Daj cynk
Reklama

Testy

Ładownice firmy SPECOPS (cz. 2)

Ekwipunek, 11.10.2010, h. 18:31, dodał: Regdorn , autor: Foka
26

Ponownie mamy możliwość przedstawienia naszym użytkownikom partię produktów firmy SPECOPS. 

Ponownie mamy możliwość przedstawienia naszym użytkownikom partię produktów firmy SPECOPS. Tym razem będzie to zestaw ładownic w systemie MOLLE.

SPECOPS rozpoczął swą działalność w 1994 roku, choć oficjalnie firma powstała dopiero jedenaście lat później, w 2005 roku, ale już wtedy były gotowe pierwsze projekty do przemysłowej produkcji oporządzenia. Testowane ładownice należą do najnowszej linii produkcyjnej i znajdują się w aktualnej ofercie. Ładownice uszyte są z Cordury DuPont, zapinane są na napy STOCKO, klamry ITW i rzepy Velcro.

 

Pierwsze wrażenie

Po pierwszym przyjrzeniu się ładownicom na magazynki to, co się rzuciło w oczy to to, że są grubsze i sztywnieje niż pozostałe ładownice na rynku. Przez swoją solidność pojedyncza ładownica jest lekko, acz zauważalnie, cięższa od odpowiedników innych producentów. Inne ładownice ("użytkowe") są szyte standardowo, z jednej warstwy cordury. Po dokładniejszym przyjrzeniu się widać staranność wykonania i wykończenia. Nie ma żadnych odstających nitek, szwy są zakończone solidnie, kilkukrotnym powrotem ściegu, ładownice są ryglowane we wszystkich punktach narażonych na uszkodzenie. Wszystkie dostarczone ładownice są w systemie MOLLE, ale sposoby zakończenia przeplatanych pasków są różne. Część ładownic ma "standardowe" zapięcie na nap, a w części, aby zapiąć ładownicę pasek trzeba podwinąć. Sposób mocowania ładownicy zależny jest od jej długości i planowanego przeznaczenia.

Poniżej przedstawimy następujące ładownice i akcesoria:
- ładownica na 3 magazynki kbk Beryl, Multicam;
- ładownica na 3 magazynki pistoletowe, czarna;
- ładownica na 2 magazynku UMP, Multicam;
- apteczka czarna;
- cargo czarna;
- buttpack wz. 93;
- ładownica na kajdanki, czarna;
- ładownica na GPS/iPhone'a/PDA, wz. 93;
- ładownica na radio, wz. 93;
- torba na maskę przeciwgazową, czarna;
- kabura piersiowa, czarna;
- torba do przenoszenia strzelby na plecach;
- panel udowy MOLLE, czarny;
- pas 1-punktowy do broni głównej, czarny;
- pas 2-punktowy do broni głównej, piaskowy.

Opis ładownic

Tym razem ładownice zostały nam użyczone do stworzenia opisu, nie do testów, więc nie było możliwości dłuższego "męczenia" ładownic, ale już na pierwszy rzut oka widać, że sposób szycia i wytrzymałość jest identyczna z ładownicami z pierwszego testu. W związku z tym opis zostanie ograniczony do wyglądu i funkcjonalności ładownic.

Klapy ładownic oraz brzegi ścian uszyte są z podwójnej warstwy materiału, a na krawędziach materiał jest potrójnie podwinięty. Zapewnia to solidność i trwałość, a efektem ubocznym jest utrzymanie kamuflażu ładownicy również po wewnętrznej stronie klapy.

Ładownica na magazynki pistoletowe pomieści wszelkie standardowe magazynki - do Glocka, Beretty, SIGa itp. Ładownica na magazynki do Beryla pomieści również (ciasno) magazynki do AK, a także magazynki do karabinków rodziny M16 (luz nie jest duży, choć ładownica jest wyraźnie zbyt wysoka - przydadzą się magpule).

 

Ładownica na magazynek do UMP pomieści długi magazynek do pistoletu gazowego np. do G18C, tak samo bez problemu mieszczą się magazynki do 9 mm pistoletów maszynowych, takich jak MP5. Co ciekawe zmieści się też w niej magazynek do UMP na nabój .45 ACP (jak w większości airsoftowych replik).

Ciekawie prezentuje się apteczka. Wewnątrz znajduje się duża ilość (jak na jej rozmiary) gumowych taśm umożliwiających rozmieszczenie i pewne umocowanie wyposażenia. Wewnątrz wszyto również czerwoną siatkę umożliwiającą schowanie elementów o dużej powierzchni. W dnie apteczki wszyto pasek cordury zapinany na napa, służący do przymocowania na przykład plastra w rolce.

Na zewnętrznej stronie apteczki naszyty został pasek rzepa oraz jeden rząd pasków PALS. Trudno sobie wyobrazić co można przymocować do jednego rzędu PALS, ale jak wiadomo są zwolennicy teorii, że każdą wolną przestrzeń należy nimi pokryć.

Wadą apteczki jest to, że jest ona na stałe mocowana do kamizelki, co utrudnia dostęp do niej. Sam jestem zwolennikiem rozwiązań zrywnych, w których korpus apteczki jest przymocowany rzepem do panelu, który mocujemy do kamizelki, dzięki czemu jednym szybkim ruchem możemy zerwać apteczkę z kamizelki i rozłożyć ją wygodnie przy poszkodowanym.

Torba cargo jest większa od apteczki, wewnątrz znajduje się jedynie kieszonka z siatki, poza tym wnętrze jest puste. Na zewnątrz naszyto 3 rzędy PALS.

Największą wadą apteczki i cargo są zamykające je zamki spiralne - są to zwykłe zamki nie odporne na pył czy wodę. Producent zapewnił, że ładownice są z serii testowej i produkcja seryjna będzie wyposażona w zamki bryzgoszczelne, ale przy zamawianiu ładownic lepiej o to zapytać.

Buttpack jest naprawdę ciekawą propozycją dla osób wybierających się na krótkie wypady do lasu. Zapewnia miejsce na drobne przedmioty nie mieszczące się w ładownicach, a niezbędne przy 1-2 dniowej wycieczce z dala od cywilizacji, na którą nie warto brać plecaka. Torba ma pojemność w przybliżeniu 5-7 litrów. Dodatkowo została wyposażona w komin zabezpieczający schowane przedmioty przed wodą i mogący ułatwić załadownie buttpacka "pod korek". Klapa torby została wyposażona w siatkową kieszeń na drobne przedmioty, np dokumenty czy portfel. Zewnętrzna ściana torby obszyta została PALSami, a boczne zostały oplecione paracordem w celu umożliwienia lepszej kompresji nie w pełni wypełnionej torby. Tylna ściana, mocowana do pasa lub kamizelki, wyposażona jest aż w sześć pasków mocujących - co każdą komórkę PALS, a nie, jak to się zwykle robi w ładownicach, co dwie. Zapewnia to pewne i stabilne mocowanie do oporządzenia, a jednocześnie lepsze rozłożenie masy bagażu.

 

Ładownica na kajdanki jest typu zamkniętego, klapa zamykająca w pełni zasłania i zabezpiecza kajdanki. Ładownica zamykana jest na rzep Velcro.

Ładownica na urządzenia elektroniczne została uszyta z cordury w kamuflażu wz. 93 Pantera. Ładownica jest przeznaczona do zastosowań ogólnych, choć swoimi rozmiarami najbardziej będzie pasowała do urządzeń typu iPhone, czy PDA, lub niektóre modele ręcznych odbiorników GPS. Podobną konstrukcję ma ładownica na małe radio, różni się jedynie wymiarami oraz gumowym ściągaczem.

Torba na maskę przeciwgazową uszyta jest w układzie poziomym. Przystosowana jest do wyjmowania maski prawą ręką, po prawej stronie pleców. Przy mocowaniu pod lewą rękę torba musi zostać założona "do góry nogami". Na zewnętrznej ścianie torby naszyto 4 rzędy PALS. Ciekawym rozwiązaniem jest wszyty w dolnej krawędzi torby odcinek szerokiej gumy, który ułatwia schowanie maski z pochłaniaczem wystawionym na zewnątrz. Podobnie jak buttpack torba na maskę mocowana jest do kamizelki całą powierzchnią, co zapobiega telepaniu się torby przy gwałtownych ruchach. Szeroka i usztywniona wewnątrz klapa ułatwia uchwycenie jej w rękawiczkach i pewne otwarcie jednym ruchem. Do zdjęć chowałem do torby maskę Avon S10 i pasowała do niej bardzo dobrze. Amerykańska maska MCU-2/P już miała problemy z pomieszczeniem się, a i to bez nakładki ochronnej. Z dodatkową szybą nie było szansy na schowanie maski.

Rzadkością na naszym rynku są dobre i wygodne kabury mocowane na klatce piersiowej. Taki sposób mocowania jest bezapelacyjnie najwygodniejszy w wielu sytuacjach, takich jak jazda samochodem, wchodzenie po drabinach. Niektórzy użytkownicy uznają je za wygodniejsze od kabur udowych nawet w "zwykłym" działaniu w lesie. Kabura została uszyta z cordury z plastikową wkładką profilującą. Ten model przeznaczony jest dla pistoletów Glock (17/19) i inne pistolety raczej w niej się nie pomieszczą (przymierzałem również Berettę M9 i SIGa P226). Kabura została wyposażona w rzep do przymocowania pola identyfikacyjnego (wymóg w przypadku użycia przez służby mundurowe). Zapięcie kabury zrobiono w postaci standardowego thumb-break'a z dodatkową gumą zabezpieczającą przed przypadkowym wypadnięciem broni. W ofercie znajdują się kabury dla strzelców prawo- jak i leworęcznych.

Kolejnym rzadko spotykanym na polskim rynku rozwiązaniem jest ładownica do przenoszenia strzelby na plecach. Sposobów na przenoszenie krótkiej strzelby do otwierania drzwi jest kilka, każdy ma swoje wady i zalety. Uważam, że są lepsze rozwiązania od "kołczanu" na plecach, ale w końcu ważne jest aby było w czym wybierać. Dostarczona nam ładownica również była z serii testowej i niestety została uszyta błędnie (ładownice prezentowane później, np na Europoltechu, były już pozbawione tej wady) i zbyt wąskie przeszycie wlotu uniemożliwiało włożenie do niej strzelby.

Ładownicę mocuje się pionowo na plecach w taki sposób, że chwyt strzelby wystaje ponad barkiem. Broń wyjmuje się poprzez sięgnięcie ręką za plecy i wyciągnięcie broni w górę. Ładownica na zewnątrz również została pokryta PALSami umożliwiającymi przymocowanie do niej innych ładownic systemu MOLLE.

Ostatnim prezentowanym elementem oporządzenia jest panel udowy umożliwiający przenoszenie ładownic na nodze. Po wewnętrznej stronie panelu znajduje się siatka zwiększająca oddychalność. Panel wyposażono w dwa pasy udowe stabilizujące go na nodze. Dodatkowo po wewnętrznej stronie panelu naszyto dwa pasy materiału zwiększającego przyczepność, dzięki czemu panel będzie pewniej trzymał się spodni. Pasy udowe nie są, jak to się często spotyka, doszyte na obu krawędziach panelu, tylko są wszyte pomiędzy warstwy cordury i w pełni otaczają udo, dzięki czemu nie grozi nam wyrwanie pasa ze szwów. Mocowanie do pasa głównego zostało wyposażone w klamrę trzypunktową ułatwiającą zdejmowanie i zakładanie zestawu.

Przy okazji przeglądu ładownic była również możliwość zapoznania się z dwoma pasami do broni. Pasy zostały wyposażone w ITW "MASH HOOK". Jest to wygodne rozwiązanie z jednej strony umożliwiające szybkie i łatwe założenie pasa do broni, z drugiej zapewniające swobodne przemieszczanie się zapięcia i posługiwania się bronią. Oba pasy mają prostą i niezawodną konstrukcję. Pas dwupunktowy uszyty został z taśmy dwucalowej, pas jednopunktowy z taśmy jednocalowej. Dodatkowo pas jednopunktowy posiada klamrę do szybkiego wypięcia broni.

Podsumowanie

SPECOPS przyzwyczaił nas do produktów najwyżej jakości, wartych swojej ceny. Pomijając błędy serii przedprodukcyjnej i zakładając ich korektę ta partia ładownic sposobem szycia jak i rozwiązaniami potwierdza tą opinię. Niewątpliwie ładownice te są warte polecenia każdemu użytkownikowi ceniącemu sobie solidność i trwałość. Pozostaje mieć nadzieje, że produkty SPECOPSa będą łatwiej dostępne dla indywidualnego klienta, poza sporadycznymi "wyrzutami" magazynowych resztek na Allegro.

 

Ładownice testowaliśmy dzięki uprzejmości producenta: SPECOPS

Ocena wszystkich (brak, głosów: 0)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
cardamon 26.05.2009, h. 17:16 cardamon
na polski rynku długo nikt nie dorówna Specopsowi w jakości i projektach, może oprócz ludzi szyjacych z kamizelki.prv.pl, miałem oba MIWO, miałem SDS, miałem kontrakty i szczerze mówie, nie ma mocnych na produkty SpecOpsa jeżeli ktos jest z 3miasta to dostep do produktów ma banalnie prosty, dzwonisz do Kangura, pytasz co jest i wpadasz do Gdyni na Świetojańską po odbiór pozamiatane
TBM 26.05.2009, h. 17:31 TBM
w opisie buttpacka macie błąd - nie 5 palsów do mocowania ale 6. Widać Foka się pomylił ;P
hasfa 26.05.2009, h. 17:32 hasfa
Niezła robota Foka A i produkty niczego sobie. SpecOPS opanuje świat ;D
Jangi 26.05.2009, h. 17:37 Jangi
Kurcze, chciałbym mieć taki pas do repliki, ale nie da się ich nigdzie kupić :-/
RzezniQ 26.05.2009, h. 17:39 RzezniQ
Brawo Foka! Profesjonalny tekst.
Szczygiel1 26.05.2009, h. 17:43 Szczygiel1
@Jagi. Zawieszenia są na militaria.pl
Venom1 26.05.2009, h. 17:57 Venom1
Kabura dość ciekawa, hmm tylko czy na P99 też będą?
Jangi 26.05.2009, h. 18:08 Jangi
@Szczygiel1 Dzięki!
Kangur_AU 26.05.2009, h. 18:34 Kangur_AU
Cardamon - jak liczysz na rabat za to pochlebstwo to się mylisz

Pracujemy teraz nad kilkoma nowymi produktami a przede wszystkim nad siecią dystrybucji.... ale długa droga przed nami.
pozdro.

K.
Pritcher 26.05.2009, h. 19:14 Pritcher
Moje małe marzenie. Kangur zatrudnia Huberta, i wychodzi OW2 pod marką Specopsa. To b był git sprzęt...
cardamon 26.05.2009, h. 19:17 cardamon
ano byłby :]
Pritcher 26.05.2009, h. 19:17 Pritcher
Ładownica na magazynek do UMP pomieści długi mag(...) Co ciekawe zmieści się też w niej magazynek do UMP na nabój .45 ACP.
To UMP nie jest w standardzie na .45 ACP ? Cały akapit brzmi idiotycznie. Tak jakby napisać że w ładownicy do beryla zmieszczą się magi do AK, ale co ciekawe(!) wejdą też magi do Beryla.
Foka 26.05.2009, h. 19:50 Foka
Ładownica jest produkcji polskiej, na potrzeby polskiej branży mundurowej. A w Polsce używa się UMP na nabój 9x19 mm... Magazynki na 9mm i na .45 różnią się rozmiarami jak i kształtem.

Ja nie będę nic wspominał o idiotycznych komentarzach...
rain 26.05.2009, h. 20:04 rain
Uniżenie zasugeruję wypuszczenie ładownic do P90, ciężko dostać jakieś sensowne w Polsce. No i powoli zaczyna mi się przecierać reklamówka z biedronki w której je noszę
Foka 26.05.2009, h. 20:24 Foka
Curahee ma ładownice do P90. Przynajmniej widziałem na Europoltechu.
Dread 26.05.2009, h. 21:46 Dread
"Kurcze, chciałbym mieć taki pas do repliki, ale nie da się ich nigdzie kupić :-/ "

Można kupić w militaria.pl chociażby
Pritcher 26.05.2009, h. 22:16 Pritcher
>Foka:
W takim razie mój błąd, cofam to co napisałem. Popełniłem idiotyczny komentarz.
capri 27.05.2009, h. 06:49 capri
Uwaga reklama
Asortyment Specops niebawem pojawi się i w naszym sklepie internetowym.
Blackno1 27.05.2009, h. 08:51 Blackno1
Mam nadzieję, że ładownica na 3 magazynki do beryla zostanie poprawiona, układ magazynków frontalnie nie jest dobrym rozwiązaniem. Samo wykoanie bez zastrzeżeń, pełna profeska. Jeszcze kwestia zawieszeń ...taśmy są po prostu zbyt delikatne, co odczuwalne jest zwłaszcza w wypadku zawieszenia jednopunktowego. Szacun za cały opis, pozdrawiam
Szczygiel1 27.05.2009, h. 10:06 Szczygiel1
Masz w ogóle te zawieszenie ?
Foka 27.05.2009, h. 12:40 Foka
Co rozumiesz przez "delikatne"? One nie służą do przenoszenia broni - 5-8 kg, nie plecaków po 30 kg. A przy okazji muszą być miękkie, żeby nie obcierały i nie odparzały.

Jakie masz doświadczenia z tym zawieszeniem, że je w ten sposób oceniasz?
cardamon 27.05.2009, h. 20:17 cardamon
zawieszenie 1-punktowe moze rzeczywiście srednio sie nadaje do replik >2kg (np. moja eMka;) bo ma taśme 25mm i ciąży replika na czymś takim jak kula u nogi, pewnie da sie przyzwyczaić, ale daleko mu do określenia "delikatne"
SHOGUN_YAMATO 14.07.2009, h. 17:01 SHOGUN_YAMATO
nie przesadzajmy z tym optymizmem. Kangurowe zabawki sa fajne ale nie kosmiczne. do repliki na ten przykład ZT1 pasuje idealnie ale do prawdziwego Glauberyta juz nie jest tak miętowo...
Szczygiel1 10.08.2009, h. 22:45 Szczygiel1
Oczywiście zawieszenie projektowane do broni palnej, nie da rady na prawdziwym Glauberycie. ;D Jak kolega chce mieć kosmos, to niech kupi prom kosmiczny.
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 108202

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane