Daj cynk
Reklama

Testy

Ochrona VIP w realiach ASG

Taktyka, 07.10.2012, h. 14:20, dodał: Cappuccio , autor: Ramirez - SGO
20

W ostatnich dniach świat obiegł materiał z ataku na prezydenta Czech przy użyciu repliki ASG. Pozostaje mieć nadzieję, że ten akt nie będzie inspiracją dla ewentualnych naśladowców. Dlatego zachęcamy do zachowania całkowicie przeciwnego – spróbowania swoich sił jako PMC. Czy można zająć się zagadnieniami ochrony w realiach ASG?
Ochrona w warunkach ASG

Od 4 miesięcy w ramach formacji SGO działa oddział SGO SEC (Security), specjalizujący się w zagadnieniach ochrony osób. Nie chcieliśmy tworzyć kolejnej grupy rekonstrukcyjnej AT w Warszawie, tylko zaproponować coś nowego. Co ciekawe, wśród członków grupy większość stanowią rekonstruktorzy wspomnianych grup SPAT. Dalej realizują się oni w swoich środowiskach, ale dodatkowo podejmują się nowej aktywności.

 

COŚ NOWEGO, COŚ INNEGO


Specyfika ochrony osób, odbiega całkowicie od zasad stosowanych przy zwykłych strzelankach, czy czarnej i zielonej taktyce. Zespół operuje praktycznie wyłącznie na replikach broni krótkiej na zasadzie concealed carry weapon (niewidoczna broń). Jej użycie następuje tylko w sytuacji krytycznej i w warunkach 100% zasadności jej użycia – i to jest zdecydowaną różnicą od innych aktywności, gdyż jednostka praktycznie nie opuszcza kabury.

 

Unifikacja procedur z zakresu ochrony w SGO Gdańsk (bez konfiguracji sprzętowej PMC)Unifikacja procedur z zakresu ochrony w SGO Gdańsk (bez konfiguracji sprzętowej PMC)

 

TRENING CZYNI MISTRZA


Sporadyczne wykorzystanie replik nie oznacza jednak braku potrzeby doskonalenia strzeleckiego, a wręcz przeciwnie. Szybka ocena sytuacji, błyskawiczne dobycie jednostki i oddanie celnego strzału wymaga biegłej obsługi broni i regularnego treningu. Zajęcia na pewno nie należą do najciekawszych, a rozwój trwa i trwa…

 

Połączenie zajęć kondycyjnych z treningiem strzeleckimPołączenie zajęć kondycyjnych z treningiem strzeleckim


BEZ WROGIEGO NASTAWIENIA


Kolejna różnica to środowisko działania oraz całkowicie inny wymiar „walki” niż przy strzelankach czy milsimach. Kontakt z celem, do momentu ataku nie może mieć charakteru agresywnego czy nawet prowokującego. Dlatego konieczne są ćwiczenia przystosowujące do reagowania na podejrzane sytuacje czy nawet konieczność przeciskania się przez sztuczny tłum. A wszystkiemu towarzyszy trudne do oduczenia nerwowe sięganie w kierunku kabury.

 

Tłum jak na wyprzedaży, a tu jeszcze trzeba się spieszyć i pilnować „klamki”.Tłum jak na wyprzedaży, a tu jeszcze trzeba się spieszyć i pilnować „klamki”.

 

GADŻETY? NIE, DZIĘKUJĘ.

Wygląd nie może przyciągać uwagi. Dlatego ochronę balistyczną stanowi lekki body armour dyskretnie schowany pod koszulą za dużą o jeden czy dwa rozmiary. Pod nieprzylegającą do ciała odzieżą, skryć można na pasie kaburę i ładownice. Do tego czapka bejsbolówka, bojówki w cywilnej tonacji i sprzęt mamy już prawie skompletowany. Lans? To nie ten kierunek.
 

Podstawowy „zestaw wyjściowy” SGO SECPodstawowy „zestaw wyjściowy” SGO SEC


PROCEDURY


Nie będziemy uczyć ani przedstawiać technik stosowanych przy ochronie osób, jednak chcielibyśmy wyjaśnić ich specyfikę. W czerwonej najważniejszy jest medyk, w CQB zespół, a przy ochronie tylko i wyłącznie VIP. Trzeba więc przyzwyczaić się, że zawsze będziemy wystawiać się na pierwszą linię ognia. Jednak nie oznacza to celowego pakowania się w problemy. Główną zasadą jest unikanie ryzyka. Więc jeżeli jest opcja na obejście tłumu przechodniów lub wyjścia z obiektu tylnymi drzwiami to korzystamy z niej.,

 

Domino – jeden ruch, uruchamiający całą reakcję łańcuchowąDomino – jeden ruch, uruchamiający całą reakcję łańcuchową


SECSIM


Mimo, że osoby które realizują treningi zajmują się zagadnieniami ochrony zawodowo to mimo wszystko jest to tylko pasja, zabawa, samorealizacja. Jednym z jej przejawów są symulacje. Stworzony termin SecSim (Security Simulations) to nic innego jak sposób na weryfikację nabywanych umiejętności i skuteczności wypracowanych procedur. Poza zespołem ochrony i VIP-em potrzebni są pomysłowi napastnicy i osoby trzecie. Symulacja może obejmować zwykłą zaczepkę przechodnia, agresywny tłum, po zamach z użyciem strzelca wyborowego. Czym bardziej zaskakujący przebieg wydarzeń tym ciekawsze i trudniejsze zadanie do wykonania.

 

Warsztaty unifikacyjne SGO SEC dla SGO Gdańsk (bez konfiguracji sprzętowej PMC)Warsztaty unifikacyjne SGO SEC dla SGO Gdańsk (bez konfiguracji sprzętowej PMC)


BĘDZIE BOLAŁO – CZYLI „PLAY REAL, PLAY HARD”


Osoby orientujące się w zasadach ASG na pewno zauważyły już pewną kolizję z ogólnie przyjętymi standardami, którą jest ekstremalnie bliski kontakt i odległość oddania strzału. W praktyce wymiana ognia może odbywać się nawet na dystansie 1-5 m. Przy nastawieniu typowo strzelankowym nie ma w ogóle opcji próby rekonstrukcji takich działań. Trzeba być również gotowym na ewentualność kontaktu fizycznego – oberwania przy próbie ataku, obrony – nawet VIP, który może być przygnieciony przez swoją ochroną nie jest w pełni wolny od ryzyka odniesienia urazu.


Początkującym proponujemy wersję mniej inwazyjną. Zamiast oddania strzału z repliki, można rzucić w VIP-a piłką tenisową, zamiast ataku (gumowym) nożem treningowym, za skuteczny atak można uznać samą udaną próbe uderzenia VIP-a.

 

Założeniem podczas treningów jest przygotowanie na obronę nie tylko przed bronią palną, ale również białą oraz koniecznością zastosowania elementów samoobrony.Założeniem podczas treningów jest przygotowanie na obronę nie tylko przed bronią palną, ale również białą oraz koniecznością zastosowania elementów samoobrony.

Scenariuszy i sposobów na pozorację jest wiele – wszystko zależy od podejścia i celu jaki chcemy osiągnąć. Osoby, które chciałyby spróbować swoich sił zapraszamy do współpracy z SGO SEC (Warszawa). Ochrona o charakterze sticte militarnym (PMC) w kolejnym materiale.


Informacje o oddziale dostępne są na oficjalnej witrynie formacji SGO: http://www.formacjasgo.pl/sgo-sec/ / sec@formacjasgo.pl

 

Autor: Ramirez 
Zdjęcia: tabodesign.com 
Wsparcie sprzętowe: GunfireHelicon-Tex

 

 

Artykuł zamieszczony dzięki uprzejmości:źródło: http://formacjasgo.pl/

Ocena wszystkich (3.86, głosów: 21)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
Pritcher 07.10.2012, h. 15:41 Pritcher
Ochrona osób w realiach ASG... No Panowie, pojechaliście teraz grubo... Mimo pewnego surrealizmu, podoba mi się ta inicjatywa. Głównie z powodu nastawienia na trening. Każdy trening jest dobry :) Przyjmujecie ludzi spoza Warszawy? :)
Szpaku78 07.10.2012, h. 16:08 Szpaku78
No i znowu coś co przykuwa uwagę i nadaje ton rozwojowi ASG w Polsce. Jestem zawodowym ochroniarzem i znam procedury i zachowania ludzi. Jestem za tym by rozwijać to i przekazywać wiedzę innym. Coś innego, coś nowego a na pewno się przyda. Pozdrawiam :)
W.Zajcev 07.10.2012, h. 18:56 W.Zajcev
Kolejny artykuł o niczym, to wszystko można zastąpić jednym akapitem.
Właśnie nie. Każdy coś dla siebie znajdzie, jak dla mnie jest to napisane dobrze.


PS. Świetna robota Chłopaki.
Felu00 09.10.2012, h. 21:21 Felu00
Scharf 07.10.2012, h. 19:53 Scharf
Kompletnie niepotrzebne w AS ale jednocześnie mnie zaintrygowało.
MoreLike 07.10.2012, h. 20:30 MoreLike
Myślę, że i tak lepiej uzbierać parę tysiaczków i zrobić pełnoprawny kurs :D
Forma szkoły jest o wiele lepsza. Musisz poświęcać weekendy (szkoła zaoczna), ale za to nauczyciele i instruktorzy świetni. Poza tym uczysz się dwa lata i lepiej wiedza się przyswaja, no chyba, że licencja jest ci potrzebna "na wczoraj".
gumamp 10.10.2012, h. 11:38 gumamp
Grey 08.10.2012, h. 10:33 Grey
Scharf, przecież airsoft nie jest ściśle zdefiniowany (jak np. speedball) więc w jakim sensie nie potrzebne? Gdybyś był typowym strzelankowcem, zrozumiałbym ograniczenie horyzontu, ale u milsimowca to dość szokujące.Airsoft to zabawa przy użyciu ASG. Na czym polega zabawa - zależy od umowy graczy. Czemu SecSim ma być mniej airsoftowy niż maszerowanie przez 24h z replikami po górach - nie mam pojęcia.

Sam pomysł nie jest nowy. Już 3-4 lata temu takie szkolenia dla airsoftowcóm miały miejsce, nie było (o ile wiem) tylko grup wyspecjalizowanych.
Pomysł bardzo ciekawy, tylko mało airsoftowy, jeśli biorzemy pod uwagę, że wyciągnięcie repliki to ostateczność. Dla wielu osób airsoft to lansowanie się repliką i strzelanie ile się da.
berylpl 12.10.2012, h. 14:16 berylpl
Zgodziłbym się, gdybyśmy uznali, że i milsimy są mało airsoftowe (gdzie też zwykle strzela się mało, a jeśli już, to krótko i część uczestników jedzie do domu). A lansować sprzętem się nadal da - ukryte pasy na broń i magazynki, drogie ubiory 'kontraktorskie', samochód z lakierem odpornym na działanie kulek, wyczesane zagłuszarki fal radiowych :P
Grey 12.10.2012, h. 14:28 Grey
yaro 10.10.2012, h. 16:21 yaro
Ogólnie zgadzam się z Greyem :-)
Wystarczy stworzyć odpowiedni scenariusz zabawy ( a miały takie miejsce ) i wszystko będzie pasowało :-)
wojtazkk 17.10.2012, h. 00:05 wojtazkk
Fajnie,że pokazujecie zastosowanie replik do celów treningowych. Dużo ludzi myśli,że to "mało airsoftowe". IPSC też kiedyś było... Przepychacie nowy trend :)
MikeOl 17.10.2012, h. 18:55 MikeOl
To ciekawostka niż coś realnie potrzebnego w ASG,
swego czasu jeden z użytkowników pisał niegdyś o treningach walki nożami treningowymi o tym że w sytuacjach w których nie powinniśmy strzelać - bliski kontakt - warto by było walczyć na noże/otwartymi dłońmi itp aby zwiększyć realizm rozgrywki (mz świetny pomysł)
Oczywiście został nieźle pojechany na forum za taki pomysł..

lepiej obejrzyjcie treningi z krav magi - myślę że to będzie o wiele ciekawsze i więcej z tego ogarniecie. Krav to nie tylko walka i samoobrona to przede wszystkim minimalizowanie zagrożenia - i może się przydać w życiu codziennym. A ile razy przyda Ci się kurs (?) w powyższej szkółce??
wojtazkk 18.10.2012, h. 13:45 wojtazkk
Zdaje się,że nie za bardzo wiesz o czym piszesz.

1. Chłopaki z SGO coś robią - pomijając to, że informacje o nich pojawiają się dość często. Jak ktoś już wcześniej napisał w którymś artykule - niepotrzebnie identyfikuje się SGO z grupą airsoftową. To grupa pasjonatów realizująca określone cele i tyle. Mi się podoba ich zapał i chęć robienia czegokolwiek jako zespół.

2. Krav maga z założenia ma się przydać w życiu codziennym. Zawsze treningi z krav magi będą o wiele owocniejsze niż oglądanie treningów na YT (wiem bo sam chodziłem). Ma uczyć technik, ale przede wszystkim zachowań w sytuacji zagrożenia. SGO nie wmusza nikomu technik samoobrony, taktyk i sposobu ubioru. Nie pokazują nikomu kursu ochrony VIP, tylko po prostu sami trenują we własnym zakresie i gronie.
Co do krav magi zgadzam się w stu procentach.
Sam chodzę i wiem, że pewnych odruchów po prostu trzeba się nauczyć, wpoić je. Oglądanie filmików na YT kompletnie nic nie da w jakiejkolwiek sytuacji zagrożenia. Jest wiele technik które się ze sobą łączą przeplatają wchodząc w następną.
Co do SGO myślę, że również masz rację. Nie powinni być postrzegani jako grupa ASG a grupa miłośników/pasjonatów.
Myślę, że artykuły o nich nikomu nie wadzą, a niektórych mogą zaciekawić. Tak więc jeśli komuś nie pasuje niech po prostu nie czyta nie zwraca uwagi na artykuły SGO.
Axus 07.11.2012, h. 15:48 Axus
Moses 29.10.2012, h. 20:44 Moses
Chwała chłopakom z SGO za to że coś robią, niestety powiem szczerze nastawiałem się na jakiś field manual mówiący o podstawach ochrony VIPów, a jedyne co przeczytałem to nachalną reklamę SGO oraz partnerów handlowych lansującą nowy projekt. Jak dla mnie powinno to być na forum, a nie na pierwszej stronie portalu.
snajper-s5 06.12.2012, h. 17:33 snajper-s5
Ja osobiście jestem przeciwny takim szkoleń bo człowiek który napadł na prezydenta czech może tez tak się szkolił dla zabawy a w rezultacie mogło dojść do tragedji!
Nie rozumiem dla czego cywile i to niedzielni za pewne szkolą się w takich technikach może gdyby to robiły odpowiednie stowarzyszenia i ludzie w nich działający to jeszcze jestem w stanie zrozumieć że cel to obronność kraju itd..
Zostawmy to profesjonalistom a sami przemyslmy taką sprawę!
Moja wypowedz jest czysto teoretyczna.
KamilovskyyyXOXO 12.01.2013, h. 18:55 KamilovskyyyXOXO
like it
Ryszard Tomaszewski 18.01.2013, h. 21:50 Ryszard Tomaszewski
Napadanie na kogokolwiek z repliką ASG powinno byc piętnowane przez nasze środowisko ale nauki nigdy za wile,w związku z powyzszym powinnismy się szkolic takze w ochronie VIP,co moze byc nowym doswiadczeniem.
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 51095

Ostatnio na WMasg.PL

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane