor ognia czteropołożeniowy, obracający się z wyraźnym klikiem, jest zdublowany po obu stronach korpusu, podobnie zresztą jak zwalniacz magazynka. Rączka przeładowania może być w łatwy sposób przesunięta na prawą stronę. Kolba jest składana na prawo i blokowana specjalnym występem. Po złożeniu kolby uzyskujemy dostęp do systemu szybkiej zmiany sprężyny, choć aby z niego skorzystać, musimy kolbę niemal całkowicie zdjąć.

Do repliki nie są dołączone żadne przyrządy celownicze (można je dokupić osobno).

Testowana replika wykonana jest praktycznie w całości z tworzywa. Z metalu (prawdopodobnie stop aluminium i cynku) są wykonane jedynie manipulatory, lufa zewnętrzna i urządzenie wylotowe, natomiast ze stali wyłącznie śrubki i piny, oraz atrapa zamka.

 

WYGLĄD ZEWNĘTRZNY

 

Scorpion EVO

Scorpion EVO

Tłumik płomienia wykonany jest najprawdopodobniej z aluminium i anodowany na czarno. Widoczne są na nim niewielkie ślady po obróbce skrawaniem. Jest to element wykonany wprost perfekcyjnie i nie można mu absolutnie nic zarzucić. Nakręcany jest na gwint 18mm (producent oferuje dedykowane przejściówki na standardowy gwint 14mm).

 

Scorpion EVO

Pierścień blokujący chwyt przedni – jak wyżej.

 

Scorpion EVO

Chwyt przedni wykonano z twardego, masowego tworzywa sztucznego o matowym, czarnym zabarwieniu.

 

Scorpion EVO

Scorpion EVO

 Odlew jest dosyć precyzyjny, jednakże widoczne są pewne niedoskonałości – miejsca wtrysku plastiku do form.

 

Scorpion EVO

Scorpion EVO

Znajdują się one jednak w tych samych miejscach co w oryginale, więc nie można tego uznać za wadę – choć z pewnością nie wyglądają zbyt estetycznie.

 

Scorpion EVO

Rączka przeładowania została odlana najprawdopodobniej ze stopu cynku i aluminium, oraz pomalowana na czarno. Niestety, farba jest niskiej jakości i położona nierównomiernie, przez co rączka już od nowości była poprzecierana.

 

Scorpion EVO

Lufę zewnętrzną wykonano najprawdopodobniej ze stopu cynku z aluminium. Pomalowana jest na czarny kolor, farba jest wysokiej jakości.

 

Scorpion EVO

Scorpion EVO

Scorpion EVO

Scorpion EVO

Scorpion EVO

Korpus repliki wykonano z dość elastycznego tworzywa. Jest bardzo precyzyjny, estetyczny i sprawia doskonałe wrażenie.

 

Scorpion EVO

Scorpion EVO

Zwalniacz magazynka, selektor ognia, oraz spust wykonano z tworzywa.

 

Scorpion EVO

Zwalniacz zamka został odlany w metalu i pomalowany, jednakże farba jest identyczna jak ta, którą pokryto rączkę przeładowania.

 

Scorpion EVO

Atrapę zamka wykonano z blachy stalowej pokrytej dobrej jakości oksydą.

 

Scorpion EVO

Stopka chwytu jest metalowa i pomalowana na czarno farbą o dobrej jakości.

 

Scorpion EVO

Scorpion EVO

Kolba jest wykonana z tego samego tworzywa, co chwyt przedni.

 

Scorpion EVO

Scorpion EVO

Jest składana (w pozycji złożonej trzyma ją zaczep wchodzący w występ w korpusie).

 

Scorpion EVO

Scorpion EVO

Wyposażono ją w trzypołożeniową regulację długości.

 

Scorpion EVO

Zatrzask jest wykonany z metalu i pomalowany podobnie jak lufa zewnętrzna.

 

Scorpion EVO

Kolba nie ma luzów, zarówno w pozycji złożonej, jak i rozłożonej, jednakże pojawiają się one przy maksymalnie wysuniętej stopce.

 

Scorpion EVO

 

OZNACZENIA

Replika wytworzona została na licencji producenta wersji palnej, jest więc wyposażona w odpowiadające oryginałowi oznaczenia.

 

Scorpion EVO

Na lewej stronie korpusu znajdziemy oznaczenie modelu „CZ SCORPION EVO 3 A1”.

 

Scorpion EVO

 

Po obu stronach chwytu pistoletowego umieszczono logo producenta ostrej wersji.

 

Scorpion EVO

Scorpion EVO

Scorpion EVO

Na prawej stronie korpusu umieszczono napisy: „DESIGNED IN CZECH REPUBLIK” (w oryginale napis „MADE IN CZECH REPUBLIK”), „DESIGNED BY LAUGO”, oraz „WARNING! READ MANUAL BEFORE USE” (co ciekawe, jest to napis w pełni zgodny z pierwowzorem). Brakuje tabliczki z numerem seryjnym na korpusie repliki (w jej miejscu jest naklejka informująca o miejscu produkcji i energii wylotowej kulki), oraz oznaczeń na atrapie zamka.

 

Scorpion EVO

Na dolnej części kabłąka spustowego umieszczone zostały wymagane prawem niektórych krajów symbole oznaczające replikę ASG, identyczne zresztą jak we wszystkich pozostałych replikach tego producenta. W tym przypadku na szczęście nie rzucają się nadmiernie w oczy, zresztą ich usunięcie nie powinno sprawić większych problemów.

 

Scorpion EVO

 

W przeciwieństwie do oryginału, symbole oznaczające róże nastawy selektora ognia nie są malowane, dotyczy to jedynie kropek.

ZASILANIE

 

Scorpion EVO

W komplecie z repliką nie dostajemy żadnego źródła zasilania, replika wyposażona jest w standardowe złącze mini Tamiya, umieszczone we froncie. Producent określa Skorpiona jako replikę LiPo born, natomiast w instrukcji obsługi sugeruje użycie trójdzielnego akumulatora, jednakże w żaden sposób nie precyzując jego parametrów.

 

Scorpion EVO

Do frontu nie mieszczą się typowe akumulatory zbliżone wielkością do standardowego pakietu Ni-MH na ogniwach mini. Powinny pasować akumulatory niklowe typu stick, oraz zbliżone do nich kształtem, lub też dzielone Li-Po.

Replika wyposażona jest w układ zapobiegający nadmiernemu rozładowaniu akumulatora. O ile na pakietach Li-Po nie sprawiał problemów, to na chińskim akumulatorze Ni-MH 8,4V Shuang Ba (dołączany do replik JG) uniemożliwiał strzelanie, chociaż zmierzone po jego odłączeniu napięcie było jeszcze w normie. Być może jest to jednak wina pośledniej jakości akumulatora, choć nie można wykluczyć, że replika jest dostosowana jedynie do pakietów litowo-polimerowych.

Ciekawostką jest to, iż kable można wyprowadzić na zewnątrz repliki bez żadnych komplikacji, wykorzystując obecność nieużywanego otworu na rączkę przeładowania.

 

MAGAZYNEK

 

Scorpion EVO

 

Replika wymaga dedykowanych do tego modelu magazynków. W zestawie otrzymujemy jeden low-cap o pojemności 75 kulek. Magazynek jest czarnego koloru (oryginalne magazynki są półprzeźroczyste), wykonany bardzo estetycznie i z dużą dbałością o szczegóły.

 

Scorpion EVO

Scorpion EVO

Magazynek ma większe gabaryty niż typowe magazynki do PMów, w związku z czym nie mieści się do typowych ładownic, do których pasują np. magazynki od MP5.

 

Scorpion EVO

Scorpion EVO

Na stopce znajdziemy logo ASG i CZUB. Magazynek siedzi w gnieździe bardzo stabilnie i nie ma luzów. Amunicję airsoftową marki G&G 0,25g podaje prawidłowo i do ostatniej kulki, żadna nie pozostaje ani w magazynku, ani w komorze hop-up. Po załadowaniu amunicji należy zwrócić uwagę czy zatrzask jest dobrze zablokowany, gdyż w przeciwnym wypadku możemy zobaczyć tylko fontannę kulek wylatujących z magazynka…

 

ROZKŁADANIE REPLIKI

 

Scorpion EVO

Scorpion EVO

Replikę zaczynamy rozkładać od zdjęcia chwytu przedniego. Odkręcamy urządzenie wylotowe i znajdujący się za nim pierścień, następnie zsuwamy do przodu chwyt (trzeba przyłożyć trochę siły, gdyż jest spasowany naprawdę ciasno). Uzyskujemy wtedy dostęp do akumulatora.

 

Scorpion EVO

Scorpion EVO

Następnie wciskamy prowadnicę sprężyny (kolba musi być złożona, lecz nie zablokowana) i jednocześnie ściągamy w górę kolbę razem z jej obsadą. Możemy wtedy dokonać zmiany sprężyny.

 

Scorpion EVO

Dalsze rozkładanie repliki sprowadza się do:

 • wykręcenia siedmiu śrub z korpusu

 • zdjęcia jego prawej połówki

 

Scorpion EVO

 • wyjęcia atrapy zamka razem ze sprężyną i jej prowadnicą

 

Scorpion EVO

 • wysunięcia pinu i wyjęcia lufy zewnętrznej i komory HU

 

Scorpion EVO

 • odkręcenia stopki chwytu pistoletowego, odłączenia i wyjęcia silnika, następnie odkręcenia śrub na dnie chwytu (analogicznie jak w GB V.2)

 • odkręcenia dwóch śrubek na bocznych ściankach chwytu i zsunięcia go

 

Scorpion EVO

 • odkręcenia śrubki w obrębie kabłąka spustowego i wysunięcia GB

 

Scorpion EVO

Scorpion EVO

 

Warto zauważyć, iż wszystkie śruby są bardzo dobrej jakości i przykręcono je dość mocno.

 

Scorpion EVO

 

 

BUDOWA WEWNĘTRZNA

 

Scorpion EVO

 

GEARBOX

 

Scorpion EVO

Scorpion EVO

Scorpion EVO

Scorpion EVO

Scorpion EVO

Śruby z łbami ampułowymi, oksydowane na czarno. Bardzo dobrej jakości, silnie przykręcone.

 

Scorpion EVO

Scorpion EVO

Scorpion EVO

Szkielet gearboxa – nietypowy, zaprojektowany specjalnie do testowanej repliki. Wykonany dość precyzyjnie (elementy spasowane bardzo dobrze, nie wyskakują ze swoich miejsc), najprawdopodobniej ze stopu aluminium, standardową metodą odlewu – w kluczowych miejscach jest jednak podfrezowany.

 

Scorpion EVO

Scorpion EVO

Scorpion EVO

Jest bardzo lekki, jednak sprawia wrażenie wytrzymałego. Z góry łączony listwą, przypominającą GB V.3. Wewnątrz możemy zauważyć plamy niewiadomego pochodzenia.

 

Scorpion EVO

Scorpion EVO

 

Tłok wykonany z tworzywa, z 3 metalowymi zębami. Przedostatni ząb usunięty. Wykonany precyzyjnie, sprawia wrażenie wytrzymałego.

 

Scorpion EVO

 

Głowica tłoka wykonana z tworzywa, niełożyskowana, wentylowana (6 otworów). Bardzo mocno przykręcona do tłoka, prawdopodobnie z użyciem kleju ustalającego.

 

Scorpion EVO

Scorpion EVO

Cylinder wykonany z czernionej stali, prążkowany. Powierzchnia wewnątrz bardzo gładka, lecz nie jest wypolerowana na lustro. Ciężko ocenić jego typ, otwory znajdują się bliżej niż w standardowych cylindrach typu 1, a dalej niż typu 2.

 

Scorpion EVO

Scorpion EVO

Głowica cylindra wykonana głównie z plastiku (prowadnica dyszy z mosiądzu, podkładka amortyzacyjna z gumy), uszczelniona. Bardzo ciasno spasowana w cylindrze.

 

Scorpion EVO

Dysza wykonana bardzo precyzyjnie z dobrej jakości tworzywa (widać delikatne prążki po toczeniu), nieuszczelniona - co wydaje się być pewnym rozczarowaniem (pomiary pokazały jednak, iż nie powoduje to skoków fps, przynajmniej na fabrycznej sprężynie). Czoło płaskie. Długość – 18,45mm.

 

Scorpion EVO

Scorpion EVO

 

Popychacz dyszy niestandardowy, z nietypowo wysuniętym czołem.

 

Scorpion EVO

Scorpion EVO

Scorpion EVO

Zębatki stalowe, bez żadnych oznaczeń, wyglądają na standardowe.

 

Scorpion EVO

Scorpion EVO

Scorpion EVO

4 zęby przeciw-powrotne na zębatce silnikowej (mimo braku zatrzasku przeciw-powrotnego). Mosiężny opóźniacz popychacza na zębatce tłokowej. Sprawiają pozytywne wrażenie, wykonane są precyzyjnie.

 

Scorpion EVO

Scorpion EVO

Łożyska stalowe, ślizgowe, o średnicy 7mm. Niestety, nie są dobrze ustalone w szkielecie GB i wypadają - choć nie mają też nadmiernych luzów. Było to na tyle irytujące, iż musiałem podkleić je klejem do łożysk i gwintów przed złożeniem gearboxa.

 

Scorpion EVO

Płytka selektora niestandardowa, obecna po obu stronach GB, w zależności od ustawienia wciskająca odpowiednie mikroprzełączniki układu elektronicznego.

 

Scorpion EVO

 

Sprężyna – standardowa,18,3mm długości, o jednostajnym skoku, nieszlifowane zakończenia.

 

Scorpion EVO

Prowadnica sprężyny – niestandardowa (część systemu szybkiej zmiany sprężyny), metalowa, niełożyskowana (podkładka z tworzywa pełni rolę imitacji łożyska). Blokowana jest w wycięciach szkieletu poprzez przekręcenie.

 

Scorpion EVO

Scorpion EVO

 

Silnik – czarny z serii Basic należącej do ASG marki Ultimate. Wygląda na typ krótki. Wyposażony w bardzo mocne magnesy. Zębatka typu O.

 

Okablowanie w standardowej izolacji z PVC. Wtyk mini Tamiya. Sztywne, o dosyć małym przekroju.

Scorpion EVO

Scorpion EVO

 

Układ elektroniczny – wykonany specjalnie do tego modelu przez znaną z produkcji ASCU firmę Airsoft Systems. Składający się z dwóch połączonych ze sobą płytek drukowanych.

 

Scorpion EVO

Scorpion EVO

Scorpion EVO

Szczelność układu pneumatycznego mierzona metodą strzykawki jest średnia, winę za to ponosi nieuszczelniona dysza. Sam zespół cylindra uszczelnia się bardzo dobrze. Zębatki spodkładkowane dość dobrze, nie trą o siebie, lecz mogłyby mieć mniejszy luz w szkielecie. Uwagę zwraca brak jakiegokolwiek smaru na zębatkach, oraz jego szczątkowe ilości w cylindrze (w dodatku jest zbyt rzadki, by mógł dobrze spełniać swoją rolę).

 

2. Lufa wewnętrzna i komora HU.

 

Scorpion EVO

Scorpion EVO

Komora hop-up nietypowa, jednoczęściowa. Wykonana z plastiku. Wszystkie elementy wykonane precyzyjnie, jednakże na ramieniu dociskającym dystanser znalazłem małą nadlewkę. Regulacja z wyraźnym „klikiem”, nie ma tendencji do samoistnego rozregulowywania się.

 

Scorpion EVO

Scorpion EVO

Scorpion EVO

Scorpion EVO

Dystanser z dość twardego silikonu, długość 4mm, średnica 3mm.

 

Scorpion EVO

Scorpion EVO

Gumka HU czarnego koloru, silikonowa.

 

Scorpion EVO

 

Lufa wewnętrzna wykonana z mosiądzu, o zmierzonej długości 208mm. Powierzchnia w środku jest lustrzana, bez najmniejszych wad.

 

STRZELANIE

Kultura pracy jest ogółem dość dobra - wyraźnie słychać pracę zębatek, czemu winny jest całkowity brak smaru, jednakże nie trą one o siebie bocznymi powierzchniami dzięki dobremu podkładkowaniu.

Osiągi repliki są bardzo dobre pomimo krótkiej lufy, co wydaje się być zasługą silikonowej gumki HU, oraz bardzo stabilnej i dość wysokiej (jak na replikę do walki na krótkich dystansach) prędkości wylotowej wystrzeliwanej kulki.

Tryb serii trzystrzałowej sprawuje się wręcz rewelacyjnie i wywołuje przysłowiowego banana na twarzy. Jedno naciśnięcie spustu powoduje oddanie trzech strzałów, niezależnie od czasu przytrzymania spustu. Taki sposób prowadzenia ognia zapewnia bardzo dużą skuteczność, jednocześnie nie zużywając nadmiernie szybko amunicji.

Po wystrzelaniu całego magazynka replika blokuje możliwość prowadzenia ognia (na sucho można strzelać jedynie z wyjętym magazynkiem), po jego zmianie należy wcisnąć przycisk zwalniacza, aby móc prowadzić dalszy ogień. O ile zablokowanie możliwości strzelania na sucho jak najbardziej jest sporą zaletą, to wciskanie zwalniacza nie przypadło mi zbytnio do gustu. O ile zwalnianie odciągniętej ręcznie (np. w celu wyregulowania HU) atrapy zamka powoduje jej powrót na miejsce z wyraźnym i satysfakcjonującym brzdęknięciem, to tutaj nie powoduje kompletnie nic zauważalnego. Rozwiązanie to sprawdziło by się moim zdaniem o wiele lepiej, gdyby połączone zostało z systemem EBB.

 

TESTY


1. Pomiar fps i energii.

Pomiar prędkości początkowej i energii wykonano na kulkach 0.2 g marki G&G.
Chronograf produkcji pana Radeckiego.

Scorpion EVO2. Pomiar szybkostrzelności (ROF).

Szybkostrzelność repliki Skorpion Evo zmierzono na dwóch różnych akumulatorach:


a) Akumulator Li-Po Turnigy Nano-Tech 7,4V 2000mAh 15-30C – 10 k/s
b) Akumulator Li-Po Turnigy Nano-Tech 11,1V 1800mAh 20-40C – 16 k/s

 

3. Test celności i skupienia na dystansach 20m, 30 m oraz 40 m.

Podczas testów strzeleckich używano akumulatora Li-Po Turnigy 11,1V 1800mAh 20-30C i kulek 0,25g marki G&G.

Test przeprowadzono używając tarczy wielkości kartki formatu A3. Strzelano w postawie stojącej, ogniem pojedynczym, seriami po 10 kulek, ustawiając uprzednio system HU w zależności od odległości.

Na dystansie 20 m uzyskano 10/10 trafień w cel A3, 9/10 strzałów mieściło się w obrębie umieszczonego centralnie pola wielkości kartki formatu A4.

Na dystansie 30 m, uzyskano 7/10 trafień w cel wielkości formatu A3, 6/10 strzałów mieściło się w obrębie umieszczonego centralnie pola wielkości kartki formatu A4.

Na dystansie 40m w pierwszej serii uzyskano 4/10 trafień w cel wielkości formatu A3, 3/10 strzałów mieściło się w obrębie umieszczonego centralnie pola wielkości kartki formatu A4.
W drugiej serii uzyskano 5/10 trafień w cel wielkości formatu A3, 4/10 strzałów mieściło się w obrębie umieszczonego centralnie pola wielkości kartki formatu A4.
W trzeciej serii uzyskano również 5/10 trafień w cel wielkości formatu A3, 3/10 strzałów mieściło się w obrębie umieszczonego centralnie pola wielkości kartki formatu A4.


4. Pomiar zasięgu skutecznego i maksymalnego.

Zasięg skuteczny repliki, przy którym większość strzałów nadal trafia w tarczę A3 lub jej bezpośrednie sąsiedztwo, odpowiadające ludzkiej sylwetce, wynosi 50m. Bez większych trudności możliwe jest trafienie w cel serią trzystrzałową.

Zasięg maksymalny repliki, czyli donośność, wynosi 60m, na tym dystansie jest jeszcze możliwe trafienie serią celu zbliżonego wielkością do człowieka.

 

PODSUMOWANIE

Skorpion EVO 3A1 produkcji ASG okazał się być repliką godną miana produktu tzw. 1 klasy. Mimo paru drobnych niedoróbek, ogółem wykonanie zewnętrzne oraz odwzorowanie oryginału jest bardzo dobre. Nowoczesne rozwiązania zastosowane w ostrym odpowiedniku skutkują świetną ergonomią również w replice. Jak na produkt niemodyfikowany, prosto z pudełka – osiągi są bardzo dobre. Skutecznemu prowadzeniu ognia sprzyja tryb trzystrzałowej serii. Ciekawostką są również pozostałe funkcje, w które wyposażono wbudowany układ elektroniczny, niespotykane w typowych replikach. Niestety, ceną postępu, oraz unikalności repliki jest zastosowanie niestandardowych rozwiązań, które mogą zaszkodzić popularyzowaniu się tej repliki wśród graczy.

 

Zalety:

 • świetna ergonomia

 • bardzo wierne odwzorowanie oryginału

 • innowacyjne funkcje nieobecne w klasycznych replikach AEG

 • system szybkiej zmiany sprężyny

 • bardzo dobre osiągi w stocku

 • ogółem bardzo dobrej jakości części wewnętrzne

 • produkcja w Europie

 • liczne dostępne akcesoria

Wady:

 • drobne niedoróbki w wykonaniu zewnętrznym

 • niestandardowe części

 • ubogi zestaw (brak nawet drukowanej instrukcji obsługi)

 

Całkowicie subiektywna opinia autora:

Skorpion EVO produkcji ASG jest moim zdaniem bardzo dobrą (choć niepozbawioną drobnych wad) repliką, jednak zdecydowanie nie jest produktem skierowanym do każdego. Jeśli szukamy dobrego, nowoczesnego pistoletu maszynowego przeznaczonego specjalnie do rozgrywek w warunkach CQB lub terenie mieszanym i możemy sobie pozwolić na zakup niezbyt taniego modelu z niestandardowymi częściami, który już na starcie wymaga zakupu dość licznych akcesoriów, to Skorpion jest zdecydowanie warty rozważenia – szczególnie, iż konkurencję ma raczej mizerną. Wśród replik PM-ów znajdziemy głównie typowe repliki MP5, rzadziej P90, czy UMP. Żadne z nich nie oferują podobnej funkcjonalności, co Skorpion (jedynym wyjątkiem, który kojarzę jest tutaj seria MX-5 Pro od ICS, również wyposażona w tryb serii trzystrzałowej).

Jeśli szukamy jednak typowej uniwersalnej repliki do katowania w lesie, w nieprzyjaznych warunkach atmosferycznych, w miarę przystępnej cenowo, ze standardowymi magazynkami i częściami wewnętrznymi, to EVO nie wydaje się być niestety repliką odpowiednią dla nas.

Ocena wszystkich (4.89, głosów: 9)

 • Dodaj do:
 • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
Emcet 23.07.2014, h. 11:36 Emcet
Gumka hopa wygląda jak ta ze specnuchów :DSzkoda że ASG tak spieprzyło robotę, z resztą jak zwykle. Żeby replika za 2 kawałki miała jakieś śmieszne oznaczenia, nie pasowała kolorystycznie do oryginału i miała chamskie niedociągnięcia... Walą sobie w bambuko, tyle to i Cyma mogłaby zrobić w piwnicy jakiejś chińskiej fabryki, za mniej niż połowę akutalnej ceny...
Pewnie niedługo zrobi. Może i bez serii trzystrzałowej, ale zrobi :D
MarekMac 23.07.2014, h. 12:06 MarekMac
To chyba masz coś z oczami. Jedyna wspólna cecha, to kolor...
Gumka HU w Specnie jest z gumy, ma idiotyczną, niestandardową wypustkę i przez to w stoku da się jakoś strzelać na max. 30m.
Tutaj mamy silikon, normalną wypustkę i spokojnie 50m zasięgu. Przy bardzo podobnej prędkości wylotowej i krótszej lufie. Zresztą prawdopodobnie jest to gumka Ultimate, aczkolwiek nie miałem takiej w rękach, więc nie potwierdzę na 100%.

Jakość farby na zwalniaczu i rączce przeładowania to rzeczywiście jakieś grube nieporozumienie przy tej cenie. Mam nadzieję, że w egzemplarzach produkcyjnych zostało to poprawione.

Nie wiem, co takiego śmiesznego widzisz w tych oznaczeniach. Nie są pełne, ale odpowiadają oryginałowi.
wiciok 23.07.2014, h. 15:25 wiciok
sanex 23.07.2014, h. 11:36 sanex
Czyli 2 000 replika, z 400 akcesoria + bateria =/
Za 2 400zł można poskładać sobie nieźle customową markową replikę.
Ale nie będzie to PM o rewelacyjnej ergonomii, z semi, burstem i auto.
wiciok 23.07.2014, h. 15:29 wiciok
Kto powiedział, że nie? Nie będzie to może skorpion, ale PM będzie.
Czemu wszyscy myśląc o customach mają na myśli rodzinę ar15?
relativy 23.07.2014, h. 15:48 relativy
A czy ktoś tu wcześniej wspominał o AR15?

Znasz jakiś inny PM z burstem? Ja kojarzę tylko MX-5 ICSa, ale pomimo bajerów to nadal jest MP5, które naprawdę odstaje pod względem ergonomii od EVO.
wiciok 23.07.2014, h. 16:51 wiciok
np. moje P90. Z tuningiem wyszło mnie jakieś 1100zł i zarówno ergonomicznie jak i osiągami bije każdego PM'a oraz większość sztórmówek. Co do bursta wystarczy ascu w MP5 i mamy to samo, lub taniej układ własnej produkcji za ok. 50-100zł.
relativy 23.07.2014, h. 17:34 relativy
Ok, P90 to też dość ciekawa opcja, aczkolwiek to bullpup z wszystkimi swoimi wadami i zaletami. No i te magazynki...

Natomiast co do bursta, to o to chodzi, że właśnie nie mamy tego samego, bo nadal są 3 położenia selektora. Co prawda ASCU można ustawić na burst i auto przy selektorze na auto, aczkolwiek nie wiem, czy to rozwiązanie się sprawdza.
wiciok 23.07.2014, h. 21:10 wiciok
Oczywiście, że mamy nadal 3 położenia, ale w tym wypadku muszę spytać ile palnych broni ma 4 położenia selektora? Bo w praktycznie wszystkich bursta masz zamiast auto (ogranicznik długości serii), więc jeżeli chcemy odwzorowywać oryginał no to, będzie ciężko o taki selektor. Ale dalej rozchodzi się o to, czy ta replika i jej burst jest warty tych pieniędzy i tutaj ciężko się nie zgodzić ze stwierdzeniem, że nie jest.
relativy 23.07.2014, h. 21:20 relativy
No, na zachodzie ta replika w detalu kosztuje $450, tylko u nas oczywiście musi być wliczony "odpowiedni" podatek od nowości.
wiciok 23.07.2014, h. 21:35 wiciok
Burst to ja robię palcem, nie potrzebuję do tego elektryki dodatkowej :P
SirHawk 24.07.2014, h. 01:23 SirHawk
A te wszystkie PDW od Amoeby? Burst można zaprogramować, mają kompaktowe wymiary oraz łatwo dostępne magazynki (i ładownice).
Ookami 24.07.2014, h. 10:25 Ookami
450$ to naormalna cena za plastikową replikę z nadlewkami gdzie popadnie? Sorry, ale chyba mamy inne poczucie jakości, a raczej stosunku jakości do ceny. Mój kalach lct nie dość że jjest ze stalo, to kosztował 120$ mniej niż ten plastikowy skorpionek. Na pewno znajdą kupców na to, ale nie będę to ja. Moja cyma 28 miała takie nadlewki i widoczne miejsca wtrsku plastiku jak ten szajs za 2 kafle...
Maciejox 26.07.2014, h. 11:03 Maciejox
Said 23.07.2014, h. 14:25 Said
Czekam na Scorpiona od BOYI/Cyma za 1/3 ceny. Czas start.
hobbysta92 23.07.2014, h. 16:29 hobbysta92
"Plamy niewiadomego pochodzenia" na szkielecie gearboxa to pasta termoprzewodząca.
Chyba nie. Pasta jest biała (srebrna), a tu chyba chodzi o te czarne plamki widoczne na tym zdjęciu
MarekMac 23.07.2014, h. 16:45 MarekMac
Pod cylindrem??
wiciok 23.07.2014, h. 16:45 wiciok
@MarekMac


Dokładnie o to mi chodziło.
wiciok 23.07.2014, h. 16:52 wiciok
SirHawk 23.07.2014, h. 16:43 SirHawk
Cena 2000zł bo unikat na rynku. Dojdą chińczyki podobnie wykonane ale bez wodotrysków to od razu spadnie do 1200zł.
Erkiii 23.07.2014, h. 18:09 Erkiii
Dużo trochę jak na replikę ze znalu i plastiku, z ciekawym układem elektronicznym i fajnym silnikiem. Z drugiej strony rof i tak beznadziejny (chyba, że miał być jak w ostrym albo ustawiony w acsu, poprawcie mnie jeśli się mylę :P). IMO i tak w pmach raczej strzela się na auto aniżeli na burście, a nawet jeśli to gate za 2 stówki i można mieć burst wszędzie :) Mimo wszystko, ładnie napisana recka =D
ROF jest makabryczny..... nawet palny ma więcej bo 18strzałów/s.....
szymon3261 23.07.2014, h. 20:00 szymon3261
Podejrzewam, że silnik jest typowo skonstruowany na maksymalny moment i niskie obroty, bo magnesy ma przecież całkiem mocne, a ROF jest gorszy niż w takiej Specnie, która ma zwykły, typowy szary chiński motorek.
wiciok 23.07.2014, h. 21:14 wiciok
luis 23.07.2014, h. 20:39 luis
Ciekawa replika i dobrze napisana recenzja!
Dziękuję.
wiciok 23.07.2014, h. 21:16 wiciok
LeLos 24.07.2014, h. 00:26 LeLos
"wina pośledniej jakości akumulatora" chyba błąd...
Gdzie niby?
wiciok 24.07.2014, h. 09:18 wiciok
Słownik => "pośledni". Polecam.
poldeck 24.07.2014, h. 16:19 poldeck
"pośledni «gorszy od innych tego samego rodzaju»"
"pośledni gorszy, mniej ceniony"
"pośledni -gorszy od innych"


Jakieś obiekcje co do użycia tego określenia w stosunku do badziewnego stokowego akumulatora?
wiciok 24.07.2014, h. 21:32 wiciok
Błąd polega na użyciu słowa niepopularnego i niezrozumiałego dla dużej części czytelników.
l_isek 24.07.2014, h. 21:42 l_isek
Więc może warto, by się edukowali :)
krugerheini 28.07.2014, h. 11:57 krugerheini
wroobelchannel 24.10.2014, h. 11:23 wroobelchannel
Ale się Czechom udało szpetne gónwo zrobić.
Hexsus 26.10.2014, h. 12:36 Hexsus
2 patyki?! No chyba nie...
Komandi 06.11.2014, h. 15:32 Komandi
Fajny PMik. Jak na czeską produkcję wygląda naprawdę spoko.
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 170863

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane