Daj cynk
Reklama

Testy

M14 EBR-L G&G (GR14 H.B.A)

Karabin, 15.05.2011, h. 22:29, dodał: Regdorn , autor: Borax, Promant
43

Replika AEG, full metal, produkcji firmy Guay Guay, GR14 H.B.A., karabinu snajperskiego M14 EBR, w wersji long.Dane repliki

Producent: Guay Guay
Model:
(numer katalogowy)
M14 EBR long (GR14 H.B.A)
Długość: 1000 mm - 1193,8 mm
Waga: 4500 g
Prędkość wylotowa: 412 fps
Bateria: large, LiPo, inne
Hop-up: regulowany
Blowback: nie
Zalety:
+ full metal
+ wysoka jakość wykończenia
+ wysoka jakość zastosowanych materiałów
+ bardzo dobre odwzorowanie oryginału
+ licencjonowane oznaczenia
+ funkcjonujący zatrzask zamka (bolt catch)
+ duży zasięg skuteczny i maksymalny w stocku
 
Wady:
- opakowanie nie spełnia właściwie swoich funkcji
- waga trochę mniejsza niż waga oryginału
- niektóre elementy niedokładnie dokręcone (np. stopka kolby)
- dość duży luz boczny magazynka w gnieździe
 
W zestawie: Magazynek, wycior, zatyczka do lufy, mała paczka kulek, instrukcja.

 

 

 

Replika AEG, full metal, produkcji firmy Guay GuayGR14 H.B.A., karabinu snajperskiego M14 EBR, w wersji long.

 TROCHĘ HISTORII

M14 EBR (Enhanced Battle Rifle) stanowi wersję rozwojową popularnego i używanego do dziś karabinu M14, która opracowana została na wniosek US Navy SEALs, ponieważ właśnie ta jednostka zgłosiła zapotrzebowanie na bardziej ergonomiczną i nowocześniejszą wersję karabinu M14.

 

 

EBR2.jpg

Pierwsze prace nad prototypami rozpoczęto w roku 2000. Współpracę podjęli: producent luf Mike Rock (Mike Rock Rifle Barrels Inc.) oraz inżynier Jim Ribordy. Podczas testów prototyp wykazał się dużą efektywnością, jednakże cechą dyskwalifikującą była nadmierna głośność strzałów. W roku 2003 Ron Smith (Smith Enterprises Inc.) stworzył własną wersję M14 Enhanced Battle Rifle (MK14 SEI Mod 0). Broń została przyjęta przez wojskowych znacznie lepiej niż pierwszy projekt. Zapadły decyzje o stworzeniu, na bazie tego modelu, karabinu M14 EBR we współpracy z firmą Springfield Armory Inc., która dostarczała niezbędne elementy mechanizmu, oraz Naval Surface Warfare Center Crane Division.

 

 

EBR1.jpg

Broń wykorzystuje standardową lufę i mechanizm karabinu M14, ale posiada aluminiowy korpus, teleskopową kolbę, chwyt pistoletowy, zestaw szyn Picatinny, odmienną podstawę muszki i bardziej efektywny hamulec wylotowy zamiast standardowego tłumika płomienia. Pierwszą jednostką wyposażoną w EBR byli United States Navy SEALs, w 2004 roku. Następnie broń trafiła do służby w amerykańskiej Straży Przybrzeżnej. Wprowadzana jest również w armii i jednostkach Marines
Cywilne wersje tej broni, strzelające w trybie semi-automatic, produkowane są przez Fulton Armory, a także Smith Enterprise Inc. oraz Sage International.

 

 

EBR3.jpg
Natomiast firma Troy Industries wyprodukowała replikę modularnego systemu EBR Naval Surface Warfare Center Crane Division, nazwaną Troy Modular Chassis System, która może być montowana na karabinach M1A lub M14.

 

 

EBR4.jpg

 


OPAKOWANIE

Nabywca otrzymuje replikę w pełnym opakowaniu tekturowym, w formie "walizki" z plastikowym uchwytem. Opakowanie jest proste graficznie, ale estetyczne.

 

 

pudlo1.jpg

 

pudlo2.jpg

 

Utrzymane jest w kolorystyce lekko zgaszonej zieleni. Umieszczono na nim (na wierzchu i bokach) nazwę oraz logo producenta. O modelu i typie, znajdującej się w środku repliki, informuje kolorowa naklejka.

 

 

nalepkapudla.jpg

W opakowaniu, razem z repliką, znajdują się: magazynek typu hi-cap, paczka kulek, wycior, plastikowa czerwona zatyczka lufy oraz instrukcja.

 

 

srodek2.jpg

Dołączona do zestawu kolorowa instrukcja, w języku angielskim, jest czytelna i bardzo estetycznie zaprojektowana. Szczegółowo wyjaśnia zasady obsługi i konstrukcję repliki M14 EBR, za pomocą dokładnie opisanych schematycznych rysunków.

 

 

instrukcja1.jpg

 

instrukcja2.jpg

instrukcja4.jpg

 

instrukcja3.jpg
Przenoszenie repliki typu EBR, nawet w takim opakowaniu, nie jest lekkie, gdyż znacznie ciąży ona na jedną stronę czyli na tył (w stronę cięższego niż lufa korpusu). Jednak walizkowa forma pudła znacznie ułatwiłaby transport karabinu, gdyby wykonane ono zostało prawidłowo. Niestety opakowanie nie spełnia prawidłowo funkcji zabezpieczenia repliki. Zastosowano niedostatecznie twardą (grubą) tekturę, która zaczęła zginać się i pękać. Dodatkowo klapa tekturowej "walizki" ma tendencję do otwierania się podczas niesienia, pod ciężarem zawartości, co jest wynikiem umieszczenia klapy od spodu - zamiast u góry - po tej samej stronie co uchwyt transportowy.

Uszkodzenia zewnętrznego opakowania (tektury) powstały w głównej mierze pod naciskiem od wewnątrz, w efekcie zastosowania przez producenta niewłaściwej wkładki. Replikę i akcesoria umieszczono w wyprasce z bardzo cienkiego tworzywa, przypominającej wakuformę. Ponieważ karabin jest zbyt ciężki do takiej wkładki - plastik popękał w trakcie transportu.

Spowodowało to przemieszczanie się repliki i akcesoriów wewnątrz pudła oraz rozerwanie plastikowego woreczka z kulkami, które luźno "latały" po całym opakowaniu. Dodatkowo połamane kawałki plastikowej wkładki, także przemieszczające się w opakowaniu, groziły porysowaniem powierzchni repliki.

Naszym zdaniem plastikowa wypraska całkowicie nie nadaje się do transportu repliki o gabarytach oraz wadze EBR i producent powinien zastosować tradycyjną wkładkę styropianową, która prawidłowo zabezpieczy karabin oraz akcesoria.

Po naszych uwagach producent obiecał poprawić problem z opakowaniem.PIERWSZE WRAŻENIE

Wykonanie zewnętrzne repliki EBR G&G plasuje się na bardzo wysokim poziomie jakości.

 

 

pw123.jpg

 

pw.jpg

Spasowanie karabinu jest ogólnie bardzo dobre. Jedynie buffer plate oraz dźwignia selektora umieszczone są dość luźno. W efekcie buffer plate wydaje czasem niepotrzebne dźwięki, przy gwałtowniejszym poruszaniu repliką.

 

pw1.jpg
Replika EBR Long nie jest karabinem dla osób słabych. Waga i gabaryty karabinu od razu robią wrażenie na użytkowniku. Z jednej strony znaczna waga jest zaletą, ponieważ spory ciężar karabinu zwiększa realizm użytkowania repliki. Z drugiej stony jest to replika dla osób przyzwyczajonych, co najmniej, do ciężaru lżejszych replik broni wsparcia. Należy bowiem pamiętać, że zastosowanie optyki oraz dwójnogu dodatkowo powiększy wagę samego karabinu.


 

wz2.jpg

Użytkownicy o małych dłoniach mogą również mieć problem z wygodnym uchwytem. Odległość języka spustowego od chwytu pistoletowego preferuje raczej osoby o dłuższych palcach spustowych.

 

 

pw5.jpg
pw4.jpg
Replika ma kolor czarny matowy. Jedynie prowadnice kolby, osłona spustu i uszy do zawieszenia mają kolor grafitowy. Elementy plastikowe mają również kolor czarny, matowy. Jak każda M14 - także wersja EBR G&G ma piękny dźwięk przeładowania zamka.

 

 

pw3.jpgWYGLĄD ZEWNĘTRZNY

Porównanie parametrów:

Wymiary oryginalnego M14 EBR

Długość: 989 mm. Długość lufy: 457 mm. Waga: 5100 g.


Wymiary repliki M14 EBR G&G

Długość: 1000 mm (1193,8 mm z maksymalnie rozłożoną kolbą). Długość lufy: 430 mm (lufa wewnętrzna długości 510 mm). Waga: 4500 g.


Pod względem wyglądu replika sprawia doskonałe wrażenie. Bardzo dobrze odwzorowuje ostry pierwowzór, a zastosowane przez producenta materiały nie budzą żadnych zastrzeżeń. Waga repliki jest wprawdzie niższa niż pierwowzoru, ale na pewno żaden użytkownik nie będzie narzekał, że jest za niska.


 

wz123.jpg
Poziom jakości wykonania elementów karabinu jest bardzo wysoki. Części metalowe czerniono chemicznie.


 

wz.jpg

 

Wiekszość części metalowych repliki wykonano z aluminium. Części stalowe wskazują, na zdjęciu, małe magnesy. Ze stali wykonano: uchwyty zawieszenia, osłonę spustu i blokadę spustu (bezpiecznik), selektor ognia, zwalniacz magazynka, dźwignię blokującą poduszkę policzkową oraz wszystkie piny i śruby. Stalowa jest również skorupa magazynka.

 

magnes.jpg

 

magnes2.jpg

 

magnes1.jpg

Stalowe uchwyty zawieszenia: przedni (umieszczony z lewej strony frontu, nad boczną szyną RIS) i tylny (dwustronny).

 

zawieszenie1.jpg

 

zawieszenie2.jpg
Tworzywo, z którego wykonano elementy plastikowe, ma bardzo dobrą jakość. Chwyt przedni ma delikatną fakturę na swojej powierzchni, dzięki czemu uchwyt dłonią jest znacznie stabilniejszy i ręka nie ślizga się na łożu. Chwyt pistoletowy również posiada fakturę na powierzchni tworzywa. Jest pusty w środku, przykręcony dużą śrubą imbusową. Z lewej strony chwytu, u góry, umieszczona jest nazwa producenta repliki.

 

 

chwyt.jpg

 

chwyt2.jpg

Przyrządy celownicze wykonano prawidłowo i estetycznie. Ustawienia muszki można, ale w bardzo niewielkim zakresie, regulować w poziomie.

 

muszka.jpg

 

tlumik muszka.jpg

tlumik.jpg

Oznaczenia nastaw przeziernika. Przeziernik regulowany jest w pionie (pokrętło lewe) i w poziomie (pokrętło prawe).

 

szczerbinapokretlo.jpg

 

szczerbinapokretlo3.jpg

 

przeziernik2.jpg

 

przeziernik.jpg
Urządzenie wylotowe można odkręcić razem z podstawą muszki. Pod nim znajduje się gwint z nakręconym metalowym pierścieniem, jednak zastosowanie klasycznego airsoftowego tłumika dżwięku (czy innego urządzenia wylotowego) nie jest możliwe, ponieważ gwint lufy repliki ma inny skok zwojów.

 

 

urzadzenie wylotowe zdjete.jpg

 

metalowypierscien.jpg

 

lufagwint.jpg

 

gwintlufy.jpg
Bezpiecznik, działający na zasadzie mechanicznej blokady spustu, znajduje się z przodu osłony języka spustowego. Przesunięcie dźwigni w stronę spustu blokuje replikę. Przesunięcie dźwigni w stronę lufy - odbezpiecza karabin.

 

 

bezpiecznik1.jpg

 

bezpiecznik2.jpg

Moduł spustowy blokowany jest w korpusie zatrzaskowo, dzięki czemu łatwo można go wymontować. Ponowne włożenie zespołu spustu wymaga nieco siły i cierpliwości, aby precyzyjnie wpasować go we właściwe miejsce.

 

zespolspustu.jpg
Selektor ognia posiada dwie nastawy: semi-auto i full-auto. Nie ma on żadnych oznaczeń. Dźwignia selektora obraca się w zakresie 180 stopni: w nastawie full-auto występ dźwigni znajduje się w górnym położeniu, natomiast w nastawie semi-auto występ dźwigni znajduje się na dolnym położeniu.

 

 

selektor2.jpg

 

selektor1.jpg
Kolba repliki osadzona jest stabilnie. Luz na prowadnicach jest minimalny, nie ma żadnego wpływu na stabilność repliki podczas strzelania. Kolba regulowana jest na długość w znacznym zakresie. Rozsunięcie kolby możliwe jest po wciśnięciu płaskiej, karbowanej dźwigni (zatrzask kolby) znajdującej się z tyłu korpusu, za chwytem pistoletowym. Jak we wszystkich EBRach dostęp do zatrzasku kolby jest trochę utrudniony.

 

wz1.jpg

 

kolba.jpg

 

zatrzaskkolby.jpg

Stopka kolby jest gumowa (osadzona na metalowej ramie) dzięki czemu składanie się z karabinu jest wygodne. W testowanym egzemplarzu stopka kolby była niedokręcona i lekko poruszała się na boki, co wymagało dokładniejszego dokręcenia (widocznych na zdjęciu) dwóch śrub.

 

 

srubystopki.jpg

Poduszka policzkowa wykonana jest z wytrzymałego tworzywa. Jest ona regulowana na wysokość. Aby podnieść lub opuścić poduszkę policzkową należy odciągnąć dźwignię znajdującą się po prawej stronie, tuż przy stopce kolby i wcisnąć mały pin, znajdujący się z boku - u dołu przy stopce kolby. Każdorazowe wciśnięcie pinu umożliwia przesunięcie poduszki policzkowej o jeden poziom w górę lub w dół. Tego typu regulacja jest niestety dość niewygodna jeśli chcemy szybko zmienić położenie poduszki policzkowej.

 

 

poduszka.jpg

 

poduszka2.jpg


BOLT CATCH

Replika posiada funkcjonujący bolt catch, który blokuje atrapę zamka w tylnym położeniu (po odciągnięciu suwadła). Aby zablokować zamek w tylnym położeniu należy, podczas odciągania suwadła, trzymać przycisk zwalniacza zamka wciśnięty. Ponowne wciśnięcie przycisku (do góry) powoduje zwolnienie zamka.

 

 

boltcatch.jpg

 

suwadlo3.jpg

suwadlo1.jpg

 

suwadlozamkniente.jpg


ZASILANIE

Replika posiada wyjście z wtykiem typu Tamiya large. Akumulator typu large mieści się w chwycie z tworzywa, jednak jego umieszczenie w replice i ponowne założenie chwytu jest utrudnione ze względu na konieczność właściwego ułożenia kabli i bezpiecznika. Dużo łatwiej jest zastosować mniejsze akumulatory, typu dzielony stick lub LiPo.

 

 

zdjetychwyt.jpg

 

baterie.jpgOZNACZENIA

 

Replika EBR G&G posiada oznaczenia firmy SAGE. Oznaczenia te umieszczone są po prawej stronie korpusu.

 

 

oznaczenia1.jpg

 

oznaczeniaSAGE.jpg

Replika posiada również numer seryjny, umieszczony z tyłu, u góry, na komorze zamkowej. Są tam także inne napisy: nazwa producenta repliki oraz modelu broni i oznaczenie kalibru. Oznaczenia są wklęsłe (niebarwione). Bicia numeryczne znajdują się również na blaszce imitującej zamek.

 

 

oznaczenia2.jpg
MAGAZYNEK

Magazynek repliki to hi cap, o pojemności 470 BB.

 

 

mag2.jpg

 

mag4.jpg

 

mag3.jpg
Magazynek włożony do gniazda ma dość spory luz na boki. Skorupa magazynka wykonana jest ze stali. Na jego spodzie umieszczono nazwę producenta repliki oraz oznaczenie typu magazynka.

 

 

mag5ozn.jpg
Wygląd gniazda magazynka.

 

 

gniazdomaga.jpg
Magazynek wpasowuje się w gniazdo dość ciężko i należy zwrócić uwagę czy właściwie się w nim zatrzasnął. Płynne wkładanie magazynka do gniazda wymaga pewnej wprawy.WYGLĄD REPLIKI CZĘŚCIOWO ROZŁOŻONEJ

 

replikarozlozona.jpg

 

Zespół cylindra/tłoka gazowego (gas cylinder piston).

 

 

gas cylinder piston.jpg

 

gas cylinder piston2.jpg


ROZKŁADANIE

Rozkładanie repliki najlepiej rozpocząć od wyjęcia modułu spustowego, który odblokowujemy odciągając w dół osłonę spustu. Jeśli chcemy zdemontować kolbę odkręcamy dwie śruby przechodzące przez końce prowadnic i wysuwamy kolbę z łoża. Demontowanie frontu zaczynamy od odkręcenia śrub imbusowych trzymających górną część frontu (grzbietową szynę RIS). Następnie odkręcamy dwie śruby umieszczone po bokach dolnej części frontu (korpusu) i wyjmujemy lufę wraz z gearbox'em przesuwając do góry i do przodu.

 

 

odkrecanie frontu 1.jpg

 

odkrecaniefrontu2.jpg

Wykręcamy dwie śruby znajdujące się z przodu gearbox'a, u dołu, w sąsiedztwie dyszy, dzięki czemu możemy odłączyć zespół lufy zewnętrznej (wraz z lufą wewnętrzną i komorą) od gearbox'a. Po wyjęciu lufy można usunąć suwadło i blaszkę atrapy zamka.

 

 

srubylufy.jpg

 


Lufa wewnętrzna wraz z komorą HU nie jest przykręcona, lecz wciśnięta w lufę zewnętrzną. Aby oddzielić gearbox od górnej części korpusu repliki należy wybić pin mocujący bolt catch i wyjąć przycisk zwalniacza zamka, pod którym znajduje się śruba łącząca zamek z GB.

 

 

boltcatchpin.jpg

 

boltcatchsruba.jpg

Odkręcamy ją wraz z dwiema śrubami znajdującymi się po prawej stronie górnej części korpusu.

 

boltcatchsruby2.jpg

 


BUDOWA WEWNĘTRZNA

 

1. Gearbox

Gearbox sprawia bardzo solidne wrażenie, jest ciężki i masywny.

 

 

gornykorpusGB2.jpg

 

gornykorpusGB.jpg

 

Buffer plate zdejmujemy po lekkim przekręceniu dźwigni selektora.

 

 

bufferplate.jpg

 

gearbox1a.jpg

 

gearbox1.jpg
Przy gearbox'ie znajduje się dosyłacz kulek, który wyjmujemy, gdyż nie jest przymocowany. 

 

podajnikkulek.jpg
Silnik nie posiada żadnych oznaczeń. Umieszczony jest w specjalnym koszyku, zamocowanym do gearbox'a przegubowo (ułatwia to umieszczenie silnika w korpusie repliki). Silnik zafoliowano wraz z koszykiem.

 

 

silnik2.jpg

 

silnik1.jpg

 

silnik3.jpg

 

silnik4.jpg

 

przegubsilnika.jpg

 

Gearbox posiada z przodu pin łaczący, który należy wybić przed rozkręcaniem szkieletu. Nie ma potrzeby całkowitego wybijania tego pina, a jedynie na tyle aby móc rozdzielić połówki szkieletu.

 

 

pinGB.jpg

 

Łożyskowanie GB jest kulkowe, 7mm. Zębatki wykonane są ze stali, i spodkładkowane prawidłowo. Zębatka silnikowa ma 5 zębów przeciwpowrotnych.

 

 

zebatki1.jpg

 

zebatki2.jpg

 

zebatki3.jpg

Zastosowano sprężynę o niejednakowym skoku zwojów i szlifowanych czołach. 

 

sprezyna.jpg

Prowadnica sprężyny jest plastikowa, jedynie występy ustalające ją w gearbox'ie są stalowe. Prowadnica jest łożyskowana.

 

 

prowadnica sprezyny.jpg

Tłok jest standardowy, o solidnej konstrukcji, z pierwszym zębem metalowym. Głowica tłoka jest łożyskowana.

 

 

tlok.jpg

 

glowica tloka.jpg

Cylinder mosiężny typu "0".

 

 

cylinder.jpg

Zespół cylindra i tłoka wykazuje średnią szczelność, tutaj mogłoby być lepiej. Natomiast dysza, o długości 25 mm, jest szczelna mimo, iż nie jest dodatkowo uszczelniona.

 

 

dysza.jpg

Gearbox wyposażony jest w zwalniacz antyreversala, z którego możemy skorzystać przed rozkręceniem GB.

Antyreversal:

 

antyreversal.jpg
Ze względu na konstrukcję gearbox'a, nie polecamy jego rozbierania osobom nie mającym w tym względzie odpowiedniego doświadczenia.

 2. Komora hop up i lufa wewnętrzna

Komora HU jest metalowa. Zielona gumka działa poprawnie, HU w replice funkcjonuje prawidłowo. 

 

komoraHU1.jpg

 

komoraHU2.jpg

 

komoraHU3.jpg
Na górnej powierzchni gearbox'a, w sąsiedztwie komory HU, umieszczono schemat kierunków regulacji. Regulacji HU dokonujemy po odciągnięciu suwadła, za pomocą, widocznego na zdjęciu, pierścienia z występami. Regulacja hop up jest płynna i działa bardzo dobrze.


 

hopregulacja.jpg

Stockowa lufa wewnętrzna ma długość 510 mm. W testowanym egzemplarzu wycięcie lufy, w które wchodzi zgrubienie gumki HU, wykonane było nierówno i wymagało przeszlifowania.

 

 

STRZELANIE


Wrażenia ze strzelania są pozytywne. Praca mechanizmu repliki jest prawidłowa, karabin strzela płynnie, a dźwięk strzału jest przyjemny dla ucha. Replika, niestety ma dość spory rozrzut. Natomiast stockowy zasięg bardzo pozytywnie nas zaskoczył. Spust jest dość twardy, a jego kanciasty przekrój sprawia, że po dłuższym strzelaniu palec spustowy może trochę boleć.

 


TESTY

1. Pomiar fps i energii

Pomiar prędkości początkowej i energii wykonano na wagomiarze 0,2 g BB, użyto kulek marki Blaster.

Prędkość początkowa generowana przez testowaną replikę na 0,2 g BB wynosi 412 fps, a energia 1,4 J. (Wyniki podano jako uśrednienie serii pomiarów . Zastosowano chrono gen.2, firmy MadBull.)

Wagomiar        fps          m/s          energia
0,2 g              412          126            1,4 J

 

2. Test celności i skupienia na dystansach 40 m oraz 50 m.

Test przeprowadzono używając tarczy sylwetkowej z centralnie umieszczonym celem formatu A4. Do pomiarów odległości użyto taśmy mierniczej. Strzały oddano w seriach po 10. Użyto kulek 0,25 g marki Blaster.


Na dystansie 40 m uzyskano 8/10 trafień w sylwetkę, z czego 2/10 trafień w A4.  

 

EBR40m.jpg

Na dystansie 50 m 1/10 strzałów trafił w cel A4, a w sylwetkę 5/10.

 

 

EBR50m.jpg

3. Pomiar ROF.

Szybkostrzelność, mierzona na akumulatorze 8.4 V, wynosi 9.4 BB na sekundę, czyli 564 BB na minutę.

 

4. Pomiar zasięgu skutecznego i maksymalnego.

Zasięg skuteczny, przy którym połowa oddanych strzałów trafia w sylwetkę, wynosi 55 m.

Zasięg maksymalny wynosi 70 m.

 


PODSUMOWANIE

Replika GR14 H.B.A.-L, produkcji Guay Guay, zewnętrznie prezentuje się bardzo dobrze i pod tym względem powinna w pełni zadowolić każdego nabywcę. Wykonanie elementów wewnętrznych i praca mechanizmu również plasują się na dobrym poziomie.

Solidny gearbox oraz prędkość początkowa pocisku ponad 400fps, stanowią właściwą bazę do tuningu i stworzenia z tej repliki airsoftowej snajperki. Karabin już stockowo oferuje bardzo dobre osiągi pod względem zasięgu skutecznego i maksymalnego. Skupienie nie jest wprawdzie najlepsze, ale zastosowanie lufy precyzyjnej może poprawić ten parametr.

EBR firmy G&G można polecić wszystkim graczom zainteresowanym replikami broni amerykańskiej i miłośnikom M14, a zwłaszcza rekonstruktorom amerykańskich jednostek wojskowych, jak choćby US Navy SEAL.

Szkoda jedynie, że obraz całości psuje kiepskie pod względem wytrzymałości i zabezpieczenia repliki opakowanie, ale mamy nadzieję, że producent poprawi to niedociągnięcie. A, koniec końców - w ostatecznym wyborze repliki opakowanie nie ma w zasadzie znaczenia.

Plusy:

+ full metal

+ wysoka jakość wykończenia

+ wysoka jakość zastosowanych materiałów

+ bardzo dobre odwzorowanie oryginału

+ licencjonowane oznaczenia

+ funkcjonujący zatrzask zamka (bolt catch)

+ duży zasięg skuteczny i maksymalny w stocku


Minusy:

- opakowanie nie spełnia właściwie swoich funkcji

- waga trochę mniejsza niż waga oryginału

- niektóre elementy niedokładnie dokręcone (np. stopka kolby)

- dość duży luz boczny magazynka w gnieździe


 Replikę testowaliśmy dzięki uprzejmości firmy Guay Guay:

 

GGgg.jpg

 

 Źródła zdjęć wersji palnej:

www.armyproperty.com

www.armytimes.com

www.actionsoldier.it

 

 

 


Ocena wszystkich (6.00, głosów: 14)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
Ad4m 15.05.2011, h. 23:19 Ad4m
Zacny ten M14 EBR :)
Gekon_1 16.05.2011, h. 06:37 Gekon_1
EBR-ka świetna, ale do minusów powinno należeć też wyważenie repliki. 

PS: W końcu dowiedziałem się jak zamocowany jest anti reversal w G&G :)
Jest mała gafa na zdjęciu otwartego GBoxa. Antyrewersal ze zwalniaczem jest źle złożony, ale nie da się inaczej tego ustawić żeby się samo trzymało, a zdjęcie z paluchem słabo by wyglądało. :)
Borax 16.05.2011, h. 07:46 Borax
Przy tego typu cechach trudno zdecydować czy powinno się je podać jako minus. Podajemy minusy repliki, a to jest w końcu cecha EBR jako takiego. Trudno żeby przy takiej konstrukcji miał idealne wyważenie :)
Promant 16.05.2011, h. 09:17 Promant
Flamasz 16.05.2011, h. 07:13 Flamasz
No chyba się zakochałem :)
Mlody 16.05.2011, h. 08:11 Mlody
Zajefajna giwera, chyba sobie taką kupie..:D
Krabii 16.05.2011, h. 09:29 Krabii
Zabrakło wzmianki, że ta zielona gumka Hop-Up jest już silikonowa, co jest rzadkością w stockowych replikach i spisuje się bardzo dobrze nawet w niskich temperaturach.

Czy aby w replice nie ma precy 6.04?? Co prawda w SCARach te prece się średnio sprawdzały (jakaś stara generacja), ale lepsze to niż stockowe 6.08 lub 6.12:]
G&G od lat wstawia tzw. półprecki 6.5, choć nie we wszystkich modelach. Ale do luf precyzyjnych to im daleko.
Co do gumki - nie strzelalismy w niskich temperaturach, a na oko to może być silikon. Albo nie.
Promant 16.05.2011, h. 09:33 Promant
Powinna być silikonowa:
http://www.specshop.pl/product_info.php?cPath=22_215_134&products_id=2950&name=G&G_-_Silikonowa_Gumka_HopUp_-_zestaw_-_Zielona
Taką samą mam w moim SCARze:) więc to powinno być na plus dla G&G. 
Co do precy - u mnie opisana była jako 6.04 - jednak spisywała się średnio. Do broni szturmowej jeszcze przechodziła, ale jeśli taka jest w snajperce to faktycznie - do wymiany:)
Krabii 16.05.2011, h. 09:41 Krabii
Spoko, nie zaprzeczam, że jest silikonowa. Na pewno jest bardzo dobrej jakości i bardzo dobrze spełnia swoje zadanie.
Lufa zdecydowanie jest do wymiany, jeśli ktoś chce budować na tym EBR parasnajperkę.
Promant 16.05.2011, h. 09:53 Promant
Guest (ID:6452) 16.05.2011, h. 11:49 Guest (ID:6452)
Oj skupienie porażka, testowaliśmy ICSa SIGa 552 (lufa bodaj 247mm, jakieś 350fps) i z 40m w katkę A4 wchodziło znaaacznie więcej kulek.
Promant 16.05.2011, h. 13:34 Promant
To jest kwestia lufy, nic więcej.
Znaczy ja tam nie wnikam czego to kwestia, stwierdzam tylko, że na 10 kulek dwie wchodzą w kartkę A4. Bardziej ogólnie- to kwestia repliki.
Guest (ID:6452) 16.05.2011, h. 15:49 Guest (ID:6452)
Bardziej ogólnie - tak. I jak w przypadku każdego stocka - zawsze jest cos do poprawienia.
BTW: jak ten SIG radził sobie na 50 i 60 metrach? Bo EBR strzelał baaardzo przyzwoicie.
Promant 16.05.2011, h. 21:52 Promant
Chcesz mi powiedzieć, że ta EBR na 50 i 60m radziła sobie lepiej niż na 20 i 40? Znaczy: z bliska wchodzą 2 w kartke A4 ale na 50m już wchodzi 5?

SIG radził sobie tak jak przystało na replikę z 350fps i lufą 247mm. Replika z 400 ileś tam fps i lufą prawie dwukrotnie dłuższą powinna strzelać troszkę lepiej (zwłaszcza, że guma HU jest dobra) a nie strzela.

Czy w czasie testów dało się stwierdzić, czy to wina komory czy lufy faktycznie? Może to kwestia szczelności (właściwie- nieszczelności)?
Guest (ID:6452) 17.05.2011, h. 14:51 Guest (ID:6452)
Nie nie chcę powiedzieć i nie wchodzi więcej, lecz podobnie - swoje zwyczajowe nadinterpretacje możesz sobie darować. Chcę powiedzieć, że bezsensownie porównujesz SIGa z króciutką lufą do EBRa, nawet jeśli ten egzemplarz nie strzelał najlepiej - bo na większym dystansie SIG się nie sprawdzi.Problem z rozrzutem wynikał raczej z niedoskonałości lufy, nie była najlepiej wykonana, ale na 100% trudno to stwierdzić bo nie zmieniamy nic w replice więc nie możemy zobaczyć po jakiej poprawce strzelałby lepiej. Komora jest ok.Poza tym chyba coś Ci się pomyliło. Gdyby decydująca była jakaś nieszczelność - jakim cudem replika osiągałaby taki zasięg?Problem leży wyłącznie w kwestii skupienia, a skoro komora i gumka są ok - to lekarstwem jest wymiana lufy na preckę.Tyle logika. Ale oczywiście można jeszcze powróżyć z fusów, mnie szkoda czasu. :)
Promant 17.05.2011, h. 20:59 Promant
DobryDobrodziej 16.05.2011, h. 13:34 DobryDobrodziej
A jak jest z mozliwościami tuningu w tej replice ? Gearbox to chyba nie standardowa 7 co ?
rafik1213 16.05.2011, h. 14:32 rafik1213
JA mam 2 pytania
1 czy tutaj już są normalne zębatki v2 v3  czy v7?
2 Czemu jest taki niski rof?
Pozdrawiam
A jaki chciałbyś ROF w replice parasnajperskiej, na dodatek na zwykłej 8,4 NiMh?
Jeśli ktoś chce siać z maksymalną prędkością to nie kupuje takiego karabinu.
Promant 16.05.2011, h. 21:47 Promant
forestman 16.05.2011, h. 17:12 forestman
Na SpecShop-ie jest za 1999 zł... znalazł ktoś tańszą ofertę?
http://www.defcon.com.pl/product-pol-6049-Replika-M-14-EBR-Long.html
...ale też obecnie niedostępny.
Promant 16.05.2011, h. 21:48 Promant
Ukaosek 16.05.2011, h. 18:33 Ukaosek
Mam takiego i w sumię mogę od siebie dodać, że osobiśnie przeszkadza mi najbardziej rozłożenie wagi. Replika strasznie ciągnie do przodu, w zasadzie wszystko w niej jest przestawione do przodu a kolba jest raczej mało masywna. Po za tym jestem mega zadowolny z niej.
decigner12 16.05.2011, h. 19:04 decigner12
Komora hop-siup to komora od repliki TM AUG z tym, że jest metalowa. Gearbox to custom, nie jest to typowy V7.
DobryDobrodziej 16.05.2011, h. 20:56 DobryDobrodziej
Thx.Da sie to tuningować ? Tzn.da sie z tego wyciagnąc 500 celnych fpsów ?
Kolego, czy mamy to wywróżyć? Nikt nie wie jak coś się będzie sprawdzać za x czasu czy po tuningu. 
Recenzujemy produkt z pudełka, a decyzję sam podejmij.
GB jest nietypowy, ale komponenty wewnętrzne nie są odmienne od większości części dostępnych na rynku. GB wygląda na bardzo mocny. Jest masywny, grube ścianki. Wstawiasz mocniejsze bebechy i sam sie przekonujesz.
Tuning to zawsze loteria. Widziałem wzmocnione szkielety sprowadzane na zamówienie co pękały po tuningu i zwykłe chinole, które wytrzymywały. Różnie bywa :)
Promant 16.05.2011, h. 21:56 Promant
rafik1213 16.05.2011, h. 22:03 rafik1213
Z tego co pamiętam to Marcinek wyciągnął z 620 fps . Ale nie wiem czy to było G&G czy G&P
rafik1213 16.05.2011, h. 22:09 rafik1213
Tak to było G&G nawet fotki są na forum :)
DobryDobrodziej 16.05.2011, h. 22:26 DobryDobrodziej
Drogi Promancie własnie takie zdanie mnie interesowało : "GB jest nietypowy, ale komponenty wewnętrzne nie są odmienne od większości części dostępnych na rynku." :) Dziekuję za odpowiedź :)

Ładnie wygląda ta replika i o ile sie uda stanę się jej posiadaczem bardzo niedługo :D
tytanowy88 20.05.2011, h. 20:44 tytanowy88
Dzięki temu konkretnemy przeglądowi pozbyłem się mojej enforceri i nabyłem ebr'kę :P
niedzwiedziek51 21.05.2011, h. 21:25 niedzwiedziek51
Proponuje lufke i zestaw bore up systemki  skupienie będzie wspaniałe. Cena początkowa repliki jest troszku wysoka :(
morda70 12.06.2011, h. 13:46 morda70
piękna zabawka..........
Witcher55555 29.06.2011, h. 23:08 Witcher55555
Tylko mi się wydaje, że różnica wymiarów (11cm) to dużo?
To dużo, masz absolutną rację. Niestety wkradła się literówka. Już poprawione.
Promant 29.06.2011, h. 23:59 Promant
Tobias Rieper 30.06.2011, h. 13:03 Tobias Rieper
Przepiękny gun i zdecydowanie prezentuje się dużo lepiej w wersja long. Świetna recenzja - brawo.
Kabroon1 05.07.2011, h. 11:15 Kabroon1
Ciekawy... Dużo Zalet, a Wady są banalne... To Wszystko da się naprawić :) Apropo wagi... Biegaj z 4,5 kilową krową przez 5 godzin :P Ręce przy samej dupie odpadają :D
szuli 07.07.2011, h. 18:48 szuli
Da się to kupić w PL ??
Telkontar 30.07.2011, h. 07:56 Telkontar
Chciałbym na jakiejś strzelance porównać tego G&G do mojego Kart-a, niby ten sam karabin, a "diabeł tkwi w szczegółach". Po tuningu osiągi powinny być podobne. Kart na pewno jest cięższy, tyle wiem, w stoku dostajemy też metalową głowicę tłoka i standardowy v7. Regulacja Hop-up jest inna (w Karcie od dołu przy magazynku) troche różni się też mocowanie lufy zewnętrznej i muszki, dodatkowo inne jest mocowanie chwytu przedniego (osłony baterii). W Karcie są od tego trzy śruby na dole, tutaj widzę po trzy na bokach.
piotrekbajor 22.09.2011, h. 15:32 piotrekbajor
na jakiej stronie można kupic a replike
???
z góry dzieki
Radziul 02.11.2011, h. 21:42 Radziul
Najpiękniejszy AEG pod słoncem.
Wielki151900 26.11.2011, h. 16:05 Wielki151900
Pytanko. Ktoś się orientuje jaką spręzynę wytrzymają stockowe zębatki przy przebiegu 20000bb?
skorek6666 07.12.2011, h. 15:24 skorek6666
Replika jest naprawde piekna ,prawie ja kupilem ,ale znalazlem film na YOUTUBE jak kolesiowi zlamal sie  kosz silnika mocujacy silnik do obudowy gearbox`a .Nie wiem czy to defekt konstrukcji czy pojedynczy przypadek, bo nie znalazlem nic wiecej na ten temat ale zrezygnowalem z kupna bo uszkodzenie raczej nienaprawialne mi sie wydawalo. Smutne-ale poza tym replika w pyte!!!
WOLFGRAU 13.01.2012, h. 23:56 WOLFGRAU
Ja mam veterana o podobnej mocy ale używam kulek 0,28 g G&G. Wg mnie lepsza celność a na zasiegu nie traci.
Glock19 27.06.2012, h. 16:19 Glock19
Suchajcie cyz jest konwersja do repliki gazowej dzieki ktorej bedzie wzgladac tak jak na tych zdjeciach? I czy da sie to kupic w Polsce? Ta replika to WE M14 Open Bolt.
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 267043

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Survival Force Expo 2018
Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane