Daj cynk
Reklama

Testy

Montaż metalowego body od CM.041 w replice Galaxy mp5k/PDW

Warsztat, 16.08.2011, h. 20:25, dodał: Cappuccio , autor: Trzmielor
15

Poradnik krok po kroku - "Jak zamontować metalowe body od CM.041 w replice Galaxy mp5k/PDW"Jakiś czas temu mojej replice Mp5 PDW produkcji Galaxy przydarzył się upadek, efektem czego było powstanie kilku nieciekawych pęknięć plastikowego korpusu.

 

k50.jpg

Niedługo potem przeszukując sklepy w poszukiwaniu body od Classic Army natrafiłem na stronę pewnego polskiego sklepu gdzie znalazłem korpus do CM.041.

 

k41.jpg

 

Czym prędzej obejrzałem wszystkie możliwe zdjęcia oraz napisałem maila do sklepu z zapytaniem: „Czy można to body zamontować w replice galaxy?”. Niestety odpowiedź brzmiała: „Nie ma takiej możliwości”. Po namyśle, stwierdziłem - musi się to dać jakoś zamontować, w końcu te repliki nie mogą się aż tak różnic...

 

W pierwszej kolejności należało wykonać przejściówkę, dzięki której dolne body będzie mogło łączyć się z cymowskim mocowaniem górnej połowy.

 

element mp5.jpg

Na początku chciałem zlecić wycięcie elementu laserem z aluminium lub stali, z własnym projektem i przy produkcji kilku sztuk koszty nie były odstraszające. Niestety jak to w życiu bywa, żadna ze znanych mi firma bądź to nie chciał, bądź nie mogła z przyczyn technologicznych wykonać tak drobnego elementu. Nieco rozczarowany, musiałem znaleźć inny materiał, taki z którego sam będę mógł wykonać żądany element. Wybór padł na sklejkę 3mm. Wizyta w lokalnym markecie budowlanym nie napawała optymizmem, nie dość że dostępna była jedynie sklejka 4mm to byłą ona bardzo słabej jakości. W ramach desperacji przeszukałem swoje modelarskie graty i oto znalazłem ładny arkusz sklejki lotniczej 1,5mm. Starym modelarskim sposobem skleiłem dwie warstwy przy użyciu żywicy epoksydowej, dzięki czemu całość uzyskała wysoką wytrzymałość i bardzo dużą sztywność. Na końcu gotowy element nasączyłem z obu stron rzadkim klejem cyjanoakrylowym, aby zapobiec odpryskom drewna. Tak przygotowana przejściówka gotowa byłą do wklejenia w chwyt mp5'ki

 

Element.jpg

Ponieważ cała dolna polowa repliki przesuwa się nieco względem otworów na piny, konieczne jest wykonanie nowych. Miejsce starych otworów starannie zakleiłem kitem epoksydowaym (popularną poxyliną).

 

k4.jpg

Następnie za pomocą żywicy epoksydowej wkleiłem moją przejściówkę

 

k6.jpg

Za pomocą wiertarki stołowej  nawierciłem nowe otwory pod piny używając stopki kolby jako wzornika, następnie wykończyłem je przy pomocy multitoola.

 

k11.jpgk18.jpg

Ubytki wypełniłem szpachlą epoksydową z włóknem szklanym, a następnie szpachlą uniwersalną. Całość przeszlifowałem najpierw grubym, potem drobnym papierem ściernym.

 

k24.jpg

Aby sprawdzić jakość wykonania i uzupełnić niewielkie rysy, obrabiany element pokryłem podkładem akrylowym, który następnie został oszlifowany.

 

k30.jpg

W końcu pomalowałem przerabianą część repliki czarnym matem, a następnie delikatnie przeszlifowałem papierem ściernym o gradacji 800. Nie chciałem malować całości, co pewnie wyglądało by lepiej – zależało mi na zachowaniu oryginalnych oznaczeń selektora.

 

k45.jpg

Przy montażu korpusu produkcji Cyma niezbędne jest wykonanie wspornika komory hop-up, ja takowy wykonałem z listwy sosnowej w ciągu kilku minut.

 

k46.jpg

Kolejnym elementem wymagającym małych przeróbek jest zatrzask magazynka, aby można było włożyć go w metalowe body należy przeciąć go w połowie. Niestety w efekcie tracimy możliwość zwalniania magazynka dźwignią znajdującą się przy gnieździe.

 

k43.jpgk42.jpg

Moim zdaniem zaradzi temu sklejenie połówek zatrzasku magazynka, lub nawiercenie otworów i wstawienie wzmocnień, aby uniemożliwić obrót przycisku względem zatrzasku. Oczywiście zawsze można nabyć zatrzask produkcji Cymy :)

A oto efekt końcowy – dla mnie zadowalający :)

 

k48.jpg

Chciałbym jeszcze wspomnieć, że dysponuję projektem przejściówki w formacie .dwg (CAD), gdyby ktoś miał możliwość wykonana takiego elementu z aluminium, chętnie go udostępnię w zamian za jedną sztukę :)

 

Artykuł został napisany i nadesłany przez Trzmielor'a za co mu dziękujemy i zachęcamy innych Użytkowników do nadsyłania swoich tekstów.

Ocena wszystkich (6.00, głosów: 12)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
aligator73 17.08.2011, h. 01:25 aligator73
super to zrobiłeś! szacun
Jedenasty 17.08.2011, h. 10:36 Jedenasty
Kurde... teraz już wiem, jak powstały piramidy!
A tak serio, dobry artykuł, jasno opisana sprawa, bez owijania w bawełnę. Jednak nie widzę takiego wykonania w rękach osoby, która nie ma zdolności technicznych, więc prawdą jest, że nie każdemu wyjdzie to tak dobrze jak Trzmielowi. Wiem co mówię, bo miałem ta replikę w rękach. Gratulacje! Btw, mniej czasu zajęło Ci zrobienie tej przeróbki, niż wydanie artukułu ;-).
DobryDobrodziej 17.08.2011, h. 13:14 DobryDobrodziej
Fajny artykuł-czyta się lepiej niż "Pana Tadeusza" i o wiele więcej wynosi z tej lektury :)
Cez 17.08.2011, h. 21:16 Cez
aż boję się jak dostaniesz 6 luf i silnik od pralki ;)
yaro 17.08.2011, h. 23:26 yaro
Dobrze wiedzieć, bo moje galaxy niestety ma ten sam problem z body i tak myślałem, że właśnie cymy wejdzie... A teraz już wiem, że bez prac ręcznych może niekoniecznie ;P
shamoth 18.08.2011, h. 00:50 shamoth
Trzmielu a nie spróbowął byś jeszcze raz wykonać takiej przejściówki, przesmarować olejem i zrobić kopyto z żywicy lub sylikonu a potem zrobić gotowy odlew w pełni z żywicy z ew. wstawkami z włókna lub nawet drucianym szkieletem?
Nawet myślałem o tym, ale nie mam żywicy, nie mam włókna, poza tym żywica nie odda oworów 1x2mm. I tak będę robił jeszcze jedną przejściówkę więć może wtedy zrobię formę :)
Trzmiel 18.08.2011, h. 15:12 Trzmiel
orzeszek616 18.08.2011, h. 10:44 orzeszek616
Naprawde pełen podziw ^^
shamoth 18.08.2011, h. 21:35 shamoth
żywica cierpliwa jest, jak masz multitoola to odpowiednie otwory spokojnie zrobisz mikrowiertłami/frezami lub zwykłymi wiertłami dentystycznymi ;]
Zrobić zrobię, ale po co odlewy jak w każdej sztuce trzeba otwory frezować? Wszystko zależy czy wpadnie mi w ręce żywica odlewnicza.
Trzmiel 18.08.2011, h. 23:52 Trzmiel
Courage 27.01.2012, h. 11:59 Courage
zna ktoś może link do sklepu gdzie można kupić body od cm.041? ewentualnie inne źródło? z góry dzięki
Trzmiel 04.02.2012, h. 12:46 Trzmiel
Swego czasu mieli kilkanaście sztuk na taiwangunie.
theant 04.12.2013, h. 07:15 theant
A ja mam pytanie jak i w którym miejscu został zamontowany wspornik komory HU? Bo tego nigdzie na zdjęciach nie widać.
theant 06.01.2014, h. 20:57 theant
No dobra - ja też już jestem po... Wszystko poskładane gra i buczy - nawet zwalniacz magazynka jest kompletny i działa na oba (jak powinien) sposoby. Podobnie jak autor rozciąłem przycisk, ale najpierw od wewnątrz tak jak wchodzi ośka nawierciłem dwa 1mm otwory - czyli przycisk i bloczek który został odcięty nie będą się obracać względem siebie. Następnie w tym bloczku od strony najgrubszej ścianki (czyli tą co widać po odwróceniu repliki na "plecy") wywierciłem otwór 2,5mm i nagwintowałem na M3. Po wkręceniu tam imbusa długości 5-6mm bloczek z przyciskiem się nie rozchodzą i wszystko działa jak przed wymianą body. dodatkowo na tą mosiężną tuleję z jednej strony dołożyłem podkładkę na śrubę 8mm żeby dźwignia zwalniacza magazynka nie latała na boki.

Myślę że wystarczająco opisałem co i jak.
Trzmiel 15.04.2014, h. 21:32 Trzmiel
Ciesze się, że komuś się to przydało. Wspornik montuje się na długiej śrubie z przodu metalowego korpusu.
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 53242

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane