Daj cynk
Reklama

Testy

Volver - polska kopia hełmu MICH/ACH

Ekwipunek, 11.10.2010, h. 18:05, dodał: Regdorn , autor: Foka
48
Recenzja polskiej repliki hełmu MICH/ACH.


Wstęp

Hełm MICH (Modular Integrated Communication Helmet) jest wynikiem badań zleconych przez SOCOM (United States Army Special Operations Command) w celu opracowania następcy starego hełmu PASGT (nazywanego powszechnie Fritz). Hełm miał być przystosowany do współpracy z systemami radiokomunikacji, w starej wersji były problemy z dopasowaniem hełmu na słuchawki.

Badania te były częścią szerszego projektu SPEAR, który miał opracować nowe oporządzenie dla sił specjalnych. Początkowo hełm miał zastąpić stary model jedynie w siłach specjalnych, ale okazał się tak udanym produktem, że wyparł poprzednika w całej Armii Stanów Zjednoczonych.

Początkowo hełm został opracowany przez firmę CGF, potem Gallet, a aktualnie MSA Gallet. Trzy wersje: TC-2000, TC-2001 oraz TC-2002 różnią się kształtem skorupy. MICH, w różnych odmianach, jest hełmem używanym przez jednostki podległe SOCOM oraz przez MARSOC (Marine Corps Forces Special Operations Command), a także przez niektóre jednostki Rezerwy Armii, Gwardii Narodowej, Sił Ochronnych Sił Powietrznych, AFSOC (Air Force Special Operations Command), a także przez siły cywilne jak SWATy czy firmy ochroniarskie.

Standardowy hełm Armii USA to hełm ACH (Advanced Combat Helmet) - będący wariantem wersji TC 2000 ale kontraktowany u czterech producentów - MSA, Gentexa, SDS, Rabintexu. Zasadniczą różnicą między ACH a MICH jest brak dopuszczenia ACH do użytku jako hełmu motocyklowego.

 

Polski MICH


Do testów otrzymaliśmy kopię hełmu MICH wyprodukowaną przez polską firmę R2 Invest. Już na pierwszy rzut oka hełm robi bardzo dobre wrażenie. Faktura zewnętrzna skorupy jest zbliżona do oryginalnej, choć jest drobniejsza, przez co bardziej przypomina fakturę hełmu PASGT. Po wewnętrznej stronie widać charakterystyczny kratkowany wzorek w jakim ułożone są w oryginale włókna kevlaru, choć przy porównaniu do oryginału różnice są widoczne. Skorupa jest o kilka milimetrów cieńsza od skorupy oryginalnego hełmu i zauważalnie lżejsza (100-200 g) choć jest dużo cięższa od popularnych plastikowych kopii hełmów, które są nienaturalnie lekkie.

Powyżej replika hełmu poniżej oryginalny hełm. Na kolejnych zdjęciach ciemniejszy hełm jest repliką, jaśniejszy, oklejony Velcro - oryginałem (skorupa najprawdopodobniej wyprodukowana przez SDS).

Profil skorupy bardzo dobrze oddaje kształt oryginału, choć przy wnikliwym porównaniu można się dopatrzeć różnic. Profil czoła jest mniej zaokrąglony niż w oryginale a krawędzie wypukłości na słuchawki mają ostrzejsze zagięcia, choć nie przykładając kopii do oryginału jest to niezauważalne.

Replika jest koloru zielonego, lecz zauważalnie ciemniejsza od hełmu oryginalnego. Biorąc pod uwagę, że prawdopodobnie hełm oryginalny częściowo wyblakł nie jest źle, choć nadal jest trochę za ciemny.

Samoprzylepne dyski z velcro trzymają się dobrze i robią solidne wrażenie. Na ich rozmieszczenie nie należy zwracać uwagi gdyż każdy może je samodzielnie poprzesuwać, poza tym po jakimś czasie się zużyją i będą wymagały wymiany.

Pierwszą dużą różnicą w stosunku do oryginału są poduszki fasunku. Mają inne rozmiary niż oryginalne, pokryte są innym materiałem oraz wypełnione są wkładkami z gąbki o różnej twardości. Jest to ciekawe rozwiązanie umożliwiające dopasowanie grubości poduszek do wielkości głowy - wystarczy dodać lub wyjąć odpowiednią ilość kawałków gąbki (które są dodane w komplecie) tak, aby idealnie dopasować hełm. Wkładki są z dwóch rodzajów gąbki, różniącej się twardością - twardsza gąbka służy do regulacji grubości poduszek, miękką wkłada się po wewnętrznej stronie poduszki (od strony głowy) w celu polepszenia komfortu. Oryginalne poduszki nie mają możliwości regulacji przez co, jeśli chcemy dopasować hełm należy dokupić poduszki w odpowiednim rozmiarze, ale są wypełnione żelem, który idealnie dopasowuje się do kształtu głowy i mięknie pod wpływem ciepła emitowanego przez człowieka.

Poduszki repliki.

 

Poduszki oryginalne Oregon Aero.

 

Poduszki środkowe (po lewej Oregon Aero, po prawej Volver).

 

Poduszki małe (po lewej Oregon Aero, po prawej Volver).

 

Poduszki duże (po lewej Oregon Aero, po prawej Volver).

 

Wkładki do regulacji poduszek.

 

Instrukcja regulacji poduszek.


Materiał, z którego zrobione są poduszki robi wrażenie delikatne i podejrzewam, że po dłuższym użytkowaniu może się wystrzępić o haczyki dysków velcro. Materiał ma również tendencję do wchłaniania potu z głowy.

Hełm MICH wyposażony jest w 4-punktowy pasek z poduszką podtrzymującą kark. Takie mocowanie hełmu zapewnia wygodne i stabilne mocowanie hełmu, zabezpiecza przed jego zgubieniem, a także przed uduszeniem jego posiadacza przez kogoś atakującego od tyłu. Rozmieszczenie pasków umożliwia również bezproblemowe posługiwanie się słuchawkami zestawów radiokomunikacji.

Jak chyba we wszystkich kopiach hełmów najsłabszym elementem jest pasek. Jest zrobiony z niskiej jakości nylonu, który błyszczy i robi wrażenie podatnego na uszkodzenia. Pasek do hełmu mocowany jest przy pomocy skóropodobnych patek i śrub, które z zewnątrz przypominają te z oryginału, ale już po stronie wewnętrznej mocowane są zwykłymi nakrętkami (w hełmie oryginalnym patki zrobione są z takiego samego materiału jak pasek, z usztywniającymi wkładkami plastikowymi). Pasek podbródkowy posiada wypełnienie z kawałka materiału skóropodobnego, czego nie ma w pasku oryginalnym. Śruby mocujące są wystarczająco długie aby przymocować z tyłu hełmu paski przytrzymujące pasek gogli.

Pasek i poduszka na kark (u góry kopia, na dole oryginał SDS).

Pasek pod brodę (u góry kopia, na dole oryginał SDS).

Paski i śruby mocujące (u góry kopia, na dole oryginał SDS).

 

Podsumowanie

Replika firmy Volver jest najlepiej wykonaną repliką hełmu MICH z jaką miałem do czynienia. Jeśli komuś zależy na uzyskaniu możliwie dużego realizmu należy natychmiast po zakupie wymienić pasek hełmu na oryginalny. Poduszki spełniają swoją rolę w wystarczającym stopniu, a skorupa wygląda wystarczająco realnie, aby nosić hełm nie martwiąc się o maskowanie niedoskonałości pokrowcami.

Hełm jest dostępny na Allegro w cenie 139 zł. Dostępne są kolory: zielony, czarny, piaskowy.

 

 

Dziękujemy firmie R2 Invest Sp. z o.o. za udostępnienie hełmu do testów.

Dziękuję Szaszłykowi za pomoc w przygotowaniu tego artykułu.

Ocena wszystkich (5.50, głosów: 2)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
Steiner 07.03.2009, h. 19:16 Steiner
Teraz pytanie ile to będzie kosztowało...
vanar 07.03.2009, h. 19:20 vanar
ok 140 zł
na allegro od jakiegoś czasu je widze
wolek14 07.03.2009, h. 19:24 wolek14
Razem z przesyłką-około 160 złotych.Sądzę, że opłaca się dopłacić te kilkadziesiąt złotych,ponieważ w porównaniu z kopiami P&J są o niebo lepsze no i kupując je wspieramy polski przemysł:D DOBRE, BO POLSKIE!
Damotr 07.03.2009, h. 19:32 Damotr
Jest szansa na zlikwidowanie tego skóro-podobnego skrawka (i sens), czy koniecznie trzeba kupić oryginalne mocowanie?
KWIA_TEK 07.03.2009, h. 19:39 KWIA_TEK
Mam MICH-a 2001 firmy Volver od miesiąca. Jest rzeczywiście wykonany bardzo dobrze. Moim zdaniem to na razie najlepiej wykonana kopia MICHA-a w Polsce. Tak jak napisał autor trzeba koniecznie zmienić paski. Warto też dokupić poduszki AreoOregon (bywają na allegro). Poprawiają bardzo komfort noszenia.
Foka 07.03.2009, h. 19:43 Foka
> Jest szansa na zlikwidowanie tego skóro-podobnego
> skrawka (i sens), czy koniecznie trzeba kupić oryginalne mocowanie?

Cały pasek jest kiepskiej jakości, więc nie ma się co bawić w takie detale.
Prezes_____ 07.03.2009, h. 19:54 Prezes_____
Bardzo przydatna recka, oby takich więcej, bo odnośnie oporządzenia sąnaprwade przydatne. A można je dostać w normalnym sklepie czy tylko na allegro?
Foka 07.03.2009, h. 20:03 Foka
Można: $3

A tak w razie czego tutaj wątek o tym hełmie: $3
MartiN_BB 07.03.2009, h. 20:06 MartiN_BB
Można spokojnie wyciąć ten materiał z podbródka ale, sporo wygodniejsze są kontraktowe paski.
Pastoreq 07.03.2009, h. 20:19 Pastoreq
Czy autor miał porównanie do hełmu Condora?
szymon91 07.03.2009, h. 20:25 szymon91
Gdzie można takie słuchawy dorwać?
A najlepiej tylko na 1 ucho.
Foka 07.03.2009, h. 20:29 Foka
> Czy autor miał porównanie do hełmu Condora?

Może Miałem różne kopie, nie wiem jakich firm, a nawet jakbym wiedział to bym nie pamiętał która była która

> Gdzie można takie słuchawy dorwać?

eBay, ale nie podejrzewam, żebyś był zainteresowany

> A najlepiej tylko na 1 ucho.

Nie ma czegoś takiego, to są ochronniki słuchu i ochrona jednego ucha nie miałaby wielkiego sensu.
szymon91 07.03.2009, h. 20:39 szymon91
Chodziło mi o takie np.
$3
Tylko żeby były kompatybilne z hełmem...
Small_Hunter 07.03.2009, h. 20:41 Small_Hunter
Parę spostrzeżeń z mojej strony:
-porównanie koloru do oryginału jest mało istotne- mamy w ekipie kilka ostrych miśków i każdy jest innego. Różnice są naprawdę spore- foliage, jasna zieleń, zgniła zieleń itp...
-zaczepy do śrub w ostrych wykonywane są zarówno z tego samego materiału co reszta zawieszenia (zdjęcie) jak i z plastiku połączonego z kalmarami- zależy od kontraktora. Różnią się też między sobą kilkoma detalami (grubość, szerokość pasków, miejsca przeszyć itp.)
-tradycyjnie dla mnie zakup kopi mija się z celem- należy wymienić zawieszenie (100zł) jak i gąbki (160zł). Daje nam to około 400zł. Za 550 można wyrwać ostre- bardzo często z dodatkami ala cover, blacha itp.
Dzięki za reckę- świetna robota
Foka 07.03.2009, h. 20:42 Foka
Tak jak pisałem niżej - $3 tam znajdziesz odpowiedź.

Hunter nie do końca:
$3
$3
JarekM 07.03.2009, h. 20:45 JarekM
>> Chodziło mi o takie np.
>> $3
też na allegro, albo w sklepach wysyłkowych w HK

>> Tylko żeby były kompatybilne z hełmem...
to znaczy ??
szymon91 07.03.2009, h. 21:13 szymon91
Żeby dało się je założyć,hmm żeby były za duże po prostu
Pastoreq 07.03.2009, h. 21:14 Pastoreq
Foka chyba masz dużą głowę, co? xD No właśnie jak jest z rozmiarem hełmu bardziej jak MICH S/M czy M/L
radzio2k 07.03.2009, h. 21:20 radzio2k
'siły cywilne SWATy' ? ??
Foka 07.03.2009, h. 21:28 Foka
> Foka chyba masz dużą głowę, co?
Tak

> No właśnie jak jest z rozmiarem hełmu bardziej jak MICH S/M czy M/L
Zdecydowanie M/L

> 'siły cywilne SWATy'?
A co Ci tu nie pasuje?
chochol 07.03.2009, h. 22:54 chochol
Firma widze sie rozwija, ich produkty zauwazylem na asgshopie, capri, silesia-factory, specshopie do wyboru do koloru.
Genneth 08.03.2009, h. 00:08 Genneth
Foka, dzięki za artykuł, jestem we wstępnej fazie kupowania hełmu i na pewno wezmę pod uwagę informacje zawarte w recenzji

Kawał dobrej roboty
VITREUS 08.03.2009, h. 02:43 VITREUS
Gdzie w Polsce jest produkowana ta kopia - ktos wie?
7.62 08.03.2009, h. 10:27 7.62
Zrobiliby Sferę, to jest dopiero lans!
pawww 08.03.2009, h. 10:31 pawww
VITREUS - produkują w Oleśnicy, firma jest z Wrocławia.
capri 08.03.2009, h. 10:42 capri
Mamy w ofercie białoruskie Sfery (komozytowa skorupa, reszta oryginał), tylko cena jest trochę zbyt lanserska (750-850PLN).
Pritcher 08.03.2009, h. 11:15 Pritcher
Oj tak, replika Sfery byłaby super, niech się firma nad tym zastanowi
Gapis 08.03.2009, h. 12:02 Gapis
Mam pytanie, Jaki model hełmu Jest używany Aktualnie przez Wojsko Polskie?
USEdd 08.03.2009, h. 12:06 USEdd
wz 2000 , wz 2005 i nawet MICHy 2000 spotykano ale to już żołnierze sami sobie kupowali. Wiadomo jaka jest sytuacja w armii
maxavelli 08.03.2009, h. 14:32 maxavelli
Foka - masz mozliwosc porownania z Mustangiem G&G? Bo zaryzykuje stwierdzenie, ze to on jest najlepiej wykonana kopia MICHa.
Foka 08.03.2009, h. 14:44 Foka
Khe, khe... "Miałem różne kopie, nie wiem jakich firm, a nawet jakbym wiedział to bym nie pamiętał która była która"
capri 08.03.2009, h. 17:23 capri
Pritcher:
Nie mamy się nad czym zastanawiać, bo one są (do 2 miesięcy były wystawione w naszym HQ). Nie będziemy raczej ich dodawali do oferty internetowej, ale mam "przecieki", że planuje to uczynić Red Zone W każdym razie temat rozijamy razem i pewnie lada moment coś uda nam się zaproponować.

maxavelli:
Wg mnie oba są porównywalnie wykonane (no może Mustang jest zbyt dobrze wykończony ). Jednak zderzenie cenowe jest nieporównywalne na korzyść Volvera (50%).

P.s.
Jakieś 3 tygodnie temu dowiedziałem się, że min. ceny det. wzrosną prawdopodobnie do 150PLN. Jak na razie ze starych dostaw są po ok. 140PLN.
miloslupsk 08.03.2009, h. 17:59 miloslupsk
Mam Michałka 2001 Volver'a i jestem bardzo zadowolony. Frasunki mimo iż faktycznie nie są z najwyższej półki to i tak o niebo biją chińskie zastosowane chociażby w PJ.
Promant 08.03.2009, h. 21:07 Promant
No, bo chińskie to prawdziwe "frasunki"
krugerheini 08.03.2009, h. 22:49 krugerheini
Mam PASGT Volvera. Regulacja poduszek to pic na wodę i fotomontaż. Nie mam łba jak nie wiadomo co, a przy wyciągnięciu tych twardych folii i zostawieniu samej gąbki i tak nie mogłem głowy wcisnąć w hełm. Musiałem zrobić odwrotnie, wyciagnąć gąbkę a zostawić folie.
Krótko mówiąc - gąbki sa o połowę za grube, co widac na zdjęciu w recce.

Aha, poza powyższym - jak dla mnie super, fajna kopia ze średniej półki.
daniel880820 11.03.2009, h. 10:50 daniel880820
Capri - osobiście uważam, że ceny raczej nie wzrosną, ale jeśli wiesz to z wiarygodnych źródeł to może warto zdążyć przed podwyżką.
daniel880820 11.03.2009, h. 10:52 daniel880820
Osobiście posiadam ten hełm i od początku pasował na moją głowe (co prawda troche małą mam głowe) ale denerwowały mnie te poduszki, więc zmniejszyłem ich ilość w hełmie z 7 do 5 i teraz jest i wygodnie i się w nim tak nie poce...
MetalSlug 15.03.2009, h. 21:30 MetalSlug
Całkiem ciekawy
luke43 09.04.2009, h. 12:10 luke43
Mój kolega niedawno kupił za coś ponad 100 zł.
Solidny, w miarę lekki, bardzo wygodny!!! Polecam
lukifan 11.04.2009, h. 15:21 lukifan
Mam go i jest super!!! Polecam!!!
MatriX482 19.04.2009, h. 17:55 MatriX482
Gdzie można kupić tę kopię hełmu?
big_mazi 02.06.2009, h. 23:05 big_mazi
witam, czy ma moze ktos kontakt do tej firmy ,interesuje mnie zakup hurtowy
Hunter1716 25.06.2009, h. 14:59 Hunter1716
www.zbrojownia.com.pl tam można nabyć ową replikę hełmu - jak ktoś by się pytał
Filip7370 06.09.2009, h. 16:21 Filip7370
Ja też go mam i jestem zadowolony...dla mnie problemem jest zlażący lakier z obrzeża skorupy i "rolujące" się paski. Mogę dać mocne 9/10.
Krystian_Ck 31.12.2010, h. 11:29 Krystian_Ck
Jestem posiadaczem, i bardzo cenie ten hełm. Super sprawa, polecam !!!
Martini3g 12.01.2011, h. 18:51 Martini3g
Też posiadam, też zachwalam i też polecam:-)
Kłos-KIN 28.03.2011, h. 18:45 Kłos-KIN
Hmm, no no wygląda ten hełm bardzo ciekawie, Hunter1716 dzięki za link, myślę, że tam zajrzę.
sebekx0 04.02.2012, h. 12:17 sebekx0
Gdzie można dostać ten hełm ??
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 125706

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane