Daj cynk
Reklama

Testy

Elementy oporządzenia IDF

Ekwipunek, 15.07.2010, h. 22:27, dodał: Cappuccio , autor: Foka
15

Opis wybranej oferty sklepu Zahal.org - pokrowiec na hełm - Mitznefet - oraz akcesoriów do karabinka.Dzięki uprzejmości sklepu militarnego Zahal.org, którego siedziba mieści się w Izraelu, mieliśmy okazję przetestować niektóre z produktów będących w ofercie. Przedstawiciela sklepu poznaliśmy na targach IWA, Yoav Dotan okazał się bardzo kontaktową i miłą osobą, chętną do nawiązania współpracy.

Sklep Zahal.org ma w swojej ofercie większość elementów umundurowania i wyposażenia stosowanego w IDF (Israeli Defence Forces – armia izraelska), a także przez izraelskie służby specjalne. Jak zapewnił nas Pan Dotan oferowane produkty pochodzą od producentów zakontraktowanych przez IDF, ale nie z dostaw wojskowych, a z linii produkcji cywilnej.


fot. Promant

Dzięki temu mamy dostęp do produktów wojskowej jakości, ale z legalnego źródła, gdyż należy pamiętać, że duża część sprzętu wojskowego (tzw. kontraktowego) dostępna na aukcjach internetowych jest po prostu kradziona z magazynów wojskowych. Po targach otrzymaliśmy do opisania zestaw akcesoriów do karabinka oraz pokrowiec maskujący na hełm.


Pokrowiec na hełm


Opisywany pokrowiec to charakterystyczny Mitznefet czyli tzw. "czapka błazna". Pokrowiec jest znany ze zdjęć i materiałów filmowych ze stref walk, w których uczestniczą żołnierze Tzahalu, jest uszyty z grubej i sztywnej siatki i ma formę obszernego worka z gumowym ściągaczem. Podstawowym zadaniem Mitznafeta jest rozbicie, rzucającego się w oczy, obłego profilu hełmu, który jest łatwy do dostrzeżenia, nawet w przypadku stosowania przylegających pokrowców maskujących.

fot. gosiak 
 
Pokrowiec jest dwustronny – z jednej strony jest maskowanie leśne/zielone; z drugiej pustynne w odcieniach jasnego brązu.Mitznafet został pomyślany głównie do użycia w warunkach walki w mieście, do maskowania hełmu w cieniu otworów okiennych, ale równie dobrze sprawdza się w warunkach leśnych. Wychylona głowa strzelca ukrytego w rowie lub za krzakami jest trudniejsza do dostrzeżenia, a oko nie ma możliwości szybkiego wychwycenia nienaturalnych obłości.Niestety, pokrowiec oferowany przez Zahal.org jest wyraźnie mniejszy od tych używanych dziś w IDF i widocznych na zdjęciach. Trudno powiedzieć z czego to wynika - czy jest to starszy wzór, czy zupełnie inny projekt, nie mający wiele wspólnego z kontraktowym.

fot. Pablik

"Czapka błazna", mimo swojej konstrukcji, nie wykazała tendencji do czepiania się o gałęzie i w czasie wielu strzelanek z pokrowcem na hełmie nie spadł on ani razu. Pokrowiec z powodzeniem pasuje do hełmów innych niż izraelskie, choć w tych z osłoną uszu (jak w PASGT czy MICH) część hełmu będzie wystawała.

fot. Promant

Akcesoria do karabinkaZestaw akcesoriów jaki dostaliśmy do opisania to dwupunktowy pas do broni, gumowa nakładka na łoże oraz gumowa opaska na magazynek. Zestaw ten jest dostępny w przecenie jako The Ultimate Israeli warrior rifle set.


fot. Promant

Pas do broni ma prostą konstrukcję – dwa metalowe karabińczyki i szeroka bawełniana taśma. Na pierwszy rzut oka nie oferuje wiele więcej niż, popularny jako pas do broni, amerykański pas do torby na maskę przeciwgazową, ale jak się mawia – liczą się detale. W pasie IDF wprowadzono kilka drobnych usprawnień, które są bardzo pomocne w codziennym używaniu.Metalowe karabińczyki są osłonięte nylonowym "rękawem" dzięki czemu nie obijają się o broń, nie rysują jej, nie dzwonią i jest dużo mniejsze ryzyko przypadkowego wypięcia. W przedniej części pasa naszyto małą kieszonkę, która z założenia służy do przenoszenia zatyczek do uszu, ale z powodzeniem mieszczą się w niej dwie baterie CR123, które warto mieć pod ręką w przypadku skończenia się baterii w latarce czy innym urządzeniu. Na pasie wyhaftowane jest godło jednej z jednostek IDF, do wyboru przy składaniu zamówienia. Na naszym było to godło 35 brygady spadochroniarzy - Tzamchanim.

W komplecie z pasem otrzymujemy opaskę nylonową, zapinaną na rzep, z plastikowym D-ringiem, którą można użyć jako punkt zapięcia pasa w miejscu połączenia kolby z korpusem broni oraz kawałek sznurka (raczej słabej jakości, lepszy będzie paracord) do utworzenia przedniego punku wpięcia.Najmniej użytecznym airsoftowo elementem zestawu jest elastyczna opaska na łoże broni. Opaska służy (a właściwie służyła) do przenoszenia magazynka na terenie bazy lub podczas wyjść "na miasto" itp. zajęć pozabojowych, kiedy broń musi być rozładowana. Gdy nie było FastMagów na RISa było to dobre rozwiązanie, teraz wydaje się prymitywne, choć należy pamiętać, że nadal w armii izraelskiej "nowoczesne" RISy nie są zbyt popularne. Właśnie ze względu na to przeznaczenie opaska ma formę dwóch opasek - czarnej, szerszej i zielonej, węższej. Magazynek mocuje się pomiędzy nie, dzięki czemu nie rysuje on łoża broni. W warunkach airsoftowych poza zmianą estetyczną (istotną dla osób wzorujących się na wojsku izraelskim) nie znalazłem dla niej istotnego zastosowania, choć może się przydać do przenoszenia magazynka w strefach bezpieczeństwa, gdzie należy rozładować replikę.

Ciekawym rozwiązaniem jest opaska na magazynek. Źródła powstania tego patentu należy się doszukiwać w doświadczeniach z okresu okupacji Strefy Gazy czy Wzgórz Golan. W IDFie przywiązuje się (i to w znaczeniu dosłownym) dużą wagę do nie gubienia i porzucania sprzętu – praktycznie każdy element przenoszony przez żołnierza musi być przywiązany do kamizelki lub broni. Wynika to z częstych przypadków wykorzystywania porzuconych czy zgubionych magazynków, manierek itp. do tworzenia min pułapek. Żołnierze są zobowiązani do pilnowania swojego wyposażenia, a zagubienie jego elementów jest surowo karane, z więzieniem włącznie. Wyposażenie przenoszone w ładownicach łatwo przymocować, ale co zrobić z magazynkiem podpiętym do broni? Oto mamy rozwiązanie – nylonową opaskę z rzepem zakładamy na łoże tuż przed gniazdem magazynka, a elastyczną opaskę zakładamy na magazynek. W ten sposób zwolniony magazynek opada na gumce łączącej obie opaski i zwisa pod bronią. Owszem, zwisający magazynek nieznacznie utrudnia manewrowanie bronią, ale nie jest to wielkie utrudnienie, a na pewno mniejsze zło niż zgubienie magazynka (czy to w air sofcie, czy w broni palnej).

Stosowałem ten patent przez długi okres czasu i stosuję nadal. Przy pierwszej zmianie magazynka nie muszę się martwić poszukiwaniem torby zrzutowej, a zmiana jest błyskawiczna.

Podsumowanie


Na pewno oferta sklepu Zahal.org jest skierowana głównie do osób zainteresowanych stylizacją na IDF i wielu airsoftowców nie będzie zainteresowanych ich ofertą. Ale warto zwrócić uwagę, że prezentowane gadżety (bo w warunkach airsoftowych tak należy je traktować) potrafią być przydatne i ułatwić codzienne zmagania. Pokrótce można je podsumować znanym powiedzeniem – małe a cieszy.


Dziękujemy praownikom Zahal.org za przekazanie nam powyższych produktów do opisania.

Ocena wszystkich (brak, głosów: 0)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
Pritcher 15.07.2010, h. 22:31 Pritcher
<!--coloro:#ff0000--><span style="color:#ff0000"><!--/coloro--><!--colorc--></span><!--/colorc-->

Co do tego patentu z magiem zwisającym z repliki, ludziom z GBB to się przyda, zagubienie magazynka to tragedia finansowa.
Mati13k 15.07.2010, h. 22:34 Mati13k
Haha, czy mi się zdaje, czy Foka pozuje do zdjęcia? Pasuje do niego ten pokrowiec.


A Izreal to taki odpowiednik Rosji. Widać prostotę wraz z sensownymi rozwiązaniami. Czasami jednak nie można przesadzać z prostotą...
Foka 15.07.2010, h. 22:41 Foka
Nie pozuję. Zdjęcie zrobione w Tomaszowie bez mojej wiedzy
I mojej! :-)))
fala_3city 13.09.2010, h. 23:15 fala_3city
yakarov 16.07.2010, h. 00:12 yakarov
Co do mitznefetu i jego wielkości. Produkty w sklepie to gotowe siatki. W rzeczywistości wojaki często gęsto robią sobie sami, biorąc kawałek materiału i owijając go wokół hełmu. Dlatego czasem są większe, czasem mniejsze.
Codename666 16.07.2010, h. 08:37 Codename666
Żydzi to bardzo pomysłowy naród. Brawo! Bardzo użyteczne są zaprezentowane tu akcesoria.
Nerpa 16.07.2010, h. 08:59 Nerpa
Pomysł z magiem na żywca praktycznie wzięty z Arieal Platforms...
Foka 16.07.2010, h. 09:54 Foka
Obstawiam, że jednak na odwrót, takie patenty, w innym wykonaniu, w IDFie są od kilku dekad.
gosiak 16.07.2010, h. 10:07 gosiak
Mati13k, nie pozował, to taki naturalny wdzięk
Bohun74 16.07.2010, h. 11:22 Bohun74
Rozwiązania proste i bardzo interesujące. Według mnie jest to sporą ciekawostką bo jak dotąd nie spotkałem się z wyposażeniem izraelskim. W końcu trzeba pamiętać, że armię izraelską tworzyli byli żołnierze praktycznie większości armii europejskich i armii amerykańskiej więc każdy przeszczepiał ciekawostki z własnych doświadczeń. Interesujący konglomerat i do tego jak widać potrafiący działać skutecznie. Bardzo ciekawy artykuł. Pozdrawiam
noah 14.09.2010, h. 17:01 noah
Jak ktoś jest cielepa, to nawet przywiązanego maga zgubi...
brzozer 14.09.2010, h. 17:05 brzozer
Tylko ja nie widzę zdjęć, czy ktoś jeszcze?
arkadoo 16.09.2010, h. 08:42 arkadoo
Widzieliście może któryś z tych akcesoriów lub podobne w polskim sklepie?
qaba 11.06.2012, h. 13:02 qaba
Fajnie, fajnie... rozwiązania niegłupie. Ale fascynację Tsahal porównuję do fascynacji Wehrmahtem i Waffen SS.
1. "Na tym zdjęciu młodzi miłośnicy militariów odtwarzają scenę wysiedleń polskiej ludności zamieszkującej zamojszczyznę w okresie wzmożonej kolonizacji, 1942."

2. "Praktyczny granat zapalający. Pozwala bez dodatkowych nakładów zneutralizować ludność wspierającą bandytów zgromadzoną w celu maksymalizacji efektu w ciasnym zabudowaniu drewnianym, np. kościół, synagoga, stodoła" - "hm, taki ersoftowy granat świetnie sprawdzi się na milsimie"

Gadżety sensowne, aliści.
IDF porownywany do Waffen SS I Wermachtu.
Gratuluje wyobrazni.
JH108 28.11.2012, h. 20:15 JH108
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 49655

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane