Daj cynk
Reklama

Testy

Replika AEG karabinu maszynowego PKM firmy A&K

Karabin, 03.11.2012, h. 23:59, dodał: Promant
41

Zapraszamy do lektury recenzji repliki AEG karabinu maszynowego PKM, wyprodukowanej przez chińską firmę A&K.Dane repliki

Producent: A&K
Model:
(numer katalogowy)
PKM
Długość: 1185 mm
Waga: 7240 g
Prędkość wylotowa: 343 fps
Bateria: Mini 9.6 V, LiPo
Hop-up: regulowany
Zalety: + full metal, zastosowanie stali do wykonania wielu elementów
+ dobre odwzorowanie oryginału
+ ładne wykończenie
+ dobre spasowanie elementów zewnętrznych
+ solidna budowa zewnętrzna i wewnętrzna (GB typu M249)
+ bardzo dobrze działający system HU
+ proste rozbieranie GB
+ wysoka kultura pracy GB
+ możliwość szybkiej wymiany lufy
Wady: - brak instrukcji
- napisy i przyciski nie istniejące w palnym pierwowzorze.
- wypadanie kulek ze skrzynki magazynka poprzez szparę w miejscu wprowadzenia kabli
- tłumik płomienia z innej wersji PK/PKM
- gwint tłumika płomienia (lufy) ma nieprawidłowy wymiar (inny niż pierwowzór)
- niedokładne odwzorowanie zaczepu dwójnogu i jego luz 
- brak szczelności zespołu tłok/cylinder.
W zestawie: Replika, magazynek box, akumulator, prosta ładowarka, złączka.

 

 

naglowkowe.jpg

Replika AEG full metal, produkcji chińskiej firmy A&K, karabinu maszynowego PKM,

w wersji z kolbą i chwytem pistoletowym wykonanymi z czarnego tworzywa.

 

 

TYTUŁEM WSTĘPU

 

Ponieważ opisywana replika jest nowa na rynku, a producent ani sprzedawca nie zaopatrzyli jej w żadną formę instrukcji czy choćby schematu - staraliśmy się w niniejszej recenzji maksymalnie dokładnie przedstawić PKM A&K wraz z rozkładaniem, na ile tylko jest to możliwe przy przeglądzie stockowej repliki wprost z pudełka.

Zapraszamy do lektury. 

 

TROCHĘ HISTORIIKarabin maszynowy PKM (Pulemiot Kałasznikowa Modernizirowannyj) 7,62 x 54 mm R, jest zmodernizowaną wersją KM PK (Pulemiot Kałasznikowa), który znajdował się w służbie od 1961 roku. PKM, jako wersja po modernizacji, wszedł do masowej produkcji w 1969 roku. Modernizacja polegała na zmianach zmierzających do zmniejszenia wagi broni, między innymi poprzez zastosowanie większej ilości elementów tłoczonych oraz innego typu lufy.

 

 

palny1.jpg

 

PKM jest karabinem maszynowym wsparcia pododdziału, przeznaczonym do zwalczania celów na dystansie do 1000 m. Jest to broń samoczynna, która działa na zasadzie odprowadzenia części gazów prochowych przez boczny otwór w lufie. Ryglowana poprzez obrót zamka. PKM strzela z zamka otwartego.

 

 

palny2.jpg

palny5.jpg

 

Karabiny maszynowe PK/PKM użytkowane są w kilkudziesięciu krajach. PK/PKM był podstawowym karabinem maszynowym armii państw Układu Warszawskiego. W wielu armiach krajów postkomunistycznych, w tym polskiej, używany jest do dziś. Używa go również, bazujące w dużej mierze na rosyjskim sprzęcie - wojsko fińskie. Duże dostawy tej broni trafiły do armii fińskiej w latach 90tych XX wieku, w ramach spłaty radzieckich długów wobec tego państwa, zastępując w linii rodzimy karabinek maszynowy Valmet Kevyt Konekivääri. W roku 2010 Finowie ogłosili przetarg na dostawy nowych karabinów PKM do testów, w efekcie którego podpisali umowę z firmą China North Industries Corporation (NORINCO), w celu dostarczenia KM typ 80, czyli powstałych w ChRL klonów rosyjskich PKM.

 

 

palny3FIN.jpg

palny4FIN.jpg

palny6.jpg

 

PKM produkowany był nie tylko w Rosji, ale również w innych krajach - między innymi w Bułgarii, Chinach, Rumunii czy Serbii, a od 1974 roku także w Polsce, w Zakładach Przemysłu Metalowego "Hipolit Cegielski" w PoznaniuPKM, zależnie od konfiguracji pełniący rolę RKM lub CKM, pozostaje nadal podstawową bronią wsparcia w Wojsku Polskim.

 

 

palny7.jpg

 

OPAKOWANIE


Replikę otrzymujemy w pudle kartonowym z uchylną pokrywą, mającym formę walizki z plastikowym uchwytem, co znacznie ułatwia transport. Samą swoją wielkością opakowanie repliki PKM wywiera spore wrażenie, ponieważ ma wymiary 1290 mm / 350 mm / 160 mm.

 

 

pudlo1.jpg

 

 

Jednak nie spełnia ono żadnej funkcji informacyjno marketingowej, gdyż nie posiada żadnej grafiki, nadruków, czy nalepek. Na szczęście ktoś "zadbał" o informację - co znajduje się we wnętrzu tego gigantycznego pudła.

 

 

pudlo4.jpg

 

 

Natomiast kwestię zabezpieczenia repliki rozwiązano perfekcyjnie. Wewnątrz znajduje się wkład piankowy - i tu plus dla producenta - pomyślano o wadze repliki, dzięki czemu spód wkładu i piankowe przykrycie mają odpowiednią grubość (około 30 mm). Nic zatem nie grozi uszkodzeniem repliki w wyniku przebicia opakowania z zewnątrz, ani od wewnątrz.

 

 

pudlo2.jpg

pudlo2a.jpg

 

 

W środku, razem z repliką znajdziemy magazynek skrzynkowy, akumulator, prostą ładowarkę oraz złączkę służącą obejściu układu MOSFET, jeśli ktoś chce z niego zrezygnować. Oprócz tego otrzymujemy kartę gwarancyjną i serwisową z wynikami przeglądu zerowego dokonanego w sklepie.

 

 

pudlo3.jpg

pudlo5.jpg

pudlo6.jpg

aku.jpg

 


Nabywca nie otrzymuje żadnej instrukcji użytkowania repliki. Jest to dość poważny minus, biorąc pod uwagę, że nie mamy do czynienia z popularną repliką znaną już przez użytkowników i nabywcom na pewno przydałyby się informacje na temat jej konstrukcji czy choćby sposobu rozkładania.

 

 

PIERWSZE WRAŻENIE

 

Replika sprawia bardzo dobre wrażenie na pierwszy rzut oka - odpowiednie do jej wielkości i wyglądu. Także waga, ponad 7000 g, wywiera na użytkowniku odpowiednie wrażenie. Należy w tym miejscu podkreślić zachowany realizm, gdyż waga repliki (7240 g) jest bardzo zbliżona do wagi palnego pierwowzoru PKM (7500 g).

 

 

REPLIKA1B.jpg

REPLIKA1A.jpg 

 

Elementy karabinu są masywne, blachy grube, a wszystko wydaje się być nie do zniszczenia.

 

 

REPLIKA1F.jpg

korpusLEWA2.jpg

korpusPRZODprawa.jpg

 

 

Poza dwójnogiem, dość luźnym w pozycji złożonej, spasowanie pozostałych elementów repliki w większości nie budzi zastrzeżeń.

 

 

dwojnog.jpg

 

 

Plastiki zastosowane w replice są dobrej jakości i nie trzeszczą. Są sztywne i sprawiają wrażenie solidnych.

 

 

kolbaLEWA.jpg

raczkaTransportowa1.jpg

 

 

WYGLĄD ZEWNĘTRZNY

 


Podstawowe parametry:


Waga repliki: 7240 g. Długość: 1185 mm. Długość lufy wewnętrznej: 508 mm.

 

 

REPLIKA1D.jpg

 


PKM A&K dobrze odwzorowuje ostry pierwowzór (oczywiście polscy użytkownicy na pewno będą żałować, że nie wykonano tu polskich oznaczeń). Replika ma kolor czarny półmatowy.

 

 

REPLIKA1E.jpg

REPLIKA1C.jpg

 

Replikę, poza chwytem i kolbą wykonano z aluminium i stali. Elementy stalowe stanowią większość. Najważniejsze, że ze stali zrobiono główne podzespoły jak komora zamkowa czy jej pokrywa oraz newralgiczne, jak rączka transportowa. Wszystkie części stalowe wskazują małe magnesy pokazane na poniższych zdjęciach.

 

 

magnesy1.jpg

magnesy2.jpg

magnesy3.jpg

magnesy4.jpg

magnesy5.jpg

magnesy6a.jpg

magnesy7.jpg

magnesy8.jpg

magnesy9.jpg

magnesy9a.jpg

 

Komora zamkowa.

 

 

korpusPRaWA.jpg

korpusGORA.jpg

 

Na spodzie widoczny uchwyt skrzynki amunicyjnej (magazynka skrzynkowego), przynitowany do komory zamkowej. W jego wycięciu widać wlot podajnika kulek, przypominający solidną metalową nakrętkę. 

 

 

zaczepSKRZYNKI3.jpg

zaczepSKRZYNKI.jpg

 

Zatrzask pokrywy komory zamkowej. Trzyma bardzo dobrze. Jest na pierwszy rzut oka podobny do stosowanych w karabinach AK, jednak działa inaczej - nie można pokrywy komory zamknąć zatrzaskując ją jednym ruchem w dół. Trzeba zatrzask wcisnąć, ponieważ od zewnątrz ma występ, a od wewnątrz ma on zaczep, który blokuje pokrywę na korpusie.

 

 

zatrzaskPOKRYWY.jpg

ZATRZASKklapy.jpg

 

 

Sprężyny klapek - zasłaniających okna wyrzutnika łusek i taśmy nabojowej - działają dobrze. Klapki wykonano z blachy stalowej.

 

 

klapki.jpg

 

W oknie wyrzutnika łusek widać bok szkieletu gearbox'a.

 

 

klapka2.jpg

klapka2LUSKA.jpg

 

W replice można założyć taśmę nabojową (zdjęcia poglądowe, niestety nie dysponowaliśmy taśmą ze zdekowanymi nabojami, które powinny być zataśmowane, a jedynie z łuskami).

 

 

replikaKORPUS.jpg

tasma.jpg

klapka1.jpg

tasmaOkienkoWyjscie.jpg

tasmaOkienkoWyjscie2.jpg

 

Atrapa suwadła - jak widać nie ma tutaj żadnej sprężyny. Bez przesmarowania trudno było poruszyć rączką przeładowania. Po przesmarowaniu można ją przemieszczać. Pozostaje w dowolnym miejscu, gdzie ją zatrzymamy.

 

 

suwadlo2.jpg

suwadlo.jpg

suwadlo3.jpg

 


Kolbę i chwyt pistoletowy oraz okładziny rączki transportowej - wykonano z tworzywa w kolorze czarnym, co było charakterystyczne dla nowszych wersji PKM, produkowanych bądź użytkowanych w takich krajach jak, przykładowo: Bułgaria, Chiny, Finlandia.

 

 

kolbaPRAWA.jpg

kolba.jpg

kolbaLEWAtyl.jpg

kolbaGORA.jpg

 

Zastosowane tworzywo jest dobrej jakości, jedynie na kolbie widoczne są nadlewki i linie łączeń pozostałe po formie.

 

 

nadlewki.jpg

nadlewki2.jpg

 

Osada kolby. Wszystkie elementy repliki są bardzo solidnie skręcone lub nitowane.  

 

 

kolbaNITOWANIE.jpg

kolbaMOCOWANIE.jpg

kolbaMOCOWANIE2.jpg

 

Mocowanie kolby widoczne od środka korpusu. Między gearbox'em, a tylną ścianą korpusu / kolbą jest pusta przestrzeń. (Być może osoby zainteresowane wymianą kolby na drewnianą będą mogły wykorzystać tę pustą przestrzeń do jej stabilnego osadzenia.)

 

 

MOCOWANIEkolbySRODEK.jpg

PRZESTRZENzaGB.jpg

 

Widok elementów kolby. Atrapa smarownicy oraz opora ramienna. Opora otwiera się dość ciężko, ale nie tak ciężko jak w drewnianej kolbie pierwowzoru, do której mogliśmy ją porównać.

 

 

kolbaSMAROWNICA2.jpg

kolbaSMAROWNICA4.jpg

opora.jpg

opora2.jpg

kolbaZAWIASopory.jpg

 

Chwyt pistoletowy wykonano z kolei bez zarzutu i odpowiada on rozmiarami pierwowzorowi. Jest węższy niż w innych replikach AEG broni Kałasznikowa, gdyż nie było tu konieczności umieszczania w chwycie silnika repliki.

 

 

chwytPISTOLprawa.jpg

chwytPISTOLlewa.jpg

spodKOLBAchwyt.jpg

 

Element, do którego przykręcamy chwyt pistoletowy przechodzi w osłonę spustu. Wykonany jest ze stopu aluminium.

 

 

spodOSLONAspustu.jpg

 

Spust i osłona spustu. 

 

 

oslonaSPUSTU2.jpg

oslonaSPUSTU.jpg

oslonaSPUSTU3.jpg

 

Rączka transportowa robi wrażenie bardzo solidnej, całą (oprócz okładzin) wykonano ze stali. Zatem raczej nie należy obawiać się urwania raczki i upadku repliki podczas jej przenoszenia czy podnoszenia. 

 

 

raczkaTransportowa2.jpg

raczkaTransportowa3.jpg

raczkaTransportowaA.jpg

 

Przyrządy celownicze, muszkę i nastawny celownik krzywkowy, wykonano poprawnie i estetycznie. Zwłaszcza szczerbina sprawia bardzo dobre wrażenie. Regulacja działa poprawnie. Oznaczenia nastaw szczerbiny są barwione na biało. W testowanym egzemplarzu szczerbina była bardzo dobrze osadzona i spasowana - nic nie latało luźno. Podstawa celownika wykonana jest ze stopu aluminium. przykręcono ją wkrętem imbusowym, natomiast osłona celownika mocowana jest do pokrywy komory zamkowej na zgrzew.

 

 

szczerbinaBOK.jpg

szczerbinaOZNACZENIA.jpg

szczerbina3.jpg

szczerbina.jpg

szczerbina2.jpg

szczerbinaPODSTAWAoslona.jpg

SZCZERBINKA1.jpg

 


Muszka regulowana jest w pionie. Podstawa muszki unieruchomiona jest na lufie za pomocą kołków.

 

 

podstawaMUSZKI3.jpg

podstawaMUSZKI1.jpg

podstawaMUSZKI2.jpg

 

Kluczyk do regulacji muszki (na wysokość) ukryto w kolbie, w miejscu smarownicy.

 

 

kOLBAsmarownica.jpg

kluczykDOmuszki.jpg

 

Lufa zewnętrzna wykonana jest z aluminium. Jest masywna. W korpusie zamocowana jest solidnie. 

 

 

ZAKOLKOWANE.jpg

OSADAlufy.jpg

 

Elementy umieszczone na lufie zewnętrznej zakołkowano zgodnie z pierwowzorem.

 

 

LUFAzewnetrzna.jpg

dwojnog.jpg

blokGazowy1.jpg

KOLKOWANIEkolanka.jpg

osadaLUFY.jpg

 

Rura gazowa, widoczna pod lufą, również zrobiona jest z aluminium. Zespół rury gazowej jest dość luźno osadzony w korpusie.

 

 

lufaRURAgazowa.jpg

 

Część rury gazowej wykorzystano do umieszczenia układu elektronicznego, zawierającego MOSFET wraz z potencjometrem regulującym szybkostrzelność repliki. Od spodu widoczne są przyciski i napisy, co oczywiście w pewien sposób szpeci replikę, zmieniając w tym miejscu wygląd pierwowzoru.

 

 

modulELEKTRONICZNY.jpg

SPODruryGAZ.jpg

 

Odwzorowanie regulatora gazowego jest prawidłowe i ma on 3 ustawienia, tak jak w pierwowzorze.

 

 

regulatorGAZ.jpg

regulatorGAZdwojnog.jpg

regulatorGAZprzod.jpg

regulatorGAZdol.jpg

 

Dwójnóg mocowany jest na stałe do rury tłoka gazowego. I tu uwaga do posiadaczy - lepiej zaopatrzyć się w zapasową okrągłą zawleczkę blokującą pin od dwójnogu (pierścień Segera), gdyż w testowanym egzemplarzu już na początku złamała się przy demontażu pinu.

 

 

dwojnogMOCOWANIE2.jpg

dwojnog2.jpg

 

Dwójnóg niezbyt dobrze odwzorowuje ten z wersji palnej. Po złożeniu ma luz, najwyraźniej zaczep trzymający złożone nóżki jest zbyt duży i nie spina ich razem dostatecznie ciasno. Nóżki, po spięciu, nie powinny przemieszczać się względem siebie. 

 

 

replika8.jpg

 

Przedni zaczep zawieszenia.

 

 

mocowanieDwojnoguzaczepZAWIESZENIA.jpg

dwojnogmocowanie1.jpg

 

Tłumik płomienia nakręcany jest na gwint 14 mm "-". Nie jest to zgodne z pierwowzorem, gdzie gwint miał większą średnicę.

 

 GWINT.jpg

GWINT2.jpg

 

Jest to tłumik płomienia charakterystyczny dla wcześniejszego modelu czyli PK. W PKM zastosowano już inny tłumik płomienia - krótszy i o innym kształcie. Tłumiki płomienia jak ten odwzorowany w replice były jeszcze nadal montowane w PKM, w niektórych krajach produkujących tę broń, zwłaszcza w początkowym okresie produkcji PKM. Jednak wersja PKM z elementami plastikowymi powinna mieć krótszy tłumik płomienia.

 

 

tlumikPlomienia1.jpg

tlumikPlomienia2.jpg

TLUMIKplom.jpg

 

Skrzydełko bezpiecznika.

 

 

bezpiecznik.jpg

 

 

MAGAZYNEK I ZASILANIE

 

Będący na wyposażeniu repliki blaszany magazynek skrzynkowy ma pojemność 5000 BB. Jest to hi-cap, podkręcany elektrycznie. Na spodzie magazynka widać przełącznik uruchamiający jeden z trybów podkręcania. Możliwe jest: wyłączenie podkręcania albo wybór między podkręcaniem ciągłym i podkręcaniem podczas naciskania spustu. 

 

 

mag1.jpg

mag5.jpg

mag3.jpg

 

Wizualnie magazynek prezentuje się bardzo dobrze i stanowi jeden z ciekawszych elementów repliki. Jego gabaryty i wykonanie sprawiają, że od razu rzuca się w oczy.

 

 

mag1a.jpg

mag4.jpg

magOTWARTY.jpg

pokrywaMAGAspod.jpg

 

Magazynek zewnętrznie prawie w całości wykonano ze stali, co wskazują magnesy na poniższych zdjęciach.

 

 

magSTAL1.jpg

magSTAL2.jpg

magSTAL3.jpg

magSTAL4.jpg

 

Jedynie drobne elementy jak np. skrzydełko blokujące zamknięcie klapy - nie są wykonane ze stali.

 

 

mag9.jpg

magPOKRYWAzamkniecie.jpg

mag9a.jpg

 

Natomiast wewnętrzny wkład z rurką podajnika kulek wykonano z tworzywa. Rozwiązanie podawania za pomocą sztywnej rurki z tworzywa jest, naszym zdaniem bardzo dobre. Nie odnotowuje się podczas strzelania żadnych pustych strzałów czy zacięć.

 

 

magSRODEK.jpg

magSRODEK2.jpg

magPODAJNIKkulek.jpg

 

Po zahaczeniu box nie ma luzów. Zatrzask magazynka trzyma bardzo dobrze. Uchwyt, do którego zahaczamy skrzynkę jest masywny i przynitowany do spodu komory zamkowej. 

 

 

zaczepSKRZYNKI2.jpg

 

Widok zatrzasku magazynka skrzynkowego i wylotu podajnika kulek. Obok wylotu podajnika kulek widać mały bolec, którego naciśnięcie powoduje zwolnienie kulek i wyrzucenie ich z rurki podajnika.

 

 

zatrzaskMAGA.jpg

zatrzaskMAGApodajnik.jpg

 

Pod klapką przykrywającą otwór skrzynki, przez który wyprowadzana jest taśma nabojowa, znajduje się wsyp kulek oraz miejsce na akumulator.

 

 

klapkaMagaSRODEK2.jpg

 

Tędy właśnie przeprowadza się okablowanie z repliki i podłącza do akumulatora oraz kabla doprowadzającego prąd do silnika hi-capa. Wprawdzie kable nie "wiszą" luźno i nie mamy problemu z ich nadmiarem na zewnątrz repliki (na odcinku miedzy korpusem, a magazynkiem), ale tego typu rozwiązanie ma swoje słabe strony - okablowanie jest widoczne, a kable przyciskane są przez klapkę skrzynki amunicyjnej.

 

 

wtykZASILANIApodkrecania.jpg

miejsceNAaku3.jpg

 

Okablowanie, gdy nie jest podpięte, można przełożyć i ukryć pod pokrywą komory zamkowej. Kable do magazynka wyprowadza się przez okno podajnika taśmy amunicyjnej.  

 

 

kabelPODpokrywa1.jpg

kabelPODpokrywa1a.jpg

KABLE1.jpg

oknoTASMYnabojowej.jpg

KABEL2.jpg

Xkabel.jpg

 

Replika wygląda dużo lepiej, gdy kable zasłonimy taśmą nabojową, którą można bez problemu założyć w replice - taśma nie znajduje się w zestawie - trzeba ją nabyć we własnym zakresie (zdjęcie wyłącznie poglądowe - zamiast zataśmowanej amunicji, której nie mieliśmy, są łuski).

 

 

tasmaKABLE.jpg

 


Minusem takiego rozwiązania przeprowadzenia kabli jest odstawanie klapki (przykrywającej otwór skrzynki, przez który wyprowadzana jest taśma nabojowa). Już przy samych kablach powstaje spora szpara, a klapka odstaje jeszcze bardziej po założeniu taśmy. Normalnie nie stanowiło by to problemu, jednak wsyp kulek nie jest w żaden sposób zamykany, co powoduje, że przy gwałtownych ruchach repliką np. poderwaniu jej lufą pod kątem do góry albo lufą skierowaną w dół - zdarza się wysypywanie kulek ze skrzynki magazynka.

 

 

klapkaMAGA1.jpg

klapkaMAGA2.jpg

MagazyneKklapkaSZczelina.jpg

 

Pojemnik akumulatora przykryty jest klapką dociskaną przez sprężynę. W zasadzie nie wiadomo czemu taką klapkę zastosowano właśnie w tym miejscu, gdyż w sumie nie jest ona do niczego potrzebna. O wiele bardziej przydałaby się obok - dla zasłonięcia wsypu kulek. Ewentualnie producent powinien zastosować inny sposób zamykania wsypu kulek - zapobiegło by to przypadkowemu ich wysypywaniu.

 

 

klapkaMagaSRODEK.jpg

klapkaMagaSRODEK3.jpg

 


Jak na magazynek o tak dużych gabarytach można by oczekiwać więcej miejsca na akumulator. Jednak nie można narzekać. Zmieści się także większy akumulator niż, znajdujący się w zestawie, akumulator mini NiMh 9.6 V 1200 mAh. Na pewno w dobie LiPo dobranie innego czy zapasowego akumulatora nie będzie w tym przypadku żadnym problemem. Miejsce przeznaczone na akumulator ma wymiary: 45 mm / 45 mm / 135 mm.

 

 

miejsceNAaku.jpg

miejsceNAaku2.jpg

 


REGULACJA HU

 

Regulacja hop-up odbywa się po otwarciu pokrywy komory zamkowej, za pomocą pierścienia na komorze hop-up. Ruch w lewo powoduje dociskanie HU (podkręcane), a ruch w prawo powoduje luzowanie HU. Hop-up działa prawidłowo.

 

 

PIRSCIENhop.jpg

 

OZNACZENIA

 

Oprócz napisu na bloku gazowym oraz pod pokrywą komory i napisów na rurze gazowej (które nie odpowiadają pierwowzorowi) - replika posiada jedynie oznaczenie nad spustem.

 

 

dwojnogNAPIS.jpg

OZNACZENIEpodKLAPA.jpg

oznaczeniaNAPISY.jpg

oznaczenie.jpg

 

WYGLĄD REPLIKI ROZŁOŻONEJ

 

 

ROZLOZONA.jpg

 

ROZKŁADANIE

 

Replikę można rozłożyć zaczynając na kilka sposobów. My rozkładanie repliki zaczęliśmy od demontażu frontu. Najpierw wykręcamy i wyjmujemy śrubę trzymającą od dołu rurkę dosyłacza kulek. 

 

 

SRUBApodajnikaKORPUS.jpg

SRUBApodajnikaKORPUS2.jpg

 

Otwieramy pokrywę komory zamkowej. Odkręcamy 7 śrub imbusowych po obu stronach przodu korpusu (4 z lewej i 3 z prawej strony). Delikatnie wysuwamy front z korpusu, tak aby nie uszkodzić rurki dosyłacza kulek. 

 

 

CZTERYsruby.jpg

TRZYsruby.jpg

 

Wyciągamy cały front z korpusu i odłączamy wtyczkę okablowania łączącą z układem elektronicznym.

 

 

FRONTwyjety.jpg

FRONTtyl.jpgWYJSCIEokablowaniaFRONT.jpg

 

Jeśli chcemy odłączyć lufę zewnętrzną - odkręcamy małą śrubkę imbusową trzymającą pin, zdejmujemy śrubkę razem z blokadą. Następnie wysuwamy pin z jego sprężynką i wyjmujemy (w lewą stronę) klin blokujący lufę zewnętrzną. Teraz można wyjąć lufę zewnętrzną (wraz z komorą hop-up i lufą wewnętrzną). 

(Cała operacja trwa bardzo krótko. Możliwość szybkiego demontażu lufy zewnętrznej jest plusem, gdyż pozwala na szybkie dotarcie do komory HU i lufy wewnętrznej np. w celu wymiany gumki HU lub lufy wewnętrznej.)

Lufę można odłączyć także bez użycia narzędzi (wkrętaka imbusowego). Widoczny na drugim zdjęciu pin (z główką w formie śruby) wciskamy przesuwając w prawo. Wówczas należy (widoczną na prawym końcu pinu) blokadę obrócić występem do przodu. Zwalnia to klin, który możemy teraz wyjąć ruchem w lewo (bez wyjmowania pinu) i zdemontować lufę.

Jednak, mimo, że powinno to tak funkcjonować - nie polecamy takiego rozwiązania, ponieważ gwint małego imbusa jest delikatny i obracanie blokadą może spowodować jego zerwanie (bezpieczniej jest delikatnie odkręcić śrubkę i zdjąć blokadę).

 

 

KLINodgrecanie.jpg

PIKklinaLUFY.jpg

KLINlufy1.jpg

KLINlufy.jpg

 

Komora HU ustabilizowana jest dodatkowo metalowym elementem w kształcie podkowy.

 

 

KLINkomoryHU.jpg 

Po zdemontowaniu lufy zewnętrznej można również łatwo wyjąć z korpusu zespół rury gazowej, jeżeli chcemy dostać się do układu elektronicznego. Wciskamy blaszkę widoczną na zdjęciu i wysuwamy rurę gazową. 

 

 

BLASZKAblokujacaRUREgaz1.jpg

BLASZKAblokujacaRUREgaz2.jpg

BLASZKAblokujacaRUREgaz.jpg

 

Wygląd układu elektronicznego.

 

 

Emodul1A.jpg

Emodul1B.jpgEmodul2.jpg

Emodul1.jpg

 

W celu wyjęcia gearbox'a musimy najpierw odkręcić dwie śruby krzyżakowe po lewej stronie korpusu, co uwalnia wtyczkę łączącą wiązkę kabli z GB. Odłączamy wiązkę kabli przesuwając wtyczkę do przodu.

(Poniżej, już na wyjętym GB, prezentujemy wtyczkę podłączoną do gearbox'a i odłączoną. Widać we wtyczce dwa otwory na śruby, które wykręciliśmy.)

 

 

SRUBYzwalniajaceWTYCZKE.jpg

SRUBYzwalniajaceWTYCZKE2.jpg

GBwtyczkaKABLE.jpg

GBwtyczkaKABLE2.jpg

 

Jeżeli chcemy całkowicie wyjąć okablowanie z korpusu repliki - musimy wyjąć pin trzymający widoczny na zdjęciu element pod oknem podajnika amunicji. Wyjęcie pina odsłania otwór, przez który bez problemu wyjmiemy okablowanie.

 

 

WYJSCIEkabli.jpg

PINwyjscieKABLI.jpg

PINwyjscieKABLI2.jpg

OKABLOWANIE.jpg 

Gearbox trzymają dwie śruby imbusowe z prawej strony korpusu (jedna znajduje się w szczelinie suwadła, druga tuż przed nią - z przodu). Odkręcamy je, wyjmujemy GB ruchem do góry.

 

 

SRUBAzwalniaGB2.jpg

SRUBAzwalniaGB.jpg

 

Można również zdemontować, w razie potrzeby, cały zespół spustu i bezpiecznika. Najpierw odkręcamy chwyt pistoletowy trzymany przez jedną śrubę - pod nim znajdują się dwie śruby, które należy wykręcić wraz z dwiema śrubami widocznymi przy osłonie spustu. 

 

 

spodKOLBAchwyt.jpg

SRUBYzespolSPUSTU.jpg

SRUBYzespolSPUSTU2.jpg

 

W tym momencie można wyjąć cały zespół spustu.

 

 

KORPUSpoWYJECIUspustu.jpg

ZESPOLspustu.jpg

ZESPOLspustu2.jpg

 

BUDOWA WEWNĘTRZNA

 

1. Gearbox.

Budowa wewnętrzna repliki sprawia wrażenie bardzo solidnej. Użyte materiały również sprawiają, na pierwszy rzut oka, pozytywne wrażenie. Zastosowano gearbox znany z replik KM Minimi (M249), który znany jest ze swojej wytrzymałości i podatności na tuning.

Wygląd gearbox'a.

 

 

GB1.jpg

GB2.jpg

GBprzod.jpg

GBkable.jpg

GBpoWYJECIUspustu.jpg

 

Przed rozebraniem gearbox'a możemy zwolnić napiętą sprężynę - zwalniając antyreversal przez widoczny na zdjęciu otwór. 

 

 

OTWORantirewersala.jpg

 

Sprężynę można wyjąć bez rozkładania GB, zwalniając trzymający ją zatrzask (widoczny z tyłu, na górze gearbox'a). Po jego wciśnięciu wyjmujemy prowadnicę wraz ze sprężyną.

 

 

GBtyl.jpg

ZWALNIACZspr.jpg

 

Gearbox rozłożony.

 

 

ROZLOZONYgb.jpg

ROZLOZONYgb2.jpg

ROZLOZONYgb3.jpg

 

Kostka stykowa.

 

 

KOSTKAwGB.jpg

KOSTKA1.jpg

KOSTKA2.jpg

 

Silnik PKM A&K, typ krótki, nie posiada żadnych oznaczeń - ma słabe magnesy i jest zdecydowanie nieodpowiedni do repliki broni wsparcia (zwłaszcza jeśli planowany jest tuning mocowy). 

 

 

SILNIK.jpg

 

Łożyskowanie GB jest kulkowe, stalowe, 8 mm. Łożyska są grubsze niż stosowane w GB V.2 i V.3.

 

 

LOZYSKA.jpg

LOZYSKO.jpg

 

Zębatki, z oznaczeniami A&K wykonane są ze stali, i spodkładkowane prawidłowo. Zębatka silnikowa ma 5 zębów przeciw powrotnych. 

 

 

ZEBATKI.jpg

ZEBATKI2.jpg

 


Zastosowano sprężynę o jednakowym skoku zwojów i nieszlifowanych czołach.

 

 

SPREZYNA.jpg

 

Prowadnica sprężyny jest metalowa i łożyskowana. Wykonana ze stali i aluminium.

 

 

PROWADNICAsprez.jpg

PROWADNICAsprez2.jpg

 

Tłok jest standardowy, z pierwszym zębem metalowym. Głowica tłoka nie jest łożyskowana.

 

 

TLOK.jpg

TLOK2.jpg 

Cylinder typu "0" posiada głowicę wykonaną z plastiku.

 

 

CYLINDER.jpg

GLOWICAcylindra.jpg

 

Dysza jest plastikowa, nieuszczelniona. Jednak wykazywała dobrą szczelność - w przeciwieństwie do głowicy tłoka.

 

 

DYSZA.jpg

DYSZA2.jpg

 

Zespół cylindra i tłoka wykazał brak szczelności, można w zasadzie napisać, że szczelność była "bliska zeru". (Jest to prawdopodobnie fabryczna wada tej repliki, gdyż inni użytkownicy również skarżyli się na ten problem.) 

 

2. Lufa wewnętrzna i komora HU.

Stockowa lufa wewnętrzna ma długość 508 mm i jest stabilnie osadzona w komorze HU. W celu wyjęcia komory HU wraz z lufą wewnętrzną z lufy zewnętrznej - odkręcamy trzymającą ją śrubkę imbusową.

 

 

IMBUStrzymaKOMOREhuLUFA.jpg

 

Komora hop-up wykonana jest z metalu.

 

 

KOMORAhu1.jpg

KOMORAhu2.jpg

KOMORAhu.jpg

 

Gumka hop-up typu AEG.

 

 

GUMKAhu.jpg

 

Dystanser ma formę wałka (a nie, jak zazwyczaj, rurki). Umieszczony jest pionowo.

 

 

DYSTANSER.jpg

 

STRZELANIE

 

Gearbox działa bardzo dobrze, kultura pracy jest wysoka. Nie odnotowano żadnych zacięć, ani pustych strzałów. Magazynek podaje bardzo dobrze. Elektryczne podkręcanie działa bez zarzutu.

Bardzo dobre wrażenie robi praca systemu hop-up. Działa precyzyjnie i nie ulega rozregulowaniu. 

Niestety brak szczelności tłoka był powodem stosunkowo niskiej wartości prędkości początkowej pocisku.

 

TESTY


1. Pomiar fps i energii.

Pomiar prędkości początkowej i energii wykonano na 0,2 g BB marki Xtreme Precision.

Średnia prędkość początkowa pocisku generowana przez replikę PKM A&K na kulkach 0,2 g wynosi 343 fps, a energia 1.07 J.

(Brak szczelności głowicy tłoka był powodem stosunkowo niskiej wartości prędkości początkowej pocisku. Wymiana tłoka i głowicy spowodowała poprawę tej sytuacji.)


Wyniki pomiaru z 10 kolejnych strzałów:

 

 Lp.                   fps                       m/s                   
1 347 105.8
2 344.9 105.1
3 343.6 104.7
4 347.7 106
5 333.7 101.7
6 342.9 104.5
7 341.6 104.1
8 339.6 103.5
9 347 105.8
10 342.9 104.9

 

Dla porównania podajemy wyniki pomiaru prędkości początkowej dla repliki PKM z prawidłowo działającym (doszczelnionym) zespołem tłok/cylinder (po wymianie tłoka i jego głowicy).

Średnia prędkość początkowa pocisku generowana przez replikę PKM A&K na kulkach 0,2 g wyniosła 423 fps.

 

Wyniki pomiaru z 10 kolejnych strzałów:

 

 Lp.                   fps                       m/s                   
1 431 131.4
2 420.6 128.2
3 420.6 128.2
4 423.6 129.1
5 423.6 129.1
6 432 131.7
7 422.6 128.8
8 416.6 127
9 421.6 128.5
10 419.6 127.9

 

2. Pomiar szybkostrzelności.

Pomiar przeprowadzono przy użyciu dwóch akumulatorów:

- 7.4 V 1280 mAh 20 C

- 11.1 V 850 mAh 28 C

 

Ponieważ replika wyposażona jest w regulator wartości ROF, oba pomiary przeprowadzono dla ustawienia maksymalnego i minimalnego.

Na akumulatorze 7.4 V szybkostrzelność wynosi 8.5 BB na sekundę (6.5 BB slow).

Na akumulatorze 11.1 V szybkostrzelność wynosi 14 BB na sekundę (7 BB slow).

 

3. Test celności i skupienia na dystansie 40 m.

Test przeprowadzono używając tarczy odpowiadającej wielkością sylwetce, z umieszczonym centralnie prostokątem tarczy A4. Użyto kulek o wadze 0,25 g, marki ICS

 

Na dystansie 40 m oddano serię 50 BB. Wszystkie pociski trafiły w sylwetkę. Z tego 14/50 w tarczę A4.

 

 

tarcza40m.jpg 

4. Zasięg skuteczny oraz maksymalny.

Zasięg skuteczny repliki PKM można określić na 50 m. Na tym dystansie większość strzałów bez problemu trafiała w sylwetkę.
Zasięg maksymalny, czyli donośność BB, wyniósł w granicach 55 m.

 

 

PODSUMOWANIE

 

Replika karabinu maszynowego PKM produkcji chińskiej firmy A&K oferuje nabywcy w miarę dobrą jakość wykonania i nieźle odwzorowuje pierwowzór.

W przeciwieństwie do wielu replik broni wsparcia z magazynkami typu box - bardzo dobrze rozwiązano podawanie amunicji, magazynek działa bez zarzutu, a podawanie jest bezproblemowe. Również system HU należy pochwalić za precyzyjne działanie. Kultura pracy GB nie pozostawia nic do życzenia.

Niestety bez wymiany tłoka czy choćby samej głowicy nie możemy prawidłowo użytkować repliki. (Mimo, że replika strzelała całkiem dobrze, brak szczelności zespołu tłok / cylinder powodował spadek wartości fps).

Naszym zdaniem PKM A&K stanowi ciekawą propozycję dla wszystkich miłośników broni bloku wschodniego, a w szczególności broni radzieckiej i rosyjskiej. Na pewno replika ta doskonale nada się dla rekonstruktorów Armii Polskiej i innych armii krajów wschodniej Europy.

 

 

 


Redakcja WMasg dziękuje Shogunowi Yamato za użyczenie repliki do testu oraz pomoc w realizacji recenzji.

Dziękujemy również Luisowi za wybitne przyczynienie się do powstania tej recenzji.

 

 

Źródła:

www.world.guns.ru

www.altair.com.pl

www.militarium.net

 

 

 

 

 

Replika AEG karabinu maszynowego PKM firmy A&K

Autor: Borax

Niedawno na rynku replik airsoftowych pojawił się najnowszy produkt chińskiej firmy A&K: przez wiele osób wyczekiwana replika AEG karabinu maszynowego PKM. Redakcja WMasg zaprasza do zapoznania się z galerią repliki A&K AEG PKM.

Ocena wszystkich (5.32, głosów: 19)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
WEGA rysiu 04.11.2012, h. 00:11 WEGA rysiu
Fajna replika, fajny test.

A tym czasem pytanie do tego cytatu:

"PKM A&K dobrze odwzorowuje ostry pierwowzór (oczywiście polscy użytkownicy na pewno będą żałować, że nie wykonano tu polskich oznaczeń)."

Czy osoba przeprowadzająca test pocięła się o tą ostrą repliką? Zastanawiam się nad jej kupnem ale boję się, że potnę sobie mundurek.

R
tzn? pocięła? Nie. Jest dość niewygodna, ale nie zauważyliśmy żeby miała jakieś szczególnie ostre krawędzie mogące coś przeciąć. Nam w każdym razie nic takiego się nie przydarzyło. :)
Promant 04.11.2012, h. 00:19 Promant
Gdyby nie rękawice, to bym się pociął jak brzytwą ;).
luis 04.11.2012, h. 01:43 luis
Koledze zapewne chodziło o to, że nie istnieje pojęcia broni ostrej, a jedynie broń palna.
Procent 06.11.2012, h. 22:50 Procent
Taak, wiemy. Odpowiadaliśmy sarkastycznie - purystów językowych nam nie brakuje. Zawsze gdy chodzi o wypowiedzi inne niż ich własne. Tak jak przyjęło się strzelanie "ostrą amunicją" tak przyjęła się od tego potocznie "ostra broń". Daj boziu tylko takie problemy.
Promant 07.11.2012, h. 00:29 Promant
kjujiczek 04.11.2012, h. 00:24 kjujiczek
Dzięki tej recenzji wyszły na jaw zalety i wady a mity zostały obalone.

Świetna recka,tak trzymać!
MyN3 04.11.2012, h. 01:27 MyN3
Szkoda że przy robieniu repliki za 2tyś nikt nie wpadł na to aby za dodatkowe 30zł wsadzić tam tłok ze stalowymi zębami zamiast plastików i wymianę tego zestawu cylindra na jakiś fajny uszczelniony nie mówię nawet o markowym ale żeby replika za 2tyś nie potrzebowała wymiany takich pierdółek i wizyty w serwisie..
Nie mówiąc już o silniku i sprężynie..
To dywersja ze strony Chińskiej Triady Zabawkarsko-Pistoletowej;)
luis 04.11.2012, h. 01:59 luis
Jakim serwisie? Sam nie umiesz? :P

A na poważnie to szkoda, będzie mnie to kosztować jeszcze ok 250 PLN żeby dociągną PKM do ok 500 FPS (silnik + sprężyna). A co tam :P Raz się żyje :)
SHOGUN_YAMATO 04.11.2012, h. 07:14 SHOGUN_YAMATO
Ja umiem ale tej repliki kupować nie będę :) Przynajmniej do czasu wygranej w T..
Pisałem patrząc ze strony zwykłego użytkownika kupującego taką replikę z nadzieją wystrzeliwania tryliardów kulek podczas strzelanki i niestety części stockowe nie dadzą rady a przynajmniej są tykającą bombą.
MyN3 04.11.2012, h. 13:56 MyN3
luis 04.11.2012, h. 01:32 luis
Ha ha, czy ja wiem czy wybitnie, cieszę się, że pomocny się okazałem, a przy okazji mogłem zapoznać się organoleptycznie z tą ciekawą repliką. Brawo za recenzję i szybkie redagowanie i opublikowanie materiału. Szybcy jak błyskawice Panowie Redaktorowie jesteście:)
No oczywiście, że wybitnie; po 14 godzinach ślęczenia nad tym materiałem to jestem szybki jak ślimak, idę odespać ;)
Promant 04.11.2012, h. 01:42 Promant
Należy ci się, szczególnie za to zerwanie ciebie z łóżka w czwartek o nieludzkiej godzinie :P (pomyśl o której ja wstałem :D)

Now Im gonna have to do this all in English - damn :/
SHOGUN_YAMATO 04.11.2012, h. 07:15 SHOGUN_YAMATO
Wukasz 04.11.2012, h. 09:37 Wukasz
Czy możliwym jest że magazynek jest po prostu źle zmontowany, jeśli chodzi o tą klapkę zasłaniającą baterię? Jeśli przerwy są symetryczne można by klapkę przełożyć nad wsyp kulek.
Też tak w pierwszej chwili myślałem, ale nie. Tak zostało wymyślone, tym bardziej, że blaszka jest wygięta i przy zamykaniu wchodzi pod widoczny na zdjęciach występ na ściance zabudowy tego miejsca na aku.
Myśleliśmy nad możliwością przełożenia tej klapki, ale nie będzie to łatwe.

Popatrz (w punkcie o magazynku) na zdjęcia "klapkaMAGA2" lub "klapkaMagaSRODEK2". Wszystko utrudnia konstrukcja zawiasu na którym umieszczono tę klapkę w środku i klapkę zewnętrzną (tę z wytłoczonym nabojem).

Patrząc od lewej masz na bolcu zawiasu: wywinięcie blachy klapki zewnętrznej, wywinięcie blachy ścianki bocznej, sprężynkę, wywinięcie blaszki wewnętrznej i na końcu znowu mocowanie blaszki zewnętrznej. Przesunąć się nie da.
Można wykorzystać fakt, że mocowanie blaszki wewnętrznej jest umieszczone niesymetrycznie i obrócić ją "do góry nogami", wtedy dłuższa część będzie zasłaniała wsyp. Ale w tym wypadku trzeba ja wyklepać w drugą stronę, bo jest wygięta.
Nie wiadomo, czy to w ogóle coś zmieni, nawet jeśli się uda tak przełożyć czyli na ile faktycznie szczelnie zakryje ten wsyp..
Promant 04.11.2012, h. 13:49 Promant
Jak coś z tą klapką wymyślę to napiszę :P
SHOGUN_YAMATO 04.11.2012, h. 14:55 SHOGUN_YAMATO
Pozostaje napchać folii bąbelkowej po zasypaniu.
Wukasz 04.11.2012, h. 16:12 Wukasz
Królik 04.11.2012, h. 10:06 Królik
W kwestii dwójnogu - ja bym go składał w przód. Kiedy nosiłem PKM, to zawsze tak go składałem...
Masz rację w "ostrej" Kaśce można tylko składać w do przodu, jak pamiętam a tutaj wyjmując z pudła był tak złożony dwójnóg.
luis 04.11.2012, h. 11:04 luis
Oczywiście. Problem w tym, że w replice, kiedy go złożymy w przód - dwójnóg ma nieprzyjemnie dokuczliwy ten luz na rurze, bardziej niż złożony w tył. W tylnym położeniu jest luz nóżek, ale ruchomość całego dwójnogu jakby mniej przeszkadza, można też za niego trzymać. Przy złożeniu do przodu dwójnóg gibie się na boki jak... diabli :)
Trochę to irytuje np. gdy biegniesz z kaemem, a ten dwójnóg z przodu tak lata na boki.
A w pudełku tak był złożony żeby nie było jeszcze dłuższe niż obecnie.
Promant 04.11.2012, h. 13:35 Promant
Promant, dokładnie tak samo jest w oryginale...
Królik 04.11.2012, h. 19:35 Królik
Wiem, napisałem tylko dlaczego woleliśmy trzymać złożony do tyłu.
Promant 04.11.2012, h. 20:03 Promant
A ja akurat wolałem nosić złożony do tyłu; mniej wtedy w łapy parzyło jak trzeba było tłuc. Ale każdy nosił jak lubił.
miller44 08.11.2012, h. 08:42 miller44
PlanB 04.11.2012, h. 10:43 PlanB
Szkoda że ta szczelność zespołu cylindra i tłoka jest prawie zerowa. Od razu do wymiany.
Warlord Shadow 04.11.2012, h. 11:58 Warlord Shadow
Co z tego, że dwójnóg po złożeniu jest dosyć luźny? W ostrym jest dokładnie tak samo.

"Pozostaje w dowolnym miejscu, gdzie ją zatrzymamy."
W ostrym odpowiedniku dzieje się tak samo po odciągnięciu suwadła w tylne położenie.
Podobnie. W ostrym odbija jakoś do połowy i o ile pamiętam dobrze, trzeba ją dopchnąć do przodu.
Tutaj zwróciliśmy uwagę, że W REPLICE nie ma sprężyny, która by ułatwiała poruszenie rączki. Dopiero po przesmarowaniu da się ją jakoś przesuwać. No ale tu po prostu brak miejsca w korpusie żeby inaczej rozwiązać kwestię ruchu rączki suwadła.

A w kwestii dwójnogu - nie chodzi o luz całości tylko nóżek, które po spięciu nie powinny przemieszczać się względem siebie. Użytkowałem kilka dwójnogów od ostrego PK i poza jednym złomem, który się już rozpadał - zaczep zawsze trzymał nóżki sztywno.
Promant 04.11.2012, h. 12:06 Promant
Mówiąc po warszawiacku "de facto" rączka ta nie jest rączką suwadła a jedynie mechanizmu za pomocą którego strzelec może odprowadzić suwadło w tylne położenie. Mechanizm ten (nie mogę teraz znaleźć fachowej nazwy) faktycznie nie ma żadnej sprężyny i w przednie położenie może przejść tylko po oddaniu pierwszego strzału lub przed tym poprzez manualne odprowadzenie przez strzelca. Dlatego rączka ta nie lata przy strzelaniu w przód i w tył.

Ciekawostka-uzupełnienie:
"(...) zależnie od konfiguracji pełniący rolę RKM lub CKM(...)"
W nomenklaturze WP CKMem staje się wtedy, gdy jest na podstawie trójnożnej (trójnogu) i otrzymuje literkę "S" :)

Ciekawostka nr 2:
KM PK miał podłużne wyżłobienia na lufie służące szybszemu chłodzeniu lufy. Wersja zmodernizowana ich nie posiada (ale posiada montaż na trójnóg).
Warlord Shadow 04.11.2012, h. 15:53 Warlord Shadow
Ok, powtórzę jeszcze raz: pisaliśmy o konstrukcji repliki. Nie o konstrukcji ostrego. W wielu replikach AEG masz sprężyny czy inne systemy nie istniejące w pierwowzorach - po to aby coś działało w ten czy inny sposob.

I nie jest to stwierdzenie, że w replice popełniono jakiś błąd tylko podkreślenie, ze jeśli chcesz mieć ten element ruchomy - konieczne jest smarowanie. Obiecuję, że next time będziemy pisać bardziej łopatologicznie.
innymi słowy - wiem jak to działa i o co Ci chodziło. :)

Co do "ciekawostek", oczywiste jest, że ckm w WP - strzela z podstawy stałej, w tym wypadku jest trójnóg. Nie opisywaliśmy tutaj wersji PK, tylko skupiamy się na PKM. (W wersji na trójnogu PKMS). A o wymianie lufy pisaliśmy - PK był cięższy.
Promant 04.11.2012, h. 17:36 Promant
Szpaku03 04.11.2012, h. 13:34 Szpaku03
I kolejna świetna recenzja, gratulacje Panowie!!!
Teraz pozostało tylko zbierać kasę i czekać na okazję do kupna:D
killhouser 04.11.2012, h. 14:17 killhouser
Jest już RPK, jest PKM. Czekamy na RPD i Korda;)
Zachar 04.11.2012, h. 15:47 Zachar
Bardzo fajna recenzja, dużo zdjęć i dobrze się czyta. Od siebie jedynie chciałbym dodać, że do wyjęcia szkieletu GB nie trzeba wykręcać obsady lufy ani nawet dwóch wkrętów zaznaczonych na zdjęciu "SRUBYzwalniajaceWTYCZKE2" :)Aby wyjąć gearbox wystarczy:1. podnieść pokrywę komory zamkowej wraz z donośnikiem2. dźwignię suwadła przesunąć do przodu, aby odsłonić jedną z dwóch śrub trzymających GB3. odkręcić dwie śruby imbusowe trzymające szkielet gb z prawej strony4. przesunąć gearbox w stronę kolby.5. wyciągnąć szkielet gb z komory zamkowej6. otworzyć GB, usunąć nadmiar smaru, wymienić głowicę tłoka i uszczelkę, zainstalować mocniejszy silnik i sprężynę M150. Złożyć GB i wykonać punkty 1-5 w odwrotnej kolejności ;)

PS w arsenale nie ma jej jeszcze do dodania.
Wszystko się zgadza, tyle, że jak napisaliśmy na początku, opisujemy całe rozkładanie jak najdokładniej. Żeby było wiadomo jak zdemontować wszystkie podzespoły, a nie tylko dotrzeć do GB. Dokładnie, jak napisaliśmy: rozkładanie można zacząć na wiele sposobów.A wiesz , Zachar, ja wątpię żeby większość airsoftowców miała Twoje doświadczenie i radziła sobie od razu. Stąd drobiazgowość. :)

A co do nadmiaru smaru - w tym egzemplarzu było problematycznie. Był nierówno rozprowadzony i były miejsca, że nie było smaru gdzie potrzeba i takie gdzie się "skumulował" :)
Dlatego nie tyle musieliśmy usuwać co dokładniej rozprowadzić.
Promant 04.11.2012, h. 16:41 Promant
BAGNO 04.11.2012, h. 16:08 BAGNO
350 fps na stronie było jak wół 420 i mierzymy każdy egzemplarz...

a teraz nawet nie ma Pk-aski.. ktoś wie czemu?
My nie wiemy kto gdzie i jak mierzy. Sklep czy producent może podawać swoje, a realia często co innego.
My mierzymy sami i wszystko sprawdzamy. I właśnie dlatego; gdy jest taka rozbieżność sprawdzamy też chrono.
A w przypadku tego egzemplarza trudno się dziwić. Właściwie gdyby nie dobra szczelność dyszy i dobry HU - plułby zamiast strzelać.
Jeśli chodzi Ci o stronę Taiwanguna, to od jakiegoś czasu wszystko co sprzedadzą znika. Nie ma "niedostępne" itp. Tylko po prostu nie znajdziesz aktywnej strony produktu.
Sprzedali pierwszą serię i PKM zniknął.
Promant 04.11.2012, h. 16:50 Promant
Jedenasty 06.11.2012, h. 09:24 Jedenasty
Bardzo przydatna recenzja.
Jedno pytanie, czy dysza jest w standardzie M4/16 (jak w M249), czy też inna?
@Shogun: Mam nadzieję spotkać się z tym potworkiem w polu ;-).
Dysza jest taka jak w M4. Myślę, że jak przyjedziesz w niedzielę na D4, to go zobaczysz, wątpię żeby Shogun odmówił sobie pierwszego porządnego postrzelania z tej landary. :)
Ja go tylko trochę ponosiłem i podziękuję, zostanę przy kałachu, galilu i M4. :P
Promant 06.11.2012, h. 12:19 Promant
Ten karton mi się przed domem rozpadł. Musiałem zbierać PKM z ulicy :P

Spotkać się spotkasz, ale postrzelać ci nie dam :P I GB też nie będę wyjmował :P Raz już to zrobiłem, wsadziłem co trzeba i wystarczy :)
SHOGUN_YAMATO 10.11.2012, h. 16:10 SHOGUN_YAMATO
woma 18.11.2012, h. 18:30 woma
Ciekawy jestem czy z wymianą gumki hopa będą takie same jaja jak w minimi od PJ.
W chińskich minimi była niestandardowa gumka, a tutaj, jak widać i co podkreśliliśmy - jest typowa AEG.
Promant 18.11.2012, h. 20:53 Promant
Zaltrax 18.03.2013, h. 17:07 Zaltrax
ehh... Gdybym miał kase ;/
Zegarek 21.03.2016, h. 15:42 Zegarek
Pilnie potrzebuje pomocy: Gdzie jest mikrofon/czujnik który sprawia że przy strzale magazynek podkręca kulki?
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 2441216

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane