Daj cynk
Reklama

Testy

Poradnik - wybór repliki bocznej

Poradniki, 23.02.2012, h. 10:10, dodał: LogaN
34

Krótki poradnik mający przybliżyć osobom początkującym różnice w rodzajach replik bocznych używanych w naszym hobby. Artykuł porusza główne różnice pomiędzy replikami sprężynowymi, elektrycznymi i gazowymi. Zawarte jest tu również kilka innych informacji, które mogą się przydać początkującym. Zapraszamy do lektury.Broń boczna - Greengas, CO2, Spring, a może AEP?


Na rynku dostępne jest mnóstwo replik pistoletów. Czym się kierować przy wyborze? Jakie konsekwencje wynikną z wyboru repliki zasilanej elektrycznie, a jakie z zasilanej gazem? Jakie są główne różnice pomiędzy Greengasem, a CO2? Jaki rodzaj broni bocznej sprawdzi się najlepiej w określonych warunkach?

Nie znajdziesz w tym poradniku zbyt wiele konkretnych informacji na temat producentów i modeli - te rzeczy się zmieniają, tutaj zaś będę starał się zawrzeć informacje możliwie ponadczasowe, wspólne dla danych gatunków replik.

Chciałbym zaznaczyć, że poradnik ten oprócz pewnej ilości faktów będzie zawierał dużą dawkę moich subiektywnych opinii. Miałem okazję używać wielu różnych rodzajów replik bocznych i to właśnie na tym będę bazował swoją opinię. Niewykluczone, że w niektórych miejscach mogę minąć się z prawdą - jeśli tak będzie, to z pewnością znajdziecie o tym informacje w komentarzach pod artykułem.

Przypominam również, że tekst ten w dużej mierze znajdował się już na forum w dziale dla nowych użytkowników (Poradnik Maniaka). Zostało wprowadzone do niego kilka zmian, niektóre treści zostały rozwinięte, inne dodane. Artykuł wzbogacony został też kilkoma ogólnymi fotografiami, jednak w dalszym ciągu większość tego tekstu była już dostępna.


1min.JPG


O replikach bocznych słów kilka.


Zadania broni bocznej w Airsofcie są podobne do tych stawianych przed bronią ostrą na realnym polu walki. Ma być niezawodna i łatwo dostępna, by w sytuacji kryzysowej (np. awaria, czy koniec amunicji w broni głównej) mogła uratować nas od... spędzenia paru minut na respie, rzecz jasna.

Jednakże założenia Airsoftu stawiają przed replikami bocznymi również inne wymagania. Broń boczna w Airsofcie jest bardzo często używana w roli repliki na bliski dystans, kiedy nasza replika główna jest zbyt mocna na daną odległość. Przed wyborem warto się zapoznać z limitami dotyczącymi walki na bliskim dystansie, które panują w Twoim środowisku. Najczęściej limity te nie przekraczają wartości 350 FPS. Wartość ta powinna stać się górną granicą, jeśli replika ma się sprawdzić w roli bocznej.

Osobiście odradzam kupowania pistoletów o większej prędkości początkowej, chyba, że w celach kolekcjonerskich. Są zbyt mocne na małą odległość i zbyt niecelne na dużą odległość. Problem nadmiaru mocy dotyczy najczęściej grupy pistoletów zasilanych CO2.

Inne wymagania stawiane przed bronią boczną zależą głównie od użytkowników, ale najczęstsze to lans, komfort użytkowania, wygląd i sama, jakże ważna, frajda ze strzelania. W przeciwnym wypadku wszyscy biegalibyśmy z najtańszymi, zrobionymi z plastiku replikami.


Charakterystyka replik z różnym rodzajem zasilania.


a) Repliki sprężynowe:

Na dzisiejszym polu walki Airsoftowej - sprężynowe repliki pistoletów raczej nie znajdują zastosowania. Mają stosunkowo niewielki zasięg (w większości lepszych modeli zamyka się w przedziale 20-30 metrów, a w tych gorszych - 10-20 metrów), a żywotność wielu tańszych modeli jest mocno ograniczona. Z drugiej strony w przypadku 'sprężyniaków' możemy mówić o swego rodzaju niezawodności - nie potrzebujemy żadnych źródeł zasilania - wystarczy replika, magazynek i kulki. Największą wadą pistoletów tego typu jest konieczność przeładowania repliki po każdym oddanym strzale. Jeśli tylko ma się możliwość - z repliki powinno się strzelać przy użyciu obu rąk. Natomiast los lubi płatać figle więc nierzadko staniesz przed koniecznością obsługi pistoletu jedną ręką, gdyż druga będzie zajęta. Pistolety sprężynowe w tym przypadku zupełnie się nie sprawdzą, gdyż już po oddaniu pierwszego strzału musimy użyć drugiej ręki, by pistolet przeładować. Wszystko to sprawia, że sprężynową broń boczną spotkać możemy głównie na spotkaniach typu Spring Party, albo w kaburach, gdzie pełnią znaną rolę wypełniacza kabury i sporadycznie repliki typu back-up.2.JPG

Zalety:
- Niska cena
- Zerowe koszty eksploatacji
- Możliwość całorocznego używania

Wady:
- Słabe, lub przeciętne osiągi
- Często krótka żywotność
- Konieczność obsługi dwoma rękami
- Bardzo ograniczony dostęp do części zamiennych

b) Repliki gazowe:

Repliki gazowe są obecnie najczęściej spotykanymi replikami bocznymi w wielu środowiskach Airsoftowych. Są samopowtarzalne (czasami samoczynno-samopowtarzalne), wyróżniają się dobrym zasięgiem (najczęściej w przedziale 30-40 metrów, a niekiedy dochodzącym nawet do 50-60 metrów). Zasilane są przy użyciu Greengasu (również zwykłego Propanu), lub CO2. Część modeli wyposażona jest w system odrzutu zamka (Blowback), który znacznie uprzyjemnia strzelanie i podnosi poziom realizmu rozgrywki. Do wad pistoletów tego typu powinno zaliczyć się najwyższy w stosunku do innych typów replik koszt eksploatacji, sezonowość wielu modeli oraz nietrwałe magazynki. Najtańsze modele zaczynają się poniżej 100 złotych, nie oferują nic poza tym, co niezbędne do strzelania. Brak obecności systemu blowback sprawia, że są bardziej odporne na niskie temperatury (nawet ujemne), podczas których działają po prostu mniej efektywnie. Droższe modele, posiadające system odrzutu zamka dostarczają wiele radości ze strzelania, jednakże można ich używać głównie w ciepłym, letnim sezonie. Chcąc kupić replikę boczną typu full metal, z blowbackiem, z oznaczeniami - należy się liczyć z wydatkiem przynajmniej 300-400 złotych. Tańsze repliki tego typu częściej miewają różne problemy, co może doprowadzić do irytacji użytkownika.


6.JPG

7.JPG

Zalety:
- Najtańsze modele w cenie sprężynówek
- Przyzwoity zasięg i celność
- Samopowtarzalność, niekiedy również automatyczny tryb ognia
- Stosunkowo duża żywotność mechanizmów

Wady:
- Problematyczność niektórych modeli
- Sezonowość wielu modeli
- Nietrwałe magazynki

c) Repliki elektryczne:

Elektryczne repliki boczne również mają swoich zwolenników. Nadają kulce zdecydowanie mniejszą prędkość początkową niż większość 'gaziaków', ale pomimo to zasięg i celność wielu AEPów stoi na przyzwoitym poziomie. Pod względem opłacalności dzielą się na dwie główne kategorie, analogiczne do długich replik elektrycznych - pistolety z plastikowym gearboxem oraz z metalowym. Repliki z plastikowym gearboxem są tanie (już około 50 złotych), jednakże awaryjne, mają bardzo słabe osiągi i praktycznie nie ma sposobu na dostanie do nich części zamiennych. Z tych powodów zdecydowanie odradzam zakup takiej repliki. Pistolety elektryczne z plastikowym gearboxem można poznać po kilku rzeczach - zasilane są standardowymi bateriami, mają łukowe magazynki oraz występuje w nich elektryczny system symulacji ruchu zamka. Natomiast pistolety elektryczne z metalowym gearboxem (kosztujące około 150-250 złotych) są bardzo atrakcyjną ofertą dla osób ceniących sobie możliwości i niezawodność. Ze względu na zasilanie elektryczne - nie wymagają kupna gazu. Mają w pełni automatyczny tryb ognia, pozwalają na oddanie dużej ilości strzałów przy użyciu nawet stockowego (dodawanego w komplecie) akumulatora, a ich magazynki są znacznie tańsze i mniej awaryjne od tych znanych z modeli gazowych. Ponadto, repliki te są raczej bezawaryjne i nie ma większych problemów z używaniem ich w niskich temperaturach. Jako że nie ma replik pozbawionych wad - i tutaj jest się do czego przyczepić. A konkretnie - repliki te nie mają odrzutu zamka i wykonane są głównie z tworzywa, przez co nie znajdują zainteresowania wśród miłośników realizmu.


3.JPG

Zalety:
- Niewysoka cena
- Bezawaryjność
- Minimalne koszty eksploatacji
- Automatyczny tryb ognia
- Tanie magazynki
- Stosunkowo bezawaryjne magazynki
- Możliwość całorocznego używania (przy zastosowaniu odpowiedniego akumulatora)
- Możliwość wystrzelenia dużej ilości kulek przy jednym ładowaniu akumulatora
- Niewielka liczba FPS (więc nadaje się nawet na najmniejsze odległości)

Wady:
- Przeciętne wykonanie
- Brak Blowbacku
- Niewielka liczba FPS (więc przeciwnik z łatwością może uniknąć strzału na większej odległości)
- Mały wybór modeli


CO2 czy Greengas?


Repliki gazowe mogą być zasilane Greengasem lub CO2. Każde z tych źródeł zasilania ma swoje wady i zalety.


14.jpg

Greengas:
Zalety:
- łatwo doładować nim magazynek
- można zastąpić go propanem, jeśli posiada się odpowiedni sprzęt (znacznie redukuje to koszty strzelania)
- jest bardziej popularny niż CO2
Wady:
- jest droższy od CO2 (mniej więcej o połowę)
- zbiorniki Greengasu zajmują dużo miejsca, są trudne w przenoszeniu (istnieje możliwość kupna mniejszego zbiornika na Greengas, np. w formie granatu)
- ma mniejszą wydajność niż CO2 (zwykle 20-100 strzałów w zależności od modelu)

CO2:
Zalety:
- łatwy w przenoszeniu
- tańszy niż Greengas
- ma większą wydajność niż Greengas (zwykle 50-200 strzałów w zależności od modelu)
Wady:
- wymiana kapsuły zajmuje więcej czasu niż dobicie magazynka Greengasem, a niekiedy wymaga użycia dodatkowych narzędzi
- jest mniej popularne niż Greengas

Jak widać CO2 wydaje się mieć więcej zalet. Dlaczego więc na strzelankach częściej spotyka się repliki zasilane Greengasem?
Z kilku przyczyn. Główna, to większa popularność pistoletów na Greengas. Ta sytuacja ma jednak szansę się zmienić. Drugą ważną przyczyną jest brak zaufania niektórych osób do CO2. Na rynku istnieje wiele modeli napędzanych CO2, jednak duża część z nich to po prostu przekalibrowane wiatrówki. Łatwo poznać je po kosmicznych prędkościach FPS (podawane zazwyczaj w przedziale 400-600 FPS, a niekiedy nawet więcej). Repliki tego typu są zbyt mocne na niewielką odległość. W skutecznym strzelaniu na dalszą odległość zazwyczaj przeszkadza im słabo działający lub ogólny brak systemu hop-up. Jest niewiele modeli na rynku, które pomimo zasilania CO2 nie przekraczają 350 FPS. Mały wybór na rynku - mała popularność na spotkaniach.


10.JPG

Coraz częściej na rynku pojawiają się repliki, w których można wymiennie stosować magazynki zasilane Greengasem i te na kapsuły CO2. Takie rozwiązanie pozwala szybko przystosować replikę do konkretnych warunków. Nie zawsze różnice w FPSach przy tych dwóch rodzajach zasilania są ogromne - niekiedy różnica wynosi zaledwie kilkadziesiąt FPS, co przekłada się na kilkumetrową różnicę w zasięgu - przydatną w otwartym terenie.


4min.JPG

Pistoletami na CO2 o prędkości początkowej powyżej 350 FPS powinny zainteresować się wyłącznie osoby, które mają zamiar używać takiej repliki jako głównej lub które kupują replikę ze względów kolekcjonerskich. Mimo to - warto zadać sobie pytanie, czy później taka replika nie stanie się naszą repliką boczną. Jeśli tak - replika mocna nie znajdzie tu zastosowania. Dlatego czasami lepiej kupić replikę słabszą i 'przemęczyć się' z nią aż do czasu kupna właściwej repliki głównej.

Niekiedy repliki gazowe wyposażone są w atrapy tłumików stanowiące przedłużenie lufy wewnętrznej. W replikach gazowych wydłużenie lufy często skutkuje zwiększeniem prędkości wylotowej (nawet o kilkadziesiąt FPS). Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem.


5.JPG


Nasuwa się jedna myśl: jeżeli zamierzamy jej używać, a nie tylko postawić na biurku - nie warto kupować repliki bocznej nadającej kulkom 0,2g prędkości początkowej większej niż 350 FPS.

Kiedy na forum odradza się kupna mocnej repliki krótkiej - częstą odpowiedzią autora jest chęć używania takiej repliki WYŁĄCZNIE dostrzelania tarczowego. W takiej sytuacji - zdecydowanie lepszym wyborem będzie każda, nawet najtańsza wiatrówka zasilana CO2.

 

Co jeszcze warto wiedzieć?

 

Kolejna sprawa, to ekonomia używania gaziaków. Jeśli założymy, że jeden strzał z elektryka kosztuje średnio 1 grosz, to jeden strzał z repliki gazowej kosztuje zwykle około 3-4 grosze. Powinny wziąć to pod uwagę osoby dysponujące ograniczonym budżetem. Zwłaszcza te, które decydują się na kupno repliki gazowej, ponieważ szkoda im dołożyć 100-200 złotych by kupić replikę elektryczną.

Niekiedy padają pytania, czy występują różnice w "odporności" tych dwóch gazów na temperaturę otoczenia. O ile mi wiadomo tak, jednakże sporo zależy również od modelu repliki, obecności systemu blowback, itp. O ile w przypadku replik typu NBB (pozbawionych systemu blowback), wiele z nich może działać efektywnie nawet w wielostopniowym mrozie bez względu na rodzaj zasilania, o tyle repliki zasilane Greengasem z funkcjonującą symulacją odrzutu zamka mogą mieć problemy z poprawnym działaniem w niskich temperaturach, o minusowych nawet nie wspominając. Repliki systemu GBB zasilane CO2 wydają się być bardziej odporne na działanie niskich temperatur.

Osoby, które lubią wyróżniać się na spotkaniach mogą zainteresować się replikami rewolwerów. Niestety, ich wybór na rynku jest zdecydowanie mniejszy niż pistoletów. Niektóre nienagannie wykonane rewolwery są dostępne w przystępnej cenie, jednakże nadają zwykle kulkom zbyt dużą prędkość wylotową, by ich użytkowanie miało sens. Inne znowu są tanie i mieszczą się we wszelkich limitach, za to ich jakość wykonania spada na drugi plan. Są również repliki rewolwerów renomowanych firm, które spełniają wszystkie wymienione powyżej wymagania, jednakże ich ceny bywają zaporowe. Warto nadmienić, że część rewolwerów jako magazynków używa łusek, co docenią zwolennicy realizmu.

Kolejnym odejściem w kierunku realizmu w gazowych replikach pistoletów jest system Shell Ejecting, których magazynki nie ładuje się bezpośrednio kulkami, a łuskami, w których znajduje się zazwyczaj jedna kulka. Po każdym strzale mechanizm wyrzuca pustą łuskę z pistoletu, podobnie jak ma to miejsce w broni palnej. O ile rozwiązanie to przynosi niesamowitą frajdę z użytkowania chyba każdemu zwolennikowi realizmu, o tyle zastosowania takich replik na obecnym, Airsoftowym polu walki są nikłe, ponieważ łuski są na tyle drogie i dość słabo dostępne, że mało kto decyduje się na porzucenie takiej łuski. Odnalezienie jej zabiera zazwyczaj trochę czasu, co w trakcie wymiany ognia z przeciwnikiem jest raczej niedopuszczalne.

Wyznaczników "poziomu realizmu" replik jest wiele. Świetnie odwzorowane pistolety charakteryzują się zazwyczaj jakością wykonania i użytymi materiały podobnymi do wersji ostrej, systemem blow-back, systemem Shell Ejecting, zbliżoną do broni palnej formą rozkładania i składania repliki, możliwością zastąpienia niektórych mniej istotnych części odpowiednikami z broni ostrej, a także oryginalnymi oznaczeniami producenta broni ostrej. Takie repliki bardzo rzadko (przynajmniej w moich stronach) pojawiają się na spotkaniach, ale jeśli już, to wzbudzają olbrzymie zainteresowanie.


9.JPG

W ramach wyjaśnienia pewnego terminu, z którym mogliście się spotkać w tym artykule - jako back up uważam replikę krótką, którą gracz przenosi ze sobą na wypadek awarii (lub końca amunicji) zarówno repliki głównej jak i bocznej. Taka sytuacja nie zdarza się zbyt często, jednak niewielki i lekki pistolet ukryty w stosunkowo dostępnym miejscu i użyty, kiedy przeciwnik już zupełnie się tego nie spodziewa - potrafi uratować skórę. W takim charakterze sprawdzi się praktycznie każda replika niezależnie od osiągów, której wymiary i waga w żadnym stopniu nie będą odczuwalne dla gracza.


8.JPG

12.JPG

Kilka słów na temat używania PMów i strzelb w roli repliki bocznej. Oczywiście, istnieje taka możliwość, by zamiast repliki pistoletu lub rewolweru nosić ze sobą na spotkania krótki pistolet maszynowy w stylu MP5K, albo Skorpiona, jak również niektórzy używają w tej roli krótkiej strzelby. Rozwiązanie takie ma sens, jeśli tylko jesteśmy w stanie zapewnić sobie odpowiednią kaburę, ładownicę lub odpowiednie zawieszenie, co pozwoli zapomnieć graczowi o obecności drugiej repliki podczas szybkiego i agresywnego przemieszczania się w terenie (replika nie powinna wówczas mieć luzów, wypadać, albo obijać sie o gracza), a kiedy zajdzie potrzeba - replika musi być łatwa do dobycia i przygotowania do strzału. Jeśli gracz opanuje metody wygodnego przenoszenia i użytkowania takiej repliki - jego skuteczność na tym zyska, ponieważ często krótkie PMy i strzelby mają lepsze osiągi od replik pistoletów i rewolwerów.


11.JPG

I jeszcze jedno często zadawane pytanie - czy lepiej na początek kupić sprężynową strzelbę, czy gazowy pistolet. Każdy powinien sobie samemu na nie odpowiedzieć. Powinno się wówczas zwrócić uwagę na to, czy zamierza się strzelać również zimą, czy (jeśli tak, to kiedy?) zamierza się kupić elektrycznie zasilaną główną replikę, a także - czy dla użytkownika ważniejsza będzie możliwość oddania celnych czy szybkich strzałów. W przyszłości, krótki gaziak będzie mógł pełnić rolę zarówno repliki bocznej, jak i awaryjnej (zapasowej), a strzelba - raczej wyłącznie repliki awaryjnej.


15.JPG

Powyższy tekst może pomóc w podjęciu decyzji dotyczącej wyboru zasilania repliki bocznej. Przed kupnem konkretnego modelu najrozsądniej będzie przeczytać dostępne na forum opinie na jego temat.

Ocena wszystkich (5.68, głosów: 44)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
pinoczet 24.02.2012, h. 12:55 pinoczet
LogaN - tak myślę kiedy Ci się tematy skończą xD i mam nadzieje że nie szybko bo Twoje "poradniki" dobrze się czyta, są rzetelne i konkretne. Oby tak dalej
Owszem, będzie więcej poradników, więcej lania wody, itp. :)
LogaN 24.02.2012, h. 15:34 LogaN
ale przez to może choć o 50% nie durnowatych pytań od Zielonych będzie ;p
w razie co odeśle sie ich do lektury.
Mendi 24.02.2012, h. 20:10 Mendi
zOMFG 24.02.2012, h. 13:44 zOMFG
Z moich obserwacji różnica między green-gazem a CO2 nie jest nieznaczna.
Korzystając z boczniaka (jako broń główna) KJW z blowbackiem w
temperaturze 14st C. zrobił się syfon przy szybkim strzelaniu po
zaledwie niecałym magazynku uniemożliwiając dalsze strzelanie do czasu
rozmrożenia. Z tej samej repliki, tego samego dnia, ale na magazynku CO2
hulałem przez cały dzień bez żadnych przerw technicznych. Green-gaz
jest tylko na lato; CO2 wydłuża okres użytkowania o wiosnę i jesień.
Co nie zmienia faktu, że broń boczna z +/- 400fps jest już troszkę śmieszna, jak w karabinie mam 380fps.
CO2 ma jeszcze jedną nieprzyjemną niedogodność, a mianowicie pierwszy strzał może mieć znacznie więcej fps niż moc znamionowa.

Sam chętnie przyjąłbym fajnego Glocka na CO2, ale tylko treningu i strzelania tarczowego.
Hornet 24.02.2012, h. 14:23 Hornet
CO2 było by fajnie, gdyby jeszcze repliki je pożerające nie miały takich rozrzutów fps.
GG +/- 20-30 na pełnym magu a końcówce gazu, oczywiście w lepszych replikach.
CO2 +/- 70-100 to już sporo, kupujesz replikę mającą rzekomo 350 ale dopiero po kilku strzałach, ponieważ pierwsze potrafią być dobrze powyżej 400.

EDIT:
Hornet... to ja się tu wypacam a ty mi tu myk myk i pierwszy ;]
shamoth 24.02.2012, h. 14:23 shamoth
Glock na co2, ty tylko od KWA na chwilę obecną.
Od 3 lat używam full metal beretki 92f KJW na co2 i jestem bardzo zadowolony. Co prawda miała ona w takiej konfiguracji 420fps, ale delikatna modyfikacja cylindra umożliwiła zejście do 340fps ;] na jednej kapsule wywala średnio 60-70kulek, nieważne jakiej broni głównej używam, beretta jest zawsze w serpie na nodze.
Mendi 24.02.2012, h. 20:17 Mendi
orzech_92_xd 24.02.2012, h. 14:23 orzech_92_xd
Bardzo dobry poradnik. Rzetelny i konkretny. Dla osób które nie mialy repliki bocznej, bardzo pomocny.
poiu007 24.02.2012, h. 15:01 poiu007
A ja w końcu mam zamiar sprawić sobie jakiegoś "boczniaka" i co? Pstryk! Jest poradnik:D W zasadzie to już wiem co kupię, ale z miłą chęcią zasiade do lektury;]
Nitro 24.02.2012, h. 15:25 Nitro
Barszo fajny poradnik:)
Guest (ID:6452) 24.02.2012, h. 15:40 Guest (ID:6452)
Od kiedy to to GG jest droższy w użyciu od CO2 w kapsułach? Butla gg to 30zł (krakmani). Kapsuła CO2 to 2zł (MO przykładowo). Załóżmy nawet, że to jest 1,50zł. Za jedną butle GG mamy więc 20 kapsuł CO2 co daje nam jakieś 20x70 strzałów z repliki z BB czyli 1400 strzałów. Z butli GG wywalisz więcej.


Repliki na CO2 nie są moim zdaniem popularne bo żadna firma robiąca porządne gaziaki nie robi gaziaków na CO2.
Takie "zakładanie" ile z czego wystrzelisz bez podawania konkretów nie ma sensu, bo zależy to głównie od repliki. Osobiście nie zdarzyło mi się wystrzelić z repliki typu GBB więcej niż 1500 kul na jednej butli Greengasu, za to często wystarczało jedynie na około 1000 strzałów, zwłaszcza w przypadku gorzej wykonanych replik (np. w Berettcie z BELLa).

Przykładowo w tej samej, taniej Berettce z STTI (NBB) - na butli Greengasu wystrzeliłem między 1700-1900 kul (Greengas STTI). Jedna kapsuła CO2 wystarczała natomiast w tej samej replice na oddanie około 120-140 strzałów przy zachowaniu podobnej powtarzalności i później odnotowując spadek mocy jeszcze do poziomu 170-190 strzałów, gdzie w ciągu kilku strzałów gwałtownie kończył się gaz. Nawet licząc wyłącznie skuteczne strzały daje to niemal 2000 kul przy takiej samej ilości kapsuł.
LogaN 24.02.2012, h. 16:12 LogaN
Dokładnie tak samo, na CO2 mam wrażenie że oddałem więcej strzałów niż na GG, mówiąc o magazynku, nie całej butli. Poza tym ze zwyczajnego doświadczenia wiem że CO2 jest mniej podatne na syfona przy bardzo szybkim oddawaniu strzałów, a  zasyfonowany magazynek wystarczy wyjąć i ogrzać chwilę w kieszeni zamiast od nowa napełniać.
minus25 24.02.2012, h. 17:42 minus25
No jednak ma sens takie zakładanie bo bez tego niczego nie wykażemy. Konkret? Beretta KJW oraz Hi capa WE. Obie repliki akceptują magazynki i na GG i na CO2. To robiąc testy na tej samej replice ale raz zasilanej GG a raz CO2 wyszło i to o czym pisałem. To samo tyczy się karabinków GBB ale to inna historia (choć wnioski sa identyczne, GG taniej).
Guest (ID:6452) 25.02.2012, h. 11:33 Guest (ID:6452)
Jankus 24.02.2012, h. 15:40 Jankus
A już się cieszyłem że będzie porówanie iluś tam gazizków. Co prawda jeszcze nic nie kupuję. Ale jednak jak będę chciał kupić sobie boczniaka, to nie obejdzie się bez tematu na forum.

Poradnik jest dobry, krótki, zwięzły i na temat. Ale dla osobu która na własną rękę szukała wszystkich odpowiedzi, nie będzie niczym nowym.
Mam zbyt małe porównanie, zwłaszcza wśród replik krótkich I klasy, żeby zrobić rzetelne porównanie. Tutaj skupiałem się głównie na informacjach podstawowych dla początkujących :).
LogaN 24.02.2012, h. 16:20 LogaN
Ojć trzeba by mieć na prawdę duzy przemiał replik i to na raz u siebie. Mozna by sie pokusić i rozpuścić wici wśród znajomych, zgromadzić kilkadziesiąt klamek i zrobic jeden test wszystkich jakie się uda ale to kupa roboty. A faaaajne porównanie by było :D
Guest (ID:6452) 25.02.2012, h. 12:42 Guest (ID:6452)
rysieku070 24.02.2012, h. 15:53 rysieku070
Super poradnik ; )
Promant 24.02.2012, h. 17:15 Promant
Jednak w kwestii podatności na niską temperaturę nie mogę się zgodzić.
Możliwe, że w przypadku gorszych jakościowo replik, jak Bell czy Army, wyrównuje się to, gdyż decydują inne komponenty. Ale używałem sporej gamy replik broni krótkiej, na CO2 i GG, sprawdzałem je w różnych warunkach klimatycznych, przy różnej temperaturze i praktycznie zawsze CO2 okazywało się mniej wrażliwe na niższe temperatury.
LogaN 24.02.2012, h. 17:26 LogaN
Jako że pojawia się sporo opinii, że CO2 jest bardziej odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne - w najbliższym czasie odpowiednio zmodyfikuję fragment, w którym to opisywałem :).

I korzystając z okazji - pragnę przypomnieć, że poradniki mają rzeczywiście być poradnikami i choć nie jestem w stanie wyeliminować tutaj moich własnych odczuć, mimo wszystko staram się być na tyle obiektywny, na ile mogę być mając więcej lub mniej doświadczenia w różnych kwestiach. Dlatego jeśli tylko macie uzasadnione podstawy przypuszczać, że coś co opisałem mija się z prawdą - nie wahajcie się tylko od razu dajcie o tym znać w komentarzach! Jeśli Wasze przypuszczenia się potwierdzą, błędne informacje z pewnością będą korygowane, gdyż celem powstawania tych artykułów jest RZETELNA pomoc Początkującym, a nie propagowanie mojego punktu widzenia :).

Dziękuję za uwagę :).
Fajnie, że piszesz; ciekawa inicjatywa, nie tylko nowi mogą dowiedzieć się czegoś interesującego.
Promant 24.02.2012, h. 22:40 Promant
1beduin 24.02.2012, h. 17:48 1beduin
To bardzo irytujące jak się na siłę tworzy nowomowę pisząc na broń boczną "boczniak" rozumiem, że niektórzy uważają to za jakiś tam slang, ale coraz częściej czyta i słyszy się takie teksty od zielonych. Leży później taki jeden z drugim Rejtanem i twierdzi że to poprawne nazewnictwo.

Teraz na temat:
LogaN postaraj się, co by to było przyklejone w "Jestem zielony" bo "nowi" mogą nie znaleźć tego nigdy a szkoda bo ciekawie skrobnięty artykulik.
gzelek19 24.02.2012, h. 18:41 gzelek19
Bardzo dobry poradnik. 
Dzięki LogaN  ;D
mlody_94 25.02.2012, h. 01:50 mlody_94
A propos ceny co2. Można kupić 20 kapsuł po 25 zł, wychodzi 1,25 zł za kapsułe, a nie 2 zł. A jeżeli chodzi o fps-y to KWC zaczeło robić repliki na co2 które mają poniżej 350 fps, są solidnie (przynajmniej w moim przypadku) wykonane, i na 1 kapsuje z blow-backiem można oddać (w temp 15-20 stopni) około 110-120 strzałów.
Dlatego nie widzę potrzeby przeładowywania kapsuły podczas strzelanki, szczególnie jeżeli używamy pistoletu jako broni podocznej. Dodam iż BB jest dużo bardziej odczuwalny niż w replikach GG. 

P.S na strzelance przy temperarurze 3-4 stopnie poniżej zera mój colt wytrzymał 5 magazynków po 17 kulek na 1 kapsule, i jeszcze mu troszke gazu zostało.
Powała 07.03.2012, h. 10:56 Powała
Jak zwykle, w pełni profesjonalnie i kompleksowo.
Gratuluję
pawelacio 10.04.2012, h. 08:56 pawelacio
Bardzo fajny poradnik:)
grzes88itf 29.04.2012, h. 14:11 grzes88itf
Witam, potrzebuje pomocy, czy wie ktoś może jaki model jest na 9 zdjęciu(chodzi mi o ten z tłumikiem), kupiłem kiedyś taki okazyjnie i padł mi magazynek, chciał bym dokupić jednak nie wiem co to za modela na obudowie nigdzie nie pisze......
Jest to Socom Mk23 firmy STTI. Magazynek znajdziesz np. tutaj:
http://www.taiwangun.com/magazynki/magazynki-gazowe/magazynek-do-mk23.html
A jeśli współpracy odmówiły szczęki magazynka lub zawór gazowy - napisz do obsługi tego sklepu, często mają na sprzedaż takie części i być może obejdzie się bez kupna nowego magazynka.
LogaN 11.05.2012, h. 00:49 LogaN
buli372 15.05.2012, h. 22:04 buli372
Mam pytanko. Czy moge ten caly artykul skopiowac do mnie na forum aby bylo co czytac? I sie przyda bo cenne info jest.? Czekam na PW
Shuad 02.07.2012, h. 18:03 Shuad
Na boczniaka zdecydowanie polecam CM030. Jednak zdarza się(przynajmniej u mnie) nie wystrzelić kulki, jeśli za szybko weźmie się palec ze spustu, na auto to się nei zdarza.
Ripx97pl 04.07.2012, h. 17:11 Ripx97pl
Jak ktoś chce nie za mocnego boczniaka na CO2 to patrzcie tu:
http://www.airsoft-militaria.pl/product-pol-2838-Sig-1911-Blackwater-CO2.html
Patison 05.04.2013, h. 11:34 Patison
jesli chodzi o ta moc w replikach do walk CQB wynosi do 350 fps a na obsarze otwartym jak to wyglada??.Gdyz chce kupic Walthera P99 na CO2 ma on 400fps sa rowniez na GG ale to juz troske drozsze ale za to mieszcza sie w granicy do 350 Fps.I teraz niewiem co zrobic
Tadzwirz 12.05.2013, h. 11:41 Tadzwirz
Ja mam klameczkę na Co2 o teoretycznej mocy 350fps a realnej ok. 300 i mimo że puki co używałem jej tylko kilka razy to spisuje się bardzo dobrze a b.głośny odgłos wystrzału rozprasza przeciwnika :D
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 101501

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane