Daj cynk
Reklama

Testy

Kamizelki SPECOPS

Ekwipunek, 20.03.2009, h. 15:36, dodał: Foka , autor: Foka
19
Dzięki współpracy z firmą SPECOPS mamy możliwość zaprezentowania kolejnej recenzji jej produktów. Tym razem do testów otrzymaliśmy rodzinę kamizelek taktycznych MKT-4, kamizelkę dla ratowników medycznych KTRM-1, pas oporządzeni owy z szelkami BPT-4 oraz pas służbowy MPT-50-3.


Wstęp


Dzięki współpracy z firmą SPECOPS mamy możliwość zaprezentowania kolejnej recenzji jej produktów. Tym razem do testów otrzymaliśmy rodzinę kamizelek taktycznych MKT-4, kamizelkę dla ratowników medycznych KTRM-1, pas oporządzeniowy z szelkami BPT-4 oraz pas służbowy MPT-50-3.


Jak zwykle wyroby SPECOPSa wykonane są z materiałów najwyższej klasy - Cordura D1000, klamry ITW, rzepy Velcro, nici Amann. Po dokładniejszym przyjrzeniu się widać staranność wykonania i wykończenia. Nie ma żadnych odstających nitek, szwy są zakończone solidnie, kilkukrotnym powrotem ściegu, producent wzmocnił miejsca narażone na uszkodzenia dodatkowym ryglowaniem.


Kamizelki MKT4 i pas BPT-4 zostały wykonane w systemie MOLLE i są kompatybilne z ładownicami tego systemu.


MKT-4


Modułowa Kamizelka Taktyczna - 4 jest obecnie flagowym produktem SPECOPSa. Kamizelka ta jest elementem zestawu (wraz z m.in. BPT-4 oraz ładownicami), który wygrał przetarg na wyposażenie taktyczne grup realizacji CBŚ. Na wstępie należy wyraźnie podkreślić, że kamizelka została zaprojektowana, jako kamizelka do działań o charakterze policyjnym, a co za tym idzie nie jest zbudowana na siatce, a na pełnej Cordurze - ma mocno zabudowane plecy, aby umożliwić operatorowi przenoszenie możliwie dużej ilości wyposażenia na plecach. Również podkładki antypoślizgowe na ramionach są oferowane w kolorze jedynie czarnym - wstawki z podkładu w innych kolorach znacznie podniosłyby cenę kamizelki, a tak naprawdę nie ma to większego znaczenia. Kamizelki w kolorach innych niż czarne powstały z powodu zapotrzebowania na rynku - i od żołnierzy działających co raz częściej w warunkach miejskich, jak i z myślą o rynku airsoftowym czy paintballowym (pomorska drużyna paintballowa "FOKI" wywodząca się z większej formacji "Armia Północ" nosi kamizelki MKT-4 w MultiCamie wraz z kompletem ładownic przystosowanych do tego sportu).

 

Ze względu na najlepszą czytelność zdjęć opis kamizelki przedstawię na przykładnie kamizelki w MultiCamie, modele w innych kamuflażach nie różnią się niczym poza wzorem materiału. Zdjęcia pozostałych kamizelek zamieszczam pod koniec opisu.

 

Od pierwszej chwili rzuca się w oczy podobieństwo kamizelki do produktu firmy NFM - kamizelki Bear II. Mimo, że jest wiele istotnych różnic w szczegółach, to ogólny zarys i rozplanowanie kamizelki jest bardzo zbliżone.

 

 Kamizelka MKT-4 w kamuflażu MultiCam (przód).

 

  Kamizelka MKT-4 w kamuflażu MultiCam (tył).

 

MKT-4 wykonana jest cordury D1000 firmy Dupont, ma standardową 3-panelową budowę - plecy i dwa panele przednie, zamykane centralnie z przodu plastikowym zamkiem YKK typu kostka. Dodatkowe zapięcia stanowią dwie klamry ITW, mogą one służyć jako dodatkowe zapięcie lub jako jedyne, np. gdy kamizelkę zakładamy na ciężką kamizelkę kuloodporną. Od wewnątrz kamizelka została podszyta siatką dystansową w celu poprawienia wentylacji. Kamizelka jest w pełni regulowana - w szerokości za pomocą linek przewleknaych na bokach kamizelki, na długość za pomocą szerokich taśm i rzepów.


Po bokach zamka głównego znajdują się, zamykane na zamek błyskawiczny YKK typu spiralnego, kieszenie wewnętrzne na mapy lub broń krótką. Kieszenie są dostępne bez rozpinania klamer przednich. Praktycznie wszystkie wolne miejsca kamizelki zostały obszyte paskami PALS, daje to dużą przestrzeń na mocowanie ładownic. Część pasków PALS z przodu i z tyłu została naszyta taśmami Velcro, aby umożliwić przymocowanie napisów służbowych (POLICJA, OCHRONA itp).

 


 

Dodatkowo na wysokości ramion przymocowano pola Velcro służące do założenia odblasków identyfikacyjnych swój-obcy - z przodu zakłada się paski pionowe, z tyłu poziome (najlepiej je widać na czarnej kamizelce na zdjęciach na dole). Pola odblaskowe otrzymujemy w komplecie z kamizelką, a wewnątrz kamizelki wszystko kieszonkę do przechowywania ich w czasie, gdy nie są używane, dzięki czemu minimalizujemy ryzyko ich zgubienia.

 


Na obu ramionach znajdują się wstawki z materiału antypoślizgowego IHARD mającego zapewnić pewniejsze oparcie kolby broni głównej.

 


Do kamizelki możemy przymocować pas oporządzeniowy przewlekając go przez szlufki. Jeśli nie używamy pasa szlufki można wygodnie schować po wewnętrznej stronie kamizelki.

 


Na plecach znajduje się wewnętrzna kieszeń na bukłak na wodę (np. SOURCE lub CamelBak). Kieszeń dostępna jest od zewnątrz nawet w przypadku założenia ładownic na PALSy i zamknięta jest dwoma napami STOCKO IRR. Wyprowadzenie wężyka z wodą jest zrobione tak, że nie utrudnia on zamknięcia kieszeni, gdyż jest poprowadzony pomiędzy warstwami cordury.

 


Również na plecach znajduje się uchwyt ewakuacyjny, zapewniający bezpieczne odciągnięcie zranionego operatora. Aby uchwyt był pewny i nie groziło mu wyrwanie jest on uszyty z jednego odcinka taśmy poprowadzonej wzdłuż całych pleców, kończącej się tylnymi szlufkami do pasa. Jeśli więc używamy pasa, ciągnięcie za uchwyt ewakuacyjny oznacza w praktyce ciągnięcie poszkodowanego za pas główny.

 


Zdjęcia kamizelek z innych wzorów materiału.

 

Kamizelka MKT-4 w kolorze czarnym (przód).

 

 

Kamizelka MKT-4 w kolorze czarnym (tył).

 

 

Kamizelka MKT-4 w kamuflażu DPM (przód).

 

 

Kamizelka MKT-4 w kamuflażu DPM (tył).

 

 

Kamizelka MKT-4 w kamuflażu wz. 93 (przód).

 

 

Kamizelka MKT-4 w kamuflażu wz. 93 (tył).

 

W mojej prywatnej i jak najbardziej subiektywnej ocenie kamizelka MKT-4 jest bardzo dobrym rozwiązaniem jako baza do budowy oporządzenia do CQB. Zapewnia bardzo dużą powierzchnię na ładownice i jest solidnie uszyta. Do lasu? Jak kto lubi - na dłuższe patrole raczej nie, jest za mało przewiewna. Na kilkugodzinne niedzielne strzelanki powinna się sprawdzić, ale to również zależy od indywidualnych upodobań.

 

KTRM-1


Kamizelka Taktyczna Ratownika Medycznego - 1 jest zaprojektowana aby ułatwić pracę ratownikom pogotowia ratunkowego oraz innym osobom zajmującym się ratownictwem w warunkach polowych. Korpus kamizelki został uszyty z czerwonej siatki Heathcoat Fabrics natomiast kieszenie (w tym wypadku niewłaściwym wydaje się nazwanie ich ładownicami) z Cordury D1000, również czerwonej. Dodatkowo na stałe wszyte są taśmy odblaskowe firmy 3M.Kamizelka jest prosta w budowie, dzięki temu funkcjonalna i niezawodna. Uszyta w jednym rozmiarze o szerokiej możliwości regulacji na szerokość i długość. Na plecach znajduje się jedna płaska kieszeń przeznaczona do przenoszenia stetoskopu. Z przodu naszyto 4 duże kieszenie ogólnego przeznaczenia, można w nich przenosić rękawiczki, plastry, opatrunki, nożyczki itd. Dodatkowo po prawej stronie znajduje się kieszeń na radio przenośne umożliwiające ratownikowi kontakt z karetką.


Jako ciekawostkę można dodać fakt, że kamizelka doczekała się firmy oferującej przeróbki wg życzeń klienta. SPECOPS, w celu zmniejszenia kosztów produkcji, szyje kamizelki w jednym rozmiarze z jednym układem kieszeni. Jeśli komuś nie odpowiadają detale lub ktoś jest np. wyjątkowo wysoki może zlecić firmie SILVA - LUPUS wykonanie dopasowania kamizelki do swoich potrzeb. Na stronie http://www.ratownik24.pl/ znajduje się pełny katalog oferowanych przeróbek.

Kamizelka ta jest obecnie najpopularniejszym produktem tej kategorii na rynku (choć trzeba przyznać, że nie ma do wyboru zbyt wielu kamizelek dedykowanych dla ratowników). SPECOPS wygrał tą kamizelką przetarg na wyposażenie etatowe w kamizelki pracowników firmy REAGO szkolącej służby mundurowe.


BPT-4


Bojowy Pas Taktyczny 4 (+50 punktów do lansu za użycie słów "taktyczny" i "bojowy" w nazwie jednego produktu) jest prostym pasem z szelkami przeznaczonym do noszenia pod kamizelką kuloodporną lub oporządzeniową. BPT-4 to niejako 3 elementy połączone w całość - szelki, szeroki i sztywny pas główny oraz comfortpad obszyty pasami PALS.Pas główny nie ma w sobie nic niezwykłego - sztywny 5-centymetrowy pas z 3-punktową klamrą ITW (generalnie jest to MPT-50-3). Comfortpad jest formą pokrowca na pas, tzn. pas główny wprowadzany jest wewnątrz comfortpada. Wewnętrzna część pasa pokryta jest rzepem Velcro, który łącząc się z rzepem wewnątrz comfortpada zapewnia trwałe i stabilne połączenie. Taka konstrukcja powoduje, że ustawienie pasa we właściwej pozycji i jego regulacja to katorga, ale po pełnej konfiguracji nie można nie docenić jej zalet. Pas trzyma się pewnie i stabilnie wewnątrz comfortpada. Żadne obciążenie czy ćwiczenia gimnastyczne nie są w stanie spowodować przesunięcia oporządzenia.

Po wewnętrznej stronie BPT-4 podszyty jest siatką dystansową Heathcoat Fabrics zapewniającą wentylację i podnoszącą komfort noszenia pasa. Z zewnątrz comfortpad obszyty jest paskami PALS - 3 rzędy na całej szerokości zapewniają 20 kolumn do mocowania kieszeni, dodatkowo w środkowej, plecowej części pas jest rozszerzony i dodano jeszcze jeden rząd PALS o szerokości 6 komórek PALS, co zapewnia stabilniejsze mocowanie większych ładownic (np. buttpacka).

Na bocznych dolnych krawędziach comfortpada znalazły się wloty do wewnętrznej części, w której znajduje się pas główny. Dzięki temu nadal można korzystać z kabur i paneli udowych przymocowanych bezpośrednio do pasa głównego.


Z racji tego, że BPT-4 jest przeznaczony do noszenia pod oporządzeniem głównym (kamizelka) szelki mają bardzo prostą formę, dzięki czemu są płaskie i nie powodują dyskomfortu w noszeniu. Są to szelki 6-punktowe w systemie H. Na łączniku znajdującym się na plecach umieszczono uchwyt ewakuacyjny. Część naramienna szelek została wyposażona w poduszki rozkładające ciężar oporządzenia. Na szelkach nie ma pasków PALS, znajduje się tylko po jednym D-ringu (moim zdaniem zbędnym, skoro szelki są przeznaczone pod oporządzenie to i tak jest zasłonięty, można go było sobie darować). Z przodu szelki są połączone z comfortpadem za pomocą klamer, więc w celu szybkiego zrzucenia wystarczy odpiąć te klamry oraz rozpiąć pas główny.Pas BPT-4 jest elementem wyposażenia (wraz z MKT-4) wchodzącym w skład zestawu przetargowego dla CBŚ.


Pas MPT-50-3
Modułowy Pas Taktyczny 50mm 3-punktowy nadający się raczej do przenoszenia oporządzenia typu policyjno/ochroniarskiego. Pas zapinany na 3-punktową klamrę ITW, sztywny, o standardowej szerokości - 5 cm. Po wewnętrznej stronie pas został wyposażony w rzep Velcro (stronę z haczykami). W komplecie znajduje się podkładka antyprzeciążeniowa, która ma formę miękkiego i wygodnego pasa zapinanego rzepem i obszyta od zewnątrz rzepem Velcro z pętelkami. Wkładkę tą wsuwamy w szlufki spodni jak zwykły pasek i zapinamy ją (po prostu nakładając jedną część wkładki na drugą - obie pokryte rzepem). Następnie pas główny z oporządzeniem zakładamy na zewnątrz i zapinamy klamrą ITW. Takie połączenie pasa zapewnia stabilizację pasa głównego, który mocno się trzyma spodni bez konieczności szukania spodni z wystarczająco szerokimi szlufkami aby go pomieściły. Jednocześnie szybko i łatwo można zdjąć pas główny z obciążeniem, a spodnie nadal trzymają się gdzie powinny dzięki wkładce antyprzeciążeniowej.
Podsumowanie


Kamizelki SPECOPSa potwierdziły moje dobre zdanie o produktach tej firmy wyniesione z pierwszego testu ładownic. W moim subiektywnym przekonaniu są to najlepiej wykonane kamizelki produkcji polskiej, za które warto dopłacić różnicę w cenie w stosunku do innych polskich produktów, a przy tym znacznie tańsze od kamizelek zachodnich markowych producentów. Najlepszą recenzją będzie chyba to, że w coweekendowych strzelankach stale używam BPT-4 i jestem w trakcie kupowania kamizelki MKT-4.

W następnym artykule przedstawimy naszym użytkownikom kolejną partię ładownic SPECOPSa.

Dziękujemy firmie SPECOPS za udostępnienie oporządzenia do testów.

Ocena wszystkich (brak, głosów: 0)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
rain 20.03.2009, h. 10:18 rain
"Taka konstrukcja powoduje, że ustawienie pasa we właściwej pozycji i jego regulacja to katorga, ale po pełnej konfiguracji nie można docenić jej zalet."

Chyba jedno nie się zgubiło. pzdr, fajna recenzja.
Christof 20.03.2009, h. 11:07 Christof
Hmmm... Wie ktoś może gdzie można dotać taki BPT-4, najlepiej w panterce? Szukałem po dystrybutorach Speców i ni widu ni słychu, a prezentuje się świetnie... Wygodnie nosi się go pod kamizelką? Kurcze, chciałem tak zastosować PT-2/3 z miwo, ale to wydaje się znacznie lepszym wyborem...
Ps. @Foka, tak patrząc na tło zdjęć, czy mi się wydaje, czy masz pościel w DPMie? =) Świetna jest...
Foka 20.03.2009, h. 11:26 Foka
Najlepiej PYTAĆ dystrybutorów, bo jak nie mają to może mogą ściągnąć.Wybacz, ale ja nie robię zdjęć do artykułów na pościeli. To jest poncho liner i nie DPM, a woodland.
Christof 20.03.2009, h. 11:36 Christof
Dzięki wielkie... =) Spoko, nie unoś się, nie posądzam Cię o brak profesjonalizmu - po prostu strasznie mi się skojarzyło z moim własnym prześcieradłem =P Npiszę zaraz do militariów i specshopu - dzięki za radę.
Foka 20.03.2009, h. 13:36 Foka
Ależ ja się nie unoszę, ja wyjaśniam.
xasistis 20.03.2009, h. 14:22 xasistis
"W komplecie znajduje się podkładka antyprzeciążeniowa(...)" - ciekawe jakiego typu przeciążenia dana podkładka ma za zadanie niwelować? Bo w/g opisu bardziej pasowałaby nazwa "podkładka stabilizacyjna"

Ktoś jeszcze używał BPT-4?
Sledzikmaster 20.03.2009, h. 14:22 Sledzikmaster
Mała literówka:
Pas główny nie ma w sobie nic niezwykłego - sztywny 5-centyrmtrowy pas z 3-punktową klamrą ITW...
nie centyrmtrowy a centymetrowy
Foka 20.03.2009, h. 15:35 Foka
xasistis producent tak to nazwał, podejrzewam, że nie chodzi tu o przeciążenia w sensie przyspieszenia tylko o obciążenie bioder/obtarcie pasa sztywny pasem. To raczej taka polska wariacja nt. $1
cardamon 20.03.2009, h. 16:03 cardamon
kmt-4 posiadam i bardzo sobie chwale
filo16 20.03.2009, h. 18:41 filo16
Ile sobie krzycza za mkt-4 w OD lub CB ?
Dragunow 20.03.2009, h. 19:29 Dragunow
Jak Foka poleca to się nie można sprzeciwić xD
Fizia 22.03.2009, h. 18:46 Fizia
Witam ,
No Foka nie wiem czy Miwo nie jest ciut lepsze Nie przekonuje mnie ten artykuł ponieważ nie wiesz jak to będzie wyglądało za rok. Myślę , że jak ktoś gra bardziej intensywnie a w Poznaniu jak wiemy mamy strzelanki jebanki może się okazać , że np szwy nie wytrzymają więc chyba trzeba trochę poczekać z ostateczną oceną bo życie ją zweryfikujePozdrawiam ,


Fizia
Kangur_AU 23.03.2009, h. 07:36 Kangur_AU
hmm, wytrzymało 2 lata w Afganistanie więc nie wiem... na ostrej poznańskiej strzelance może puścić, słyszałem że w Wielkopolsce się nie cackają na weekendach, klamki to mają na 1300 fpsów o mój Boże, co tam się nie dzieje - raz nawet słyszałem jak taki jeden gość się czołgał w lesie! - kosmos.

Jak puści to masz nowy pas gratis.

K.

Filip von Izabelin 23.03.2009, h. 21:11 Filip von Izabelin
Na pewno puści,
"I've got mud on my Weeeesaaaatcchhhh"
hammer91 24.03.2009, h. 10:36 hammer91
Rzeczywiście nie cackamy się w Wielkopolsce. Co do wytrzymałości to proponuję test polegający na czołganiu po betonie. Na początek 40 m wystarczy Na ładownicach kolegi z teamu brak jakichkolwiek śladów i uszkodzeń (z miwo praszka). Chyba trochę przesadzacie z tymi fps

Czemu recenzujemy tylko Specopsa? Artykuł sponsorowany?
Regdorn 24.03.2009, h. 13:55 Regdorn
Jeśli artykuł byłby sponsorowany, to by tak było napisane. Testujemy sprzęt firm, które są tym zainteresowane. W niedalekiej przyszłości mamy zapowiedziane testy kilku innych producentów.
hammer91 25.03.2009, h. 14:40 hammer91
Moje obiekcje dotyczyły tylko tego że z oporządzenia taktycznego możemy poczytać tylko o produktach jednej firmy. Cieszę się że niedługo ta sytuacja ulegnie zmianie. Co do sponsoringu to osobiście odniosłem takie wrażenie i jeśli uraziłem kogokolwiek to przepraszam.
Foka 30.03.2009, h. 20:21 Foka
Hammer, mimo, że byśmy chcieli redakcji nie stać na zakup po kilku elementów oporządzenia od różnych producentów. Opisujemy to co producenci z własnej woli nam do testów dostarczą. Jedni nie są zainteresowani, inni są, nie na oceniać co, kto i dlaczego. W najbliższym czasie przewidujemy artykuły o co najmniej dwóch firmach, tyle, że nie polskich. Niestety jak dotąd z polskich firm, mimo prowadzonych rozmów z kilkoma, owocną współpracę nawiązaliśmy jedynie ze SPECOPSem.
Ale naprawdę liczymy, że to się zmieni.
grzechotnik 31.08.2009, h. 12:49 grzechotnik
(dostał dwie flaszki i napisał że jest dobrze icon_wink3.gif )
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 44271

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane