Daj cynk
Reklama

Testy

"Taktyczne" torby fotograficzne Flyye Industries (TLR, SPE, MID Camera Bag)

Ekwipunek, 12.04.2011, h. 23:00, dodał: Regdorn , autor: Mr S & Mr S
20

Test "taktycznych" torb na aparaty Flyye Industries (TLR, SPE i MID Capera Bag). Mieliście problem co zrobić z aparatem na polu walki? Być może to jest jedno z możliwych rozwiązań.Torby fotograficzne Flyye

Od kilku lat w dość zauważalny sposób rozpowszechniły się aparaty fotograficzne i kamery wideo – sprzęt ostatnio staniał, przez co stał się bardziej dostępny, a wyeliminowanie procesu chemicznego z obróbki zdjęć nie dość, że obniżyło koszty i pozwoliło na „masowość” fotografowania, to jeszcze umożliwiło podglądanie „od ręki” efektów pracy fotoreportera. W związku zaś z tym, że każdy lubi popodziwiać się na fotkach w czasie spektakularnych akcji, w lansiarskim sprzęcie czy w czasie spotkania w doborowym towarzystwie zarówno kamera, jak i aparat fotograficzny zaczęły stale gościć w wyposażeniu poszczególnych airsoftowców lub teamów. Co więcej – niektóre ekipy mają swojego combat cameraman (czasem też woman).

Skoro tak, to trzeba zadbać o odpowiednie zabezpieczenie sprzętu – o ile w przypadku „idiotkamery” o wymiarach zbliżonych do kasety magnetofonowej (przenośnego dysku twardego, dla młodszej części czytających) problemu nie ma, bo daje się go upchnąć w kieszeni czy ładownicy, o tyle w przypadku większych „kompaktów”, o lustrzankach nie wspominając, przechowywanie ich na „polu walki” może być kłopotliwe.

Naprzeciw takiemu zapotrzebowaniu wyszła firma Flyye, która słynie z produkcji solidnych i wykonywanych z dobrych materiałów „bezlicencyjnych kopii” sprzętu taktycznego znanych producentów. Ma ona w ofercie kilka toreb do przenoszenia sprzętu foto – dziś zajmiemy się trzema z nich, zaczynając od największej TRL Camera Bag, poprzez średnią SPE Camera Bag, aż do małej (ale nie najmniejszej) Flyye MID Camera Bag.

 

TLR Camera Bag

TLR Camera Bag to dość spora torba o trapezowatym kształcie (z wyższą podstawą na górze) przeznaczona do przenoszenia dużych lustrzanek. Wykonano ją z odpornej na przetarcia, wodoodpornej Cordury 1000D. Wewnątrz głównej komory znajduje się wyściółka z nylonu 420D, zaś pomiędzy warstwami materiału (ze wszystkich stron, w tym w klapie) umieszczona jest warstwa pianki o grubości około 5 mm, dość dobrze zabezpieczająca przenoszony sprzęt przed uszkodzeniami.

 

Główna komora torby ma głębokość około 23 cm i długość ok. 20/13 cm (u góry/na dole) oraz szerokość ok. 13 cm, co pozwala na przenoszenie w niej naprawdę dużych lustrzanek, nawet z długimi obiektywami – w testowanej TLR Camera Bag bez problemu zmieścił się dość sporych rozmiarów Nikon D200 z obiektywem 70-300. Do wnętrza powinna zmieścić się podobna lustrzanka z gripem, ale tego – szczerze mówiąc – nie testowaliśmy.

 

Mniejsze aparaty mogą się wewnątrz „telepać”, a torba niestety nie ma żadnych pasków kompresyjnych. Po włożeniu do niej Nikona D200 z obiektywem 18-105 od tylnej ścianki aparatu do szczytu torby pozostaje około 7 cm, zaś z boku jest akurat tyle przestrzeni, by łatwo można było ochwycić korpus aparatu. Komora główna zamykana jest klapką z dwoma żyłkowymi zamkami błyskawicznymi YKK, połączonymi wspólnym uchwytem. Ciągnąc za niego zasuwa się od razu oba zamki, a pozostałą szczelinę domyka patką z rzepem, również wyposażoną w uchwyt. Dzięki niemu można torbę bardzo łatwo otworzyć – wystarczy pociągnąć za niego, a rzep puści, zaś zamki błyskawiczne same się odsuną.

 

Na tylnej części komory głównej wykonano płaską kieszeń również zamykaną żyłkowym zamkiem błyskawicznym. Można w niej przenosić np. notes formatu B6 lub C6 (i mniejsze) albo też inne płaskie i sztywne przedmioty. Doraźnie można ją również wykorzystywać jako miejsce do schowania nieużywanego pasa biodrowego (o nim dalej), ale w tym wypadku musi ona pozostawać otwarta.

 

Z przodu torby naszyta jest płaska, niczym niezamykana, kieszeń, w którą również zmieści się notes o wspomnianych wcześniej wymiarach. Na niej z kolei naszyta jest kieszeń o wymiarach 15 cm (głębokość), 13 cm (długość) i 2,5 cm (szerokość). Dostęp do niej zapewnia dwubiegowy żyłkowy zamek błyskawiczny YKK, zaś wewnątrz naszyta jest jedna przegródka – to dobra kieszeń do przechowywania zapasowych kart pamięci oraz baterii i akumulatorów. W zewnętrznej części zaszyta jest warstwa pianki amortyzującej, chroniąca przenoszoną zawartość. Dodatkową płaską kieszonkę naszyto na jej zewnętrznej powierzchni – można w niej przechowywać na przykład osłonę obiektywu – która jest zamykana dużą klapką z rzepem, przykrywającą również częściowo zamek błyskawiczny większej kieszeni. Na klapce wykonany jest tzw. ID Holder, czyli ramka z taśmy nylonowej, w którą wszyto odcinek miękkiego, przezroczystego tworzywa sztucznego – można tam umieścić np. identyfikator lub legitymację prasową.

 

Po bokach komory głównej znajdują się jeszcze dwie kieszenie o wymiarach 14x5x8 cm, również zamykane dwubiegowymi zamkami błyskawicznymi. Do ich wnętrza wchodzi bez problemu ładowarka do akumulatorów aparatu fotograficznego wraz z kablem, ładowarka do akumulatorów AA, multitool czy mała lornetka. Da się do nich również wepchnąć lampę błyskową (np. SB-800 Nikona), ale tylko z główką złożoną w pozycji 90° i ze zdjętym dyfuzorem, który jednak można wcisnąć równolegle z korpusem lampy. Podobnie, jak w pozostałych kieszeniach, w ich zewnętrznej części zaszyta jest pianka amortyzująca. Na zewnątrz naszyty jest pasek taśmy nylonowej o szerokości 5 cm, przeszyty tak, że idealnie nadaje się do mocowania dodatkowych kieszeni z systemu ALICE (również MOLLE i MALICE, ale mniej stabilnie). Nie ma jednak sensu przypinanie tam długich czy szerokich kieszeni, bo wpłynie to negatywnie na komfort noszenia torby.

 

Torbę można przenosić na kilka sposobów. Na krótkie dystanse można do tego wykorzystać uchwyt umocowany na klapie komory głównej, wykonany z taśmy rurowej, z zaszytym wewnątrz kawałkiem pianki.

 

Do noszenia torby przez ramię służy odłączany pasek o szerokości 5 cm z jednostronną, ale oferującą dość szeroki zakres, regulacją. Pasek mocowany jest za pomocą dwóch tworzywowych karabińczyków UTX Duraflex, zamocowanych do pasa za poprzez krętliki (zapobiegają skręcaniu się pasa), mocowanych do dwóch D-ringów, naszytych nad bocznymi kieszeniami. Na pasku znajduje się przesuwna podkładka na ramię (8,5x18 cm) podszyta siatką dystansową, która poprawia rozkład obciążenia.

 

Do transportu torby można wykorzystać również pasek biodrowy przyszyty do jej tylnej części. Tworzy go 5-cm taśma nylonowa, a w miejscach wszycia wykonano „uszy” podszyte siatką dystansową. Pasek zapinany jest klamrą Duraflex Lock Monster i ma dwustronną regulację długości. Bez problemu daje się nosić torbę tylko z jego wykorzystaniem, ale zastosowania w tej konfiguracji paska naramiennego (na kształt koalicyjki) poprawia komfort przenoszenia. Pewną wadą TLR Camera Bag jest brak możliwości łatwego mocowania jej do oporządzenia czy plecaków – oczywiście można próbować jakoś ją przytwierdzić, ale jest to dość duża torba, a poza tym aparat powinien być raczej łatwo dostępny, więc noszenie go na plecaku nie ma raczej sensu.

 

Torba wykonana jest solidnie – szwy sprawiają wrażenie mocnych, w newralgicznych miejscach wykonano rygle, a zamki renomowanego producenta gwarantują niezawodność (co ciekawe, wszystkie pozbawione są metalowych uchwytów – w ich miejsce zastosowano kawałki linki, co wyeliminowało irytujące podzwanianie). Klamry, D-ringi i karabińczyki również wyglądają na dość mocne.

TLR Camera Bag ma masę 630g i jest dostępna we wszystkich kolorach oferowanych przez Flyye – Ranger Green, Coyote Brown, Black, Multicam, Olive Drab i Khaki.

 

SPE Camera Bag

 

SPE camera bag to torba przeznaczona do transportu i przechowywania nieco mniejszych lustrzanek, jak na przykład Nikon D90 (i podobne) czy Canon EOS 40D (i podobne). Co prawda daje się do wnętrza wcisnąć Nikona D200 czy Canona EOS 7D, ale tylko bokiem i z raczej niezbyt długim obiektywem. Podobnie, jak poprzednia, również i ta torba wykonana jest z Cordury 1000D i nylonu 420D oraz wyposażona w amortyzujące wkłady piankowe, wszyte w każdą ze ścianek, w tym i w klapę. Dodatkowo wszystkie ścianki torby mają również zaszyte usztywniacze, co pomaga w zachowaniu regularnego, prostopadłościennego kształtu.

 

Główna komora torby ma regularny kształt i charakteryzuje się wymiarami 22x12x14 cm (długość x szerokość x głębokość). Wewnątrz niej, na dwóch dłuższych i jednej krótszej ścianie, wszyte są kawałki miękkiej taśmy Velcro, do których przypina się za pomocą ostrych części rzepa przegródki. Za ich pomocą można konfigurować wnętrze torby, ale nie ma tutaj pełnej dowolności – producent dostarcza trzy przegródki: krótką, długą ze środkowym rzepem i długą z podcięciem. Przegroda krótka współpracuje z rzepem na krótszej ścianie komory głównej i drugim, na przegrodzie długiej – to determinuje jej wykorzystanie tylko i wyłącznie jako przegrody dzielącej na pół przestrzeń oddzieloną przegrodą długą (i to tylko na szerokość przegródki krótkiej). Dzięki temu uzyskuje się miejsce do przenoszenia małego obiektywu i np. lampy błyskowej, ale również niewielkiej. Druga długa przegroda (z podcięciem) służy do stabilizowania obiektywu aparatu spoczywającego w torbie – każdy sam musi ocenić czy jego sprzęt wymaga takiego wsparcia, czy nie (można również użyć ją „poziomo”, przy wkładaniu aparatu obiektywem w dół) . W przypadku mniejszych aparatów można korzystać ze wszystkich przegródek jednocześnie, ale przenoszenie większych wymaga wyjęcia ich ze środka i wykorzystania całej kubatury komory głównej.

 

Komora główna zamykana jest dość prostą klapą, która jest stabilizowana krótkim rzepem, naszytym na środku i zamykana dwoma paskami z klamrami Duraflex Side Squeeze, których części żeńskie przyszyto na stałe do klapy, zaś części męskie umieszczono na taśmach przyszytych do dna torby i dających możliwość regulacji długości w zależności od wypełnienia torby. Pod klapą wykonano dość dużą kieszeń z siatki konstrukcyjnej, zapinaną zamkiem błyskawicznym. Bardzo dobrze nadaje się ona do przenoszenia zapasowych baterii, akumulatorów czy też kart pamięci.

Na przedniej ścianie komory głównej umieszczona jest płaska kieszeń, wyposażona w niewielkie zaszewki zwiększające jej pojemność, zapinana krótkim rzepem. Można w niej przenosić płaskie przedmioty, jak na przykład notes, ewentualnie osłony obiektywu. Po zapięciu klapy komory głównej również ta kieszeń jest przez nią dodatkowo chroniona.

Po bokach torby naszyto jeszcze dwie jednakowe, niewielkie kieszenie zapinane prostymi klapkami z rzepem. Ich wymiary (10x10x3 cm) predestynują je do przenoszenia np. ładowarki do akumulatorów fotograficznych, zapasowych baterii lub innych małych przedmiotów.

 

Torbę można przenosić wykorzystując uchwyt na klapie lub pas nośny. Uchwyt na klapie wykonano z taśmy nylonowej o szerokości 5 cm, którą w środkowej części podwinięto do wewnątrz i od spodu podszyto neoprenem, co daje dość wygodny i pewny uchwyt. Pasek nośny mocowany jest do dwóch D-ringów umieszczonych tuż nad bocznymi kieszeniami, a ich miejsca wszycia dodatkowo wzmocniono 5 cm taśmą nylonową, która przechodzi od jednego D-ringa do drugiego pod spodem torby, dodatkowo wzmacniając dno. Sam pasek nośny różni się od tego z TLR Camera Bag – składa się z dwóch odcinków taśmy nylonowej o szerokości 5 cm, z czego jeden wyposażono w regulację długości, połączonych podkładką naramienną. Połączenie jest trwałe – nie ma możliwości jej przesuwania. Podkładka ma długość około 30 cm i jest lekko wygięta, co zdecydowanie poprawia komfort noszenia torby w położeniu „przez ramię”. Materiał zewnętrzny stanowi Cordura 1000D, zaś od spodu podszyto ją gumopodobnym tworzywem sztucznym zapobiegającym zsuwaniu się paska z ramienia. Pomiędzy warstwami materiałów znajduje się cienka warstwa pianki, która poprawia komfort noszenia. Pas mocowany jest do torby za pomocą dwóch tworzywowych karabińczyków Duraflex, zamocowanych do pasa za poprzez krętliki, co zapobiega skręcaniu się pasa nośnego.

 

Do noszenia tej torby trzeba się przyzwyczaić – ma „pudełkowaty” kształt i usztywnienia, zatem osoby preferujące „miękkie” torby będą początkowo odczuwać dyskomfort. Nie jest to też torba, którą można przymocować do plecaka czy oporządzenia – najlepszym sposobem jej noszenia jest zdecydowanie pasek do niej dołączony.

Podobnie, jak TLR, również SPE Camera Bag jest wykonana solidnie, z ryglami w newralgicznych punktach oraz z porządnie wyglądających materiałów. Torba ma masę ok. 820g i jest dostępna we wszystkich kolorach oferowanych przez Flyye – Ranger Green, Coyote Brown, Black, Multicam, Olive Drab i Khaki

 

MID Camera Bag

 

Ostatnią torbą z oferty Flyye, której mieliśmy okazję używać, jest MID Camera Bag przeznaczona na „średniej” wielkości aparaty fotograficzne. Przede wszystkim chodzi tutaj o tzw. duże kompakty z większymi obiektywami, ale w rzeczywistości do torby da się włożyć nawet dużą lustrzankę z zamocowanym obiektywem – na zdjęciach jest to zestaw Canon 7D z obiektywem 15-85mm o łącznej długości około 17 cm i mieści się on „na styk” – raczej nie jest to torba dedykowana do tego typu aparatów i znacznie lepiej nosić się w niej będzie mniejszy sprzęt (z lustrzanek np. w rodzaju Nikona D90 czy Canona EOS 40D). Aparat wielkości Sony H2 czy H10 wchodzą bez jakiegokolwiek problemu, a w środku zostaje jeszcze sporo miejsca i użytkownicy takiego właśnie sprzętu powinni w pierwszej kolejności być użytkownikami MID Camera Bag.

 

Główna komora torby, o kształcie zwężającego się ku dołowi trapezu, o wysokości około 18-19 cm i szerokości 18 cm w części górnej a około 9 cm w dolnej, jest miękko wyściełana pianką, chroniącą przenoszony sprzęt przed urazami mechanicznymi. Dostęp do niej możliwy jest przez dwudzielną, również wyściełaną, klapę, zapinaną po obu stronach żyłkowymi zamkami błyskawicznymi, dla wygody użytkownika połączonymi z pomocą taśmy. Obie części klapy łączą się za pomocą taśmy Velcro, dodatkowo uszczelniając zamknięcie – jako, że materiał jest impregnowany, nie ma obaw, że niespodziewany deszcz utopi aparat. Pod „przednią” częścią klapy naszyto dodatkową kieszeń zamykaną rzepem, przeznaczoną do przenoszenia zapasowych kart pamięci lub czytnika.

 

Na froncie głównej komory transportowej naszyta została, zapinana dwoma żyłkowymi zamkami błyskawicznymi z dużymi pętlami z linki spadochronowej i plastikowymi stoperami, miękko wyściełana kieszeń o wymiarach około 10x10x4 cm, z dodatkowym wewnętrznym organizerem z siatki – można jej używać choćby do przenoszenia zapasowych baterii lub akumulatorów, które nie zmieszczą się w głównej komorze ani w kieszeni pod klapą – można w niej także umieścić pokrywę obiektywu. Po bokach komory głównej znajdują się jeszcze dwie dodatkowe kieszenie o wymiarach około 10 x 9 cm, wykonane z siatki, z elastycznymi brzegami chroniącymi zawartość przed przypadkowym wypadnięciem. Można tam umieścić zapasowe baterie albo szmatki do czyszczenia obiektywu, ale należy przy tym pamiętać, że przenoszone wewnątrz przedmioty nie będą w żaden sposób chronione przed wpływem warunków atmosferycznych.

 

Nad siatkowymi kieszeniami bocznymi znajdują się, solidnie przymocowane taśmami, plastikowe D-ringi służące do mocowania wchodzącego w skład kompletu paska naramiennego w postaci szerokiej na 50 mm taśmy, z jednostronną regulacją długości. Na pasku transportowym znajduje się miękka, przesuwana poduszka z siatki dystansowej – poprawia wygodę noszenia co cięższego aparatu a także polepsza cyrkulację powietrza. Na tylnym panelu torby znajduje się jeszcze ucho transportowe oraz szeroka szlufka umożliwiająca przeplecenie paska szerokości do 40 mm.

 

Torba MID, mająca masę około 410 g, jest chyba aż zbyt solidna – wszystkie szwy są mocne, w miejscach narażonych na dodatkowe obciążenia, czyli w okolicy szlufki oraz przy taśmach mocujących D-ringi wykonano szwy ryglowe, a podstawowym materiałem, z którego ją uszyto jest Cordura 1000D (w kolorach Ranger Green, Coyote Brown, Black, Multicam, Olive Drab i Khaki), gwarantująca „pancerność”, choć wydawać by się mogło, że w przypadku takiej torby Cordura 500D spokojnie by wystarczyła, ale w sumie na ochronie sprzętu wartego kilka tysięcy złotych nie warto oszczędzać.

 

Torby do testów dostarczył przedstawiciel Flyye Industries w Polsce - KHAKI - Endurance Shop

 

Khakishop.pl

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem Equipped.pl

Equipped.pl

Ocena wszystkich (4.50, głosów: 6)

  • Dodaj do:
  • Facebook

Komentarze

Przejdź na koniec listy komentarzy
Didi 12.04.2011, h. 23:21 Didi
Ciekawe patenty :)
berylpl 12.04.2011, h. 23:36 berylpl
Przydatny test, ale same torby jak dla mnie mało ciekawe, trudno wykorzystać którąkolwiek z nich z oporządzeniem :/
yaro 12.04.2011, h. 23:45 yaro
Cóż.... Takich torebek jest sporo różnych firm. Niestety nie wiem jakie to może mieć przełoznie na działanie w asg. Tej czy innej firmy podobna torba jest tak samo upierdliwa w akcji. Chyba, że mowa o takich zewnętrznych ludziach robiących fotki, ale oni raczej kupią z inne firmy.
Na potrzeby asg czy to kilkugodzinnej strzelanki czy dłuższego milsima lepsze jest coś, co można przytorczyć do kamizelki, pasa taktycznego. Wtedy to będzie całkiem inna sprawa :-)
Mati13k 12.04.2011, h. 23:57 Mati13k
Przecież napisano wyraźnie, że to dla teamowych fotografów. Ludzi, którzy również bawią się w airsoft, są "taktyczni", lubią taktyczne torby, ale czasami po prostu zamiast repliki biorą aparat, żeby porobić zdjęcia dla drużyny (jednocześnie podnosząc współczynnik lansu danego team'u). To nie są buttpack'i czy cargo, lecz torby dla fotografów, nikt nie będzie w nich nosił żarcia na milsim. Ludzie, trochę wyobraźni...
enter 13.04.2011, h. 00:07 enter
jak widze to opisy tylko produktów dla miejsckich fascynatów militariów i zielonych kolorków

powyższe rozwiazania nie są ani praktyczne ani wygodne, ani nie zapewniają należytego bepieczeństwa dla sprzętu
Fakt na miejskie wycieczki z rodziną dla militarysty czy innego fascynata sieleni/khaki czy czerni są w zupełności wystarczające ale gdy weźmiesz taką Torbę na dłuższą eskapadę gdzie masz na sobie sprzęt na modułówce plus plecak i replikę/ki to moszenie kolejnego pasa z latającą wszędzie torbą jest mocno dyskusyjne i bardziej przeszkadza niż pomaga nawet... dostęp do sprzętu nie jest wtedy wygodny, czy to do tego na kamizelce bo przygniata go pas od torby czy do zprzętu foto który jest w torbie daleko od zasięgu rąk.


Być może artykuł miał sugerować tylko jednego producenta gadżetów ale wartoby przynajmniej wymienić kilka firm robiących profesjonelne torby;
brakuje tu opisu produktów profesjonalnych
ObserverTM
http://www.gearbunker.com/Photo-Gear-Bags_c_25.html
gdzie zmieści się cały profesjonalny sprzęt fotograficzny należycie zabezpieczony przed niespodziewanymi trudnościami
plecaki/torby/lenscase modułowe w systemie molle
Ceny całkiem przystępne jak na tego typu wyposażenie

kolejną pominięta firmą, która bardzo często można spotkać w zastosowaniach reportersko/militarnych to
newswear
http://www.newswear.com/gallery-1.htm
nie zapewnia tak dobrego zabezpieczenia ale daje duży komfort pracy reporterowi.

pewnie by sięcoś znalazło jeszcze
Ja sam, wykonałem pas który na moje potrzeby wystarcza,
http://noaf.info/2011/03/16/193/
choć wolałbym mieć to zapięte na panelach modułowych molle

pzdr
ENTER
Regdorn 13.04.2011, h. 00:38 Regdorn
1) To tekst o konkretnych produktach konkretnej firmy, nie o torbach fotograficznych generalnie. To tak jakby kręcić nosem, że w opisie M-ki G&G nie poruszyliśmy M-ek innych równie dobrych, albo (kogoś tam zdaniem) lepszych M-ek innych firm. Być może niebawem pojawią się opisy produktów konkurencyjnych torb innych firm.2) Czym jest taktyczność? Opalsowaniem ze wszystkich możliwych stron? Sam używam SPE Camera Bag i choć często w terenie po aparat nie sięgam, z pozoru kwadratowy klocek jest wygodny i spełnia swoje zadanie i co więcej, podczas ulewnego deszczu zapewnił, że aparat nie zawilgł. Podany został link do Observera... który rzeczywiście jest tylko linią produktów firmy Hazard 4 (opis niewykluczone w niedalekiej przyszłości). Miałem okazję je obejrzeć na IWA w tym roku i o ile wykonanie jest inne (gdzieś dokładniej, gdzieś po prostu... inaczej niż torby Flyye) to jedyne co je przede wszystkim odróżnia to możliwość przyczepienia na MOLLE (dwie torby z oferty). Czy to oznacza, że to jest "pro"? Jest to po prostu inna torba, a może już raczej ładownica.Ten drugi link wogóle ma się nijak do tematu. Trzeci też, bo mowa o torbach na aparaty.
rain 13.04.2011, h. 09:14 rain
Needs more molle! ;)
Meliana 13.04.2011, h. 09:16 Meliana
Od jakiegoś czasu używam torby MID i moge powiedzieć, że raczej nie jest przeznaczona dla dużych aparatów. Nikon D200 ledwo się mieści. Aparaty o mniejszych gabarytach (typu D80, D90) mieszczą się bez problemu i nie ma kłopotów z wyjmowaniem. Do mocowania przy pasie przydałyby się palsy. Osobiście do montażu na pasie używam dwóch strapów od Maxpedition przyczepionych do bocznych uchwytów.

http://img3.imageshack.us/i/sl272427.jpg/

Polecam montaż przy pasie, ponieważ nie jest uciążliwy i nie aparat nie przeszkadza przy przemieszczaniu się.

 Pozdrawiam
shamoth 13.04.2011, h. 09:35 shamoth
Torby ciekawe ale jest tego już trochę na rynku lepiej lub gorzej wykonanych/przemyślanych.
Osobiście miałem już dosyć noszenia w terenie na ramieniu puszki z obiektywami/akcesoriami i obijania sobie uda względnie d... więc kupiłem ostatnio plecak Vanguard Up-Rise 34.
Jak to zobaczyłem to się załamałem że nic nie zmieszcze ale wchodzi puszka z gripem, dwa obiektywy 200mm lub dłuższe, lampa błyskowa, gruszka, akumulatory, ładowarka, filtry i kilka innych pierdół i jeszcze jest miejsce żeby wsadzić kilka kanapek ;]
Dostęp do sprzętu minimalnie dłuższy od standardowej torby bo trzeba wypiąć poprzeczną szelkę stabilizującą i przesunąć plecak na brzuch żeby skożystać z bocznego dojścia ale zdecydowanie stabilniej się trzyma i można pewniej w plecaku grzebać.
Pełna klatka z gripem pewnie by i weszła ale wiele miejsca by już nie zostało ale jak bym miał kupować kolejną większą torbę to po prostu wezmę plecak z wyższym numerkiem.

Inna sprawa że żadna torba czy plecak nie "współpracuje" ze szpejem w terenie i ma się nijak do zastosowań ASG i praktycznie albo się bawisz albo robisz reporterkę bo obu rzeczy naraz wydajnie się nie da.
No może wyjątkiem byłaby kabura udowa, która gdzieś mi przemkneła w internecie, ale to i tak jest nie teges bo tylko puszka z obiektywem wchodzi czyli z zoomem bo inny wybór jest mniej oczywisty. Pozostaje czekać na pancerne kamerki 1080p z zoomem do montażu na RIS ;]
laciupakabra 13.04.2011, h. 09:41 laciupakabra
Czy wiadomo może coś o plecakach na aparat/obiektywy?
Tak, plecaki o cechach bardziej militarnych, dedykowane m.in. na aparaty robi wspomniany Hazard 4. W rzeczywistości jest to rozbudowana i dopracowana pod kątem foto torba typu go bag.
Regdorn 13.04.2011, h. 09:55 Regdorn
enter 13.04.2011, h. 09:55 enter
Regdorn tak jak pisałem na wstępie Torby te imho służą do noszenia amatorskiego aparaciku z kitowym obiektywem po mieście z rodziną.

patrząc po ofertach komnkurencyjnych firm lowepro/kata/tamrac/NG/mekko/domke/newswear itd posiadają dużo bogatszą ofertę toreb z lepszym wyposażeniem w podobnej lub nizszej cenie a dają 5letnią a czasem wieczystą gwarancję dlatego ze są to firmy specjalistyczne, a nie produkty wytworzone przy okazji bo "o zrobimy fototorbę bo ludzie mają aparaty"

dlaczego uważam że te torby nijak mają się do wejściowego zdania
"Mieliście problem co zrobić z aparatem na polu walki? Być może to jest jedno z możliwych rozwiązań." ?

TLRCameraBaag
- nie da sięzapiąć do pasa nośnego
- przesszkadza w używaniu oporządzenia po zapiąciu 2 pasów

- nie jest konfigurowalna

- profesjonalny sprzęt się do niej nie znieści

- tylko lustrzanka z jednym obiektywm plus akcessoria


+ toploader
+ kolorystyka
+ pas biodrowy
+ może wejdzie amatroskie lusterko z gripem i ciemnym zoomem
+ boczne kieszenie
+plastikowe klamry

SPECameraBag
- brak możliwości zapiącia do pasa nośnego czy do oporządzenia
- zapięcie tylko na 2 klamry wiec nie zabezpiecza przed piaskiem/kurzem czy lądowaniem w kałuży
- przesszkadza w używaniu oporządzenia po założeniu

- nie jest konfigurowalna

- profesjonalny sprzęt się do niej nie znieści

- tylko lustrzanka z jednym obiektywm i akcesoirami
 

+/- wygląda jak torba foto
+/- szybki dostęp dla każdego
+ wygodny pas naramienny


MIDCameraBag

+ jak widze można przeciągnąć na pas nośny
+ uchwyt do wpięcia w oporządzenie
+szybki dostęp
pozostałe podobnie jak TLRCameraBag

dlatego żadnej z nich nie zabrałbym nawet na krótka strzelankę ASG/Pintball czy cięższą reporterke

powyżej podałem linki sensownego oporządzenie fotograficznego dla reportera na polu walik
i jeszcze raz zacytuję część wstępu
"Mieliście problem co zrobić z aparatem na polu walki?"

IMHO te torby można jednynie nosić jak wcześniej pisałem po mieście na wycieczce z rodziną
ale to moje pryw. zdanie, a do takich zasstosowań są lepsze i tańsze produkty.
/Uwaga na przyszłość, korzystaj z przycisku Odpowiedź, bo później wiadomo, że dana wypowiedź jest rozwinięciem już wcześniejszej. /

Nie upieram się, masz prawo do własnego zdania rzecz jasna, natomiast pytanie jak dużo sprzętu "pro" bierzesz (i ktoś inny bierze) i potrzebujesz na strzelance (jednocześnie strzelając i fotopstrykając) i ile z niego rzeczywiście wykorzystasz, potrzebując mieć szybki dostęp. Torby Flyye to torby pomiędzy "cywilnymi", a w pełni "taktycznymi" (o ile można mówić o rzeczywiście taktycznym fotografie z taką samą ilością sprzętu foto i bojowego), wykonane z militarnych materiałów, w klimacie i kolorystyce. Natomiast ogólnie zgodzę się, że zdziwiło mnie, że nie mają palsów do przytroczenia do "czegoś". TRL przez pas biodrowy jest stabilna i to czy jest wygodna czy nie z danym zestawem oporządzenia, czy nie, to już kwestia oporządzenia i indywidualna każdego. Jeden powie, że CIRAS jest najlepszy, inny że tylko ALICE.
Regdorn 13.04.2011, h. 10:26 Regdorn
Do TLR wchodzi bez problemu Nikon D200 czy D300, ale rozumiem, że to amatorka, a kolega zapewne używa lustrzanek pełnoklatkowych (tak naprawdę praktycznie nieróżniących się wymiarami korpusu, ale "profesjonalny sprzęt nie wejdzie").
Nie wiem, co uważasz za profesjonalny, tak samo, jak nie wiem, co uważasz za cieższą reporterkę, ale to, z czego skopiowano MID CB było ze mną w Czadzie i Iraku. Pewnie to warunki porównywalne z niedzielnym spacerem po mieście z rodziną, zatem nie dyskutuję.
Królik 13.04.2011, h. 18:43 Królik
Jackobik 13.04.2011, h. 11:03 Jackobik
Wszystko spoko, tylko pytanie po co? Takich toreb jest od groma i jeszcze trochę. Osobiście się spodziewałem czegoś z mocowaniem na molle (np. do kamizelki) i podobne. Torbę na aparat na ramię i pas już mam.

Pozdrawiam sredecznie :)
Chyba jednak pozostanę przy lowepro. Znając zycie plecaki na sprzęt będą przyciężkie.
Torebki z artykułu wyglądają że są ok dla przeciętnego użytkownika z jednym obiektywem (+ lampa), ale nic więcej nie da.
laciupakabra 13.04.2011, h. 21:55 laciupakabra
xasistis 13.04.2011, h. 23:06 xasistis
Dobrze, że słowo "taktyczne" jest w nawiasie. Wiadomo, że są to najzwyklejsze fototorby, może z tą różnicą że w CB i na tym się ich taktycznosć kończy. Nie ma potrzeby tworzyć taktycznych pokrowców na lustrzanki.. bo po prostu nie ma takiej potrzeby. Szybką fotkę dokumentacyjną robi się zwykłym kompaktem a ten zmieści się w pierwszą wolną ładownicę/cargo/plecak.
Jedyną prawdziwie taktyczną torbą na sprzęt foto-video jest - ręcznie przerobiony plecak medyczny :) a i to tylko po to, żeby się nie majtało podczas biegu. Lustro wymaga cierpliwości, snajperzy też od fastmagów preferują pełne zamknięte. Z tych samych powodów.
KnockeR 17.04.2011, h. 12:08 KnockeR
Jakiś czas temu opisałem torbę fotograficzną z firmy Hazard 4 wg mnie to najlepsza taktyczna torba na rynku!
http://zombie-zone.pl/wyposazenie/hazard-4-forward-observer-taktyczna-torba-na-aparat/
Silk 06.08.2011, h. 14:00 Silk
Ja sam w swojej pracy na codzień używam Lowepro Stealth Reporter - fakkt faktem torba ma swoje rozmiary - wykonana z nylonu balistycznego 2000, więc o swoje narzędzie pracy jestem spokojny...
Do asg troche gorzej z noszeniem tego klamota, ale zdecydujmy sie albo aparat alob karabin, choć to i to podobne pieniąze kosztuje, z przewaga aparatu
NIGHTFOX 16.08.2013, h. 22:40 NIGHTFOX
Przejdź na początek list komentarzy

Aby dodawać komentarze musisz być zalogowany.


Wyświetleń: 70006

Polecamy

Sponsorzy

Action Army (silver sponsor)
Modify (silver sponsor)
Specna Arms (silver sponsor)

Imprezy patronowane

Reklama

Artykuły

Reklama

Wspierają nas

Sklepy:
Gunfire.pl

Współpracujemy


Media:
airsoftnews
equipped
miekkopowietrzni
Przegląd Strzelecki - Arsenał

Lokalne środowiska:
weekend-warriors
kpasg
rus-mil

Wydawnictwa

Nawigacja

Najczęściej poruszane