Daj cynk
Reklama

Testy

Gogle - X500 Atacker (Bolle)

Ekwipunek, 10.05.2007, h. 20:13, dodał: Regdorn , autor: Regdorn
12
Gdzie indziej już pisałem, że gogle firmy Bolle zaliczają się do elity pośród profesjonalnej ochrony na oczy. Opisywany tu model x500 jest niewątpliwie jednym z lepszych. W porównaniu z niższym modelem Chronosoft, 500-tka sprawia wrażenie modelu dużo bardziej dopracowanego.


Ani autor opisu, ani Redakcja WMasg.pl nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne wypadki podczas użytkowania opisywanych okularów/gogli.

Każdy ma obowiązek przetestować swoją ochronę oczu przed rozgrywką.

Wygląd


Wcześniej już pisałem, że gogle firmy Bolle zaliczają się do elity pośród profesjonalnej ochrony na oczy. Opisywany tu model x500 jest niewątpliwie jednym z lepszych. W porównaniu z niższym modelem Chronosoft, 500-tka sprawia wrażenie modelu dużo bardziej dopracowanego. Jego oprawa wykonana jest z miękkiego materiału i dla lepszej wentylacji posiada wbudowany, gąbkowy filtr powietrza, który według zapewnień producenta nadal zapewnia goglom ochronę przed pyłem, drobnymi cząstkami, odpryskami wody i innych płynów. Jak jest naprawdę? Ciężko powiedzieć, moim zdaniem gąbka zawsze coś przepuści, norma CE EN166 w tym modelu jest spełniona, jednak jedno jest pewne - wentylacja szybki w tych goglach jest dużo lepsza.


[Powiększ]

Dzięki specjalnym wycięciom w gąbce po wewnętrznej stronie gogli istnieje także możliwość noszenia pod nimi okularów korekcyjnych, dla niektórych maniaków, to na pewno cenna uwaga.


Szybka gogli (podwójna, termiczna) jest duża i jasna. Wykonana jest jak zwykle z poliwęglanu (zewnętrzna). Zapewnia ona również, według producenta pełną ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB.


Wytrzymałość


Test ogniowy (wytrzymałościowy)

  • replika: około 420 fps,
  • odległość: około 1,5 metra,
  • kilka strzałów pojedynczych w prawą część szybki,
  • kilka strzałów w środek,
  • długa seria (kilkanaście kulek) w lewą część szybki.
  • kilka strzałów w oprawkę

Po naszym teście na szybce (jak to już zwykło bywać przy produktach Bolle) pojawiły się jedynie ślady po kulkach, które mimo to niej samej nie uszkodziły. Uszkodzeniu za to uległa najprawdopodobniej zewnętrzna powłoka chroniąca szybkę przed zarysowaniami.


Użytkowanie


Odkąd dostaliśmy Bolle x500 do testów, staraliśmy się je nosić w różnych warunkach pogodowych. Pożyczaliśmy je także osobom o różnej budowie twarzy. Mimo, że w rzeczywistości nie ma gogli idealnych (może z wyjątkiem z elektrycznym nawiewem), nieparujących w każdych warunkach, to te, zaskakująco stopień parowania mają zadowalający. Zapewne nie bez znaczenia, poza podwójną, standardowo poliwęglanowa szybką, po wewnętrznej stronie pokrytą "antyfogiem" P80, jest wprowadzony tu system wentylacji.


Gogle nosi się bardzo wygodnie i nosząc je momentami zdarzało mi się o nich zapomnieć. Szeroka gumka (45mm) zapewnia komfortowe noszenie ich na gołej głowie, jak i na hełmie. Pole widzenia i jasność szybki zrobiły na mnie bardzo dobre wrażenie. Niestety, co prawda zastosowanie filtru powietrza i odsunięcie szybki od twarzy zaowocowało jej małym parowaniem, za to efektem ubocznym jest tutaj drażniące ograniczenie pola widzenia w dół. Gdy przyszło mi w trakcie walki (i nie tylko) zmienić magazynek na nowy, który to musiałem wyciągnąć z ładownicy na pasie, okazało się, że muszę to zrobić prawie po omacku.


[Powiększ] [Powiększ]

Podsumowując, mimo, że jestem zdecydowanie za okularami, muszę przyznać, że powyżej opisany produkt Bolle jest dobry. Mowa tu oczywiście o zastosowaniu w naszych warunkach. Test wytrzymałościowy przeszły znakomicie, a przy wysokiej wilgotności powietrza i częstszym bieganiu szybka, co prawda zaczęła lekko miejscami parować, ale było to i tak niewiele w porównaniu z innymi noszonymi przeze mnie wcześniej goglami. Pole widzenia jest znakomite i myślę, że jeśli nie Bolle x800 (posiadające jeszcze lepszą wentylację), to 500-tki można też polecić każdemu, kto woli używać gogli od okularów.Do testów okulary i gogle dostarczył sklep Capri (asg.com.pl)

Ocena wszystkich (brak, głosów: 0)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
Foka 08.05.2007, h. 13:49 Foka
Coś namieszaliście. Na niektórych zdjęciach są X500, a na innych Chronosoft.
Errhile 08.05.2007, h. 15:21 Errhile
Ważna uwaga: x500, w przeciwieństwie do x800, bezproblemowo współgrają z okularami korekcyjnymi.
Kapral 08.05.2007, h. 16:07 Kapral
Trzeba napomnieć, ze gogle mimo wszystko nie posiadaja ani trochę ergonomiki. ergo, dupiato nosi sie je z hełmem(nie na hełmie...)
No i odpalenie papierosa w tych goglach graniczy z cudem.
Cappuccio 08.05.2007, h. 16:57 Cappuccio
@Foka: poprawimy się
@Kapral: święta prawda, dlatego osobiście polecam X800
adek 08.05.2007, h. 21:33 adek
Gogle są fajne, używałem ich i nie było nic do czego mogłem się przyczepić - no może poza tym że faktycznie są duże.
Kapral 11.05.2007, h. 12:36 Kapral
warto też wspomnieć, że gogle te mają fajną gąbkę, która przylega do twarzy a nie inną gumę jak w przypadku X800 czy ESS land ops/ NVG. bardzo to poprawia wygode.
Gogle fajne jak ktoś lubi wyglądać jak obserwator wybuchów atomowych )
Muffek 05.12.2007, h. 17:24 Muffek
Mam pytanie, czy pod tymi goglami zmieszczą się jeszcze okulary ochronne? Ostrożnoście nigdy nie zawiele...
McGiver 02.07.2008, h. 14:50 McGiver
Pod goglami zmieszczą sie okulary korekcyjne w dużych oprawkach, a ochronne (i-vo) tez jakoś wlazły Probowałem je zaparować, i nie ma takiej możliwości. Kilka dni biegania po lesie w upał nie dało im rady. Jedyna wada, jak już napisano, szybka wymiana magazynka z ładownicy przy pasie jest możliwa tylko przy zapamiętaniu gdzie też ona jest
Dawidowaty 10.07.2008, h. 20:23 Dawidowaty
Mi zaparowały... ale okulary korekcyjne. Bolle są nie do ruszenia pod tym względem
Jey85 18.01.2009, h. 20:34 Jey85
hmm mamte gogle, ale po 1 strzelance rezygnuje, straszne sladu na szybkac od kulek, paruja jak glupie.
Dziabacz 24.01.2009, h. 16:53 Dziabacz
Jey, slad na szybkach to sprawa powloki antofogowej.
jebutek 18.02.2010, h. 17:44 jebutek
Zostałem właśnie szczęśliwym posiadaczem tych gogli i chciałbym coś powiedzieć.
Mam duże okulary (dość szerokie), zmieściły się z dużym zapasem. Usilnie próbowałem zaparować gogle, nie dało się. Dobrze trzymają się głowy, przejrzyste, duże pole widzenia. Gorąco polecam!
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 31176

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane